Pereiti prie turinio

Karolis//

Patvirtinti nariai
  • Pranešimai

    402
  • Užsiregistravo

  • Lankėsi

  • Atsiliepimai

    100%

Reputacijos išklotinė

  1. Patinka
    Karolis// sureagavo į Ramūnas Amerikos prezidento rinkimai   
    Papildysiu: ir dar rusus viskuo kaltina.
     
    //trolling is completed
  2. Patinka
    Karolis// sureagavo į Tmaster Realtrade- noriu paduoti i teisma.   
    Vesk šen vesk ten... kažkokia nesamone :D
    Visur kur esu susidūręs yra taip, kokias mokėjimo priemones pridėjai į tas ir atiduoda, koks dar trečias asmuo, kokios dar kitos sąskaitos, tu iš kažkur pavedei, vadinasi ten pat TURI būt galimybė ir grąžinti.
    Pats prisimakalavai dabar ieškai teisybės, plius tamstai su nervais negerai.
  3. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo xeimax Pazeistos garantines salygos   
    Tai va galejo nepriimti iskart.. Dabar gavosi tik laiko gaisimas ir papildomos islaidos.
  4. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo unfuckinbelievable PokerStars cashout issues   
    Nes esi padares inesima is skrill 20$ todel inesimo dydzio suma pervedama i ten is kur buvo inesti pinigai.
     
    P.s. Norint apeiti sita reikala galima pranesti, kad saskaita yra nebenaudojama ar uzdaryta ir supportas pasalins skrill saskaita tada galesi issiimt i kur noresi visus $ bet manau po to geriau jau tos skrill saskaitos nebenaudoti ps. Tokia mano patirtis su netteler, galbut kas pasikeite.
  5. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo giftu Ar žaidimas dar tebegyvuoja?   
    Prie to pacio, delfyje budavo zaidimu skyrelyje zaidimas kur isrykiuotose lovose atsikeldavo moteris ir reikdavo spet ant jos paspaust ir taip laikui kuo daugiau. Gal kas zino kur ji rast? :D
  6. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo Tomukas heads-up ir 6 zaideju stalas cash games pokerstars   
    eilinis juokdarys.. tikiuosi tema bus istrinta :)
  7. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo Jonuxzas Amžiaus sužinojimas   
    Tu rimtai? :D
  8. Patinka
    Karolis// sureagavo į MuniGod Švedija: miško sodinimas   
    Pastebėjau, kad vis daugiau ir daugiau žmonių susidomi miško sodinimų Švedijoje. Kadangi neturiu ką veikti, pasistengsiu kuo detaliau viską papasakoti. Jei radot klaidų ar turit klausimų rašykit asmeninę žinutę. Ir iškart pasakau, kad neklauskite: kokioj firmoj dirbu, ar negalėčiau pas tave įsidarbinti ir panašių klausimų, kas susiję su pačia firma ir įsidarbinimu. Šiuo metu darbuotojų tikrai nereikia. :)
     
    Trumpai apie mane.
     
    Dirbu šiam darbe jau 4 metus. Šiemet bus penkti. Tris metus dirbau sodintoju, vienus metus sodintojų prižiūrėtoju (plantbasar a.k.a supervisor, šiemet bus antri metai šiose pareigose).
     
    2009 07 - 2009 09 sodintoju;
    2010 05 - 2010 10 sodintoju;
    2011 04 - 2011 10 sodintoju / 7 žmonių prižiūrėtojumi;
    2012 03 - 2012 09 sodintojų prižiūrėtojumi (11 brigadų po 4 žmones, du mano asistentai);
     
    Firma, kurioje dirbu ( vėliau mūsų / mano firma) užsiima miško atsodinimu, pjovimu / retinimu, arimu. Mūsų firma dirba Gotland saloje ir nuo Jonkoping iki pat Kirunos. Firmoj dirba virš 200 žmonių (daugiau nei 100 sodintojų, kambodžiečiai, lietuviai, latviai). Pats asmeniškai dirbau tik Gotland'o saloje, Stockholm'o, Upsalla (skaitosi pietai), Sundsvall, Stromsund, Hammerdal, Jarkvisle ir Umea rajonuose. Siuntė firma į sodintojo/ sodintojų prižiūrėtojo kursus Švedijoje. Patirties kaip matot turiu pakankamai.
     
    Apie darbą (įžanga)
     
    Tai tikrai nėra lengvas darbas, jį dauguma skaito vieną iš sunkiausių darbų skandinavijos šalyse po darbo naftos platformose ir žuvies fabrikuose. Iš 10 naujų žmonių atvažiavusių vidutiniškai 6 žmonės išvažiuoja neprabėgus dviems savaitės. Dažniausiai miestiečiai pabūgsta, kurie nėra matę sunkaus darbo. Darbas reikalauja daug fizinės ištvermės, o labiausiai psicholiginės, nes pastoviai ta pati monotonija diena iš dienos. Kaip supratot darbas yra skirtas pagrinde vyrams 18-30m, bet būna išimčių, kad ir 60m senukas ar 55m moteriškė daug geriau dirba nei jaunikliai. Vyrams, kurie turi antsvorio iškart siūlau pamiršti šį darbą. Nei vienas dar neištvėrė daugiau nei mėnesio. :) Realiai jei žmogus ištveria 2-4 savaites, tai jis ir pasilieka visam sezonui dirbti, neretai ir ne vienam sezonui.
    Taip pat buvo keli tokie kuriozai. Atvažiavo vienas dirbęs UK prie braškių skynimo ir du "tipo" kultūristai, visi lietuviai. Tas, kur iš UK, pradėjo sakyti, kad oi nėra sunkesnio darbo už braškių skynimą, o vyras jau metuose, turi šeimą... Išvažiavo po savaitės namo. Tie du kultūristai irgi, ten visokius animal pak'us gėrė, kokteiliukai ir t.t. Po trijų dienų vienas man sako (kadangi buvau jų "brigadininkas"): man kažko maudžia krūtinę. O antras išsigando uodų ir moškių, labai jam nepatiko kažkodėl.. Ketvirtą dieną abu į Lietuvą išvažiavo. O iš tikrųjų tiesiog per sunkus jiems darbas buvo, o visi tie uodai ir krūtinės skausmai buvo tik pasiteisinimas.:) Taigi raumenys tikrai nėra pagrindinis dalykas šiam darbe. Visada, kai ieškau naujų darbuotojų, sakau, kad šis darbas prilygsta visą dieną dirbant stroikėsi ir nešiojant plytas ar košę ir tai dar sunkiau. Iš kitos pusės, kiek prisiskaičiau ir išgirdau pasakojimų apie darbą UK fabrikuose tai tikrai miško sodinimas žyyyyymiai lengviau. Bet spręskite patys, kas jum geriau. :)
     
    Ką reikia turėti prieš važiuojant dirbti (maistas, drabužiai, kiti būtini dalykai)
     
    Svarbiausia turbūt drabužiai. Du komplektus darbinių drabužių, bei vieną komplektą "išeiginių" drabužių nuvažiuoti į parduotuvę ar pas paneles. :) Darbiniai drabužiai:
    Dvi poras guminių batų, blogiausiu atveju vieną porą. Bet lietuviški guminiai batai iš senukų po 30lt žymiai geresni nei švediški po 100 ar 200 kronų. O dvejus, nes dažniausiai po trijų mėnesių batai palieka kiauri ar suplyšta. Reikia stengtis guminius nusipirkti kietesniu, bet lanksčiu padu. Tinka ir iš senukų. Švedijoj tie patys pigiausi po 100-200 kronų tikrai nėra tinkami, nes jie labai kieti ir trina kojas, o skauda tai labai. Esam pirkę ir už 700 kronų, tai dviems kitą dieną suplyšo, trečiam po savaitės. Geriausiai iš Lietuvos dvi poras nusipirkai, ir pigiau ir žinosi, kad visą sezoną atitempsi.
    Vieną porą kerzų. Nes su guminiais nevisada patogu ypač kai labai karšta ir nėra šlapių vietų. Nors pats asmeniškai niekada su kirzais nedirbau. Tik jokiu būdu negalvokit, kad eis dirbti su kedais. Iš kart koją persidursit. O jei koją persidursit, praktiškai galima sakyti jūsų darbas baigtas ir važiuojat namo. Padas sunkiai gyja, o dar kai reikia dirbti ir pastoviai koja šlapia, tai žaizda gali nesugyti ir mėnesį ir daugiau laiko.
    Bent 10 porų koinių. Čia vėl pagal patogumą, vieni dirba su vilnonėm, kiti aunasi dvejas poras iškart. Kuo daugiau porų tuo geriau, tik aišku ne tas po 1lt, kur kiaurai viskas matosi. O tiek daug, nes po dienos darbo tas koines plauti reikia, nes kitą rytą nuo vandens, prakaito ir purvo jos labai kietos palieka ir sunku užsimauti ir nepotogu vaikšioti kol jos vėl minkštos palieka. Be to nemanau, kad kiekvieną dieną bus galimybė plautis drabužius. O kojas būtinai prižiūrėti reikia, ypač jei dirbama su guminiais batais.
    Dvejas kelnes, geriausias variantas "specofkes", senukuose 20-30lt kainuoja, arba galima, kad ir Humana nueiti ir nusipirkti. Taip pat džinsai irgi tinka jei nėra labai aptempti. Su treninginėmis kelnėmis tai nepatarčia, nes jei už šakos kokios užkliūsit, tai mest lauk kelnes reiks.
    4 "Maikes", vienos dažniausiai užtenka dviem darbo dienom, galima ir daugiau jų pasiimti.
    2 megztinius, kad nebūtų šalta.
    2 viršutines "specofkes" dalis, galima Humanoj po porą litų nusipirkti, arba iš senukų.
    Lietpaltį, Švedijoje dažnai lyja, tai būtina pasiimti. Bet reikia tik nepirkti to žalio lietpalčio plastmasinio po 30lt, viršutinė dalis tai dar dar, kelnės tai pirmą dieną nuo klyno iki kojų apačios suplyš ir mesit lauk. Ir nepirkit tų guminių lietpalčių, kur iki kelėnų būna. Nepadirbsit. Pats aš turiu nusipirkęs tamsiai mėlyną, pusiau guminį (kelnės ir viršus), kuris vėdinasi ir tamposi, tai jau du metus atlaikė ir dar nesuplyšo. O mokėjau jei neklystu 130lt Lietuvoj.
    Kepurę, gali būti ta paprasta su stogeliu, arba būna tokios kaip skrybelės, net nežinau kaip pavadinti, kuriose yra dar tinklelis nuo vabzdžių. Geriausiai abi turėti.
    1 porą pirštinių, šiaip, jei normalus darbdavys tai privalo duoti pirštines. Bet vieną porą bent jau pradžiai reikia turėti, o pirkti reikia medžiagines su guma aplietais delnais. Ir netinka ten tos statybininkų ar dar kokios pirštinės, bus nepatogu dirbti.
    Hm.. kas dar? Dar galima ir striukę neperšlampama turėti. Termosas arbatai ar kavai. Indeliai maistui susidėti. Purškalas nuo uodų, erkių ir kitų vabzdžių. Šakutė, šaukštas, šaukštelis, peilis, lėkštė, bliūdelis sriubai (bet čia priklauso, kur gyvensi ar name ar name ant ratų), aš rekomenduoju geriau savo pasiimti, nes kai gyveni ne vienas ir valgai iš valdiškų lėkščių, pastoviai atsiranda pykčiai, kad kažkas neišplovė ir panašiai. O kai savo turi, išsiplovei savo, o visi kiti galit ir pasiust. :D Dirbant MP3 grotuvas nepakenks. 8h kai nematysi nieko, tai bent muzika ausyse skambės. Fotoaparatas įamžinti įvairius vaizdus. Nešiojamas kompiuteris filmams pažiūrėti ar naujienas paskaityti. Daugiau viską pagal poreikius pasiimti galit, tik neprisikraukit daug, nes jei teks name ant ratų gyvent, tai nebus kur susidėti visko.
    Maistas? Iš Lietuvos pagrinde mėsos pasiimti, geriausiai viską imti šalto rūkymo. Konservai. Duona. Grikiai. Prieskoniai. Daugiau kaip ir nieko neapsimoka imti, nereikia labai apsikrauti. Jei gyvensit name ant ratų maisto nesiimti daugiau nei dviems savaitės, nes nebus kur susidėti. Jei normaliam name, imat maisto mėnesiui. Cigaretės ir degtinė. Praktiškai bet kokios rūšies cigaretes parduosit už 300kr/blokas (LM, Winston, Wallstreet ir t.t.), Saint George ir visokie "džinglingai" po 200-250kr. Degtinė Lithuanian auksinė 1l 200-250kr. Tai pardavus kelis blokus ir kelis litrus, šiek tiek galima kompensuoti kelionę.
    Didelis privalumas jei turit vairuotojo teises. Kartais firmose būna, kad už vairavimą, papildomai dar moka.
    Dar didesnis privalumas jei važiuojat su savo mašina. Nes gali kada nori ir į parduotuvę nuvažiuoti ir visur kitur. Su valdiškom mašinom niekas neleidžia kiekvieną dieną važinėti kur nori.
    Bendrai paėmus reikia kelionei/drabužiams/maistui turėti nemažiau nei 2000-2500lt (jei visiškai nieko neturi ir be įdarbinimo mokesčio):
    400lt - drabužiai ir visi kiti reikmenys;
    100-300lt - kelionė iki Stockholm'o, priklauso ar su savo mašina ar ne, jei reikia į kažkokį miestą važiuoti Švedijoje, tai su autobusu, prieš tris metus nuo Stockholm'o iki Sundsvall'o (~400km) kainavo 200-250kr.
    Maistas - 400lt;
    Pragyvenimui iki pirmos algos - 800-1000lt;
     
    Užsienio kalbų žinojimas privalus. Anglų kalba tai sakyčiau, kad būtina jei nori su vietiniais susišnekėti, ar jei darbo metu atvažiuotų koks švedas tikrintojas. Rusų tai nebūtina, nebent Latvijoje ir kelte, nes latviai labai nenoriai kalba angliškai, kol nepradedi vartoti rusiškų keiksmažodžių. :D
     
    Nepaminėjau, kad reikia būti bent jau pilnamečiams. Ir turėti geriausiai Swedbank arba SEB sąskaitą atsidarius.
     
