Pereiti prie turinio

apci

Patvirtinti nariai
  • Pranešimai

    778
  • Užsiregistravo

  • Lankėsi

  • Laimėta dienų

    1
  • Atsiliepimai

    100%

Reputacijos išklotinė

  1. Patinka
    apci gavo reakciją nuo Mr Kent MB vs Individuali veikla   
    Sakykim, samdome darbe uždirbate kas mėnesį 1500€, nuo jo darbdavys jau sumokėjo mokesčius, jums nieko nereikia mokėti. Jūs vykdydamas IV per metus uždirbote 10000€ tai nuo jų ir susimokėsite mokesčius, PSD+VSD+GPM. Jei nedirbate niekur, tuomet turite skaičiuoti nuo minimalios PSD+VSD ir sumokėti kiekvieną mėnesį...
  2. Patinka
    apci gavo reakciją nuo Samick Individuali veikla ir žmonių, dirbančių su individualia veikla samdymas   
    Samdyti nieko negali, tiesiog perki paslaugą iš to žmogaus.
    Kiek žinau tik negalima pirkti paslaugų jei žmogus užsiima ta pačia veikla kaip ir tu.
  3. Įdomu
    apci gavo reakciją nuo zwiXy Individualios veiklos žurnalas   
    Į metus kartą paskambina ir paklausia VMI darbuotoja ar susipažinęs su virtualiu buhalteriu. Anglų kalbą jau galima išsirašyti PVM sąskaitas faktūras, bet formatavimas pačio pdf toks žiaurus, kad klientams net nesinori siųsti, palikau ramybėje dar lai padirbėja prie jo. Pateikti reikia kai prašys VMI , žurnalui pildyti excelis valdo.
  4. Patinka
    apci sureagavo į Tmaster AliExpress atsiskaitymas PAYPALu dingo   
    nepirmą kartą dingsta, vėliau vėl atsiranda.
    man išvis keista kad toks gigantas kaip aliexpress naudojasi konkurentų mokėjimo sistema
  5. Naudinga
    apci sureagavo į MarijaB PVM mokestis   
    Paskaityk pradžiai čia
    Poto čia
    Ir galiausiai čia
    Gal kažkiek prašviesės, nes kol kas nesupranti, net pagrindų.
    Ir man atrodo, kad neturi pasirinkimo ir turi registruotis PVM mokėtoju, dėl įsigijimų iš ES
  6. Patinka
    apci sureagavo į venom Reikia kavos aparato į namus   
    O kaip tu jį nukalkinsi? Iš miesto vandentiekio po poros men. Vožtuvai užsikimš ir užlinks. Net su vandeniu iš parduotuvės mano aparatas nusprogo, nors ir visi filtrai specialūs tam buvo. Reikia nukalkinti kas 1-2mėn.
  7. Patinka
    apci gavo reakciją nuo Tmaster Reikia kavos aparato į namus   
    Dėkui, puikus pasiūlymas.
    Tokį ir imsiu...
  8. Patinka
    apci sureagavo į Tmaster Reikia kavos aparato į namus   
    pas pažįstamus pamačiau šitą https://www.philips.lt/c-e/ho/kava/kavos-aparatai-philips/lattego.html
    patiko kad pieno indas išplaunas žiauriai lengvai. Ir pieno puta susiplaka graži. Pilnai automatinis
    sakė jau beveik du metus dirba ir jokių problemų, jis ten pats nusikalkina, praneša kada šiukšles išpilti ir panašiai. Pati kava kaip kava, esu gėręs ir skanesnių, bet turbūt daug kas priklauso ir nuo to kokias pupeles bersi
  9. Patinka
    apci gavo reakciją nuo nancycat Kokį elektros tiekėją pasirinkote?   
    Su kolegomis svarstėme, svarstėme ir nusprendėm, kol kas nieko nesirinkti ir eiti į rezervą.  Na netikiu, kad bus brangiau, nei pasirinkus ale nepriklausomą.
  10. Patinka
    apci sureagavo į MarijaB Kaip deklaruoti savo individualios veiklos pajamas   
    5000 eur.
    perkėlimas galimas tik tada, kai taikomas kaupimo pajamų principas. T.y. yra registruotas veikloje ilgalaikis turtas ar IV yra PVM mokėtojas. 
  11. Patinka
    apci sureagavo į emool Būsto pirkimo su banko paskola gidas nuo A iki Z   
    Sveiki, kadangi šis forumas yra man labai daug padėjęs kokiais nors patarimais. Tai nutariau sugrąžinti tai ką esu gavęs ir parašyti straipsnį arba taip sakant ilgą postą. Turbūt labai daug kam iš mūsų yra aktualu būsto paskolos. Manau dauguma iš Jūsų dar apie tai galvojat ir Jums tai galėtų būti aktualu. Kadangi kai man reikėjo panašios informacijos aš jos tiesiog neradau. Tam, kad ją gauti prireikė apie keliasdešimt skambučių , daug naršymo internete, daug klausinėjimo etc. Todėl dabar aš ją jums pateiksiu sukramtytą ir padėtą ant lėkštutės.
     
    Mano postas žinoma tiks ne visiems, nes aš pirkau senos statybos sovietinį butą Vilniuje. Tam kas perka dar tik statomą būstą arba namą tai situacija ten kiek kitokia ir patarimai ten turėtų būti kiek kitokie. Taip pat žmonėms kurie jau turi nusipirkę antrą ar trečią savo gyvenime būstą tam irgi tai nebus greičiausiai aktualu.
     
    Šiame poste papasakosiu, kaip ir kur reikia ieškotis buto, į kokius niuansus reikia atkreipti dėmesį . Kaip kalbėtis su būsto šeimininkais , brokeriais, bankais, etc. Taip pat papasakosiu apie visą pirkimo eigą ir procedūras. Bei sunkumais su kuriais susidūriau. Taip pat papasakosiu ant ko neišsidurti ir kaip neprarasti pinigų. Kai kuri informacija ir pamastymai gali būti neteisingi , bet vėlgi tai yra mano nuomonė, mano padaryti žingsniai. Ir turbūt kai kurie žmonės tai visiškai darytų kitaip.
     
    Ant šio būsto pradinio įnašo taupiau ganėtinai ilgai, teko padirbėti ir užsienyje. Nuo minties, kad man reikia būsto ir iki tol kol sutaupiau pinigų ir į jį atsikrausčiau praėjo turbūt kokie 3 metai.
    Pusantrų metų pradirbau užsienyje sutaupiau pinigų pradiniam įnašui, jo remontui/ įrengimui ir juodai dienai ? Deja kai grįžau į Lietuvą buvo sunku surasti normalų darbą nes pas mus buvo pirmas Lock down'as ir niekam beveik nereikėjo darbuotojų. O į vieną vietą siųsdavo po šimtus CV. Taip ir praleidau pusmetį be darbo su sumažėjusiomis santaupomis. Tada susiradau šiokį tokį darbą. Praėjo pusmetis tada pradėjau skambinėti bankams ir derinti visus būsto reikalus, bei pradėti ieškoti buto. Dar apie tris mėnesius truko buto paieška ir dar apie pora dokumentų tvarkymas. Na o šiuo metu pradėjau remontą, o kada jis baigsis net nežinau ?
     
    Beje , kai tik pradėjau taupyti butui, pagal suplanuotą ir sutaupytą pinigų sumą būčiau galėjęs įsigyti 2k butą šiuolaikinės statybos name. Tačiau šiai dienai pavyko įsigyti tik seną sovietinį 2k butą.
     
    Toliau pateiksiu patarimus ir žingsnius bei klaidas.
     
    1 žingsnis. Pagalvokite , nuspręskite ar jums tikrai reikia nuosavo buto, ar pakankamai tam pasiruošėte. Ar planuojate visada gyventi Vilniuje etc.
    Mano atveju, buvo daugybė argumentų ir kontraargumentų:
     
    Na bet aš vistiek esu už, nes nuomuojame bute negali kaip nori nusidažyti sienų, negali kokių nori nusipirkti baldų, o ir prasmės nėra. Nes kai reikės kraustytis visi nupirkti baldai greičiausiai eis velniop, nes kitame būste jų nebus kur padėti. O be to šiai dienai paskolą mokėti man kainuoja pusantro karto mažiau negu mokėčiau nuomą už analogišką būstą. O ir šiaip jau dakniso mane turėti reikalų su nuomuotojais. O jeigu situacija su Euribor nesikeis tai po kokių 10 metų tokio būsto nuomos kaina gali būti kokius 4 kartus didesnė nei mokama banko paskola, dėl elementaraus pinigų nuvertėjimo ir kylančių atlyginimų. Na ir šiaip aš jau 6 metus mokėjau nuomą, bet tie pinigai niekur nesikaupdavo, o likdavo nuomuotojo kišenėje. Mokant paskolą šie pinigai padengia būsto paskolos dalį, na ir analogiškai lieki vis mažiau ir mažiau skolingas bankui, bei “įgiji” didesnę dalį turto.
     
    2 žingsnis. Pagalvokite kokio , kokioje vietoje ir už kokią sumą būsto Jums reikia.
    Na čia vienas iš svarbiausių momentų, nes turbūt nesidžiaugsite 25 kvm būstu nusipirktu Naujojoje Vilnioje ? Pirmiausia tai siūlyčiau aplankyti visų bankų internetines paskolų skaičiuokles ir sužinoti kokią maždaug sumą pagal interneto skaičiuokles jie galėtų Jums suteikti . Bei nuo tų skaičiuoklių nubraukite apie 20 procentų sumos. Nes realybėje jie tikrai neduoda tokios sumos, kurią rašo skaičiuoklėje.
    Pagal gautą sumą apeikite skelbimų portalus , kad susidarytumėte realų NT rinkos vaizdą ir pamatytumėte ką realiai galėtumėte įsigyti už duodamą pinigų sumą.
    Be to įsitikinkite , kad tikrai turite norimo NT kainos pradinį įnašą. Pradinis įnašas de facto negali būti skolintas , tai turi būti Jūsų asmeninės lėšos. Tačiau vėlgi tai manau galima būtų apeiti. Jeigu neklystu pinigai gali būti dovanojami, bet dovanojami tik įregistruojant kaip dovaną ( na tai reikėtų patikrinti skambinat į banką)
    Kuriame rajone pirkti būstą ir kelių kambarių būstą pirkti?
    Donaldas Trumpas yra pasakęs: - Yra 3 esminiai dalykai į kuriuos reikia atkreipti dėmesį perkant būstą , tai vieta, vieta ir dar kartą vieta. Na žinoma geriausias būstas turbūt yra senamiestyje , bet nemanau , kad visi tai galime įpirkti. Renkantis rajoną turėtumėte atkreipti dėmesį į susisiekimą , infrastruktūrą, local activities , bei žinoma žmones kurie ten gyvena .
    Naujininkai: na visi Naujininkams žada kažkokią tai aušrą, bet aš BBD ant jų, nes teko šalia tų narkašų apie metus pagyventi, tai daugiau nebenoriu. Tačiau vėlgi rajonas yra didelis ir vienoje sakyčiau geros perspektyvos, o kitoje geros bus tik tada , kai čigonai pradės pardavinėti stipresnius narkotikus, kad kai kurie žmonės ten greičiau užsilenktų.
    Pilaitė : Na tai tikrai gražus rajonas. Tai vienintelis rajonas, kuris buvo statomas nuo nepriklausomybės ir visi pastatai ten yra statyti nuo 1990-ųjų. O šiai dienai didžioji dalis pastatų yra pastatyti nuo 2013 metų. Bet vėlgi rytiniai kamsčiai, na ne ačiū.
     
    Galėčiau apžvelgti visus rajonus, bet manau dauguma iš jūsų ir taip turit gerą nuovoką ir žinote kuris rajonas jums geriausiai tiktų. Taip pat galite pasikabėti su brokeriais ar besigaudančiais NT apie rajonų perspektyvas.
     
