Pereiti prie turinio

zulu

Patvirtinti nariai
  • Pranešimai

    120
  • Užsiregistravo

  • Lankėsi

  • Atsiliepimai

    100%

Reputacijos išklotinė

  1. Patinka
    zulu sureagavo į IdejosVerslui Kodėl samdinys yra geriau už patriotą   
    Pastaruoju metu Lietuva (ir lietuviai, gyvenantys užsienyje) kalba apie šauktinių kariuomenę, garsiai diskutuoja – reikia ar nereikia to Lietuvai, moterys „matuojasi su vyrais“ tam tikrų organų (kurių jos net neturi) dydžiais ir panašiai. O aš nusprendžiau paaiškinti, ką reiškia skirtumas tarp „samdinio“ (kuris atlieka viską už pinigus) ir „patrioto“ (kuris dirba iš idėjos) versle.
     
    Šiek tiek istorijos
     
    Porą šimtų metų prieš mūsų erą, gyveno toks karvedys, vardu Hanibalas Barka (Hannibal Barca). Na, jis buvo ne šiaip sau „karvedys“, o iki šiol laikomas vienu iš geriausių karvedžių žmonijos istorijoje. Tai žmogus, vadovavęs milžiniškai armijai (daugiau kaip 40,000 karių), nužygiavęs per Alpes iš Ispanijos į Italiją, įsitvirtinęs ten ir nepatyręs didesnio pralaimėjimo daugiau kaip 10 metų. Ir žinote, kas dar įdomu? Jo armijoje nebuvo patriotų. Juos motyvavo asmeninė nauda, nuotykiai ir galimybė plėšikavimo metu pasisavinti grobį. Atsižvelgdamas į savo karių poreikius ir norus, Hanibalas, būdamas tikru lyderiu, suprato, ko reikia kariams ir atitinkamai koregavo savo karinę taktiką bei strategiją, kad patenkinti armiją.
    Jeigu Hanibalas būtų kiek blogesnis lyderis, negalėjęs pasiūlyti savo kariuomenei galimybių praturtėti – vieną rytą jis, greičiausiai, būtų prabudęs stovykloje visiškai vienas. Nors, turbūt, iš viso nebūtų prabudęs. Bet dabar – ne apie tai.
     
    Kai Romos kariai (patriotai) užpuolė Šiaurės Afriką, Hanibalas buvo priverstas sekti iš paskos ir ginti gimtąjį kraštą. Tai parodė, kad jis irgi turėjo savyje šiokį-tokį „patriotizmą“. Kas jį, manau, ir susilpnino. Be to, Hanibalas patyrė kariuomenės sumažėjimą, nes Roma pasiūlė jiems didesnius pinigus. Na, taip jau nutinka su samdiniais. Tačiau didžiausias minusas – patriotizmas, pakišo koją vienam geriausių karvedžių žmonijos istorijoje. Jeigu jis nebūtų kreipęs dėmesio į veiksmus Šiaurės Afrikoje – jo kariuomenė ir toliau galėjo šluoti itališką auksą (Italijoje, beje, Hanibalas taip ir nepralaimėjo nei vieno didesnio mūšio per 13 metų). O vėliau – pasukti dar kur nors. Girdėjau, kad Šveicarijoje visai neblogai…
     
    Versle galioja tokios pačios taisyklės. Samdinį labai lengva pasamdyti ir motyvuoti. Jis daro tai, ką daro, ir daro tai už pinigus. Jam nereikia (ir jis nesiekia) pripažinimo. Jam nereikia kažkokių „bonusų“, sveikatos draudimo; jam nereikia įmonės vakarėlių, stalo teniso ir panašiai. Jis pats pasirenka savo gydytojus, pats pasirenka su kuo švęsti, kur švęsti ir kada tai daryti. Jis pats save motyvuoja, nes siekia kuo didesnio „grobio“, konkurentų „triuškinimo“ ir savo „asmeninių pajėgumų didinimo“.
     
    Galbūt ironiška, tačiau anksčiau aš buvau patriotas. Visuomet stengiausi padaryti daugiau įmonėms, dirbdavau po 16-18 valandų (tikrai taip), atiduodavau save visą, nes tikėdavau kompanijomis ar jų savininkais. Ir kiekvieną kartą pamatydavau, kad tokios pastangos nėra vertinamos, nėra pastebimos ir niekam neįdomu, ką darai. Dirbdamas tokiais kiekiais, aš strateguodavau kaip karo lauke – ką reikia daryti, kaip tai daryti, kiek tai kainuoja, ir ar iš viso tai daryti. Teko ne kartą matyti, kaip verslininkai priima tikrai blogus sprendimus ir taip nužudo savo verslą. Teko mėnesiais laukti savo atlyginimo ir prašyti darbdavių atlyginimo kaip išmaldos, o ne atlygio už atliktą darbą.
     