    Įdarbinimas
     
    Sezono pradžia ir pabaiga priklauso nuo oro sąlygų. Dažniausiai sezonas prasideda balandžio mėnesį ir baigiaisi spalio mėnesio gale. (Gali kisti priklausomai nuo vietovės ar tai pietuose ar šiaurėje). Dirbant visą sezoną priklauso 2 savaitės atostogų. Kartais būna, kad vasarą, ypač liepos mėnesį būna didelis karštis ir draudžia sodinti, tai atostogos gali prasitęsti. Jei nebūna vasara karšta ir leidžia sodinti, galima ir nevažiuoti atostogų ir toliau dirbti, bet čia jau nuo kiekvienos firmos atskirai priklauso.
    Dirbkite tik legaliai ir pagal kontraktą. Nes galite negauti atlyginimo. Kiek teko kalbėti su lietuviais plaukiančiais keltu dirbančius miške. Tai nei vieno nebuvo, kuris džiaugtųsi. Visi keikė lietuvių agentūras ir Švedijos lietuvių firmas. Tai atlyginimo tik pusę gauna, tai nemoka visai, tai važiuojant namo dalį sumoka ir panašiai. Tad ir aš rekomenduoju vengti kuo įmanoma labiau visų tų agentūrų. Aišku nesakau, kad visos jos blogos, yra turbūt ir normalių.. Pats susiradau skelbimą žmogaus ir nutariau pabandyti kas bus tas. Tai ir po šiai dienai vis dirbu.
    Dėl įdarbinimo mokesčio, jei agentūros ar žmonės, kurie siūlo darbą ir prašo iškart už įdarbinimą sumokėti visus pinigus, bandykite tartis, kad pvz. ketvirtadalį pinigų sumokėsite iš kart, o likusius po algos. Jei net neina į kalbas, tai apeikite dideliu ratu tokius darbdavius, nes didelė tikimybė, kad jus apgaus.
    Tokiam darbe nieko keisto, kad ima pinigus už įdarbinimą, tad neišsigąskite ir nepradėkit draskyti akių, kad nelegalu ar panašiai. Tas įdarbinimo mokestis imamas vien dėl to, kad dauguma žmonių neištveria ir važiuoja namo po kelių dienų (aukščiau jau minėjau apie tai), o juk kas savaitę žmonių nekeisi. Todėl tas mokestis ir žmogui papildomo stimulo suteikia, kad reikia bent atidirbti tai ką sumokėjo. Tikrai nėra malonu klausytis valdžios moralo, kai sako kokius čia žmones priemi į darbą, kad neištveria nei savaites ir laiko tave blogu darbuotoju, kad negali atrinkti žmonių (o visi žmonės, kurie nori atvažiuoti sako, kad nėra problemų bus lengva, padirbsiu tik priimk). O darbas labai stoja, kai tokie atvažiuoja ir išvažiuoja tuoj pat. Vėl paieškos naujų žmonių, apmokymas ir panašiai, bereikalingas laiko tik gaišimas. Kažin ar patiem patiktų, kai tarkim jūs esate atsakingas už naujų žmonių priėmimą į darbą, ir per mėnesį koks 15 žmonių atvažiuoja ir išvažiuoja. O čia bent gauni kažkokią kompensaciją už apmokymus, sugaištą laiką ir t.t. (sakau iš patirties), nes valdžia nemoka už tą sugaištą laiką. Nekalbu apie tuos žmones, kurie ima pinigus už tai, kad prirodo vietą ir yra tik tarpininkai.
     
    Normali firma visada pinigus perveda tiesiai į banko sąskaitą, tad jei žada mokėti į rankas, reiškia nelegaliai. Negalėsit nei mokesčių susigražinti, ir išvis neaišku ar legaliai išvis dirbat. Privalo vesti į banko sąskaitą.
     
    Dabar pastebiu, kad vis daugiau firmų iš sodintojų prašo išsilaikyti internetiniame puslapyje sodintojo diplomą. Kiek atsimenu ten anglų, rusų, švedų kalbomis tik yra. Bet patys kursai ten nėra labai sunkūs, tereikia viską perskaityti ir išpręsti testą.
     
    Ką duoda darbdaviai
     
    Darbdaviai privalo duoti visus būtinus įrankius darbui (šautuvas, kirka, kišenės, kuprinės, pirštinės). Suteikti gyvenamają vietą nemokamai, arba dalinai mokamą. Kadangi darbas yra nepastovus, ta prasme, mėnesį dirbi vienam rajone, dvi savaites kita, po to 3 savaites trečiam rajone. Tai neprisinuomuosi kiekvienam rajone butų. Seniau pas mus būdavo namas nemokamas, kol neatsirado nameliai ant ratų ( toliau husvagn). Tai dabar namus apmokestino, bet nepasakyčiau, kad brangiai. Tarkim dviejų aukštų namas. Trys kambariai, valgomasis, dušas, tualetas, virtuvė, skalbimo mašina, elektra ir visi kiti privalumai 40kronų/diena. Tai į mėnesį 1200kronų ir nereikia nei už vandenį, nei už elektrą ar dar ką mokėti. Bet vėl čia tavo pasirinkimas eik į husvagn'ą gyventi nereikės nieko mokėti. Bet iš patirties sakau, name gyventi daug daug geriau. Taip pat duoda kiekvienai brigadai ir mašiną darbinę. Kažkokioj temoj skaičiau, kad rašė, jog su savo mašina kai važinėji kažkokius bonusus gauni ar kažką tokio. Nu jei ten su kokiu passatu 89metų važinėsi tai dar dar. :D O taip, jei liepia su savo mašina važinėti tai siųskit toli tokius darbdavius. Nes kai reikės su tarkim kokiu BMW ar Audi 2000m, ar kokia padoresnę mašina po miško keliukus pasivažinėti tai nespėsit remontuot, o po sezono mašiną galėsit į metalo laužą grūst. Tas pats ir kai uogas rinkti varo su savom mašinom, nu kvaili žmonės daugiau nieko negaliu pasakyti. Jei normali firma, tai duoda mašinas darbines visada.
    Yra tokių firmų (vieną žinau), kur ima pinigus už viską: už įdarbinimą, už nuvežimą į darbą, už būstą, už elektrą, vandenį ir .t.t Ir vien į dieną mokestis būna, kad gali dirbti ir gyventi ~250kr. O svarbiausiai dar ir daug dirbančių pas juos yra. (visą šitą pasakojo buvę darbuotojai, kurie perėjo pas mus dirbti). Tokių kontorų ir venkit, nes normaliose firmose nieko mokėti nereikia, čia lietuvių "varkės". :)
    Jei gyveni husvagn'e. Tai vėl firma viską duoda generatorių elektrai, dujų balioną, ir visa kitą. Benzinas generatoriui ir dujos šildymui firmos sąskaita. Na už apgyvendimą nieko mokėti turi nereikėti ypač husvagn'uose.
    Kelios foto, kaip atrodo darbinės mašinos, husvagn'ai, įrankiai pas mus.
    http://img33.imageshack.us/img33/9360/20110707001.jpg
    http://img713.imageshack.us/img713/605/20110930001.jpg
    http://imageshack.us/a/img541/5839/20120419080706.jpg
    http://imageshack.us/a/img856/7357/20120419080647.jpg
    http://imageshack.us/a/img543/7367/20120419080623.jpg
    http://imageshack.us/a/img706/9281/20120418132719.jpg
    http://imageshack.us/a/img13/1894/20120415144052.jpg
    http://imageshack.us/a/img687/2783/20120411155819.jpg
    http://imageshack.us/a/img836/2995/20120404102100.jpg
    http://imageshack.us/a/img823/5519/20120331130726.jpg
     
    Pragyvenimas, kainos ir visos kitos išlaidos
     
    Kadangi viską duoda firma, lieka tik pirktis maistą. Tai nuo jo ir pradėsiu. Maisto kainos yra šiek tiek didesnės nei Lietuvoj. Bet yra panašiom kainom ar net pigiau. Kaip jau minėjau ankščiau, mėnesiui laiko ant maisto užtenka turėti 2000kr. Ir galima sakyti galėsi valgyti vos ne bet ką, jei pats gaminiesi maistą, o ne perki visokias picas ar jau padarytą maistą. Išvardinsiu ką aš pirkdavau ir kiek maždaug kainuodavo (visų kainų neprisiminsiu, bet daug maž apytiksliai), dar kainos priklauso ir kokioj parduotuvėj pirksi, ir kokiam rajone. Stockholm'e galima rasti ir daug pigiau viską, bet rašau tik tokiomis kainomis, kuriomis man pavykdavo nusipirkti. Visgi kiekvieną dieną nevažiuodavau į parduotuvę, ir juolab po 10 parduotuvių paprasčiausiai nebūdavo laiko apvažinėti. Kainos 2012m.
     
    Šokoladas Euroshoper (mano mėgstamiausias) arba Extra - 5-6kr;
    Mėsa žalia 1kg paruošta kepsniams be kaulų - >100kr. labai retai pirkdavau į mėnesį gal vieną du kartus, kartais pasitaiko akcijų ir po 25kr/kg ar po 50kr/kg;
    Virtas kumpis 1kg - 40kr, per akcijas 20-25kr;
    Makaronai spageti 1kg - 7-10kr;
    Kiaušiniai 24vnt. (o gal 30vnt., nepamenu) - 35-38kr;
    Duona (neskani ir saldi) - 18kr;
    Forminė balta duona 1kg - 24kr;
    Viniotiniai (nu tie pyragai su uogiene, šokoladu ir t.t.) 450g - 15kr;
    Pienas 1,5l - 7-10kr;
    Kefyras 1l - 10kr;
    Bulvės 1kg - 8-10kr;
    Šaldytos bulvytės 2kg - 15-20kr;
    Žuvies piršteliai 30vnt, lyg 900g - 15-20kr;
    Pica betkokia 300g ar 350g - 30kr;
    Poprieinės dešrelės 400g - 10kr;
    Popierinė daktariška dešra 800g - 24kr;
    Valgomos dešrelės 400g - nuo 40kr;
    Margarinas 600g - 10-16kr;
    Aliejus 0,9l - 16-20kr;
    Sintetinė bulvių košė (neatsimenu kiek gramų, bet daug, gal 500g lyg) - 35kr;
    Šaldytų daržovių mišinys 1kg - 15kr. lyg;
    Šaldytos bulvės su dešra ir daržovėmis 1kg - apie 30kr;
    Šaldytos vištienos kulšys 2kg - 38kr;
    Ryžiai 1kg - 15-20kr;
    Sriubikės tos kur užplikai ir prieskonių priberi 1vnt - 3kr. o jei perki 5 - 10kr;
    Energetinis - 6kr;
    Limonadas (Coca, sprite, fanta, švepsas) 1,5l - 15-18kr.
    Alus 2,8 laipsnių 6 skarbonkės po 0,5l - nuo 25kr;
    Alus 3,5 laipsnių 6 skarbonkės po 0,5l - nuo 50kr;
    Sidras 2,25 laipsnių 6 skarbonkės po 0,5l - nuo 25kr;
    Traškučiai - nuo 15kr.
    Hašišas 1g - 100kr. :)
     
    Interneto modemas - 280kr (rekomenduoju Telia, praktiškai visur yra, nėra tik giliai miške ir pakalnėje arba labai prastas);
    Interneto papildymas 5GB mėnesiui - 250kr;
    Telefono sąskaitos papildymas - nuo 50kr. (rekomenduoju Telia, kiek SIM kortelė kainuoja jau nepamenu)
     
    Cigarečių kainos praktiškai vienodos, prasideda nuo 43kr. Malboro ir prabangesnės virš 50kr. Alkoholis System Bolaget'e(spec. parduotuvė alkoholio) alus nuo 10kr už skarbonkę. Degtinė Absolut 0,7l virš 300kr lyg. Negeriu tai negaliu pasakyt tiksliai. Bare žinau alus puslitris 50kr. 5,2 laipsnio. Šnapso litras 1000kr. Na bet kokiu atveju maždaug kainas matot. Ir nėra labai brangu, be alkoholio ir cigarečių už 2000kr. galima laisvai prasimaitinti, o jei dar pilvą susiveržus nei tiek nereiktų. :) Pats atsimenu 7 dienas pragyvenau tik su 179kr. Bet ir valgiau pagrinde makaronus ir popierinę dešrą.:)) Perkant limonadą plasmasiniuose buteliuose, ar skarbonkėsi reikia mokėti papildomai pant'ą (depozitą), 1,5l butelis 2kr., skarbonkė 1kr. Tai jei Cocos butelis kainuos 17kr. tai galutinė kaina bus 19kr. Išgėrus priduoti butelius ar skarbonkes ir atgauni pinigus.
    Kuro kainos tai tiek benzinas tiek dyzelis beveik nesiskiria, ten kelio orijom.. Kaina buvo maždau ~14kr/l. Tik pastebėjau vieną dalyką su švedišku dyzeliu su pilnu baku nuvažiuoju 50-100km toliau nei su lietuvišku. Mistika? Su dujom važiuoti nepatariu, nes beveik nėra degalinių, kur užpila dujas. Pas juos ten antgalis kitoks. Kiek girdėjau aplink Stockholm'ą lyg keturios degalinės tėra, kur pila su tokiu antgaliu kaip Lietuvoj, apie šiaurinę Švediją net nekalbu, ten aplamai degalines, kur pila dujas, retai pamatysi. Buvo atvejis, kad chebra iš Lietuvos važiavo pas mus su dujom vien varoma mašina, nuo kelto nuvažiavo ~100km ir užlinko, dujų nėra iš kur gaut. Benzinu nevažiuoja. Tai naktį mašinoj miegojo, kitą dieną į servisą varė, kad sutvarkytų mašiną, jog benzinu važiuotų. :D
    Elektronikos prekių čia neapsimoka pirkti, nes viskas yra brangiau nei Lietuvoj. Pvz. nešiojamas kompiuteris švedijoj kainuoja tarkim 2500lt, Lietuvoj tokį patį nupirksi už ~2000lt ir bus klaviatūra ne švediška.
    Drabužiai irgi labai brangūs, jau geriau iš kokio sportdirect pirkti. Kartai būna akcijų, kad tarkim Nike kedai, kurie kainavo 2000kr, gali nupirkti vos už 400kr. Bet čia tik Stockholm'e taip. Daugiau kaip ir nežinau kas būtų aktualu..
     