    Mano atveju aš rinkausi tarp 2 kambarių buto miegamajame rajone ir vieno kambario buto kur nors netoli centro. Na bet laimėjo miegamasis rajonas, nes nedžiugino perspektyva gyventi 30kvm bute nors ir arti centro.
    Taip pat kitas svarbus aspektas renkantis sovietinį būstą,  reikia nepamiršti, kad egzistuoja keli būsto segmentai. 1-2 kambarių butai ir 3 bei daugiau kambarių butai. Geriausia pirkti yra 1-2 kambarių butus, kadangi juos labai lengva parduoti ir išnuomoti. 3 ir daugiau kambarių sovietiniai butai tikrai neverti dėmesio, kadangi juos parduoti beveik neįmanoma. O išnuomoti irgi keblu. Na aišku jeigu turite didelę šeimą, tada jo, bet kitu atveju tikrai neverta. Taip pat pasigalvokite kiek Jums kvadratų būsto reikia. Mano nuomone nors ir gyvenu vienas, bet man 2 kambarių butas yra labai optimalus variantas. Svarstyčiau dar apie 1k butą, ne mažiau nei 35 kvm. O mažesni butai tiesiog neverti dėmesio, nes į juos jūs paprasčiausiai netilpsite.
    3 žingsnis Pagaliau pradedame veiksmą. Šis žingsnis yra labai svarbus ir jo nevalia praleisti. Kitu atveju galite prarasti nemažą pinigų sumą.
    Kai jau žinome už kokia sumą būsto mums reikia skambiname bankams. Ne bankui, o BANKAMS, visiems esantiems Lietuvoje. O tiksliau tai užpildome paraišką internetu ir laukiame kol mums paskambins bankai. Dėl bankų užimtumo, kai kurie bankai paskambina jau kitą dieną, o kiti tik po savaitės. Kai su Jumis susisieks bankininkas. Jūs jam pasakykite kad ieškotės buto ir norėtumėte sužinoti kokią maksimalią sumą galėtų skirti bankas ir su kokiomis palūkanomis bei kokio dydžio reikalingas pradinis įnašas taip pat sakykite, kad norite jog bankininkas įvertintų jūsų kredito istorijos bei sodros duomenis. Jeigu bankininkas tingės vertinti kredito istoriją ir sodrą ir sakys: na tai suraskite konkretų būstą ir tada kreipkitės. Sakykite kad radote Jums patinkantį būstą ir pardavėjas laukia avanso  bei to būsto kainą šaukite iš lempos( na geriau kad tai būtų kiek daugiau nei interneto skaičiuoklėje parodyta kaina) Tada bankininkas jums pasakys maksimalią sumą bei palūkanų  ir pradinio įnašo rėžius.
    Kodėl tai svarbu?
    Žinau realiai žmonių , kurie sumokėjo pardavėjams didelę sumą avanso , o bankas jiems nefinansavo paskolos.
    Be to ir man buvo situacija kai pamačiau labai fainą butą , pardavėjas prašė 5 000 eur avanso, o bankas to būsto sumos nebūtų finansavęs. Nors net pagal interneto skaičiuokles aš būčiau galėjęs įsigyti tą būstą. 
    Beje dar svarbus momentas prieš kalbantis su bankais atsisakykite visų savo turimų kredito kortelių turinčių galimybę duoti kreditą. Paprasto kreditinės OK, Tačiau turinčios kredito galimybę netinka. Kadangi kredito kortelę bankas įvertins kaip jūsų finansinį įsipareigojimą ir analogiškai suteiks mažesnę paskolą.
    Kodėl svarbu, kad bankas patikrintų sodrą ir kredito istoriją Creditinfo ? O  va čia labai svarbi dalis. Preliminariai bankas skaičius šaudo iš lempos. Tačiau kai pamato duomenis iš Sodros ir Creditinfo jie jau gali pasakyti labai konkrečius skaičius apie tai kokio dydžio paskolą galite gauti. Ir su maždaug tokia suma galite ieškoti buto. Beje mano atveju nė vienas bankas man konkrečiai nepasakė kiek reikės pradinio įnašo. Visi pasakė tik apytiksliai.
    Kodėl svarbu paskambinti visiems bankams ? Nesikliaukite tik vieno banko pasiūlymu, net jei tame banke dirba jūsų žmona, ar mama  ar draugė, arba draugai ten gavo geras sąlygas. Nes jūs to pačio negausite. Beje kai aš pasikalbėjau su visais bankais, sąlygos juose skyrėsi kaip diena nuo nakties.
     
    4 žingsnis. Na  jau beveik imamės veiksmo ? Tai dar labai svarbus momentas . Tam kad nupirkti būstą su paskola, bankas reikalauja , kad tas b9stas būtų įvertintas turto vertintojo. Turto vertintojas nusako " tikslią " buto vertę. Šiuo  veiksmu bankas tiesiog apsidraudžia , kad žmonės nesudarytų fiktyvių sandorių kaip kad pvz. nenupirktų kokios 20kvm lūšnos Kalabybiškyje už pusė lemo. Ir be to nuo turto vertinimo priklauso kokią sumą paskolos sumokės bankas. Nes jei Jums sakė, kad maksimaliai gausite 100K, o būstas įvertintas už 70K  Tai paskolą suma bus = 70 000 - (pradinis įnašas ) o likusius dengsite iš savo kišenės
     
    Beje turto vertintojas turi būti tinkamas bankui.  Turto vertintojų sąrašą kiekvienas bankas turi paskelbęs savo puslapyje.
    Patarimas: Jeigu patikrinsime visų bankų skelbiamus turto vertintojus pamatysime, kad yra apie 10 turto vertintojų, kurių vertinimai tinka visiems bankams. Tai siūlyčiau rinktis vieną iš jų. Nes jei pasirinksime turto vertintoją, kurio turto įvertinimas tinka tik SWEDBANK, o swedbank sakys srry, mes Jums neduosime paskolos. Tai su tuo pačiu turto vertinimu negalėsime kreiptis į SEB. O kitas turto vertinimas kainuoja apie 150-200 eur.
    Turto vertinimas vyksta maždaug tai. Į norimą NT objektą atvažiuoja turto vertintojas, jis padaro keletą NT nuotraukų. Ir per kelias dienas copy pastina 30 psl. traktatą prirašytą totalios xujnios ? Tai va atsiunčia jis jum tą traktatą emailu ir už jį turite sumokėti 150-200 eurų. Tačiau iš viso to traktato ten realiai bankui svarbios kelios eilutės: įvertinta suma, buto būklė.
    Turto vertinimas šiaip įprastai vyksta kai surandate būstą ir pardavėjui sumokate avansą. Tačiau yra vienas labai svarbus momentas dėl ko tai paminėjau . Šiai dienai dauguma Vilniuje parduodamų būstų prašoma kaina yra žymiai didesnė negu ji yra įvertinta banko.
    Buvau suradęs aš vieną fainą būstą, už jį prašė 80 000 ,  pagal skelbimus analogiški butai kainavo tiek pat , o ir tokius būstus greitai nupirkdavo. Na aš sakau okey man kaip ir tinka.  Kitą dieną aš paskambinu vertintojams ir jie sako: ši būstą mes maksimaliai galime įvertinti ant 70 000 . Ką tai reiškia ? . O tai reiškia , kad man reikės sumokėti , ne tik kad pradinį įnašą o ir skirtumą tarp būsto įvertintos kainos ir būsto parduodamos kainos. Realiai už tą būstą būtų reikėję man pakloti apie 20 000 EUR , bet deja tokių pinigų nebūčiau turėjęs.
    O dar įsivaizduokite, kad aš sumoku kokį 3000 avansą ir tada sužinau, kad tas būstas nebus tiek įvertinas . Ir tada realiai nuplaukia mano 3 k , kadangi daugumoje atvejų avansai pagal sutartį nėra grąžinami.
    Taigi ką aš noriu pasakyti, kad jūsų būsimo NT turto įvertinta kaina turi atitikti kainą už kurią jis parduodamas. Kitu atveju jūs primokėsite skirtumą tarp kainos ir vertinimo.  Tokie atvejai yra gan dažni, kad reikia primokėti pora tūkstančių, tačiau mano atveju būtų reikėją primokėti , net 10 000 ? Jeigu pinigų turite ir galite tai leisti tada viskas OK, jei neturite tada jau blogiau ?
    Kadangi tuo laikotarpiu kai ieškojau būsto , gerus butus nupirkdavo per dvi valandas. O aš nežinodavau ant kiek toks butas būtų įvertintas. Buvo keli atvejai, kai sakau OK butas tinka tik rytoj susiskambinu su vertintojais. Susiskambinus su vertintojais jie sako, jo butą galėsime įvertinti pardavimo kainai. O aš visas laimingas skambinu pardavėjui ir sakau OK įvertino, davai perku. O jis man atsako: tai kad jau vakar aš jį pardaviau ? ? ?  Na kadangi taip nutikdavo tai a6 paskambinau  vienam geram vertintojui ir sakau : gal galite pasakyti kokia kvadrato kaina yra vertinami tokių ir tokių metų, tiek kambarių butai tokiame rajone. Na ir tada gavau vidutines norimų butų įvertinimo kainas.
    Beje svarbus momentas butų kaina yra matuojama , kaina už kvadratinį metrą. Niekas neskaičiuoja : vidutinė kaina už 2 k senos statybos butą naujanuose 60 k o pašilaičiuose 70 . Skaičiuojama vidutinė kvadrato kaina 1 kambario buto senos statybos naujininkuose 1500 eur ir etc.
    Kai sužinojau vidutines kvadrato kainas, pagal tai pradėjau ieškoti būsto ir neprašoviau, nes žinojau , kad būstas kurį išsirinkau bus įvertintas reikiamai sumai. Taip ir įvyko ?
     
    Reziume: Taigi pusė darbo jau padarėm. Žinom, kad bankas paskolą duos, Žinome sumą už kokią maksimaliai galime nusipirkti būstą , bei Žinome kokiuose kainos rėžiuose turime ieškoti buto , kad bankas dengtų buto kainą. Tikėkite ar ne , bet labai didelė dalis žmonių kiek teko sutikti tokios informacijos neturi. Ir dėl to gali patirti didelių finansinių nuostolių.
     
    5 žingsnis. Na dabar tikrai jau imamės darbo ?
    Na atsiverčiam aruodas , žiūrime nuotraukas, surandame mums patinkančius variantus ir važiuojame apžiūrėti. Beje visuose skelbimuose nuotraukos yra labai gražios, o realybėje ten realiai ššš. Aš pats važiavau apžiūrėti apie 15 objektų , kol suradau savo.
    Kiekvienam žmogui vertinimo kriterijai tikrai yra skirtingi, ir nesiimsiu sakyti kas geriau kas blogiau , nes čia kiekvieno asmeninis reikalas, bet trumpai papasakosiu apie savo kriterijus.
    Vienas iš pagrindinių dalykų , kurių norėjau tai vaizdas pro langą, nenorėjau, pro langą matyti kito namo. Tai dabar pro langą matau žemai esantį vaikų darželį ir mokyklą ?
    Ne pirmas ir ne paskutinis aukštas. Esmė tame, kad pirmame aukšte visada girdėsis kada pareina tuzinas vaikų iš  mokyklos ir 18h visas namas grįžta iš darbo na ir dar girdėsime kaip girtas Jonas 3h nakties grįžta ir daužosi ? Paskutinis aukštas irgi netinka, nes per vasarą , labai užkaitins nuo saulės, o per žiemą ten dėl šalčio nebus įmanoma išbūti.
    Na ir dar aišku pilna tokių kriterijų kaip parkingas, langų kryptis, parduotuvės, laiptinės būklė etc.
    Mano atveju rinkausi kaip įmanoma blogesnio įrengimo būstą, kadangi jis bus pigesnis. O ir be to dauguma būstų reikėjo kapitalinio remonto. Nes būna užeini, atrodo kažkas lyg ir gražaus, bet matai, kad santechnika ir elektros laidai nekeisti. O principe juos keisti reikės ir tą patį kapitalinį remontą daryti tiek gražesniame  tiek prastesniame bute. Tai esmė tame, kad būsto kaina skiriasi apie 5-10 k bet remonto iš esmės reikia to pačio. Na ir dauguma žmonių , kurie turi antrą trečią butą man pritars, kad geriau imti pigesnį ir kuo labiau nujotą būstą, kadangi vistiek remonto to pačio reikės. Beje tokio dalyko nesupranta labai daug žmonių, kurie būstą perka pirmą kartą.
    Aišku jeigu būtų galimybė tai rinkčiausi būstą kainuojantį 20 k brangiau, bet su geru remontu. Tačiau kaip ir minėjau: greičiausiai toks butas nebus įvertintas reikiamai sumai turto vertintojų.
    6žingsnis. Kalbamės su NT savininkais/brokeriais.
    Va čia ir prasideda įdomybės . Dažniausiai NT yra parduodamas per brokerius , na o tie padl.. pastoviai meluoja. Netikėkite nei vienu jų žodžiu ? Savo brokerį galvojau realia pasmaugti ir pakasti ?  Na kai paskambinsite telefonu susitarsite dėl apžiūros tai už jūsų stovės brokeris, ir pastoviai jum p.. protą , koks tas butas gražus ir axujienas. Nu ždž tokių pasakų priseks kaip Ostapas Benderis apie naujuosius Vasiukus ? Realiai netikėkite nei vienu brokerio žodžiu ir kai galvosite apie būstą galvokite savo galva.
    Kartą atvažiavau į vieną objektą , o man brokeris pradėjo pasakoti , kad va šitam butui priklauso stogas, čia galite daryti terasą bla bla ? O šiaip tai yra dar toks dalykas tai rūsys. Dažnai skelbimuose yra rašoma, kad butas turi rūsį. Dokumentuose irgi gali būti rašoma, kad butas turi rūsį. Tačiau realybėjė, jeigu objektas tikrai domina, paprašykite, kad Jus gyvai nuvestų į rūsį. Jeigu atsimazina reiškias rūsio nėra. Kadangi tais laikais, kai statė butus rūsių visiems neužteko, arba vienas žmogus pasisavindavo kelis rūsius. Mano pažįstamam nutiko istorija, kad jis pagal dokumentus rūsį turi, bet realiai rūsio nėra. Tai jisai sutarė su namo pirmininku ir pats tą rūsį sau pasistatė ? ?  Mano atveju irgi rūsys buvo dokumentuose bet realiai rūsio nebuvo . Kadangi kažkas turėjo net du rūsius ?  Na bet pardavėjas tą reikalą išsprendė.Aišku pykčių labai daug buvo.
    Kitas labai svarbus momentas, pasidomėkite ar tam butui bus atliekama renovacija. Jeigu bus atliekama įvertinkite ar ji Jums apsimokės.
    Be to prašykite visų sąskaitų, nes gali būti ten įtraukta toks dalykas kaip mokestis už renovuotą liftą. Kartais namas nusprendžia , kad reikia pakeisti liftą. Pakeisti tai pakeisti tačiau tai brangiai kainuoja, kiek teko domėtis vienam butui reikės mokėti po 50 eurų du metus už lifto pakeitimą.
    Na ir šiaip prašykite registrų centro išrašo ( jame yra nurodyta, kam butas priklauso, ar jis nėra įkeistas etc.) Atkreipkite dėmesį kas parašyta prie laukelio žymos. Taip pat ten parašyta buto kvadratūra. Kvadratūra irgi yra labai svarbu. Kadangi kaip minėjau butas turto vertintojų yra įvertinamas pagal kvadratus.Kartais skelbimuose įrašomas kitokia kvadratūra, negu ji yra pagal dokumentus, o tai jau labai blogai Beje kartais pasitaiko prikolų, kai buto dydis skiriasi nuo to kas parašyta dokumentuose.
    7 žingsnis Butas mums tinka.
    Na pagaliau suradome savo būstą , butas mums tinka. Jamam. Tuo atveju įprastai pasirašoma preliminarioji buto pirkimo-pardavimo sutartis ir sumokamas avansas.  Jeigu butas Jums tikrai tinka, siūlyčiau dar labai gerai pasiderėti dėl kainos. Nusiderėti kiek įmanoma geresnę pirkimo-pardavimo sutartį, bei aplamai turbūt grįžti namo ir gerai pagalvoti apie tą NT objektą. Kadangi pirkti ant emocijų nėra labai gerai. O be to dar Jums reikia išsiaiškinti ar turto vertintojai jį įvertins norimai sumai . Kai aš ieškojau buto tai butus nupirkdavo per dvi valandas ? Todėl aš pats stūmiau, kad kuo greičiau nupirkti ir prašiau kuo greičiau sudaryti preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį (PPP) Vien tik tam , kad buto neparduotų kitiems ?
    PPP kas tai ? Preliminarioji pirkimo pardavimo sutartis tai sutartis tarp pirkėjo ir pardavėjo, kuriame pardavėjas įsipareigoja parduoti NT objektą už X sumą iki tam tikros datos, o pirkėjas įsipareigoja tą objektą už X sumą nupirkti. Toje sutartyje taip pat nurodomos aplinkybės, kokie baldai bus parduoti su butu , kada butas turi būti perleistas pirkėjui etc . Taip pat joje yra nurodoma avansas ,kuris bus sumokamas kaip užstatas. Avanso esmė yra tokia, jei pirkėjas atsisako pirkti butą jis praranda savo avansą, jei pardavėjas nesutinka parduoti buto jis turi gražinti avansą bei sumokėti avanso dydžio baudą ( aišku būtinai žiūrėkite kad tokie punktai būt įrašyti, nors standartiniame šablone tai yra įrašyta)
    Avansas Jeigu pirkėjas nesutinka pirkti būsto jis praranda avansą Tai va, kodėl aš akcentuoju, apie sumą kurią bankas Jums gali suteikti bei apie turto vertinimą ? Vat dėl to , kad jeigu jūs sumokėjote avansą ir bankas Jums neduos tokios didelės paskolos ir Jums reikės skirtumą padengti iš savo kišenės. O jei skirtumo nesumokėsite neįvyks ir sandėris dėl ko nuplauks jūsų avansas. Taip pat jeigu turto vertintojai neįvertins buto reikiamai sumai, ir neturėsite savų pinigų padengti tą skirtumą avansas irgi nuplauks. Šiai dienai avansas yra nuo 2 000 iki 5 000 kartais siekia ir 10 000. Juk nenorėtumėte prarasti tokios didelės sumos ? tiesa ? 
    Dėl šios priežastie siūlyčiau tartis su šeimininku , kad sutiktų įrašyti du punktus, kad jeigu turtas nėra įvertinamas tokiai ir tokiai sumai sandoris nutrūksta ir pardavėjas gražiną avansą ir galbūt net sumoka avanso dydžio baudą. Taip pat galite įrašyti tokį punktą, kad jei bankas neduoda paskolos tai sutartis vėlgi nutraukiama ir pardavėjas grąžina avansą. Bet vėlgi šie du punktai nėra įprasti , čia tokios labiau jau derybos gaunasi.
    Beje dar nepaminėjau tokio dalyko. Kai skambindavau per skelbimus dėl NT tai šeimininkų ar brokerių klausdavau? - o gal žinote kokiai sumai bus įvertinntas šis NT ?
    dažniausi atsakymai būdavo:
    -Ne nežinome ( Jeigu tai pasako savininkas tai gal ir tikrai nežino arba butas nebus tiek įvertintas, jeigu tai pasako brokeris tai butas nei per kur nebus įvertintas tokiai sumai ? )
    -Panašiai ir bus įvertintas ( Na tai galima manyti, kad skirtumas bus iki poros tūkstančių eur.
    - Taip jis tiek ir įvertintas ( na aišku reikia labiau pasidomėti ar jie  domėjosi tuo , bet jei tai pasakė brokeris, tai jis jau greičiausiai kalbėjo su turto vertintoju, ir butas bus tiek įvertintas)
    Kadangi turto įvertinimas yra labai svarbu, tai dėl jo galite tartis su pardavėju ar jis sutiktų įrašyti tokią sąlygą į sutartį. Kaip ir minėjau mano atveju aš jau žinojau norimo rajono, norimų metų preliminarius įvertinimo dydžius. Dėl to viskas man buvo žymiai lengviau.
    Beje kai vesite avansą tai veskite savininkui per banką. Ir paskirtį parašykite avansas už buta xxx pagal preliminarią pirkimo pardavimo .Nepatariu jokių grynųjų. Net ir kad ir ką jis sakytų, siūlytų neoficialiai ir pan. Kaip perki būstą su paskola viskas vyksta tik oficialiai. Taip pat kai tarsitės dėl avanso dydžio tarkitės kuo mažesnę sumą. Nes jeigu kas blogo nutiks mažesnę sumą ne taip gaila prarasti ? Tačiau kita vertus, būna atvejų , kad jeigu yra per mažas avansas ir pardavėjai gauna geresnį pasiūlymą. Jie tiesiog grąžina avansą, sumoka baudą ir parduoda NT brangiau.
    8 žingsnis Kviečiame turto vertintoją. Na kaip ir kalbėjau . Pakviečiame turto vertintoją .  Jis padaro kelias nuotraukas bute ir surašo savo traktatą ? Jam sumokame 150-200 eur ?
    Beje anksčiau rašydavau taip tarsi su jais yra labai lengva . Tiesiog paskambini nurodai adresą ir tau jie pasako jo kainą. Ne taip nėra . Nes jie tikrai turi daug darbo ir nemokamai kainos nesako. Kai kurie iš jų paima 50 eurų ir tik tada pasako kainą kuria įvertintų.
    Bet kaip aš ir minėjau vieno labai gero vertintojo paprašiau , kad jis man nurodytų apytikslią kainą tame rajone už kvadratą ir pagal tai pats sau įsivertinau. Na ir tai suveikė
    9 žingsnis
    Skambiname visiems bankų vadybininkams, su kuriais kabėjome ir siunčiame jiems Turto vertinimą, bei laukiam konkrečių pasiūlymų. Kai jau turime turto vertinimą iš banko gausime konkrečius skaičius: sumą, pradinį įnašą , palūkanas etc. Kai jau turėsime visus pasiūlymus iš jų beliks tik pasirinkti vieną pasiūlymą arba derėtis dėl kaip įmanoma geresnių sąlygų. Kai išsirinksime pasiūlymą bankas mums atsiųs taip vadinamas bendrąsias sąlygas , kuriose bus nurodytos sumos, palūkanos ir visa kt.
    10. Notaras
    Tai antras pagal blogumą asmuo po brokerio ?  Eilės pas notarą šiai dienai yra apie pusantro mėnesio. O jų įkainiai tai... (Beje preliminarioje pirkimo pardavimo sutartyje nurodykite kas moka už  notarą, pagal CK yra mokama per pusę, bet kas mokės tai čia yra irgi derybų objektas ) Tai va sutarkite su pardavėju pas kurį notarą eisite. Notara tai principe nesvarbu kurį pasirinkti. Nes jie visi yra valstybės tarnautojai ir jie šunybių nepridarys. Na aišku aš rinkausi pagal laiką kada notaras gali mus priimti. Dar galite registruotis, pas notarą kitame mieste . Pas notarą reiks eiti ir pardavėjui ir pirkėjui kartu. Jam sumokėti teks apie 300 -600 priklauso nuo NT pardavimo kainos. PO šio apsilankymo oficialiai jūs jau tampate NT savininku ? Na realiai ne savininkas, bet registrų centre bus parašyta , kad esate to objekto savininkas, tik nesate atsiskaitęs už turtą.
    Dar toks niuansas, einant pas Notarą notarui reikia pasakyti per kiek dienų norite kad Jus įregistruotų RC. Galite rinktis  1, 3 ar 10 dienų, Nuo to priklauso ir kaina. 1 D brangiausia 10 dienų terminas pigiausias , bet reealiai skirtumas ten ant 30 eurų
    11 vėl bankas Na čia jau beveik chill
    Nusiunčiame jam notarinę sutartį.
    Jis mus prašo apdrausti butą.Gali būt kad jis net savo draudikus turi, todėl atsiųs mum pasiūlymą.
    Apdraudžiame butą
    Tada bankas mum prašo : susiraskite kokį notarą tam kad galėtume sutvarkyti Hipoteką. Hipotekos įkeitimas tai nekilnojamo turto įkeitimas bankui. Tai reiškia jeigu mes nemokėsime paskolos, bankas iš mūsų galės ganėtinai lengvai tą butą atimti. Ir dar tai reiškia, kad be banko leidimo, mes negalime to buto parduoti.
    Šioje situacijoje esmė , kad mums vėlgi reikia notaro. Mums reikia hipotekos dokumentus paimti iš banko skyriaus ir pasirinktam notarui juos nuvežti. Vilniuje notarų eilė labai ilgos, todėl aš važiavau į Kalabybiškį, kur notarų eilės buvo 3 dienos kažkur, tam kad greičiau reikalus tvarkyti ?
    Na nuvežame dokumentus Notarui . uždedame pora parašų , sumokame notarui apie 200 eur na ir čia baigta
    Bankas per kelias dienas arba net tą pačią dieną gauna patvirtinimą dėl hipotekos.
    Tada jūs parašote prašymą internetu dėl paskolos išmokėjimo, ir nurodote pardavėjo sąskaitą.
    Iki savaitės laikotarpio bankas sumoka pinigus.
    12 jūs jau realiai esate būsto savininkas Sveikinu ?
    Nusiperkame pora litrų baltos , šlapkės ir švenčiame ? O jei rimtai pinigus pardavėjas gavo , tai jau tiesiog susitarimo reikalas, kada jūs kraustotės į naują butą
    13 buto perdavimas Čia irgi ganėtinai svarbus momentas Nes turite pasirašyti su pardavėju priėmimo perdavimo aktą. Tame akte turite būtinai sužiūrėti ir tiksliai nurašyti skaitliukų duomenis. To prireiks vėliau
    14 vėl notaras ? ? ?  
    Na čia tokia mažiausiai svarbi procedūra, bet ją privalu atlikti, nes priešingu atveju bankas gali jums pakelti palūkanų normą Ir ateitį neparduotumėte šio būsto jei to neatliksite. Na bet čia viskas paprasta , susitariate su notaru pas kurį atlikote pirkimą pardavimą. Šios procedūros esmė tiesiog pardavėjui pasirašyti, jog jis gavo pinigus,  o pirkėjui patvirtinti, kad jis gavo butą
     15 sudarome sutartis su paslaugų teikėjais Tai irgi labai reikalingas dalykas. Tiesiog turite sudaryti sutartį su elektros, vandens , dujų ir kitais tiekėjais, tam kad sąskaitos eitų jūsų vardu, o be to jeigu pardavėjas turėjo skolų su komunalininkais tai skolos ir liks jam . Bet kaip ir minėjau svarbu parašyti būsto priėmimo perdavimo aktą arba apskaitos prietaisų suderinimo aktą. Jų formatus rasite internete.
    Na tai ir tiek, sudėjau jums sukramtytą informaciją. Turite klausimų - klauskite. Iš karto atsiprašau už gramatines klaidas tiesiog jau vėloka. Labai tikiuosi, kad ši informacija kažkam tai pagelbės. Pasikartosiu, ši informacija labiau skirta tiems kas perkate jau pastatytus ir įrengtus butus. Kadangi nepastatytiems ir nepriduotiems būstams yra kiek kitokios sąlygos. Tiesiog dar kartą noriu akcentuoti, tam kad nepatirtumėte finansinių nuostolių yra labai svarbu teisingai vykdyti pirmuosius punktus. Sužinokite kokią paskolą bankininkas gali Jums duoti įvertinęs Sodrą ir Kreditingumo informaciją. Išsiaiškinkite kokia verte gali būti įvertintas jūsų norimas būstas , na ir tik tada pirkite. Bei nusiųskite užklausimą aplamai visiems bankams. Beje jeigu informacija patiko ir yra norinčių galiu parašyti analogišką blogą su nuotraukomis apie to buto kapitalinį remontą.
  12. Patinka
    apci sureagavo į Stanley Namo pirkimo gidas   
    Kitas forumietis prieš tai parašė gerą buto pirkimo gidą ir niuansus su bankais ir paskolom, rekomenduoju prieš tai perskaityti jį: 
    Aš jį papildžiau komentaru: 