    Darbas (kaip dirbama, kokios rūšys ir t.t.)
     
    Pirmiausiai yra sodinimas skirstomas į du regionus: pietūs ir šiaurė. Pas mus pietūs skaitosi nuo Malmo iki Upsallos, o šiaurė nuo Upsallos iki Kirunos. Pas kitus gali skirtis "nuo iki". Pietuose ir šiaurėje skiriasi sodinimo technologijos (pietuose pagrinde sodinama kirkomis(kąstuvėliais, sodinukai maišuose) arba padidinto skersmens šautuvais (sodinukai šaldomi kartoninėse dėžėse), šiaurėje šautuvais, sodinukai užauginami plasmasinėse dėžėse). Taip pat tiek pietuose tiek šiaurėje yra trys sodinimo būdai: paprastas arba arto ploto sodinimas, nearto ploto sodinimas ir komplektacija. Gali būti pusę ploto arto pusę ne ir įvairiai. Sodinami medeliai: pušys, eglės, maumedžiai, beržai, švediška pušis (contorta).
     
    Paprastas sodinimas - kai yra išpjautas miškas, ir plotas suartas vagomis, kočkėmis arba eskavatorinėmis kočkėmis.
    Nearto ploto sodinimas - kai yra išpjautas miškas, bet neišartas.
    Komplektacija - kai jau plotas buvo sodintas (gali būti ir prieš metus ar net 10m ir daugiau) ir dėl kažkokių priežasčių (mažai medelių hektare, nuėdė gyvūnai, sudegė miškas, nuo saulės sudegė sodinukai ir pnš.) reikia atsodinti.
     
    Apie kiekvieną sodinimo būdą plačiau vėliau parašysiu. Kadangi aš labiau orientuojuos į sodinimą šiaurėje, apie jį ir informacijos daugiau bus. Bet trumpai apie darbo specifiką, įrankius pietuose.
    Pietuose dirbama pagrinde su kirkomis (kąstuvėliais) arba su didesnio skersmens šautuvais. Viršuje yra nuotraukos kaip atrodo kuprinės, kišenės ir sodinukų dėžės pietuose. Dirbant su kirkomis sodinukai būna maišuose dažniausiai po 250. Jie jau būna ganėtinai paaugę ~50cm. Todėl su šautuvais jų niekas nesodina. Kadangi pietuose mažai kalnų ir gana geri plotai, tai neįgudęs sodintojas gali pasodinti iki 750 medelių (pagal praeitų metų tarifą 750kr. jau į rankas). Įgudę sodintojai pasodina ir 1250. Trečioje nuotraukoje viršuje matosi diržas su kišene į kurią dedami sodinukai iš maišų, į abi kišenes įmanoma sutalpinti beveik visą maišą, pasistengus ir visas telpa. Man asmeniškai sodinimas kirkomis pats prasčiausias, bet čia tik mano nuomonė. Yra kam net labai patinka. :)
    Jei sodinima padidinto skersmens šautuvais, sodinukai būna kartoninėse dėžėse užšaldyti. Sodinukų kiekis dėžėje būna įvairus nuo 50 iki 300 (priklauso kokios rūšies, koks pats medis ir pnš.) Dėžę perpjauname pusiau ir dedame pusę dėžės ant vienos pusės kišenės, kitą pusę ant kitos (yra specialios kišenės, deja nuotraukos nerandu). Sodinuko kainos nepamenu tikslia, nes ten dar skiriasi pagal sodinuko storį, bet kažkur apie 0,25-0,3kr už sodinuką. Su tokiomis dėžėmis gerame plote buvau virš 4000 (virš 1200kr.) sodinukų pasodinęs, realiai vidurkis per mėnesį būna ~2500 sodinukų per dieną. Ir čia ne naujokams. Naujokai pasodina 1500-2000 sodinukų į dieną. Trečioje nuotraukoje yra kuprinės skirtos nešti kartoninėm dėžėm. Vienu kartu galima nešti nuo trijų iki 10 dėžių, priklauso nuo dydžio. Nėra sunku tikrai, nepalyginsi su šiaurinėmis dėžėmis. Tik tiek, kad daugiau kartų reikia nešiotis ir su tom kuprinėm nepatogu nešti, labai atgal sveria. Visiškai nėra pusiausvyros. Man asmeniškai darbas pietuose nelabai patinka, nes turi daugiau minusų nei pliusų.
     
    Pliusai:

    didesnė sodinukų kaina; mažesni atstumai nuo ploto iki ploto; daugiau civilizacijos (didesni miestai, pigesni maisto produktai, daugiau pramogų laisvalaikiu); Minusai:

    Mažesni plotai, per dieną reikia tris ir daugiau apsodinti; Daugiau važinėjimo; Mažesnis uždarbis, nei šiaurėje; Beveik visi plotai yra fizinių asmenų (nenoriai moka už ploto apsodinimą, dėl to vėluoja pastoviai algos ); Žymiai daugiau problemų nei šiaurėje (plotai ne tokie kaip žemėlapyje (per mažai išpjauti arba per daug, dėl to stoja darbas, kol išsiaiškini ar galima sodinti ar ne), arba žemėlapyje parašyta, kad išartas, nuvažiuoji ir matai, kad neišartas ar net būna, kad neišpjautas.. važiuoji į kitą plotą. Arba uždėti šlakbaumai ir negali privažiuoti.); daugiau civilizacijos (didesni miestai, daugiau pramogų laisvalaikiu), automatiškai ir daugiau pinigų išleidi. Manau, dauguma važiuoja užsidirbti, susitaupyti ir grįžus įgyvendinti savo svajonę; ir dar velniai žino kiek jų. Kai sodintojams tai dar dar, apsisukai važiuoji kitur. Bet kai man reikėjo visus tuos plotus žiūrėti, paruošti, išpręsti problemas ir t.t. Galvos skaumas didžiulis, kai per dieną koks 10 nesąmonių, dirbi nuo 7h ryto iki 11h vakaro, plius dar grįžus dvi valandas sėdi prie popierių.. ir taip 2,5mėn su viena išeigine.. Ačiū Dievui, šiemet atsisakėm darbo pietuose. :D Ledinis plotas, kad visi tokie būtų.. Tik gaila, kad mažas apie 1,5Ha.. Suartas vaomis.
    http://imageshack.us/a/img690/1394/p4030065.jpg
    Neartas, baisus plotas. Kairėje pusėje matosi kišenės sodinimui sodinukams iš dėžės.
    http://imageshack.us/a/img823/677/20110425226.jpg
    Iš pirmo žvilgsnio ledinis plotas. Iš dalies.. Vaikščioti lengva, bet kai reikia į kietą žemę sodinti, labai lėtai gaunasi ir daug jėgos reikia. Suarta kočkėmis.
    http://imageshack.us/a/img19/8165/20120523115705.jpg
    Taip atrodo žemėlapis (šiauriniai nelabai skiriasi), žalios linijos kontūruose matosi du sodinamo ploto gabaliukai. Vienas prie pat kelio, iki kito reikia neštis ~150m.
    http://imageshack.us/a/img594/5138/20120502080416.jpg
    Šiaurė. Sodinama tik šautuvais (45mm ir 35mm) (retais atvejai būna išimčių). Sodinukai būna plasmasinėse dėžutėse. Mes sodinam dvejų rūšių dėžes: 64 sodinukų (jackpot) ir 128 sodinukų (powerpot). Yra ir kitokių, bet man neteko susidurti. Skirtumas nuo pietuose esančių sodinukų, kad jie dažniausiai būna nenuodingi (skirti sodinti tik į artus plotus) ir auginami šiltnamiuose (pietuose jau būna išauginti ir užšaldomi per žiemą). Vienos dėžutės svoris svyruoja nuo 3kg iki 5kg, priklausomai kiek jos palaistytos. Dažniausiai kievienoje firmoje būna normos, koks turi būti vidurkis per mėnesį. Niekas ten nelaikys tokių, kur per dieną vos dešimt dėžių pasodina. Pas mus norma naujiems žmonėms 38-40 dėžių. Tai per mėnesį gaunasi 1040 dėžių. Negalvokit, kad iškart atvažiavę sodinsit po 40 dėžių. Kol įprantama ir įgaunamas tempas gali užtrukti nuo dviejų iki keturių savaičių. Kartais ir pusę sezono atidirbus tų 40 dėžių nepasodina. Pats pirmą sezoną turėjau 36 dėž./mėn, antrą - 45, trečia 52. Tai šis darbas labiau orientuotas į ateitį, kuo didesnė patirtis tuo didesni pinigai.
    Dėžutės (64sod.) išsodinimas naujokui užtrunka 10-20min. Man - 3-5min.
    Dirbama yra 6 dienos per savaitę nuo 6h iki 18h. Jei gyvenama husvagn'e darbo pradžia ir pabaiga priklausys nuo brigados susitarimo, nes husvagn'as statomas šalia ploto arba mažu atstumu nuo ploto. Gaunasi apie 12h darbų (jei reikia važiuoti iki ploto), iš jų sodinama ~8h (1h pietūs, 2-3h kelionė, plius dar parūkymai). Kai gyvenau husvagn'e dirbdamas nuo 8h iki 22h (su pietumis ir parūkymo pertraukėlėmis) pasodinau 94 dėžes (1600kr). Buvo rekordas čia. :) Bet kaip suprantat yra svarbiausia yra ne darbo laikas, o pasodinimo kiekis. Vienas gali pasodinti 40dėžių per 5h, kitas sodins 10h. Beto niekas jums už nugaros nestovi ir neprižiūri kaip dirbat, ar ilsitės. Kada nori tada pasiilsi.
    Plotai būna įvairūs. Pelkėti, kalnuoti, šlaitai, sudegę, apžėlę, toli neštis (1km ir daugiau) ar net viskas viename. Kai kuriose firmose dar ir įkainiai skiriasi jei toli neštis tai daugiau moka. Ne vienas man pasitaikė atvažiavęs, kuris galvojo, kad tie plotai bus tokie kaip suarti bulvių laukai. Taikrai ne. :D
    Dėžučių nusinešimas. Pats sunkiausias dalykas, kuris reikalauja daug fizinės jėgos ir ištvermės. Naujokams siūlau praždiai kol pripras nešti nedaugiau 12-14 dėžių. Seni neša po 18-20 dėžių. Priklauso nuo ploto sudtingumo, ar toli neštis ir t.t. Kuo daugiau nusineši vienu metu, tuo mažiau vaikščiojimo bus ir laiko sutaupysi. Bet niekas neverčia nešti 20, neši tiek kiek gali. 20 dėžių, kuprinė, šautuvas, kišenės sveria 80-100kg(priklauso ar labai sodinukai prilaistyti). Atrodo gana daug, bet kuprinės patogios (nepalyginsi su pietinėmis), turi pusiausvyrą tai ir nešti pakankamai nesunku.
    Plačiau apie tris sodinimo būdus.