    Šioje temoje nesikartosiu, o papildysiu viską kas susiję su namo pirkimu. Galbūt jau kažkas pasikeitė, galbūt kažkieno patirtis kitokia, rašau iš savo patirties, gal kažkam bus naudinga. Didžioji dalis patarimų bus perkant seną namą, nes būtent tokį rinkausi pagal savo poreikius ir biudžetą. 

    Buvau nuėjęs į seminarą apie būsto paskolas, tiesa po to išaiškėjo, kad to seminaro tikslas tik parduoti gyvybės draudimą, bet visgi daug naudingos info jame galima pasisemti, tad jei turit galimybę - nueikit, kainuoja gal 10€, bet sutaupo tikrai daugiau, svarbu po to su jais nebendrauti, nes labai įnirtingai bando įpiršti tą draudimą ? 

    Kitas žingsnis buvo užpildyti paraiškas bankuose ir gauti informaciją apie paskolos galimybes, kadangi turiu IV, tai tos online skaičiuoklės visiškai neaktualios, banko darbuotojai turi peržiūrėti visus popierius ir tada pasakys verdiktą kokiai sumai galima gauti paskolą ir ar išvis galima gauti. Kiekvienas bankas vertina skirtingai, todėl būtina užpildyti paraiškas į visus bankus. 15% pradinių įnašų seniems namams nebūna, geriausiu atveju 20%, gali būti ir 30%.

    Kai jau turi įsivaizdavimą į kokį namą galima pretenduoti, tai jau tiksliau žinai kokius skelbimus gali žiūrėti, o kokius iš karto atmesti, nes vistiek paskolos neduos. Skirtingai nei butai, kai bankas duoda paskolą praktiškai bet kokiam butui jeigu leidžia tavo pajamos, tai su namais yra kitaip - bankui taip pat turi patikti ir namas, lyg jį pirktų sau, kiekvieno banko kriterijai yra skirtingi. Pvz., SEB nemėgsta nebaigtos statybos namų ir net nefinansuoja namų jeigu juose nėra išvedžiotos šildymo sistemos. Kitas bankas (Citadėlė berods), iš karto atmetė paskolos paraišką, nes pagal juos namas stovi kažkokiam užkampyje, o jie finansuoja būstą tik didmiesčiuose. Kad namas realiai stovi 500m nuo Vilniaus ribos jiems buvo neįdomu. Mediniam namui galima gauti paskolą tik jeigu jis iki 30m. amžiaus. Tas pats liečia ir karkasinius. 
    Taip pat svarbu namo baigtumas, jeigu namas dokumentuose nėra 100% baigtumo, net jeigu jis jau yra pilnai gyvenamas - per metus laiko privalai priduoti 100% baigtumą. Net jeigu namas yra didelis ir tau užtektų įsirengti tik pusę. Net jeigu tame pačiame kieme yra kitas namas, kuris įregistruotas kaip ūkinis, tačiau realiai yra naujas pilnai įrengtas namas. Kitaip gali būti sankcijos ar net sutarties nutraukimas. Nebuvau susiduręs, bet kiek man aiškino banko darbuotojai ir brokeriai taip būna kraštutiniais atvejais jeigu žmogus visiškai nieko nedaro. Jeigu procesas vyksta, pvz., nusipirkai namą su 60% baigtumu, o po metų padidinai iki 90%, tai bankas bus geranoriškas ir pratęs terminą. 
    Perkant nebaigtos statybos namą reikia turėti pinigų netik pradiniam įnašui ir notarams, bet ir remontui. Bankas gali paprašyti parodyti tuos pinigus. Viskas vyksta taip - gauni paskolą, už savo pinigus padarai kažkokius remontus, pakeli baigtumo procentą, padidini namo vertę, tada vėl kreipėsi į banką ir tau padidina paskolą, t.y. išmoka pinigus, kuriuos toliau investuoji į namą. Kuo daugiau turėsi laisvų pinigų - tuo mažiau bus tokių etapų ir tuo mažiau sumokėsi už turto vertinimus ir baigtumo % nustatymus, nes kiekvieną kartą turėsi už tai mokėti iš savo kišenės. Taip pat reikės planuotis kokius darbus daryti pirmiausia, kad išleisti kuo mažiau pinigų, bet % padidėtų kuo daugiau. Čia labai trumpai paaiškinau, ten niuansų yra labai daug. 
    Grįžtam prie 100% baigtumo namų. Esu matęs daug skelbimų kur namai pilnai užbaigti tik iš išorės, o viduje tik išvedžiotos komunikacijos ir ištinkuota, nėra nei vidaus durų nei santechnikos, net katilo, bet jie vistiek turi 100% baigtumą dokumentuose. Esu girdėjęs, kad bankai į tokius namus žiūri kitaip. 
    Gera žinia, kad bet kokiam "blogam" namui yra back-up planas - Šiaulių banko paskola nekilnojamam turtui. Procentai panašūs kaip būsto paskolai, užtat gali pirkti bet kokį nekilnojamą turtą - sklypą, tvartą ar tokį namą, kuris netinka kitiems bankams. Tačiau pradinis įnašas turi būti 40% ir paskolos terminas max 10m., tad reikia paskaičiuoti ar galėsi patempti tokią paskolą. 

    Žiūrėdamas skelbimus turėk omenyje, kad NT agentai kaip ir mašinų perekūpai - meluoja kiekviename sakinyje arba apsimeta, kad nieko nežino, nuotraukose namai ir sklypai visada atrodo žymiai gražesni ir erdvesni nei realybėje, nuotraukos prifotošopintos ir ištampytos. Jeigu nuotraukose matai visokias nufotografuotas gėles, krūmus ir t.t. reiškia namas realių pliusų turi mažai. Jeigu skelbimą įdėjo savininkai, o ne brokeriai, tai turėk omenyje, kad realybėje jis atrodys kaip tik geriau nei skelbime. Pasiruošk važinėjimams, nes teks apžiūrėti tikrai nemažai namų, o ir bežiūrint keisis kriterijai. Kol ieškojom apžiūrėjom kokių keliasdešimt namų ir čia ne dėl to, kad nežinojom ko norim. Gerai žinojom ko norim, nebuvom išrankūs, tiesiog dažniausiai namas realybėje neatitiko to kas buvo skelbime, arba skelbime buvo per mažai info, o telefonu NT agentas nieko nežinojo. Arba namas netiko bankams. 

    Bet koks namas prasideda nuo sklypo, taigi jam reikia skirti didžiausią dėmesį. Visų pirma - lokacija ir privažiavimas. Yra priemiesčių, kurie atrodo randasi pačiame Vilniuje, bet realiai pasiekti miestą iš jų yra vargas. Pvz., Balsiai (nepykit Balsių gyventojai ? ) Būna ir atvirkščiai - tarkim Skaidiškės ar Lentvaris, atrodo toli, bet realiai šoki į greitkelį ir per 20min. jau vietoje, kamščiuose stovi mažiau nei gyvendamas bute mikrorajone. Skelbimus geriausia žiūrėti ne pagal sąrašą nustačius vietovę, o atsidarius žemėlapį su skelbimais. Nes nustačius vietovę tarkim Vilniaus rajoną - rodys visokius užkampius 50km nuo miesto, kurie greičiausiai bus per toli, bet nerodys namų esančių Trakų rajone, nors jie bus prie pat Vilniaus ribos.
    Aš automobilistas, todėl man buvo svarbu asfaltuotas privažiavimas, taigi namus prie žvyrkelių iš karto atmesdavau, aišku prieš tai pasižiūrėdavau ar to kelio nėra numatyta išasfaltuoti. Buvo netgi tokių namų, kuriuos važiuodami žiūrėti pusiaukelėje apsisukome, nes supratome, kad ir koks būtų geras namas - kasdien tokiu keliu važinėti tikrai nenorim. Jeigu nesi gyvenęs prie žvyrkelio, tai tau labai pasisekė. Man tai būtų pragaras. Nuolatiniai važiuoklės remontai čia mažiausia bėda, po metų tokio važinėjimo mašina tampa nebe mašina, o kažkokiu vežimu, salonas barška, dulkės visur kiek bevalytum, kėbulas visada purvinas, net nėra prasmės plauti. Tektų nusipirkti kokį SUV ar visureigį, apie gražių ar sportinių mašinų turėjimą galima pamiršt. Jei namas stovi prie pat žvyrkelio, tai dulkės nuo jo eitų ir į namus. Prie namų nepasivaikščiosi patogiai, nepavežiosi vežimo, vaikai nepasivažinės riedučiais ir t.t. Kai sunki finansinė situacija ir reikia bet kokio stogo virš galvos, tada taip, į tokius dalykus nekreipi dėmesio, bet kai turi normalesnį biudžetą ir gali rinktis, tai geriau nupirkt prastesnį namą, bet prie asfalto. Visada galėsi užsidirbti daugiau pinigų ir pasidaryti remontą, bet kelio neišasfaltuosi, kad ir kiek beuždirbtum. Namo arčiau miesto irgi nepastumsi. 
    Jeigu šeimoje yra nevairuojančių, tada reikia pasidomėti viešuoju transportu, kuris Lietuvoje yra labai blogai išvystytas. Yra tokių priemiesčių, kur miesto autobusai net nevažiuoja, o tarpmiestiniai autobusai važiuoja gal porą kartų į dieną.
    Jei aktualu, tai reiktų pasidomėti ir kokia gatvė prie namo, man pvz., nelabai norėtųsi, kad tai būtų judri gatvė kur pilna žmonių ir fūros važinėja. Ir atvirkščiai - kokioj nors sodų bendrijoj keliukai ant tiek siauri, kad atvažiavęs trumpam namo negalėsi numest mašinos prie tvoros, reikės būtinai atidarinėt vartus ir važiuot į kiemą, taip pat laukt kol įvažiuos kaimynas. Teko apžiūrėti namą, įvažiavimas į kurį buvo pro kaimyno kiemą - servitutinis kelias. Teoriškai kaimynas visada turi jį laikyti laisvą, bet realiai kas ten žino kas jam šaus į galvą. 
    Sklypą patarčiau imti kuo lygesnį, teko gyventi name ant šlaito, daugiau nebenorėčiau. Lietuva ne Italija ar Graikija, čia ne uolienos ir akmenys, o minkšta pūri žemė, kuri nuolat juda ir slenka, ją plauna lietus. Aišku, kai statai namą pats, tai gali įkalt labai gilius pamatus, bet kai perki jau pastatytą nežinosi kas ten darosi po namu, nemaža tikimybė, kad jis slinks po biškį, grindys nebebus horizontalios, bus įtrūkimų sienose ir t.t. Pats sklypas irgi gaunasi nepanaudojamas, nei mašinos pastatysi, nei garažo, nei pavėsinės. Dar svarbu kaip atrodo sklypai aplinkui, jeigu kaimynai susikėlė savo sklypus ar gatvė aukščiau nei tavo slypas, tai didelė tikimybė, kad lietus plaus smėlį į tavo sklypą. Jeigu tavo sklypas pats žemiausias, tai yra potvynio tikimybė. 
    Dar reikia atkreipti dėmesį į sklypo įrengimą. Apželdinimas, tvora, vartai, trinkelės, pavėsinės - viskas kainuoja labai daug. (pvz, išklot trinkeles, kad priparkuot 3 auto 3000-4000€). Aišku galima nusipirkt namą be nieko ir su laiku viską pasidaryt, bet reikia turėti omenyje, kad naujakurių rūpesčių ir taip bus virš galvos ir norėsis iš karto gyventi tvarkingai, o ne vaikščioti per purvą. Ir kuo labiau įrengtą namą perki - tuo labiau apsimoka žiūrint iš paskolos pusės, nes bankas iš karto viską sumoka ir toliau moki mėnesines įmokas, o taip turėsi mokėti ir bankui ir dar turės likti pinigų remontams. 
    Sklypo plotas priklauso nuo poreikių. Vieniems reikia kuo mažesnio, kad kuo mažiau prižiūrėt, svarbu mašina tilptų. Kitiems reikia kuo didesnio, kad tilptų ir kelios mašinos ir pavėsinė, pašiūrė, šiltnamis, dar kokią pirtį ar garažą pastatyt. Didžioji dalis sklypų būna 6a, nes tarybų sąjungoje tokio dydžio sklypus visiems dalindavo. Bet 6a nelygu 6a, priklauso kokio dydžio namas ir kur jis stovi. Teko žiūrėti namą, kuris stovėjo sklypo centre, tai realiai sklypo nebėra, į visas puses po kelis metrus, net garažo nepastatysi. Reikia turėti omenyje, kad statant kažką su pamatais turi būti 3m. atstumas nuo sklypo ribos, nebent kaimynas pasirašys leidimą statyti arčiau, bet čia jau priklauso nuo kaimyno geranoriškumo, o pasitaiko tikrai piktybinių. Jeigu 6a sklype namas stovi kampe, tai dar lieka pakankamai vietos viskam kitam, bet jeigu planuoji dar statytis garažus ir t.t., tai vistiek 6a neužteks. Gal nuskambės absurdiškai, bet 9a yra dvigubai didesnis sklypas nei 6a ? Mano nuomone sklypo per daug nebūna, kad ir 30a, nėra ką ten prižiūrėti, kelis kartus per vasarą nušienauji ir tiek, jei pats laiko neturi, tai gali išsikviest ką nors kas tai padarys už keliasdešimt €. 
    Prieš perkant namą būtinai reikia atsidaryt registrų centro žemėlapį, įsijungti ortofoto ir palyginti ar sklypo ribos ant popieriaus (šiuo atveju ant žemėlapio) sutampa su realiom ribom. Jau norėjom pirkti namą, bet prieš paliekant užstatą patikrinau tokiu būdu ir sužinojau, kad pusė namo stovi ant kaimyno sklypo, NT agentė nieko nežinojo ar tiesiog nepasakė. Pasirodo šeimininkai su kaimynais buvo pasirašę raštą, kad jie leidžia naudotis žeme, bet niekas įregistruota nebuvo. Nusiperki tokį namą, kitą dieną kaimynas ateina ir sako nugriauk, nes ant mano žemės stovi. Kituose objektuose taip pat buvau radęs nesutapimų kai tvora stovi metru toliau ar arčiau nei reikia. 

    Kaimynai irgi vienas svarbiausių dalykų gyvenimui, deja prieš perkant to nelabai patikrinsi. Yra toks dalykas kaip nusikaltimų žemėlapis, galima pasižiūrėti kokie nusikaltimai buvo įvykę paskutinius metus. Jeigu pas kaimynus nuolat vyksta smurtiniai nusikaltimai, tai jau aišku kas per kontingentas ten. Arba jeigu nusikaltimai susiję su narkotikais, tai yra tikimybė kad ten jais prekiauja, reiškia čia lankosi narkomanai. Apie kaimynus dar galima pasakyti kaip atrodo jų sklypas, jeigu viskas apgriuvę, voliojasi šiukšlės, tai su tokiais kaimynais irgi gali būti problemų. Blogiausi kaimynai tai visokios supermamytės, kurioms amžinai viskas nepatinka, amžinai viskuo skundžiasi. 

    Namo plotas. Skirtingai nei su butais, kur kambarių skaičius nusako buto dydį, o kaina skaičiuojama €/kv.m. - su namais viskas kitaip. Plotas nelabai įtakoja namo kainos, nebent kalba eitų apie labai mažus namus, iki ~60kv., kurie yra pigesni, nes daug kam per maži. Koks tau reikalingas plotas nepasakysiu, nes kiekvieno poreikiai skirtingi. Bet reikia žinoti, kad namui reikalingas daug didesnis plotas nei butui, dar priklauso nuo aukštų skaičiaus ir išplanavimo. Pvz., naujos statybos, šiuolaikiško išplanavimo 1 aukšto 80kv. namas nors ir nedidelis, bet pakankamai talpus, jame būna du miegamieji ir svetainė su virtuve, taigi galima komfortiškai gyventi. Tuo tarpu atvažiavęs apžiūrėti kokį nors seną 100kv. 2 aukštų namą - randi tik 1,5 kambario butą, nes visą plotą suvalgo laiptai, verandos, balkonai, rūsiai ir t.t. Teko apžiūrėti 5 kambarių namą kur realiai tik vienas kambarys buvo kaip miegamasis, visi kiti pereinami iš kurių nėra jokios prasmės, nes jie per maži, kad būtų svetainėmis. Namas turi keturis plotus - bendras plotas, naudingas plotas, gyvenamas plotas ir užstatymo plotas. Skelbimuose visada rašomas bendras plotas, tačiau reikia išsiaiškinti koks yra gyvenamas plotas. Gali būti bendras plotas 140kv., o gyvenamas vos 60kv. Namo ploto kaip ir sklypo, per daug nebūna, aišku jeigu turi didelį biudžetą ir gali rinktis, tai išsirenki konkretų namo dydį, bet kai už tavo biudžetą pasiūlymų nedaug, renkiesi iš to, kas yra, tai svarbu tik kad ploto nebūtų per mažai. Jeigu nesi gyvenęs name, tai geriausia pasiprašyti pas draugus, gimines į svečius, pasižiūrėti išplanavimą, sužinoti koks jų namo plotas. Nors jeigu nesi gyvenęs name, tai geriau prieš tai išsinuomoti, gal pagyvenęs sakysi, kad bute geriau ?

    Namo tipai: 
    Rąstinis - šiais laikais pastatyti brangu, dėl ko jie jau įrengti kainuoja brangiau. Mažiau likvidūs, nes populiarus mitas, kad jiems išvis paskolų neduoda, nors tai galioja tik senoms rąstinėms troboms. Iš patirties galiu pasakyti, kad rąstiniame name gyventi maloniau. Bet kažin ar nusipirksi rąstinį namą, tokius retai kas stato, o jei stato, tai ne pardavimui. 
    Karkasinis - pastatyti pigiausia, bet kažkodėl pilnai įrengti kainuoja panašiai kaip mūriniai. Mažiau likvidūs. Nedaug apie juos žinau, bet sau nepirkčiau, nebent statyčiau.
    Iš baltų plytų - didžioji dalis senų namų yra būtent tokie, namai stovi ilgai, neyra, nepūva, viskas su jais tvarkoje. 
    Iš blokelių - dauguma naujų namų statomi iš blokelių. Pliusas, kad patys blokeliai yra nebloga šilumos izoliacija, lyginant su plytom. Bet jie mažiau tvirti, pvz., jei norėsi kažką sunkaus ant sienos pakabint gali būti sudėtingiau. 
    Iš raudonų plytų - nedaug, bet kartais pasitaiko tokių namų. Gal ir nusišnekėsiu, bet man tos plytos atrodo labai trapios, su koja spyri ir subyra ? 
    Jeigu namas pastatytas ne per vieną, o per kelis kartus - tai jau minusas, nes tada būna nepatogus išplanavimas, daug įvarių nereikalingų nišų, užkampių, palėpių. Klausimas dėl namo tvirtumo. 