    Paprastas (artas) sodinimas - pats populiariausias ir lengviausias sodinimo būdas. Yra trys arimo būdai. Kočkės, vagos ir eskavatorinės kočkės (yra ir ketvirtas, kuris labai retai naudojamas ir nežinau lietuviško atitikmens). Vagomis būna ariami dažniausiai kalnuotos vietovės, kur yra prasta žemė (vagomis ariant padaroma didžiausia žala). Kočkėmis ariama geri plotai, žemumos, ypač derlinga žemė (padarant kuo mažesnė žala gamtai). Eskavatorinės kočkės taip pat kaip ir paprastos, tik tiek, kad kočkės būna išmėtytos bet kaip (sodinti gana sunku, kai reikia vaikščioti zigzagais, retai tokie plotai pasitaiko, per sezoną 5-10). Šiuo sodinimu uždirbami didžiausi pinigai. Galima pasodinti 50-100 dėžių. Mokama mažiausiai iš visų sodinimų būdų. Pats sodinimo principas: atvažiuoja brigada į plotą, brigadininkas apžiūri plotą (ar viskas atitinka pagal žemėlapį) ir paskirsto pagal žemėlapį, kur kiekvienas žmogus eis. Taip yra todėl, kad vienas kitam nesimaišytų. Jei didelis plotas, gali visą dieną dirbdamas nesutikti kolegos. Nearto ploto sodinimas - Gana dažnai pasitaiko. Sodinama žasele: tarkim 4 žmonių brigada sustoja eilute, paskutinis žmogus eidamas riša ant šakų, medelių ar dar ko, kas matosi iš tolo, specialia popierine juostele. Rišama tam, kad nenukrypti, ir, kad nebūtų neapsodintų vietų. Kadangi ne vienas sodini, tai visų tempas būna skirtingas ir dažnai stabdosi pats sodinimas. Per dieną galima pasodinti 30-50 dėžių. Visų pasodintų dėžių skaičius dalinamas po lygiai kiekvienam. Mokama daugiau nei už paprastą sodinimą 4 kronomis. Sodinami nuodingi sodinukai. Komplektacija - Rečiausiai pasitaikantys sodinimo būdas ir brangiausiai mokamas. Galima sodinti žasele (jei nesimato nei vagų ir labai blogas plotas) arba pasiskirsčius atskirai. Pats sodinimas vyksta taip: turi pakeisti visus blogus sodinukus naujais. Vieną dėžutę gali sodinti 30-60min. Labai įvairiai. Būna, kad plotas labai sugadintas ir reikia vos ne kiekvieną sodinuką pakeisti (labai džiaugiesi tada), būna, kad pravaikštai hektarą, o pasodini 10 dėžių. Vidutiškai galima 20-25 dėžes per dieną pasodinti (seniems darbuotojams). Mokama 1,5 karto daugiau nei už paprastą sodinimą. Labai nėmėgstu šio sodinimo, nes mažiau uždirbi ir daugiau išvarksti, bet kai retai būna.. Tai nieko tokio. :) Žemiau įdedu kelis failus, kuriuos duodu lietuviams naujokams paskaityti kaip vyksta sodinimas.
     
    Instrukcija
     
     
    Mini instrukcija (1 dalis)
     
     
    Mini isntrukcija (2 dalis)
     
     
    Minusus turbūt lengviau man parašyti nei pliusus, tai nuo jų ir pradėsiu.
     
    Minusai:
     

    Dideli atstumai važinėjimo (iki 200km pirmyn-atgal jei gyveni name, jei husvagn'e važinėjimo beveik nėra, nebent kai reikia į kitą vietą pervažiuoti); Nėra civilizacijos, žmones retai matai, didesnės maisto kainos; Prastesni plotai (kalnai, pelkės, toli neštis ir t.t.); Pliusai:
     

    Daugiau uždirbti galima, mažai kintantis atlyginimas; Dideli plotai (10-100Ha); Nėra pramogų (tauposi pinigai); Plotai beveik visi firmų arba valstybės (nėra beveik problemų); ir daug dar kitų; Dar nepaminėjau, dėl "chaltūros". Tarkim gaunate plotą 1000dėžių, susodinate 900dėžių ir lieka 100. Turi plotas būti įdealiai pasodintas, kad nebūtų prie ko prikibti. Tada ant keturių žmonių pasidalinate po 20 dėžių, nunešat į mišką ir pakasat. Taip galima vieną kitą tūkstantėlį iš oro pasidaryti. Aišku niekas to neturi pamatyti ar žinoti. Nors čia vieša paslaptis ir visi taip daro.
    Kitas atvejis, kai tarkim brigadoje vienas žmogus "chaltūrina" (blogai sodina, sodina po 5 sodinukus iš kart ir panašiai), tokie greitai išaiškinami ir važiuoja namo. Kenčia visa brigada dėl vieno žmogaus. Nes reikia važiuoti tvarkyti plotą (prisodinti tiek kiek reikia, persodinti iš blogų vietų į geras ir panašiai) ir už tai papildomai jums nieko nemoka. Gali net tekti padengti kuro išlaidas ar net už sugadintus sodinukus. Nors kol kas mano praktykoje to nepasitaikė. Tvarkyti plotus teko ir man.. Ir ne vieną. Kaip jau sakiau, kenčia visa brigada. O ploto taisymas tikrai nėra malonus dalykas. Prarandami pinigai, laikas, nervai. Tad dirbkite sąžiningai, visų pinigų vistiek neuždirbsite.
     
     
    Buvo ledinis plotas, kol nepradėjo agti žolės. Tokį plotą sodinti reikia daug kantrybės. (žolės prasideda liepos vyduryje, baigiasi - rugpjūčio).
     
     
    http://imageshack.us/a/img594/3507/p7290006.jpg
    Tobulai pasodinta contorta.
    http://imageshack.us/a/img27/6589/p7120027s.jpg
    Per pusantro mėnesio tiek dėžių žmonės išsodino.
    http://imageshack.us/a/img690/2898/p6270026.jpg
    Įrankiai ir kaip vežami sodinukai (taip vežti draudžiama, bet kitaip neišeina).
    http://imageshack.us/a/img40/5204/dsc00128rh.jpg
    Sodinukų aikštelė. Juos laisto dažniausiai patys sodintojai.
    http://imageshack.us/a/img521/1301/dsc00124us.jpg
    Įdealus plotas, kuriame pasodinti 60 dėžių neriba. Iki šios vietos neštis buvo ~1,5km. Artas vagomis. Matosi atnešta kuprinė su 20 dėžių.
    http://imageshack.us/a/img10/6475/dsc00028gu.jpg
    Tas pats plotas kaip ir viršuje, tik kito žmogaus sodinimo vieta. Prieš tai buvusio nuotraukoj žmogus buvo pačiam gale. Tai atstumas tarp žmonių gana didelis. Ir plotas pats buvo nemažas.
    http://imageshack.us/a/img541/166/dsc00027cq.jpg
    Vidutinis plotas, iki miško ~1km.
    http://imageshack.us/a/img18/2261/dsc00018wb.jpg
    Baisus plotas (šlaitas, toli neštis, blogai suartas). Tolumoje prie akmens matosi pastatyta kuprinė. Kairėje arčiau matosi dar viena kuprinė. Šitam plote daugiau 50 dėžių aš nepasodinčiau. :)
    http://imageshack.us/a/img163/8939/dsc00022is.jpg
     
    Uždarbis
     
    Turbūt ne vienas to laukė. Taigi kiek uždirbama.
    Pietuose, kaip jau minėjau, uždarbis labai kintantis. Vieną mėnesį gali uždirbti 10000kr, kitą 15000kr. Viskas priklauso nuo plotų dydžių, ir kiek problemų pasitaiko. Naujokai uždirba pietuose 12000(4500lt)-14000(5500lt)kr. Seni iki 17000kr(6300lt).
    2012m. tarifai pietuose mūsų firmoje.
     
    Kirkinis sodinukas - 1kr. (už artą plotą, kitų kainų neatsimenu);
    Paprastas sodinukas - apie 0,3kr. (už artą plotą, kitų kainų neatsimenu);
     
    Šiaurėje uždarbis daug didesnis ir mažiau svyruojantis. Naujokai vidutiniškai uždirba 13000(4800lt)-15000kr.(5800lt). Seni uždirba kur kas daugiau 16000(6000lt)-25000kr.(9500lt). Čia uždarbis jau atskaičius jau visus mokesčius ir tiek būna pervedama į banko sąskaitą.
    Šiaurėje taip pat mokama už sodinuką, bet mes skaičiuodavom dėžutėmis.
    2012m. tarifai šiaurėje mūsų firmoje.
     
    Paprastas sodinimas, 1dėžė (64sod.) - 17kr;
    Nearto sodinimas, 1dėžė (64sod.) - ~21kr;
    Komplektacija, 1dėžė (64sod.) - ~27kr;
    Paprastas sodinimas, 1dėžė (128sod.) - 30kr;
     
    Dar nepaminėjau, kad dėžutėse tiek nebūna sodinukų (čia tik oficialiai tiek), dažnai būna ir 50 ar 55. Pastoviai būna neišaugusių ar nudžiuvusių, kurių niekas nesodina.
     
    Dirbant pagal kontraktą, firma moka mokesčius. Pasibaigus sezonui, ir tik kitais metais, valstybė gražina dalį permokėtų mokesčių čekio pavidalu. Jį siunčia į firmą (ten jūs būnat laikinai priregistruojami, kad gyvenat) ir jei normali firma, laišką atsiunčia į Lietuvą. Pats buvau gavęs už du sezonus 700kr. Vienas diedukas net 3500kr.
     
    Gyvenant husvagn'uose privalo mokėti komandiruotpinigius. Sumos nepasakysiu, nes nežinau kiek. Mes gaudavom į mėnesį 2500kr. Vėliau tą sumą pridėdavo prie sodinukų kainos (turbūt, kad mokesčių mažiau mokėti reiktų).
     
    Iki 25m. mokesčiai yra mažesni, o nuo 25m. didesni (gaunant čekį turėtų jaustis). Bet dirbant jum tas nesijus, nes vistiek gausit tą 17kr bet kokiu atveju nepriklausomai nuo metų. Mokesčiai čia jau firmos reikalas.
     
    Įsidemėkit, kad uždarbis nėra tikslus, mokama už padarytą darbą. Viskas priklauso nuo žmogaus ir kaip jis dirbs. Gali taip būti, kad atvažiavęs naujokas ir 10000kr neuždirbs. Ir tikrai negalvokit, kad atvažiavę iškar po 7000lt uždirbsit atsipūtę. Kas taip galvoja ilgai netveria.
     
    Čia toks darbas labiau į ateitį, kuo daugiau patirties, tuo daugiau ir uždirbi. Palyginus su darbu UK ir čia. Tai UK dirbdamas fabrike du metus tu vistiek uždirbsi tą 1000svarų/mėn. Ten valandinis ir niekam neįdomu ar tu jau įgudęs ar ne. Miško sodinime, kiekvienais metais vis lengviau, tu įgauni tempą ir vis daugiau padarai per tą patį laiką, ir mėnesinis atlyginimas kyla.
     
    Laisvalaikis, gamta
     
    Apie laisvalaikį beveik nėra ką ir parašyti. Laisvą dieną važiuoji į miestą/miestelį apsipirkti. Arba eini žvejoti. Meškerę (spiningą) siūlau pasiimti kiekvienam. Žuvies pilni ežerai ir upės. Žuvys: lydekos, ešeriai ir salačiai. Tai ir maistui pinigų mažiau išleisit.
     
    Su broliu per nepilnas 4h su kelione (40km) ir su valtimi pagavom 35kg žuvies spiningu.
    http://imageshack.us/a/img805/3160/p6300377.jpg
     
    Hm. Gamta. Apie ją daug visko galima prirašyti. Pasistengsiu esminius dalykus.
    Mėlynės, bruknės, spanguolės, žemuogės, avietės ir grybai. "Įkritus" į mėlynes gali net pusę dienos neišlysti kol neatsivalgysi. Badu nenumirsi dirbdamas tikrai. :)
     
    Vasaros karštos, tokios pat kaip Lietuvoj. Tik šiek tiek trumpesnės. Vasaros metu nebūna naktų. Kai buvo karštosios 2 savaitės (ant saulės virš 40 šilumos ir traukė prie žemės) dirbom naktimis, nes dieną neįmanoma dirbti.
    Erkių šiaurėje nėra (yra, bet jos į žmogų nesisiurbia), nes spygliuočių miškai. Tad dėl jų bijoti neverta. Pietuose yra (pačiam į koją buvo įsisiurbus). Už erkes yra daug blogesnių parazitų: uodai, moškės ir mažosios moškės. Uodai iš šių trijų turbūt patys geriausi.
    Moškės labai lenda visur (į akis, nosį, po drabužiais), o ir kanda skaudžiai. Mažosios moškės pats blogiausias parazitas. Trunka apie 2 savaites kol dingsta jos. Kanda lyg su adata, nuo jų niekas nepadeda ir visur lenda. Jei į namus jų priskris, galiu garantuoti, kad nemiegosit visą naktį. Daug naktų bemiegių dėl jų.. O svarbiausiai nuo tų parazitų niekas nepadeda. Pasipurkškus nelenda tik kokį pusvalandį, nes nuo prakaito dingsta poveikis.
     
    Gyvūnų sutiksit irgi visokių: kiškiai, lapės, laukiniai šunys, elniai, briedžiai, meškos, gyvatės (pietuose). Švedijoje tėra tik viena gyvatė kenkianti žmogui - angis (galiu ir klysti, kad tik viena). Šiaurėje gyvačių beveik nepasitaiko.
     
    Elniai visiškai nebijo nei žmonių nei mašinų.
    http://imageshack.us/a/img825/2047/p7060017m.jpg
    http://imageshack.us/a/img35/2778/p7060012d.jpg
    Girtas elnias. :lol:
    http://imageshack.us/a/img23/5263/p6250025.jpg
    Briedis pelkėje.
    http://imageshack.us/a/img854/2346/p6210012.jpg
    Stirnos.
    http://imageshack.us/a/img201/7830/p5190181.jpg
    Ūkininko auginami kažkokie jaučių giminės atstovai.
    http://imageshack.us/a/img43/2465/p5120176.jpg
    http://imageshack.us/a/img802/2981/p5120174.jpg
    Nuo kranto pagautos lydekos su spinigu per 30-60min. Vakarienė.
    http://imageshack.us/a/img198/5166/1310127245426.jpg
    Pietuose dirbant pagautas žaltys.
    http://imageshack.us/a/img834/2453/20110509232.jpg
    Eidamas į plotą aptikau elnią.
    http://imageshack.us/a/img20/9600/20110610002.jpg
    Kalnų vandens šaltinis. Skonis nerealus. Švedai sustoja prisipilti į gertuves vandens.
    http://imageshack.us/a/img17/619/p6270037.jpg
    Gražūs vaizdai sutinkami vos ne kiekvieną dieną.
    http://imageshack.us/a/img818/4657/p8160008j.jpg
    http://imageshack.us/a/img843/1233/p6170008b.jpg
    http://imageshack.us/a/img541/625/p4290128.jpg
    http://imageshack.us/a/img16/4561/img0162tc.jpg
    http://imageshack.us/a/img580/5135/dsc00044dp.jpg
    http://imageshack.us/a/img825/4286/20110529002.jpg
    http://imageshack.us/a/img11/1020/20090116017.jpg
     
    Apibendrinant viską
     
    Darbas sunkus reikalaujantis ištvermės ir fizinės jėgos. Tie, kurie nemėgsta gyventi be patogumų ar klubų ir panašiai gali net nevažiuoti. Ar tie, kurie galvoja jog uždirbs tūkstančiais..
    Užsienyje lengvo darbo nėra ir niekas pinigų už dyką nemoka. Bet, kam patinka gamta, grynas oras, nori išbandyti savo ištvermę ir uždirbti daugiau nei UK fabrike ( ir gal? lengviau dirbti nei fabrike) siūlau pamėginti. Aš asmeniškai jei galėčiau rinktis ar dirbti fabrike už 7000lt ar miško sodinime už 7000lt, tai tikrai net nesvarstyčiau apie fabriką.
     
    Šį visą rašinį, jei galima jį taip vadinti, parašiau žmonėms, kurie tikrai tuo domisi, yra gavę pasiūlymų, ar ketina jau važiuoti ir nieko nežino. Nes internete info, bent jau kaip man reikėjo visiškai neradau.
     
    Be to, esu baigęs švediškus kursus apie sodinimą, priežiūrą, plotų tikrinimą, apie viską kas susiję su miško sodinimu, sodinukais, ir visais kitais niuansais. O čia viską nuo a iki z parašyti reikėtų visos knygos. Tad klauskit, kas dar domina, nes tikrai ne viską paminėjau ir daug ką praleidau.
     
    P.S. Atleiskit už nevietoje padėtas nosines, praleistas raides ar nevietoje sudėtus kablelius. Seniai berašiau tokį tekstą ir naršyklėje nepatogu, kai nematau viso teksto. Svarbu, kad suprastumėte visą esmę. ;)
  9. Patinka
    Karolis// sureagavo į spacecow Šalys, kurias verta aplankyti   
    Pagalvojau, kad gal idomu butu suzinoti apie Tailanda, Vietnama ir Kambodza.
    Menesio trukmes keliones aprasymas pakankamai ilgas kaip ir nuotrauku kiekis milziniskas, bet sutrumpinus gal nebus nuobodu :)
     
    Be proto megstam keliaut bei kurt marsrutus ir iki vestuviu, su zmona jau zinojom, kad musu medaus menesis bus prietryciu azijoj "backpackinant" kitaip tariant stengsimes isleisti ne daugiau kaip 30-50 USD i diena per abu uz viska isskyrus vietinius skrydzius. Atsokus kovo men. vestuves, kurios buvo kitos keliones metu Las Vegas`e, isigijom spalio 27-lapkricio 28tom dienom akcijinius bilietus Vilnius-Bangkok. Planas buvo aplankyt Vietnama, Kambodza ir Tailanda. Faktas kad tiek laiko tokiom salim yra itin mazai, stengemes susisukti kaip imanoma tikslingiau.
    Pirmos dienos Bankoke buvo itin geros adaptacijai, karstis ir milziniska dregme vare i kapus, teko istvert nes kitaip nieko nebus :)
    Bankoke tuo metu vyko didziausias per daugeli metu potvynis (apie kuri speju skaitet ar girdejot), viena vertus buvo sudetinga su transportu, kita vertus - nekiekviena karta ten nuvykes gali pamatyti tokiu vaizdu.
    http://img254.imageshack.us/img254/6343/thaiflood2.jpg
     
    http://img703.imageshack.us/img703/5194/thaiflood.jpg
     
    Kadangi kelione biudzetine, o pagrindine pigiu viesbuciu gatve "Khaosan road" kur apsistojom, yra arti daugelio idomiu vietu (kurios dar neapsemtos), stengemes visur apibegti savom kojom. Rytais iseidavom tradiciskai po svieziai spaustu sulciu litriuka ikaldavom (gatves kainomis ~2 usd pradzioje, susipazinus artimiau su pardavejom, paskutinem dienom 1usd), ir i kelia. Gryzdavom sutemus kai britu ir vokieciu jaunikliai girti itikinedavo Taju merginas "free s eksuj" :D
    Anyway viena fainiausiu vietu netoli China town Bangkoke
    http://img59.imageshack.us/img59/8909/thaia.jpg
     
    O cia vienas skaniausiu gatves maisto stovu (jei kada busit Khaosan rd., patariu ja susirast)
    http://img687.imageshack.us/img687/6339/thaifood2.jpg
     
    Po keliu dienu Bkk, isskridom i Vietnama (Hanoi). Tos pacios dienos vakare isigijom naktinio traukinio bilietus i Lao Cai. Vietnamieciai mazo ugio zmones ir budamas 183cm vos tilpau i gulta :)
    Betkokiu atveju, tikslas yra Sapa, kuri nuo Lao Cai nutolusi per keliasdesimt km i kalnus.
    Nakvynes Sapoje vyrauja nuo 5usd iki daug. mes imam uz 10usd puiku kambari su vaizdu, dusu, dregna bet nebloga lova, ir net teliku.
    http://img403.imageshack.us/img403/1672/vietnamsapa.jpg
     
    Gaila ryziai jau nuimti, ir rukai pakile (rekomenduoju ten vaziuot spalio menesi, kai daugiausiai saules ir zaliausi laukai). Oras vesus po Tailando tik +15 diena ir +6 naktimis. Nepaisant visko, griebiam motoroleri (5usd dienai) ir lakstom visur kur tik imanoma (pagrinde po ryziu terasas, arba dziunglese surasto krioklio)
     
    http://img444.imageshack.us/img444/9345/vietrice.jpg
    http://img403.imageshack.us/img403/6387/vietnamrice2.jpg
    http://img802.imageshack.us/img802/3259/vietnamrice.jpg
    http://img411.imageshack.us/img411/4210/vietnamriver.jpg
     
    Po 3-4 dienu praleistu Sapoje, lekiam naktiniu traukiniu, kurio gultai greiciausia dar mazenis nei vaziuojant i prieki, atgal i Hanoju ir ilgai nelauke maunam vienai dienai i Halong Bay. Cia jau yra visiska monopolija, kainos milziniskos, bet buti ir nepamatyti vieno is pasaulio stebuklu butu geda.
    http://img27.imageshack.us/img27/7190/vietnamhalong.jpg
     
    Taigis po viso Vietnamo, kitas tikslas Kambodza, turim tik 5dienas. Skrendam atgal i Bankoka, is ten autobusu iki Kambodzos sienos, kuria reik pestute pereiti, ant sienos pasienieciuj teko palikt blizganti tusinuka kaip kysi, kad greiciau sutvarkytu viza. Susiradus jau velai vakare vieninteli galima transporta ir pasidalinus keliones kaina dar su dviem prancuzais, lekiam apie 200km iki Siem Reap`o kur likusias dienas apziurinesim viena pagrindiniu khmeru civilizacijos liekanu - Angkor kompleksa. Kadangi Kambodzoj pasirodo uzdrausta nuomoti turistam motorolerius, pasiimam du dviracius uz 1usd/diena ir visas ten praleistas dienas prasivazinejom :)
    Smagu budavo tiesiog isklysti is pagrindiniu turistiniu keliu, ir turint ranka paisyta zemelapi pasivazinet ir apziuret kaip sekasi kaime gyvenantiems. Daug idomiu pazinciu, svari anglu kalba kartais net nustelbianti manaja, manau tik tokiu budu galima suzinoti apie "kita" nuomone susijusia su valstybes valdymu, pragyvenimu, tikslais, norais ir t.t.
    http://img195.imageshack.us/img195/8578/cambodiaroad.jpg
    http://img441.imageshack.us/img441/8043/cambodiagirl.jpg
    Kalbant apie Angkor kompleksa, jis yra milziniskas, per diena aptarnaujantis nesvietiska kieki zmoniu is viso pasaulio ir norint kad jie nesimaltu po kojomis reikia buti arba laba anksti, arba labai velai.
    http://img521.imageshack.us/img521/2230/kambodiaface.jpg
    http://img23.imageshack.us/img23/1975/cambodiaruins.jpg
    http://img40.imageshack.us/img40/4001/cambodiaroots.jpg
     
    Is kambodzos autobusu dardam atgal i Tailanda, konkreciai tailando siaure - Chiang Mai, ten nieko ipatingo nematem ir vietoj 5 suplanuotu dienu, praleidziam tik dvi. Sedam vel i autobusa ir keliaujam link mazai zinomo, bet tikrai verto demesio Sukhothai, kur imam motoroleri ir vaziuojam kur atrodo idomu, pvz sventyklu kompleksas i kuri turistu neveza nes nepakeliui - nuosirdziai buvom tik mes dviese su dviem budistu vienuoliais, kurie, susipazinus, suteike daug idomios informacijos apie gyvenimo buda, mintis, o prisedus ant senosios Sukhothai karalystes liekanu pamoke kaip isties reikia medituot.
    Satchanalai
    http://img411.imageshack.us/img411/448/satchanalai.jpg
    Ryziu laukai netoli Sukhothai
    http://img819.imageshack.us/img819/9304/thaimotor.jpg
     
    Na ir galutinis keliones tikslas - salos. Ilgai rinkomes ilgai ziurejom kaip ir kur. Finale nusprendem kad mums baliu ir tusu iki paryciu nereikia, beto biudzetas riboja rinktis labai zinomas phi phi ar koh samui, ar phuket ir pasirenkam maziau zinoma Koh Lanta. Nepasigailejom, sala grazi, zmoniu mazai, nardyti galima.
    Kadangi nebuvo sezono ikarstis, lietus prause kiekviena vakara, o ir siaip papludimy ne musu budui gulet, vakarais vaziuodavom pas netycia surasta seima pavakarot. Vokietis (laisvalaikiu kuria tinklapius), 2 Japonai (buve architektai) ir Taju seima su mazu berniuku. Nesveikai smagi kompanija, gyvenantys vidury salos, dienos metu priziurintys priglaustus ponius arba statantys "hobitu" namus po zeme, o vakarais kuriantys idomius papuosalus ir gaminantys superini maista :)
     
    http://img444.imageshack.us/img444/4819/thaisea.jpg
    http://img528.imageshack.us/img528/3885/thaiboat.jpg
     
    Po salu, naktinis traukinys iki Bankoko ir sekancia diena skrydis namo :(
    Visos keliones gidas - lonely planet
  10. Patinka
    Karolis// sureagavo į mongolas Kur skelbtis gamintojui ar tiekejui?   
    arba partneriai. Dievo keliai nezinomi :lol:
  11. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo TtomasS Ežys tik po 0,9lt, viduje 5lt   
    Va ir baigesi :)
  12. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo TtomasS Ežys tik po 0,9lt, viduje 5lt   
    Va ir baigesi :)
  13. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo TtomasS Ežys tik po 0,9lt, viduje 5lt   
    Va ir baigesi :)
  14. Patinka
    Karolis// sureagavo į yokeris YOKERIO Statymai   
    po 39 statymu +124.2U
  15. Patinka
    Karolis// sureagavo į mr.eL Naujokė forume.   
    Kai forume užtinkama mergina, kai kurie forumiečiai pradeda elgtis kaip nep*sę šunys. Kartais atsitraukit nuo kompiuterių :)
  16. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo Mantas789 Kur patartumete dirbti?   
    Privalumas.. gaila kai zmones taip i gyvenima ziuri.
  17. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo Mantas789 Kur patartumete dirbti?   
    Privalumas.. gaila kai zmones taip i gyvenima ziuri.
  18. Patinka
    Karolis// sureagavo į washkys Gidas: Perku stacionarų kompiuterį   
    Sveiki forumiečiai, kadangi matau kad yra nemažai temų, kurios kuriamos net ne dienomis o valandomis, ir žmonės neapsisprendžia/nežino kokį kompiuterį rinktis, pirkti, o gal pirkti jau surinktą? Taigi bandysiu pagelbėti, gal kažkas ras ką nors naujo, gal prisimins ką buvo skaitę, bet užmiršę, taigi pradėkim.
     
     
    Procesorius
    http://www.techpill.lt/wp-content/uploads/2011/11/chip-in-socket.jpg
     
    Manyčiau viena pagrindinių dalių, kuri nulems kompiuterio tarnavimo/naudojimo laiką.
    Taigi ką reiktų žinoti, jį rinktis, visgi sąrašas jų didėja tiesiog dienomis.
    Pagal ką nuspresti man reikia Intel pentium, AMD bulldozer, gal AMD APU, o gal rinktis Intel i3 i5 arba i7? Pirmiausia reikia nuspręsti kiek pinigų žadam išleisti kompiuteriui.
    Senesni procesoriais su senesnėmis technologijomis visada bus pigesni, tačiau tai nereiškia, kad jie bus ypač lėti ir dažnai ges. Procesoriais tokia dalis, kuri realiai niekada negenda, kol nėra mechaniškai sugadinami.
     