    Šildymo tipai, surikiuosiu nuo blogiausio pagal savo nuomone: 
    Dyzelinis katilas - jeigu ir sutiksi kur nors, tai bus likę iš senų laikų kai dyzelis kainavo centus ar jį nupilinėdavo nemokamai. Dabar nelabai įsivaizduoju kas galėtų šildytis tokia nesąmone. 
    "Buržuika" arba židinys - tinka tik kaip papildomas, o ne pagrindinis šildymo būdas, nes šildo tik tol kol dega, didžioji dalis šilumos išeina pro kaminą. 
    Elektra - žiauriai brangu. Žinau kas pasidarė šildomas grindis vonioje ir po pirmos sąskaitos už elektrą net nebejungia. Baisu pagalvoti kiek kainuotų pilnai šildyti visą namą. Todėl realybėje tokio tipo šildymo beveik nesutiksi. 
    Židinys su išvedžiotais ortakiais - čia jau fizika, namie šilta tada kai oras nejuda. Juk vasarą kai būna karšta įsijungi ventiliatorių ir atsivėsini, nors jis oro neatšaldo, tik jį sujudina. Pvz., Eskimų jurtose šilta, nors jos iš ledo pastatytos, nes oras viduje nejuda. 
    "Oras - Oras" - tas pats minusas kaip ir su ortakiais, bet bent jau gali elektroniškai reguliuoti ir nereikia kūrenti. Kad būtų komfortiška gyvent su Oras - Oras, turi būti labai sandarus namas. Pliusas, kad vasarą galima naudoti kaip kondicionierių. Kiek mačiau dedamas tik namuose pastatytuose pardavimui nes tai turbūt pigiausia šildymo sistema, sau niekas tokių nededa. 
    Kieto kuro katilas - populiarus senuose namuose. Nors iš finansinės pusės tai vienas pigiausių variantų šildymui, bet ir pats nekomfortiškiausias. Įsivaizduok - grįžti namo vėlai vakare, pavargęs, alkanas, krūva reikalų turi padaryti, bet viską privalai mesti į šoną ir eiti į katilinę kūrenti katilo. Reikia pastoviai užsakinėti malkas ar brikėtus, juos sandėliuoti, nešioti, dėlioti, valyti pelenus. Net jeigu malkos būtų nemokamos - nusipirkęs tokį namą iš karto keisčiau šildymo būdą. 
    Krosnis - pasitaiko daugiausia sodybose ar trobose. Nors irgi reikia dirbti pečkūriu, bet kokybiškas pečius labai gerai akumuliuoja šilumą, reikia rėčiau kūrenti, mažesnė malkų išeiga, ir kaip su židiniu papildomas jaukumas namie. 
    Granulinis katilas - palyginus su kieto kuro katilu žymiai mažiau vargo, nauji katilai būna pilnai automatinai, galima iš namų reguliuot temperatūrą, užtenka kartą į kelias dienas įpilti granulių ir išnešti pelenus. Minusas, kad jie brangiai kainuoja, jeigu yra perkamam name, tai gerai, bet jeigu reiktų dėti naują, tai geriau rinktis kažką kito. 
    Dujinis katilas su atvežamais dujų balionais - statomas tada kai nėra dujų įvado. Teko girdėti nusiskundimų apie juos, kad nesigauna pigiai, atveža nepilnus balionus, reikia gaudyti kada pasibaigs dujos, reikia vietos kur laikyti juos. Pliusas, kad pats dujų katilas labai pigus ~1000€. Taip pat jis šildo ir karštą vandenį tiek žiemą tiek vasarą, todėl nereikia boilerio ir susitaupo ant elektros. 
    "Oras - Vanduo" - šiuo metu populiariausias šildymo būdas naujuose namuose. Veikia kaip Oras - Oras, tik kad šilumą paduoda į radiatorius arba šildomas grindis. Kai kas vadina tai šildymu elektra, bet tai netiesa, šildymo principas yra kaip šaldytuvo namie arba mašinos kondicionieriaus, kai keičiantis freono slėgiui keičiasi jo temperatūra, taigi elektros energija naudojama tik kompresoriaus darbui ir mėnesinės sąskaitos už elektrą būna nedidelės. Pagrindinis minusas, kad tai brangiausia šildymo sistema, kaina su įrengimu apie 5000-10000€. Nuo šaltosios dalies esančios lake pastoviai bėga kondensatas, dėl to būna daug ledo. Taip pat jie būna vagiami. Esant dideliems šalčiams freonas nebesusitvarko ir pasijungia el. tenas, tada elektros sąnaudos žymiai išauga. 
    Dujinis katilas - tik tuo atveju jei yra dujų įvadas. Kaip jau minėjau katilas kainuoja labai pigiai, pajungimas paprastas. Brangu gali būti tuo atveju, jeigu dujos eina pro gatve, bet į namą neatvestos. Kaip ir "Oras - Vanduo" tai yra pilnai autonominė sistema, kaip bute, nieko daryti nereikia, ateini namo ir šilta, apie šildymą negalvoji, pulteliu pasireguliuoji kiek reikia. 
    Geoterminis šildymas - įrengti kainuoja labai brangiai, bet šildymo kaina mėnesiui labai žema, nes šilumą ima iš žemės. Atsiperkamumas keliasdešimt metų. Sau beveik niekas tokio nededa, pardavimui juolab, bet jeigu sutiksi namą su tokiu šildymu, tai bus didelis pliusas. 

    Kiek kainuos šildymas priklauso ne nuo šildymo tipo, o nuo namo apšiltinimo. Jei namas didelis ir kiauras, tai su bet kuo bus brangu šildytis, o jei sandarus, tai skirtumo nepajausi, tad geriau rinktis tai kas komfortiškiausia. 
    Šildomos grindys maloniau ir efektyviau nei radiatoriai, jas įrengti brangiau. Taigi jei namas su dujom ir šildomom grindim - į šiuos pliusus reiktų atsižvelgti. 

    Namo įrengimas. Čia jau priklauso nuo tavo poreikių - ar brangini savo laiką, nori iš karto įsikraustyt ir gyvent ar esi išrankus dizainui ir spalvoms ir pasiryžęs vargt su remontais, kad pasidaryt svajonių namus. Kiek teko apžiūrėti naudotų namų - labai dažnai pasitaikė tokių variantų kai nuotraukose atrodo padoriai, galvoji, kad ten tik kokius tapetus ir plyteles perklijuosi ir gyvensi, bet apžiūrėjęs gyvai supranti, kad viskas tik aptvarkyta "ant pardavimo", realiai viską reikia lupt ir dėt naują, kas kainuoja tikrai ne vieną ir ne 10 tūkstančių. Tokį namą nupirkęs gaunasi sumoki kaip už sveiką, o gauni plikas sienas plius tonas atliekų, tai jau geriau iš karto pirkti plikas sienas. Perkant namą, kuriam reikia remonto ir skaičiuojant kainą reikia atsižvelgti ne tik į kvadratūrą, bet ir išplanavimą. Kuo daugiau kambariukų, kampų, durų, laiptų ir t.t. - tuo brangesnis remontas bus. Stogas šiais laikais yra brangus malonumas, jeigu jis senas, tai reikia į tai atsižvelgti, gali kainuoti ir 20k€. Taip pat svarbu santechnika ir elektros instaliacija, kas nėra pigu. Jeigu elektros instaliacija silpna, sena ir neteisingai suprojektuota, tai gali tekti gadinti visas sienas, kad išvedžioti naują. Pardavėjai dažnai akcentuoja plastikinius langus, bet tai nėra pliusas, jie palyginus pigūs (~300€ už paprastą langą) ir nieko pačiam daryt nereikia, paskambini, atvažiavo, sudėjo. Jei name yra plastikiniai langai, tai nereiškia, kad jie nauji, juos irgi gali tekti keisti. Virtuvės kaina 5k-10k€. Aišku yra kas deda ir už 30k, bet ši tema ne apie išpindėjimus. 

    Ar reikalingas garažas kiekvienam skirtingai. Galiu pasakyti, kad garažas reikalingas tada kai kartais pasikrapštai prie mašinos arba kad ten laikyti motociklą, keturratį ar kokį savaitgalinį auto. Kasdienės mašinos parkavimui jis nereikalingas, kiek tenka matyti namų su garažais - mašinos visada stovi kieme. Žiemą statyti mašinos šildomam garaže nepatartina, nes kai įvarai ją aplipusią druskom, tai rūdija daug greičiau. Niekad nesuprasiu garažų, kurie randasi rūsiuose - įvažiuot ir išvažiuot visada sunku, kabini dugną, žiemą buksuoji. Kadangi man garažas yra būtinas, tai lygindamas namus su garažu ir be, visada pridėdavau apie 10k€ namui be garažo, nors jaučiu šiais laikais garažui reiktų daugiau. O mašinai parkuot geriausia stoginė. 

    Pirtis irgi kaip kam, kai rinkausi namą nekreipiau į tai dėmesio, bet dabar turiu ir džiaugiuosi, aišku kiekvieną savaitgalį nekūrenu, bet retkarčiais pasipirtint malonu ir sveika, tiek sau tiek svečiams ? Jei nebūtų, tai užsisakyčiau kokią padarytą bačką už 3k. 


    Dažna diskusija būna ar statytis namą ar pirkti jau pastatytą naują ar pirkti seną. Vienareikšmiško atsakymo nėra. Jeigu tu nori naujo namo, tai pirkti seną ir iš jo lipdyti naują neapsimoka, paprasčiau pirkti ar statyti naują. Bet statant nuo nulio, t.y. nusipirkti sklypą, tada tvarkyti popierius, vesti komunikacijas ir t.t. gali užtrukti ne vienus metus kol prasidės pačios statybos. Toks variantas tinkamas tuo atveju jeigu jau gyveni nuosavam būste ir nereikia mokėti už nuomą. Ir jeigu turi daug laisvo laiko užsiiminėti statybomis. Net jeigu pats nei vienos vinies neįkalsi - vistiek nuolat turėsi dalyvauti statybų procese. Kitas variantas - pirkti seną lūšną, ją nugriauti ir statyti naują. Tokiu atveju nors sumokėsi daugiau nei už tuščią sklypą, bet sutaupysi laiko statyboms, taip pat ir pinigų statyboms, nes nebereikės laikytis tų visų A++++++ reikalavimų, gauni rekonstrukcijos leidimą ir užtenka B klasės. Nors yra kas perstato namą be jokių leidimų, jeigu plotas nesikeičia, tai kas ten žiūrės ar sienos naujos ar senos, remontui juk leidimai nereikalingi. Pliusas, kad prie seno namo jau būna normalus kelias, pilnavertis gyvenamas rajonas su parduotuvėm, mokyklom ir t.t. 
    Perkant naują namą yra rizika dėl brokų, kaip žinia pardavimui niekas kokybiškai nedaro, taupo ant medžiagų, dirba nekvalifikuoti darbininkai. Čia jau reikia žiūrėti į statytoją, kokia jo reputacija, kiek jau namų pastatė. Jei tai pirmas jo namas, tai būna taip, kad po to firma užsiadro ir dėl brokų nebėra kam teikti pretenzijų. Lyginant naujų ir senų namų kainas daug kas galvoja, kad jų kainos yra panašios, nes neatsižvelgia į tai, kad naujame name bus tuščias nesutvarkytas sklypas, o senam name bus tvarkinga aplinka, tvora ir t.t. Taip pat naujo namo minusas, kad pirmus kelis metus aplinkui nebus nei asfalto nei žvyrkelio, tik statybininkų išrausta bekelė. Rajone apart namų nieko nebus, nei parduotuvės nei kiosko, nei kavinės, nei autobusų stotelės. Bet nepaisant visų minusų jei leistų biudžetas - pirkčiau naują. 
    Statant namą iki 50kv nereikia tų visų sudėtingų leidimų ir ekologijos kategorijų, bet čia jau būtų labai eko variantas, gyvenant dviese be vaikų. Taip pat lengviau ir su 80kv jei namas statomas sodų benrdijoje, bet ten atsiranda įvairių niuansų dėl bendrijos. 
    Pirkti seną namą apsimoka tik tokį, kuriam reikia tik smulkaus remonto arba išvis nieko. Pirkti pilnai rekonstrukcijai neapsimoka, nebent nugriovimui. Nusipirkęs jau gyvenamą namą nereikės laukti n laiko, galėsi greitai atsikraustyt ir gyvent. Aišku reikia turėti omenyje, kad komunikacijos bus senos ir gali pasitaikyt įvairių santechnikos, šildymo sistemos gedimų, gali reikėti aptvarkyti stogą ir pan., užtat nereikės daryti visko iš karto. Didžiausias minusas tai išplanavimas, kuris senuose namuose dažnai būna nelogiškas, nepatogus ir kurio negalėsi pakeisti. Na teoriškai galima, bet tai bus tolygu viso namo perstatymui. 
    Geriausias variantas mano manymu tai beveik nauji namai, kelių metų senumo, kurie jau yra gyvenami. Ten dažniausiai išvis nieko daryti nereikia, tą pačią dieną gali atsikraustyt. Bet jų pardavime labai mažai ir vos atsiradę nuperkami labai greitai. 