    Procesoriui tūrėtumėme skirti nuo 20 iki 40% nustatytos sumos, priklausomai kam bus naudojamas kompiuteris.
    Branduolių kiekis nevisada nusako kompiuterio galingumą. Jei lygintume AMD-FX 8150 (kuris yra aštuonių branduolių), tai jo sparta prilygsta trečios kartos (Ivy bridge) i5 procesoriams (pvz 3570k kuris yra keturių branduolių), bei atsilieka nuo antros kartos (Sandy bridge-E) modelio 2600K kuris tiap pat turi tik keturis branduolius, tačiau turi "multi thread" funkciją kuri leidžia procesoriui įvairius skaičiavimus bei veiksmus atlikti apie 30-40% greičiau.
     
    Turbo boost technologija
    http://tautvidas.com/blog_img/wp-content/uploads/2011/04/Intel_TurboBoost.jpg
     
    Labai reikalingas dalykas kompiuterį naudojant įvairioms programoms, modeliavmui, įvairių formulių skaičiavimams, bei kitoms, daug resusrsų reikalaujančioms programoms.'
    Kaip tai veikia? Jei kompiuteris turi 4 branduolius su turbo boost technologija, tačiau programa išnaudoja tik vieną branduolį, o kitiems branduoliams esant ramybės būsenoje, visa papildoma energija bei sparta skiriama tam vienam branduoliui, kuris yra ypač apkrautas. Rezultate taip gauname greičiau atliktus veiksmus, apskaičiuotus duomenis.
     
    Kitas žingsnis renkantis procesorių, butų atkreipti dėmesį, į modelių numeraciją ir jų specifikacijas.
     
    Gerai, visiškai pasimečiau, nieko nebesuprantu, tai KĄ man rinktis? Juk tų modelių tiek daug..
     
    Nuoroda, kuri padės suprasti intel procesorių pavadinimų reikšmes, kad visa tai nebeatrodytų tamsus miškas.
    http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/processor-numbers.html
     
     
    http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/images/diagrams/processor-banner-core-i7-3920.jpg
     
    Jei papraščiau, duosiu paprastą pavyzdį:
     
    http://www.intel.com/content/dam/staging/image/Laura/processor_banner_Corei72600.jpg
     
    Pirmasis skaičius reiškia, jog tai antros kartos procesorius, toliau einantys trys skaičiai nurodo SKU (procesorio numerį), bei poto einanti raidė rodo procesoriaus išskirtines savybes. Pvz: i7-2600K, rodo, jog tai antros kartos Procesorius, aukštos numeracijos procesorius, o raidelė K rodo, jog procesorius yra "atrakintas", kitaip sakant, jį galima greitinti, įvairiai keisti voltažus, ir taip gauti dar greitesnį procesoriaus veikimą. Jei procesorisu yra be K raidelės, jo greitinimas yra labai ribotas, ir vargu ar išgausit bent 10% procesoriaus prieaugį.
     
    Klausimas tas pats.. :| Tai ką rinktis?
     
    viską susumavus, paprasti patarimai iš mano pusės ką pasirinkti(iš anksto atsiprašau AMD fan'ų nes rinksiu pagrinde Intel):
     
    Kompiuteris bus skirtas namams, jokių sunkių programų, tiesiog internetas, skype, office ir kitos programos: Intel Celeron, bei Pentium procesoriai: pvz: Intel Celeron G530 arba Intel Pentium G850
    Taip kompiuterio bendra kaina nesieks nei 800lt ;)
     
    Kompiuteris skirtas žaidimams, bet kuo pigiau: Rekomenduočiau rinktis iš AMD APU procesorių serijos, nes šie procesoriai jau turi keturis branduolius (užteks ilgam), bei stiprią integruotą vaizdo plokštę (stipresnę, nei intel HD)
    Tokio kompiuterio galutinė komplėktacija gali tilpti pilnai į tūkstantį litų, tačiau dabartiniai žaidimai pasijungs visi, o ir žaisti bus galima tikrai neblogai (35-40fps) ant HD ir maksimalių nustatymų.
     
    Kompiuteris skirtas žaidimams, bet reikalinga sparta: Patarimas vienas i3-2120
    Šios procesoriaus pilnai užteks žaisti dabartinius, bei ateinančius žaidimus (porai metų). Taip pat galite apsvarstyti ir AMD athlon x2.
     
    Kompiuteris skirtas naujausiems žaidimams, investicija į ateitį: patarimas rinktis iš antros ar trečios kartos i5 procesorių: Pats rekomenduočiau pigesnį i5-2320 arba brangesnį i5-3570
    Arba tesiog imti atrakintą i5-2500k ir jį spartinti.
     
    Šiuo metu dėti brangesnių procesorių, kai bus žaidžiami žaidimai, papraščiausiai neverta, nes technologijos atpigs, o šių procesorių užteks pilnai 3-4 metam į priekį su naujausiom vaizdo plokštėmis.
    Galutinė kompiuterio komplektacija gali būti nuo 1800lt iki 3200lt.
     
    Kompiuteris skirtas namams, daug programų veiks vienu metu, reikią atlikti video montažą, ar kurti 3d modeliavimą, AutoCad brėžiniai: Vienareikšmiškai i7 procesoriai, antros arba trečios kartos: Mano rekomendacija imti ekonomiškesnį, tačiau jau užsitarnavusį pagarbos i7-2600K, ir jį
    , arba imti trečios kartos i7-3770K ir jį taip pat truputį paspartinti.Kompiuterio galutinė komplektacija šiuo atveju gali kainuoti daugiau nei 3 tūkstančiai litų.
     
    Jei Kompiuteris bus skirtas profesionaliam darbui, bus atliekami dideli skaičiavimai, redaguojamos blu-ray kokybės vaizdo reportažai, filmai ir naudojama kita profesionali įranga, rekomenduoju imti pigesnį modelį i7-3930k arba brangesnį 3960k extreme.
    Svarstant apie tokių stiprių procesorių naudojimą, vertėtų pradėti galvoti ir apie serveriams skirtą techniką intel xeon e5
    Tokio kompiuterio komplektacija manau galutinė bus nemažesnė nei 5-6 tūkstančiai.
     
    Procesorių aušintuvai
    http://www.legitreviews.com/images/reviews/598/ocz_vendetta_014.jpg
     
    Taigi reiktų nuspręsti kaip vėdinsime mūsų pasirinktą procesorių. Pabandysiu apžvelgi aušintuvų kokybės ir kainos santykį.
     
    (1 variantas) Taigi nusprendėme pasirinkti paprastą procesorių, namams, naršymui, žaidimams. Jei procesorius be K raidės (neatrakintas), netūrėtume perdaug jaudintis jog jis perkais, ir sudegs/suges..
    BET, jei mes pirkome procesorių, ir jį pasijungę girdime burzgimą, šniokštimą ar kitokį nemalonų procesoriaus aušintuvo skleidžiamą garsą, reikia imti kitą aušintuvą. Kokį pasirinkti?
    Siūlyčiau pasirinkti pigų aušintuvą, nes skirti tam perdaug pinigų taip pat neverta.
     
    Pasirinkimas tiap pat prasideda nuo aušintuvo tvirtinimo. Jei mes pirkome Intel i3/i5/i7 serijos procesorių, matome jog jie naudoja LGA 1155 jungtį (šios jungties aušintuvai naudoja H2 tvirtinimus (pvz: Cooler Master cooler Hyper TX3 EVO 1366/1156/1155/775/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2
    matome jog pirmiausia eina aušintuvo modelis, po to eina tvirtinimas. mūsų procesorius naudoja LGA 1155 jungtš, kaip matome aprašyme yra 1155 numeriukas, vadinasi esame tikri, jog šis aušintuvas kuo puikiausiai tiks į aušintuvui skirtas skyles.)
     
    Taigi skirkime aušintuvui nuo 50iki 80 ar 100lt, būsime tikri, jog aušintuvas tikrai atliks savo darbą geriau už prie procesoriaus pridėtą aušintuvą.
     
    Mano pasiūlymai: 1 2 3
     
    Brangesnių aušintuvų imti neverta, kadangi procesorius tikrai nekais tiek, jog reiktų kažko stipresnio. (juolab jei imate 3 kartos Intel i5/i7. Jie kaista dar mažiau).
     
     
    (2 variantas) Pasirinkome stiprų procesorių darbui, žaidimams, ir profesonialiam darbui, o gal tiesiog pasirinkote procesorių su K raide (atrakintą), ir ruošiamės jį spartinti.
    Tokiu atveju, procesoriaus aušintuvo kaina kyla su lyg spartinimo dažniu.
    Imsiu konkretų PVZ: tarkime pasirinkome antros kartos i5-2500K, kuris veiks 3.3 Ghz dažniu, ir mes ruošiamės jį spartinti iki 4Ghz. Papildomi 700 Mhz mums skleis papildomą šilumą per tą patį laiko tarpą, vadinasi mes turime pasirinkti aušintuvą kuris sugebės išskaidydi didesnį kiekį šilumos, pvz : 1 2 3
     
    Tačiau jei mes ruošiamės procesorių "spausti" iki maksimumo, mes turime skirti daugiau pinigų aušintuvams. PVZ: 1 2 3
     
    Visi šie pasirinkimai su vandeniniu aušinimu, tačiau nesijaudinkite, jums nereikės nieko pilti, pirkti papildomų detalių, ar kažko koreguoti. Viskas sandariai uždaryta, užpildyta, ir paruošta naudoti.
     
    P.S. Jei visdėlto norite aušinimo oru, rekomenduočiau rinktis Noctua firmos aušintuvus, tik jie dirbs tyliai, ir tuo pat matu išskaidys daug šilumos.
     
    Termopastos
    http://benchmarkreviews.com/images/reviews/cooling/33-Way_TIM_Comparison/Thermal_Interface_Roundup.jpg
     
     
    Taigi išsirinkome procesorių, aušintuvą, tačiau reikia ir juos sujungti kartu. Tvirtinant procesoriaus aušintuvą, reikia patepti procesorių termopasta, kad šilumos kiekis nesikauptų ant procesoriaus viršaus, o būtų perduodamas į aušintuvą. Kurį gi pasirinkti?
     
    Patarimas: nenaudokite termopastos, kuri būna pridėta prie originalaus Intel aušintuvo. Geriausias pavyzdys, kodėl nereiktų naudoti, pvz pirktas naujas intel i3 (pigus kompiuteris iki 1500lt), ir jungtas su jau pridėta termopasta bei aušintuvu. Procesoriaus temperatūra užkilo iki 45-50 laipsnių ramybės būsenoje. Tai yra perdaug!
    Net minimali investicija (5 litai už termopastą manau nėra perdaug), numušo šia temperatūrą nuo 45-50 iki 22-23 laipsnių. Štai ir normali procesoriaus temperatūra net naudojant originalų Intel aušintuvą.
     
    Kokią termopastą pasirinkti? Kuri yra gi geriausia? :|
     
    Vienareikšmio pasakymo kuri yra geriausia nėra ir kogero nelabai bus, nes informacija, bei nuolat daromi testai rodo daugiau ar mažiau kintamą temperatūrą. Visgi lyderius galime išskirti iš lentelės.
    http://img41.imageshack.us/img41/4614/zzzzzznr.jpg
     
     
    Patarimas: jei naudojate pridėtą aušintuvą prie Intel procesorių, tiks betkokia termopasta (nors už 5-7lt).
    Jei Perkate aušintuvą iki 150lt, ir nesiruošiate "perdaug" spausti procesorių iki limitų, tiks termopasta pridėta prie aušintuvo (taip, visada gausime mažą pakelį ar tūbelę).
    Jei pirksite vandens aušintuvą (tarkime corsair H50/H70/H80/H100), Reiktų pirkti geresnę termopastą (Arctic Silver 5, Antec formula 5, Noctua NT-H1). Jei pirksite Noctua procesoriaus aušintuvą (net ir NH-D14), naudokite pridėtą termopastą. Taip gausite geriausias temperatūras.
     
     
    P.S. Vidutinės Intel i3/i5/7 procesorių temperatūros netūrėtų viršyti: ramybės būsenoje (neapkrautas procesorius) - 40C, Apkrautas - 85C.
    Geros i3/i5/i7 procesorių temperatūros: Ramybės būsenoje 22-28 laispniai, Apkrautas procesorius - 55-70 Laipsniai. Jei gaunate kiek didesnes temperatūras, nebijokite, viskas tvarkoje. Jei gaunate mažesnes, puiku! ^_^
     
     
    Motininės plokštės
    http://www.bjorn3d.com/Material/revimages/motherboards/MultiGPU/stack_of_mobos.jpg
     
     
    Taigi priėjome, prie to, kad reikia išsirinkti Į KĄ dėsime pasirinktą procesorių.
    Visų pirma, nuo ko reikia pradėti rinktis tai - procesoriaus "lizdas", kokią jungtį naudoja procesorius, tokios jungties turi būti pagrindinė plokštė: pvz visi antros bei trečios kartos procesoriai naudoja LGA 1155 procesoriaus jungtį. Taigi nuėję į el. parduotuvę iškart galime atmesti apie 40 % kitų plokščių, kurios naudoja kitas jungtis.
    Sekantis klausimas, kuris gali iškilti, kiek gi pinigų reiktų skirti, ir kokią pasirinkti?
     
    Atsakymas visgi kiek paprastesnis, Jei kompiuterio komplektacija neviršiją tūkstančio litų, neverta už motininę plokštę mokėti daugiau nei 150 ar 200lt.
     
    Tačiau vistiek likusių modelių labai daug.. ką pasirinkti?
     
    Čia jau prieiname prie dviejų aspektų ką pasirinkti - ar geresnį gamintoją, ar daugiau funkcijų? Pas daugumą susidariusi nuomonė, jog Asrock (Buvusi Asus dukterinė įmonė) gamina labai prastas, pigias, ir blogai veikiančias motinines plokštes. Na, tai kogero BUVO tiesa, (kai ji dar priklausė Asus gamintojam), dabar ji gamina hi-end motinines plokštes, kurios pagal kokybę bei spartinimo galimybes bei stabilumą prilygsta, bei lenkia net pačius gigantus Gigabite, ar MSI..
     
    Intel visada buvo, yra ir kogero tikrai neapleis pozicijų ties kokybe, todėl Intel motininių plokštės su mažesnėmis funkcijomis turi didesnes kainas, ir yra perkamos dėl aukščiau minėto garantuoto stabilumo.
     
    AŠ PATS, 8 iš 10 renkamų komplektacijų renku su Asrock motinine plokšte, ir dar nėra tekę prašauti. Taip gaunu maximalias funkcijas, privalumus, už mažiausią kainą rinkoje.
     
    Taigi, tarkime išsirinkome Gamintoją, šiuo atveju Asrock (nesu nieko pries Asus Gigabite ar MSI), gauname 14 variantų, o dabar tiesiog tenka išsirinkti sau reikalingas funkcijas, ko mes norime. Matome, kad sąraše turime ne tik H67 bet ir naujesnįB75 lustų rinkinius. JEI rinkomės antros kartos i3/i5 procesorių, rekomenduočiau rinktis H67, kadangi pati plokštė bus pigesnė, ir taip sutaupytus pinigus galėsime panaudoti kitur. Jei rinkomės trečios kartos i5 geriau imti su B75 lustų rinkiniu, taip kompiuterio panaudojimas bus daug universalesnis. Taip gausime ir USB 3.0, ir sata 6gb/s jungtis, ko negausime pasirinkę H67.
    Jei kalba eina apie i7 procesorių, motininės plokštės kaina taip pat tūrėtų būti ne 150 lt, Jei rinkotės 3770k, sakyčiau motininė plokštė tūrėtų būti bent Z77 lūstų rinkinio
    Taip gausi visus teikiamus privalumus kuriuos gali pasiulyti Ivy birdge procesoriai.
     
    Intel Quick sync
     
    http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/images/photography/quicksync_create_edit_share.jpg
     
     
    Vienas iš teikiamų privalumų, kuris leis jums koduoti, perkoduoti, konvertuoti bei kitaip perdaryti video medžiagą (pvz iš DVD disko, norite perkleti į iphone 4 su maksimalia kokybe), taupant laiką.
     
    http://media.bestofmicro.com/5/N/274955/original/CyberLink%20MediaEspresso.png
     
    Štai puikus pavyzdys, kaip ši Intel technologija leidžia taupyti laiką. Tarkim naudojame programą Cyberlink mediaEsspreso ir per ją formatuojame HD kokybės filmą, į formatą, kurį palaikys iphone, ar iPad. Kaip matome, be jokių pagalbų, tiesiogiai suteikus apkrovą procesoriui mes rezultatą gautume po beveik triejų minučių (2:52).
    Jei panaudojame vaizdo kortą kaip spartintuvą, ir suteikiame apkrovą ir jai, rezultatą gauname daug maž po 1:30, kai tuo tarpu integruota (antros kartos procesoriaus) vaizdo plokštė kuo puikiausiai susidoroja su šia užduotimi greičiau nei per pusę minutės (6 kartus greičiau!).
     
    Tačiau mes jau turime ne tik antros kartos (Sandy bridge) bet jau ir trečios (Ivy bridge) procesorius, kurie mums siūlo dar didesnius greičius, ir dar geresnes technologijas.
     
    http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/images/photography/HD_conversion_speed.jpg
     
    Štai pavyzdys, kaip trečios kartos procesorius su integruota vaizdo plokšte išnaudoja daugiau procesoriaus galimybių, ir rezultatą gauname dar geresnį. (dar greičiau apdorojama video informacija, perkoduojami video failai)
     
    http://faceit.lt/wp-content/uploads/2012/03/ivy-bridge-quick-sync-01.png
     
    Tai norint gautį didesnę sparta video konvertavime, turiu naudoti vidinę vaizdo plokštę, o kaip dėl išorinės? Jei aš naudoju ją?
     
    Na, jei naudojate motininę plokštę su senesniu lustų rinkiniu (pvz H67arba p67), susiduriame su papildomais sunkumais, tam kad naudoti vidinę vaizdo plokštę, turime perkrauti kompiuterį, perkišti kabelį į motininėje plokštėje esantį lizdą, įjungti PC, perkoduoti, ir grįžti veiksmais atgal, tam kad pajungti išorinę vaizdo plokštę. (arba tiesiog naudoti du monitorius vienu metu pajungus per skirtingas jungtis)
     
    Tai čia nesamonė :huh: Ką rinktis tada kad taip nebūtų?
     
    Patarimas - rinkintės lustų rinkinį z68, nes šis lustų rinkinys gali išnaudoti VIRTU teikiamus privalumus.
     
    Virtu
    http://benchmarkreviews.com/images/reviews/motherboards/P8Z68-V-PRO/lucid_virtu_main.jpg
    http://benchmarkreviews.com/images/reviews/motherboards/P8Z68-V-PRO/asus_p8z68v_pro_virtu.jpg [/img]
     
    kas čia per velnias?
     
    Tai technologija, leidžianti sujungti privalumus, ir pašalinti minėtus minusus. Virtu technologija leidžia panaudoti vidinę vaizdo plokštę vaizdo kodavimui bei perkodavimui, kaituo tarpu išorinė vaizdo plokštė puikiai pasitarnauja apkraudama didesnės apimities vaizdo užduotis.
    http://hothardware.com/articleimages/Item1644/VirtuTranscode.png
     
    Asrock XFastLan
    Dar vienas siūlomų privalumų kuriuos manau realu išnaudoti ir pajusti skirtumą naudojant internetą, žaidžiant žaidimus, ar bendraujant skype (video pokalbiuose ypač)
    Trumpai tiesiog pasakysiu, jog tai tiesiog Asrock gamintojų naudojama technologija jų motininėse plokštėse, kuri TURI įtaką paprastam vartotojui. Jos pagalba galite kontroliuoti interneto srautus, sumažinti "pingą/lagą/latency" žaidimuose, gauti stabilesnius interneto srautus.
    http://www.asrock.com/feature/xfastlan/2.jpg
     
    Taip pat pateikiu pilną puslapio nuorodą, kad per daug neišsiplėsti.
     
    Žinoma, Asrock, siūlo daugiau funkcijų, tačiau manau apžvelgti visas neverta, nes realios spartos, jūs galite ir nepajusti :rolleyes:
     
     
    RAM darbinė atmintis
     
    Tema, kuriai didelio dėmesio nesuteiksiu, nes ir kompiuterio veikimą jie įtakoja pakankamai mažai.
    Taigi, išsirinkome norimą procesorių, norimą motininę plokštę, laikas išsirinkti Ram darbinę atmintį.
     
    Ką rinktis? pasirinkimas gi didelis..
     
    Taigi visose parinktose variantuose mes turime naujus komponentus, ir mums prireiks DDR3 jungties RAM.
     
    Dėsiu mažiausiai 16GB, geriau būtų 32 gb. Teisingai?.
     
    NE
     
    Šiomis dienomis, kompiuteriai kuriuose yra windows 7, naudojamos stiprios programos, ir stipriai apkraunami, visvien kartais nesugeba išnaudoti net 4 GB ! neapsigaukite. Asmeninė rekomendacija - neverta dėti daugiau nei 8gb ram, nes papraščiausiai to neišnaudosime. 4 ar 8 gb ram yra per akis.
     
    Daug didesnę įtaką daro atminties greitis, nei jos kiekis.
    http://media.bestofmicro.com/2/0/315000/original/winrar%20memory%20bandwidth.png
     
    Patarimas, renkantis RAM, rinkitės 1333Mhz arba 1600Mhz greičio. Didesnių greičių rinktis neverta jei nenaudojate stiprių procesorių ir neužsiemate labai didelių failų tvarkymais, video redagavimais.
    Labai trumpai - rinkitės tokius RAM, kur aprašyme rasite CL9, ir 1.5V (svarbiau jei pasirinkote pirmos ar antros kartos i3/i5).
    Jei norite sužinoti plačiau apie tai ką reiškia CL9 ir 1.5V, ir suprantate angliškai, pasiskaitykite: http://www.hardwaresecrets.com/article/Understanding-RAM-Timings/26
     
    Taigi, konkretūs pavyzdžiai iš mano pusės, ką reikėtų rinktis renkantis kompiuterį:
     
    Kompiuteriui iki 1000lt
    Kompiuteriui iki 2000lt P.S. bus įdėtas tik vienas kaulas, ateityje galėsite įsidėti dar vieną jei trūks žinoma.
    Kompiuteriui iki 3000lt
    Kompiuteriui virš 4000lt
     
    P.S. nesuteikite didelės reikšmės atminties "radiatoriams", kadangi jie nekaistai tiek kad juos reiktų aušinti..
     
     
    Kietasis diskas
    http://image.made-in-china.com/6f3j00OBLtpRSIvGcT/HDD-500GB-Internal-7200-Rpm-3-5-SATA3-Hard-Disk-Drive.jpg
     
    Taigi, kietasis diskas. Ką reikia žinoti perkant, ir kokį pasirinkti?
     
    Patirtis rodo, jog pirkėjai, pirkdami ar surinktą ar dalimis kompiuterį, visiškai dezorientuojasi KOKS tas kietasis diskas yra įdėtas. O ir pardavėjai 90% komplektacijų rašo jog kietasis diskas - 500GB arba 750GB. O apie tai jog tai ar 5600aps ar 7200aps visiškai nutyli. Neaišku ir koks tas modelis, ir kokią vidinę "cache" atmintį turi.
     
    Taigi patarimai perkantiems:
     
    Rinkitės kietuosius diskus su didesnia "cache" atmintimi. "Bet komplektacijoje nerašo gi nieko". Perkant surinktą kompiuterį parduotuvėje ar salone, turite pilną teisę reikalauti atidaryti dėžę ir pasižiūrėti kas viduje (dažniausiai konsultantai iškart atskleidžia kas viduje, kad tik nereiktų atidarinėt).Perkant internetu, prie aprašymo visada būna parašyta. (pvz prie 500gb kietojo disko tūrėtų būti 32 arba 64MB cache). Kuo daugiau cache, tuo geresnis kompiuterio veikimas kraunant mažus failus.
    Rinkitės didesnių apsisukimų kietuosius diskus. Tai daro didesnę įtaką kompiuterio veikimui, nei cache. Internetinėse parduotuvėse rasie pasirinkimus, kurie siulys nuo 5200rpm, iki 10 000 rpm. Visa tai gerokai įtakos kainą, tačiau didesni apsisukimai lemia didesnį skaitymo bei rašymo greitį.
    Nepatingėkite pasižiūrėti dominančio HDD testus, puikiai nuspresite patys, kokio būtent HDD jums reikia.
     
    Kita alternatyva kietiesiems diskasm, tai SSD. Asmeniškai, manau labai geras dalykas, jei kompiuteris naudojamas darbo aplinkoje, namuose naršymui, bei nepakeičiamas dalykas loptopuose..
     
    O kodėl SSD geriau nei HDD?
     
    SSD krovimo laikas lygus 0.03ms ir mažiau, kai tuo tarpu HDD suranda failą per 13 ar net 25ms.. tai pastebima net ant 10 metų senumo kompiuterio, kai kompiuteris užkrauna 20 programų per 2 ar 3 sekundes.. Taip pat ir kopijavimo bei skaitymo greičiai yra daug kartų didesni, kas vėlgi suteikia spartesnį kompiuterio naudojimą.
    Tačiau SSD taip pat turi minusų, viena jų manau svarbiausia būtų kaina. Jei mes už 300lt galime nupirkti apie 1TB talpos diską, mes nupirksim tik ~64gb.. Tačiau SSD kainos dar krenta, technologijos tobulėja, kai tuo tarpu HDD technologijos sustojusios jau apie 10 metų. Viskas kas keičiasi ties HDD tai pagrinde talpos didėjimai (jau pradeda populiarėti hibridiniai SSD cache+HDD kietieji diskai, tačiau populiarumo jie dar nelabai susilaukė.
    Kitas SSD minusas, tai bsod langai ant windows operacinių, brokuotos siuntos, ir kiti nepatikimi tiekėjų skundai, apie tai kaip viena ar kita motininė plokštė "pykstasi" su SSD..
     
    Bet visgi, patarimai, perkant HDD/SSD:
     
    Kompiuteriui iki 1000lt
    Kompiuteriui iki 1500lt
    Žaidimų kompiuteriui už 2000lt
    Darbo kompiuteriui už 2500lt
    Profesionaliam darbui skirtam kompiuteriui už 4000+ lt
     
    P.S. Visur, kur parinkau SSD, galima daispirkti ir HDD duomenų kaupimui, tam kad neapkrauti SSD diską šiukšlėmis (bus reikalinga priežiūra).
     