    Jeigu jau turi budžetą pradiniam įnašui, jeigu bankas patvirtino pajamas, tai nedvėjok ir pirk, nes kainos kyla kaip ant mielių. Jei kažkuris namas tau pilnai tinka, bet kaina atrodo didoka, tai vistiek pirk jei alternatyvų nėra, toliau kainos tik kils. Šiandien tas namas atrodo brangus, rytoj atrodys normali kaina, o poryt gailėsies, kad nenupirkai taip pigiai. Kuo ilgiau ieškosi, tuo brangiau sumokėsi. Jokios krizės nebus ir NT nepigs, o jei krizė ir bus, tai tuo metu niekas tau paskolos neduos. 
    Prieš perkant reikia gerai pasiskaičiuoti savo biudžetą, nes namo pirkimui reikalingas ne vien pradinis įnašas. Vien namo perrašymas dabar kainuoja apie 2k€. Net jei namui nereikia remonto, tai atsikrausčius vistiek norėsis nusipirkt baldų, buitinės technikos ir pan. Kišenėje reiktų turėti mažiausiai 5k virš pradinio įnašo. 
    Kol kas teik, jei ką nors prisiminsiu - papildysiu. Komentuokit, taisykit klaidas ką blogai parašiau ? Nesu šios srities specialistas, tiesiog aprašiau savo patirtį ką sukaupiau per kelis metus namo paieškų, nes prieš tai buvau visiškai žalias ir visą informaciją sugaudyt buvo labai sunku. 

    Papildymas: 

    Pamiršau vieną svarbų dalyką - komunikacijas. 

    Elektros įvadas. Kuo daugiau, tuo geriau. Minimaliai reiktų ~10kW (ne kV). Pvz., jei name 5kW, tai įjungį virdulį, mikrobangę, orkaitę ir išmuša automatus. Vienfazis ar trifazis nėra skirtumo, nebent planuoji jungt kokias nors stakles. Tiesiog jeigu yra trifazis, tai jau rodo, kad įvadas nebus silpnas. 
     
    Nuotekos: 
    Miesto - taip pat kaip bute, moki kažkokį mėnesinį mokestį ir pamiršti. Geriausias sprendimas, jei įmanoma.  Valymo įrenginiai - by default būna visuose naujose namuose. Įrengt brangu, keli tūkstančiai, dėl priežiūros nežinau, gal kas pakomentuos.  Bačka su dugnu - priklausomai nuo bačkos dydžio ir naudojimo intensyvumo gali tekti dažnai kviesti siurbimo mašiną, išsiurbimo kaina iki 100€.  Bačka be dugno - reikės kviesti išsiurbti rėčiau, bet tai yra nelegalu, gamtosauga jei patikrins gali gerai pakratyt.  Vanduo: 
    Miesto - taip pat kaip bute, moki mėnesinį mokesti ir turi vandenį nuolat. Tik reikia išsiaiškinti vandens kokybę. Teko gyventi Avižieniuose, kur vanduo buvo tiesiog baisus, visos kriauklės būdavo rudos, nespėdavom keisti filtro. Atrodo smulkmena, bet tikrai svarbus dalykas.  Gręžinys - dažniausiai vanduo būna švarus, bet neskanus, aišku visada galima susidėti filtrus. Priklausomai nuo gylio kiekviename sklype gręžinio kaina keli tūkstančiai €. Todėl kartais būna bendras gręžinys su kaimynais, ypač naujuose kvartaluose. Reiktų pasidomėti kieno sklype tas gręžinys, kaip su mokėjimais ir pan. Kad nebūtų taip, kad nusipirkus namą kaimynas sakys mokėk kosmosą arba prisuksiu kranelį.  Šulinys - pigiau nei gręžinys, vanduo įprastai būna labai skanus. Minusai - gali negražiai atrodyti kieme, priklausomai nuo klimato ir naudojimo vanduo gali baigtis. Taip pat vanduo gali sugesti nuo naudojamų trąšų, išbėgusių teršalų ir pan.  Internetas. Atrodo smulkmena, bet šiais laikais daug kam svarbus dalykas, ypač jeigu prieš tai gyvenai mieste ir paskutinius keliolika metų turėjai stabilius 1Gb/s. Deja, užmiestyje tokių greičių nėra ir teks grįžti į praeitį. Prieš perkant namą reiktų pasidomėti koks greitis toje vietovėje, paprasčiausiai namo apžiūros metu galima paleisti speedtest.net programėlę, geriausia tai daryti iš kelių telefonų su skirtingais operatoriais. Berods pas Telia puslapyje galima pasižiūrėti kokios interneto greičio galimybės konkrečiu adresu. Jeigu į namą ateina telefono laidai, tai pliusas, tada internetas bus greitesnis. Pvz, praeituose namuose turėjau modemą su sim kortele, interneto greitis pradžioj buvo apie 40Mb/s, veliau su metais kilo ir prieš išsikraustant buvo jau palei 100Mb/s. Persikraustęs pasiėmiau modemą su savim, bet naujuose namuose greitis buvo vos 20-30Mb/s. Norėjau statyti papildomas antenas, bet tech. skyrius pasakė, kad jos nepadės, nes antenos statomos kai blogas ryšys, o pas mane ryšys puikus, tiesiog neužtenka srauto. Tada Telia atkasė, kad į namą ateina senoviniai telefono laidai, pajungė modemą per juos ir dabar turiu stabilius ~200Mb/s. Kas nesigaudo greičiuose paaiškinsiu paprastai, gal koks IT specas komentaruose pataisys: virš 100Mb/s (būtent Mb/s, ne MB/s) internetas yra greitas, skirtumą pajausi nebent siųsdamas torrentus. Apie 50-100Mb/s internetas yra neblogas, pilnai galima naudotis, 4K video užkrauna, aišku dar priklauso kiek bus naudotojų. ~10-50Mb/s naudotis galima, bet jau jausis mažas greitis. Žemiau 10Mb/s sakyčiau šiems laikams per mažai. 
  13. Naudinga
    apci sureagavo į TomasUr Prekių didesniais kiekias užsakymas iš užsienio   
    Muitui: [ (prekės vertė + siuntimas) * tai prekei taikomas muito tarifas % iš LITAR ] / 100%
    PVM: (prekės vertė + siuntimas + muitinės tarpininkas {jeigu reikės} + muitas) * 0,21
    Tai galutinė siuntos kaina: prekės vertė + siuntimas + muitas + PVM + muitinės tarpininkas (jeigu reikės)
    Jei pirksi iš Europos, tai turėtų nusimesti PVM, o muitą (tas tarifas iš LITAR) reiktų pasitikrinti ar tikrai nėra taikomas, jei ne, tai dar tarpininko paslaugos nusimeta.
    Kiek pasenęs, bet naudingas muitinės lankstinukas
    Gal patikima skaičiuoklė: www.perkuinternete.lt/muito-skaiciuokle
     
  14. Patinka
    apci gavo reakciją nuo Arvis Telefoniniai sukciai jau baigia uzvaldyti skelbiu.lt   
    Šiandien SMS gavau iš Nr. 0191011 su tekstu " Ar vis dar turite skelbime parduodamą prekę? Parašykite mano žmonai. [email protected]. Vakare prisėsiu su kokiu laikinu paštu pabendrausiu, pažiurėsiu iki kokio lygio nusirite.
  15. Patinka
    apci sureagavo į digital Uždarbis.lt pokyčiai – administracija, susipažinimas, atnaujinimas   
    Sveiki, uždarbiečiai!
     
    Prieš nepilną mėnesį perėmiau visas Kerniaus pareigas ir atsakomybes. Džiaugiuosi galėdamas
    prisidėti prie tolimesnio projekto augimo ir vystymo. Tikiuosi ir labai stengsiuosi, kad ateinantys
    pokyčiai visai bendruomenei būtų tik teigiami.
     
    Trumpai apie mane:
     
    Domiuosi asmeniniu tobulėjimu, verslo vystymu ir technologijomis. Užsiimu verslu ir savo sėkmės
    istoriją rašau kiek daugiau nei 10 metų.
    Didžiąją to laiko dalį dirbau skaitmeninės rinkodaros, e-komercijos ir projektų vystymo srityse.
    Mėgstu iššūkius ir galiu skirti daug energijos jiems įveikti.
     
    Artėjantys pokyčiai:
     
    Pastarąjį mėnesį labai intensyviai dirbame ties platformos atnaujinimu. Naujoji platforma turėtų
    startuoti balandžio pradžioje. Perkėlimo darbus planuojame pradėti iš karto po šv. Velykų.
    Naujoji versija dizaino prasme nebus labai atitolusi nuo esamos versijos, tačiau turės rimtą saugumo,
    funkcionalumo ir mobilios versijos atnaujinimą:
     
    1. Nuo šiol naudosime pažangų šifravimo algoritmą Jūsų slaptažodžiams ir
    tapatybėms. Jūsų duomenys liks saugūs net duomenų bazės „nutekėjimo“ atveju.
    Tokio scenarijaus vengsime visais įmanomais būdais, bet kaip rodo praktika – būna
    visko ir tam turime būti pasiruošę.
    Perkėlus forumą, visų narių prašysime pasikeisti senąjį slaptažodį – taip jis bus
    peršifruotas naujuoju algoritmu. Tapatybės bus peršifruojamos automatiškai.
     
    2. Pašalinome galimybę naudoti paprastus ir lengvai nuspėjamus slaptažodžius (pvz.:
    password, 12345, pass, nesakysiu ir pan.)
     
    3. Įdiegėme dviejų veiksnių autentifikavimą (angl. Two Factor Authentication)
    naudojant „Google Authenticator“ arba „Authy“ programėles. Visi norintys šią
    funkciją galės įsijungti profilio nustatymuose. Administratoriams ir moderatoriams ši
    funkcija bus privaloma.
     
    4. Įdiegėme vartotojo įrenginių valdymą. Šios funkcijos pagalba galėsite valdyti visus
    įrenginius, kuriuos naudojote ar naudojate prisijungimui prie forumo.
     
    5. Įdiegėme vartotojams nematomą „Google reCaptcha“ funkciją tapatybės tikrinimui.
    Ši funkcija tapatybę tikrinti leis tik žmonėms – nepraleis robotų ar botų. Taip
    apsisaugosime nuo „brute force“ ir panašių kibernetinių atakų.
     
    6. Įdiegėme modernias serverio ir duomenų bazės apsaugos priemones. Jas nuolat
    tikrinsime, prižiūrėsime ir atnaujinsime.
     
    7. Dėl techninių apribojimų negalime užšifruoti tarpusavio susirašinėjimų. Forumo
    nariams, norintiems bendrauti visiškai privačiai, siūlome saugų būdą tai daryti –
    naudoti „Wickr Me“ arba „Telegram“ programėlės. Kiekviename profilyje atsiras šių
    programėlių laukeliai, ten nariai galės įsirašyti savo slapyvardžius. Taip žinosite, kad
    tikrai bendraujate su konkrečiu nariu. Noriu pabrėžti, kad forumo asmeninių
    pranešimų sistema yra saugi, asmeniniai susirašinėjimai nėra prieinami viešai.
    Tačiau duomenų bazės praradimo ar „nuleakinimo“ atveju jie gali būti perskaityti.
     
    8. Sutvarkėme mobiliąją forumo versiją. Nuo šiol mobilioje versijoje veiks visos forumo
    funkcijos.
     
    9. Įdiegėme galimybę pasirinkti tarp šviesaus ir tamsaus dizaino versijų.
     
    10. Įdiegėme „Veiklos srauto“ funkciją, leidžiančią patogiau sekti forume vykstančias
    diskusijas ir rasti kitą aktualią informaciją.
     
    11. Įdiegėme galimybę deaktyvuoti ar visai ištrinti paskyrą. Daugiau informacijos apie
    tai pateiksime naujojoje versijoje.
     
    12. Įdiegėme galimybę prisijungti ir registruotis naudojant „Google“, „Facebook“ ir
    „Linkedin“ paskyras.
     
    13. Sutvarkėme ir atnaujinome forumo taisykles, privatumo politiką ir kitus dokumentus.
     
    Labai stengiamės, kad viskas būtų aišku ir skaidru. Su visais dokumentais galėsite
    susipažinti prisijungę prie naujosios platformos.
     