     
     
    Vaizdo plokštė
    http://www.legitreviews.com/images/reviews/1881/gtx680-launch-banner.jpg
     
    Labai greit technologijomis bei išleidžiamų modelių kiekiu, ši informacija pasens, o ir gali būti koreguojama. Vienareikšmio patarimo, kaip išsirinkti geriausią vaizdo plokštę, nėra. Ją galima išsirinkti pačiam, žiūrint įvairias būtent vieno ar kito modelio apžvalgas, palyginimus. Sausa pateikta informacija tikėti neverta. Ir dar šis tas. Vaizdo plokštės atminties kieks, ar tai būtų 1GB ar 2GB ar visi 4GB, nenusako vaizdo plokštės galingumo!
     
    Taigi, susirinkome komponentus, Jei susirinkome kompiuterį namams už 1000lt, paprastoms užduotims, skype pokalbiams ir pan. jums vaizdo plokštės net nereikia (viduje montuojamos vaizdo plokštės bus per akis).
     
    Tačiau, kai mes renkame žaidimų kompiuterį norime išsirinkti kuo geresnę, pigesnę vaizdo plokštę. Šiuo atveju, reiktų atkreipti į vaizdo plokštės veikimo bei geriausią kainos santykį.
     
    Manau šioje skiltyje pateikti savo pasiūlymų net neverta minėti, kadangi dažnai atsiras žmonių, kurie nesutiks su pasiūlymais, siūlys savas, Tei sveikintina ir lauktina. Atraskime geriausius kainos ir veikimo variantus kartu.
     
    Visgi pateikiu SAVUS pasiulymus, kai vaizdo plokštei galime išleisti tam tikrą sumą:
    iki 170lt (eko)
     
    iki 230lt (eko)
     
    iki 350lt arba 2var. 7750
     
    iki 500lt
     
    iki 750
     
    Na o toliau, jau kaip piniginės jums leidžia.. :)
    Patariu tik žvilgterti prieš perkant į http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html
     
    sąrašas, pačių galingiausių vaizdo plokščių (realaus veikimo) rezultatai. Tai padės jums susioreantuoti Kokios jums reikia.
     
     
     
     
     
    Maitinimo blokas
    http://4.bp.blogspot.com/_2qJq64sl5us/TAUFBExsfXI/AAAAAAAAAFo/LCn72wi59lE/s1600/psu2.jpg
     
    Taigi, priėjome prie viso kompiuterio "Maisto". Tikrai didelė dalis žmonių neįsivaizduoja kokios firmos ar kokio galingumo maitinimo šaltinį turi dėžėje..
    Perkant surinktą kompiuterį, jo taip pat nepamatysit kur užrašyto. Štai čia mielieji, visi salonai, ir parduotuvės ir "pataupo".. Nors to daryti nevertėtų. Maitinimo blokas svarbi kompiuterio dalis, kuri, jei bus persilpna, gali papraščiausiai sudeginti vieną ar kitą kompiuterio komponentą.. O praktika rodo, jog dažniausiai sudega vaizdo plokštės..
     
    Tai kaip išvengti "blogo" maitinimo bloko?
     
    Nesivaikykite "vatų".. Viena iš didžiausių klaidų, kai žmogus, nusipirkęs 750W maitinimą už 50 ar 60 litų tikisi, jog jis ir tarnaus kaip 750W.. Tačiau apkrovus jį bent 350 ar 450W, jis pradeda "kaukti" aušintuvas, arba dar blogiau, perdega kondensatoriai, ir pajunti svylėsių kvapą.. Laikas remontui.. Kad to nebūtų, rinkitės patikimų firmų maitinimo blokus (corsair, chieftec, aerocool ir kt.
     
    Taigi kita pusė, renkantis maitinimo bloką yra sertifikatai. Jei maitinimas turi bent 80+ sertifikatą, esate garantuotas, jog jis bus testuotas, atlaikantis apkrovas, nepaves, bei efektyviai (daugiau nei 80%) perdirbs elektros energiją.
     
    http://www.coolermaster.com/upload/product_feature/GX450_effcurve.jpg
     
    Taip pat yra 80+ bronzinis sertifikatas, sidabrinis, bei auksinis (pats sertifikatas bei procentalios išraiškos pateiktos lentelėje). Tačiau kainų kategorijos tokių gaminių gerokais skiriasi.
     
    Kitas dalykas į ka reiktų atkreipti dėmesį renkantis maitinimo bloką tai "iš kur susidaro tie vatai"
    http://www.coolermaster.com/upload/product_feature/gx450_label.jpg
    Puikus pavyzdys kaip tūrėtų atrodyti 450W maitinimo blokas, kuris bus panaudotas su vaizdo plokšte kuri naudos vieną jungtį(6pin). Reikėtų žiūrėti kuo didesnį 12V išskiriamą amperažą, taip būsime garantuoti, jog 12 voltų "linija" nebijo apkrovų, galėsime įvairiai spartinti vaizdo plokštę bei jungti ne vieną HDD. :)
     
    Asmeniniai pavyzdžiai renkantis maitinimo bloką:
     
    Kompiuteriui iki 1000lt
     
    Kompiuteriui su vaizdo plokšte iki 1500lt
     
    Profesionaliam darbui (stiprus procesorius, tačiau silpna vaizdo ploštė)
     
    Žaidimų kompiuteriui su viena galinga vaizdo plokšte
     
    Žaidimų kompiuteriui su dviem vaizdo plokštėmis
     
    Žaidimų kompiuteriui su triem ar keturiom vaizdo plokštėmis
     
     
    Korpusas
     
    Taigi atrodo išsirinkome viską, išskyrus korpusą. Čia manau labiausiai iš visų dalių būtent jūsų nuomone nuspresit Kokį korpusą verta pasirinkti.
     
    Renkantis korpusą reikia atsižvelgti į jau pasirinktos motininės plokštės tvirtinimus ar tai būtų mATX, ATX (populiariausias), Full ATX. Taigi radus motininės plokštės tvirtinimą, jo ieškome rinkdamiesi korpusą. Tvirtinimai visada rašomi trumpuose aprašymuose.
     
    Toliau reikia rinktis pagal kainą, ir tik nustačius kainą galime žiūrėti labiausiai mėgstamą/rekomenduojamą/ ar gražiausiai atrodantį. Pasiulymų šioje srytyje nelabai ir yra, nes dauguma renkasi skirtingus korpusus, nepriklausomai nuo rekomenduojamų.
     
    Kokius rekomenduočiau jums?
     
    Tiesiog rekomenduoju jums patikimas firmas, o jų gaminami modeliai jums tūrėtų tikti daugmaž visi pagal kokybę. Taigi rekomenduoju firmas: AEROCOOL, ANTEC, COOLER MASTER, CORSAIR, FRACTAL DESIGN, GIGABITE, THERMALTAKE, ZALMAN.
     
     
    Kompiuteriui iki 1500lt
     
    Kompiuteriui iki 2500lt
     
    Asmeninės rekomendacijos nežiūrint į komplektacijas:
    korpusas iki 220lt
     
    korpusas už 250lt
     
    tylus, geras korpusas už 310lt
     
    Tylus, funkcionalus korpusas tinkantis viskam
     
    Korpusas puikiai pritaikytas vandens aušinimui
     
     
    O toliau, nuo jūsų fantazijos, ir piniginės gilumo B-)
     
    Aušintuvai (dėžėms)
     
    Taigi, susirinkome visą komplektaciją, ir pasijungę matome, kad temperatūros pas mus geros, tačiau kompitueris pats karštas, iš vidaus sklinda šiltas oras, tačiau stovi ten viduje. Ką daryti, jog taip nebūtų? Turite palaikyti oro srauto judėjimą.
     
    Tai įdėsiu tris aušintuvus, kurie visi pūs į dėžę ir ji bus vėsi?
     
    Ne, tai klaidinga nuomonė. Norint palaikyti teigiamo (šviežio) oro srautą, mums reikia sudaryti oro tunelį, pro kurį oras galės jūdėti, "nesimals tarpusavyje" :D
    Pateikiu teisingo oro srauto diagramą, pagal kurią suprasite kur reiktų nukreipti oro aušintuvus:
    http://h8.abload.de/img/scenario7b1kc.jpg
     
    Tam, kad sudaryti tinkamą oro srautą, reikia teisingai "pakavoti" :rolleyes: laidus, kad jie netrudgytų orui judėti. (apie tai gal kada aptarsiu vėliau). Taigi, žinome, kuria kryptimi montuosime aušintuvus. Bet gali kilti klausimos, kokius pasirinkti?
     
    Pirmiausia reiktų nustatyti kokio dydžio aušintuvo mums reikia..
    http://images.brighthub.com/62/3/623f8056da588792f6d7b19c83b09c7b116b1fcd_large.jpg
    Jei turime nuspirkę dėžę, galim išmatuoti, jei ne, perkamos dėžės aprašyme turime susirasti kokio dydžio tvirtinimai yra, ir kokie aušintuvai yra pridėti (dėžėse, brangesnėse nei 120lt, jau tūrėtūme gauti bent vieną įmontuotą ventiliatorių).
     
    Kokį pasirinkti? štai čia jau reikia remtis į finansus, ir poreikius. Jei kompiuterį spartinsime iki "lubų", ir norime stabilumo, reiktų dėtį kiek didesnių apsisukimų aušintuvus.. (daugiau nei 1200RPM).
    Jei norime tylos, reikia dėti daugiau aušintuvų, su mažesnėmis apsukomis (600-800 rpm), taip aušintuvų išvis negirdėsime, tačiau oro srautas bus neblogas, kompiuteris vėdinsis pakankamai gerai.
     
    Kokią firmą rekomnduočiau aš?
     
    Norint pigių aušintuvų, rekomenduočiau rinktis Xilence, Nexus ar cooler master.
     
    Norint gerų, tylių, ir gerą oro srautą perduodančių aušintuvų, siulyčiau rintkis iš Scythe, thermaltake, ar net investuojant į tikrą tyla, rinktis Noctua.
     
    Taigi daugiau ar mažiau apžvelgiau kompiuterių komponentus iš savo "parapijos". Tikiuosi perskaitysit kam bus įdomu, dėl klaidų rašykit, pataisysiu, papildymų taip pat visada malonu sulaukti. Manau šią temą būtų galimą pridėti prie labiau matomų, jog daugiau žmonių rastų sau tinkamus komponentus. :rolleyes:
    http://1.bp.blogspot.com/_PCo-FiwPmp0/Sfloikp34PI/AAAAAAAADvQ/yBD9ppGenbQ/s400/extreme+pc+case+mod.jpg
  19. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo Mantas789 Kur patartumete dirbti?   
    Privalumas.. gaila kai zmones taip i gyvenima ziuri.
  20. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo Mantas789 Kur patartumete dirbti?   
    Privalumas.. gaila kai zmones taip i gyvenima ziuri.
  21. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo Mantas789 Kur patartumete dirbti?   
    Privalumas.. gaila kai zmones taip i gyvenima ziuri.
  22. Patinka
    Karolis// gavo reakciją nuo Mantas789 Kur patartumete dirbti?   
    Privalumas.. gaila kai zmones taip i gyvenima ziuri.
  23. Patinka
    Karolis// sureagavo į campagnolo iš manęs pavokė facebook puslapį.   
    oj tie vakys....
  24. Patinka
    Karolis// sureagavo į lUKENZO Kofemano konkursas: Parašyk apie uždarbis.lt - laimėk domeną!   
    Mintys sukasi ratu
    ir stabdyt jų negaliu
    viską iš eilės dėlioju
    labai daug aš visko noriu!
     
    Nežinau nuo ko pradėti,
    ką čia į pagalbą kviesti
    informacijos kur rasti ?!
    reikia išeitį man rasti !
     
    Toli dairytis nereikėjo,
    Uždarbis LT padėjo,
    Informacijos turiu !
    Viską aš pradėt galiu !
     
    Viskas klostosi blogai,
    Daug problemų, ar matai ?!
    Bet žinau aš ką daryti,
    Uždarbis lt naršyti !
     
    Žmonės čia geri, mandagūs,
    Tau padės atlikti darbus
    Bet yra ir tų žmonių,
    Kur turi kėslų negerų !
     
    Tokius aš čia ignoruoju,
    Negerbiu, netoleruoju !
    Ir vagie jei Tu skaitai,
    Eik iš čia prašau gražiai !!!
     
    Uždarbis yra gerai,
    Čia visų žmonių namai
    Tai lyg pastatas didingas,
    Kuris visiems mums reikalingas !
     
    Mes be Uždarbio negalim !
    Interneto visagali !
    Tu vienintelis žinai,
    Ko man reikia amžinai !
  25. Patinka
    Karolis// sureagavo į VytazM Kofemano konkursas: Parašyk apie uždarbis.lt - laimėk domeną!   
    Šiaip, per kelias min. parašiau, tai neteiskit, kas "šovė" į galvą tą ir išdėsčiau ;]
     
    Susikūriau aš accountą,
    Uzdarbis.lt į naudą.
    Padeda mastyt kitaip,
    Žvelgt į viską abstrakčiai.
     
    Užsidirbti pinigų,
    Gauti naudą iš kitų.
    Bei pačiam kitam padėt
    Po truputį tobulėt.
     
    Kurtis ateitį iš lėto,
    Kad be darbo nesedėčiau.
    Tobulėti, daug mastyti,
    Ateitį sau "padaryti".
     
    Galvoj pilna man įdėjų,
    Piniginėj švilpia vėjai.
    Bet manau taip neilgai,
    Liko laukti man tikrai.
     
    Šito forumo pagalba,
    Ir narių paskelbtą naudą,
    Aš pritaikysiu vėliau,
    Ir gyvensiu daug geriau!!!
×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...