    Vykdant atnaujinimą forumas veiks „read-only“ režime – negalėsite kurti temų, rašyti pranešimų bei
    siųsti asmeninių žinučių. Tikiuosi, kad tai netruks ilgiau nei 2 dienas. Detaliau apie tai informuosime
    kelių dienų bėgyje.
     
    Tokie bus pagrindiniai pirmojo etapo atnaujinimai, smulkių atnaujinimų nevardinau – su jais
    susipažinsite balandžio pradžioje. Platformą ir toliau intensyviai naujinsime atsižvelgdami į
    bendruomenės pageidavimus, pasiūlymus, problemines vietas ir saugumo reikalavimus.
     
    Ateityje itin didelį dėmesį skirsime forumo turinio kokybei, skatinsime kurti vertę bendruomenei
    suteikiantį turinį. Labai realu, kad grįš „Geriausio straipsnio“ konkursas ar startuos panašios
    iniciatyvos.
     
    Kaip jau minėjo Loganas, turėsime pastoviai forumą prižiūrintį moderatorių. Taip pat laukia ir
    Uždarbis.lt prekės ženklo atnaujinimas, bei visiškai naujų funkcijų ir produktų pristatymas.
     
    Į naujų funkcijų ir produktų kūrimą noriu įtraukti visą bendruomenę, todėl labai lauksiu Jūsų
    pageidavimų ir pasiūlymų šioje temoje. Visi norintys, savo pageidavimus ir pasiūlymus gali siųsti ir el.
    paštu [email protected]. Tik iš karto atsiprašau, jeigu kažkam neatrašysiu ar atrašysiu po kurio
    laiko – labai striuka su laiku.
     
    Laukia dideli darbai, todėl forumo diskusijose dalyvausiu mažai. Apie visus pokyčius ir kitus svarbius
    dalykus komunikuosiu trumpai ir aiškiai.
     
    Kilus klausimams, Jums padės Loganas, Renata ir kiti administratoriai bei moderatoriai. Su jais
    susisiekti galite užpildę pagalbos bilietą, parašę asmeninę žinutę arba el. paštu
    [email protected].
     
    Gražios ir produktyvios dienos,
    Mantas
  16. Patinka
    apci gavo reakciją nuo Kasiukas Nemokamas sąskaitos generatorius - bills.lt   
    Prisidėsiu prie pageidavimų. Trūksta laukelio " Pastabos ".
    Šaunuolis, geras darbas...
  17. Patinka
    apci sureagavo į Kasiukas Nemokamas sąskaitos generatorius - bills.lt   
    Ačiū už pastabas, sutvarkiau, kad data automatiškai užsisetintų pagal esamą dieną.
    Taip pat pašalinau redagavimo mygtukus, buvai teisu, jie visai nereikalingi, dabar galima spausti ant teksto ir jį iškart redaguoti o paspaudus enter išsaugoti.
    Padariau, jog suma automatiškai būtų suskaičiuota, yra imamas tik paskutinis lentelės stulpelis.
     
     
    Sutvarkiau, dabar galima redaguoti ir tą viršutinį tekstą :)
     
     
     
    Jeigu imsiu už tai pinigus mano idėja praras prasmę, tai yra visiškai nemokamas sąskaitų išrašymo įrankis.
  18. Patinka
    apci sureagavo į Kasiukas Nemokamas sąskaitos generatorius - bills.lt   
    Sukūriau nemokamą sąskaitų generatorių, be jokių registracijų ir mokesčių. Suformuoji sąskaitą, atsisiunti PDF - viskas.
    Sąskaitos išrašymo įrankis buvo sukurtas pagrinde dėl to, jog pačiam reikia ir nenoriu mokėti šlamančių už tokį menkniekį. Naudokitės į sveikatą, gerbiamieji.
     
    P.s. duomenys kuriuos įvedate į generatorių išsisaugo localstorage, tai reiškia, jog išjungus puslapį laukeliai neišsitrins.
     
     
    www.bills.lt
  19. Patinka
    apci gavo reakciją nuo integer SWEDBANK banko keitimas   
    Dėja, be „Lietuviškų“ bankų išsiversti negalima ir grynųjų algos gavimo į rankas laikus galima pamiršti. Aš iš tų žmonių, kurie nemėgsta suvaržymų, ypač kai tai liečia asmeninius pinigus už kuriuos reikia susimokėti, norint turėti rankose. Aišku tiek grynų dažnai nereikia, bet kai reikėjo 15k išsigryninti teko pašokti su būgnais, kad kuo pigiau ir greičiau turėti juos rankose. Dabar jau porą mėnesių naudoju Bitwala duoda Vokišką IBAN. Reikėjo programėlės telefone, tapatybės patikrinimui KYC rimtas, kad kokios kaukės nebūtum užsidėjas, dėl ID kortelės tinkamumo nežinau, bet pasą teko braukyti su pirštu tam tikras vietas, nuotraukų kokias 5 darė. Dabar apie privalumus: kortelę nemokamai atsiuntė per 2sav. Limitai: išgryninti bet kokiame bankomate nemokamai galima į dieną 3000€ per mėnesį 10000€. Galima ir rekomenduotina susikurti crypto pinigines BTC ir ETH , nusipirkau abiejų už 100€, kad neatrodytu jog sąskaita sukurta tik pinigams gryninti. Duoda jie 15€ už prisijungimą, ką sudomins susiraskit temą.
  20. Patinka
    apci sureagavo į d2b Nemokama metalinė kortelė, 10-30€ nuo Vivid +15€ nuo manes + 7% LIDL cashback(grąža už pirkinius iki 25%)   
    Vos radau: https://help.vivid.money/en/articles/4396052-on-purchases-of-which-brands-can-i-get-cashback
    Galioja iki 2020 Lapkričio 30 dienos.
  21. Patinka
    apci sureagavo į Justinas Nemokamai konsultuoju Google Ads/Facebook Ads/Skaitmeninio marketingo klausimais   
    Sveiki,
     
    Įkvpėtas Gattor temos nusprendžiau pasidalint ir aš savo sukauptom žiniom - nemokamai.
     
    Turiu beveik 5 metų patirtį rinkodaros agentūrose UK, specializuojuosi į paid media. Daugiausia patirties turiu su Paid Search (Google/Bing), bet esu nemažus kiekius reklamos pirkęs ir su Facebook, programmatic display, YouTube, Twitter.
     
    Nesu visai tradicinis reklamos pirkėjas - orientuojuosi į galutinį kliento uždarbį, ne tik pigiausi CPC, geresni CTR. Jei kampanijos nieko neuždirba, tada turi kažkokią kitą funkciją atlikt ir ji turi būt labai aiški, bet jei to nėra - laikas nustot švaistyt pinigus.
     
    Patirties turiu labai įvairiose srityse. Dirbau su:

    Barclays mažmeniniu sektorium (loans, mortgages, current accounts, business loans, insurance) - padėjau perorganizuot, perrašiau reklamas jų namų paskolų paskyrą ir pakėliau average quality score, kas kirpo jų CPC maždaug 40%.
    Tchibo kava (lead generation ir ecommerce) - buvau atsakingas už jų pirmos online UK parduotuvę mokama reikalą nuo pat paleidimo ir padėjau pasiekt jų apyvartos tikslus.
    BOC Gas - online parduotuve. Per pirmus metus nukirpau jų reklamos išlaidas 47%, o apyvarta pakilo 61% - už tai laimėjau Drum Search Award "Best B2B Campaign".

     
    Sėkmingų istorijų yra daug daugiau, bet dažnai labai sunku prisiimt nuopelnus nes bet kokiam versle yra daugiau sudedamųjų dalių nei paid media.
     
    Esu ir nemažai nesėkmių turėjęs - pradedant netyčia importuotais Google Analytics goal'ais į Google Ads accountą, baigiant paliktais paauglių targetinimais Twittery. Teko dirbt ir su ypač sunkiais accountais kurie nejudėjo iš vietos kad ir ką bedarytum; klientais kurie turėjo labai trumparegiškus tiklsus ir nerealius lūkesčius.
     
    Taigi, klauskit - mielai padėsiu.
  22. Patinka
    apci sureagavo į MarijaB Naujas PVM apynasris tarptautinei prekybai ir ypač dropshiping'ui   
    Sveiki,
     
    prisižaidė Europa su pigiomis kinų prekėmis ir elektronine prekyba. Nuo 2021 liepos 1 d. naujas apmokestinimas. Procedūrų dar labai klausti nereikėtų, nes niekas daug nežino, ES teisės nuostatos turės būti perkeltos į LT teisės aktus iki metų galo, bet... Pasiruošę?
     
    Naujo apmokestinimo esmė, kad siunčiant prekės iš ES į ES ir viršijant 10 000 eurų kartu sudėjus visoje ES atsiranda prievolė mokėti PVM, kai prekės per e-prekybą parduodamos paprastiems vartotojams. Ir PVM reikės sumokėti kiekvienai šaliai, pagal tos šalies tarifus. Deklaruoti reikės per OSS sistemą per VMI ir sumokėti PVM į VMI, o jau poto Lietuva perves kiekvienai šaliai taip kaip priklauso.
     
    Tai galios ir dropshipingui, kai prekės tiesiogiai iš trečiųjų šalių (pvz Kinijos) atkeliaus pirkėjui Europoje (tik šiek tiek kitokia procedūra ir I-OSS sistema). Šis variantas bus aktualus,kai prekės iki 150 eur. Tai galios, kai pirkėjas bus fizinis asmuo, paprastas vartotojas. T.y. schemoje B2C (verslas vartotojui).
     
    Kai kuriais atvejais, deklaravimas, mokesčio surinkimas taps prievolė e- platformoms. Bet bet kokiu atveju, tai prekės pabrangs apie 20 proc.
    Smagioji dalis - prekybos dokumentacija turės bus saugoma 10 metų, tikrinti galės bet kuri ES šalis, bausti ir bet kuri ES šalis. PVZ. lenkai gali patikrinti ar teisingai buvo deklaruotas ir sumokėtas jiems skirtas PVM.
    Ir dar smagi dalis - 10 000 eur riba bus skaičiuoja už einamus kalendorinius metus ir praėjusius. Tad jeigu viskas įsigalios 2021 liepos 1 diena, tai jau šių metų prekybos riba (siuntimai į ES per e-prekybą fiziniams vartotojams) gali lemti ar atsiras prievolė mokėti PVM.
     
    Labai daug pati dar nežinau ;) bet nors kažkas įdomaus.
  23. Patinka
    apci sureagavo į finansai Skirmantas Malinauskas apie Lietuvos futbolą   
    Labai siauras supratimas, kad reikia sukurti kazkoki standartini versla, kad irodyti jog esi rimtas. Jo kanalas jau yra irgi verslas. Jo remejai = klientai. Jei jis surenka po 10k-11k Eur per men. is patreonu, tai reiskia, kad jo kuriamas "produktas", yra paklausus ir uz ji zmones moka pinigus. Be to jo "produktas" sprendzia ir aktualias problemas, kelia nepatogius klausimus, tai daug geriau nei kazkoks verslas nupirk/parduok.
  24. Patinka
    apci sureagavo į domukas Investavimas Degiro   
    Degiro reikalauja turėti banko sąskaitą, kurią jie priima, o ne turėti tam tikros šalies pilietybę. Lietuva minima tik kaip šalis, kurios banko sąskaitos nepriimamos, taigi naudojant kitos šalies sąskaitą šią problemą išspręstų. Bet yra sąkinys "There are some countries where the residency means you would be unable to become a client of DEGIRO, for further information contact the service desk." Bet čia, manau, galioja egzotiškesnėms trečiojo pasaulio valstybėms. Dėl visa ko galima jiems paskambinti/parašyti ar rezidavimas Lietuvoje netrukdo.
  25. Patinka
    apci gavo reakciją nuo Jasinka Investavimas Degiro   
    Tinklapio registraciją žinoma galima apeiti su tokiais fintais, bet kaip bus kai norėsi išsiimti, ar nepradės visko tikrinti ir jei galai nesueis, tai drąsiai gali neišmokėti pažeidus jų taisykles...
×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...