    Tačiau tie laikai senokai baigėsi. Dabar, tie, kurie nori mane matyti savo gretose – išsitraukia piniginę. Dabar – aš esu „samdinys“. Kuo aš esu pranašesnis už „patriotą“?
     
    Su samdiniais lengviau dirbti
     
    Dauguma vadovų kaip mano, kad su samdiniais sunku dirbti. Tačiau tai yra greičiau dėl to, kad jie negali susitaikyti su tuo, jog samdiniai dirba taip, kaip jie tai skaito reikalinga: ateina į darbą tada, kai tai yra patogu; niekam per daug neaiškina, ką jie daro; visada sako tai, ką galvoja; labai gerai sutaria su visu kolektyvu (na, beveik visu, išskyrus „patriotus“); niekam neteikia ataskaitų (žinoma – išskyrus tuos, kas moka pinigus) ir taip toliau. Tačiau jie praktiškai visada atlieka savo darbą puikiai. Po labai trumpo laiko tarpo galima pamatyti samdinių darbo rezultatus, suprasti, kas vyksta ir kodėl taip yra. Jie labai greitai nurodo įmonės silpnąsias vietas, pateikia efektyvius problemų sprendimus ir padeda verslui augti. Kai kurie samdiniai specializuojasi „konkurentų triuškinime“, tačiau tai daro daugiau iš asmeninio pasitenkinimo, nei už pinigus. Tai – savotiškas „priedas“, kurį gaunate priimdami samdinį į savo „armiją“.
     
    Jeigu vadovai mato ir supranta tokį požiūrį bei darbo stilių – tai viskas yra labai paprasta ir suprantama: samdinys dirba dėl asmeninės naudos (žr. aukščiau). Ir galimi tik du scenarijai:
     


     
    Samdinio darbas sukuria daug didesnę pridėtinę vertę, nei yra jo kaina;

    arba
     


     
    Verslo vadovai mano, kad samdinys nesukuria pridėtinės vertės arba jo kaina yra per didelė.

    Pažiūrėkime į tai iš verslo savininkų perspektyvos: jeigu pas Jus būtų pardavėjas, kuris niekaip nepateisina lūkesčių ir savo kainos – juk atleistumėte jį be jokio sąžinės graužimo, teisingai? Tuomet, kodėl samdinys negali to paties padaryti su Jumis? Kalba neina apie tai, „kas kam labiau reikalingas“. Kalbu apie „man reikia Jūsų verslo tam, kad iš to užsidirbti, o Jūsų verslui reikia manęs tam, kad augti ir tobulėti“. Vieno įdomaus pokalbio metu, manęs paklausė:
     
    – Kodėl jūs visas įmones, su kuriuomis dirbote, įvardinate „klientais“, o ne „darbdaviais“?
    – Todėl, kad viskas priklauso nuo požiūrio į darbą ir jo sąlygas: jie, galbūt, žiūri į mane kaip į samdomą darbuotoją, o aš žiūriu į juos, kaip į savo klientus, kurie perka iš manęs mano žinias, patirtį ir paslaugas.
    Galbūt aš esu „darbuotojas“, tačiau aš nesu vergas. O tuo labiau – nesu „patriotas“. Todėl, su manimi tikrai paprasta dirbti: aš atlieku darbą, o Jūs – mokate pinigus. Jeigu aš darbo neatlieku – aš darbo nebeturiu. Jeigu Jūs man nemokate – Jūs nebeturite manęs. Kas gali būti lengviau?
     
    Patriotai yra vedini emocijų
     
    Samdinys nenori eiti į Jūsų sūnaus vestuves. Jis nenori kartu vykti žvejoti/medžioti/plaukti baidarėmis ir panašiai. Samdinys nori ateiti į darbą, atlikti jį, suskaičiuoti uždirbtus auksinius ir judėti toliau. Jo motyvacija yra pinigai ir viskas remiasi tik į skaičius. Visai neseniai išgirdau klausimą: „ar galite motyvuoti darbuotojus ne finansinėmis priemonėmis?„. Kadangi klausimą pateikusi įmonė buvo labai nedidelė, aš atsakiau: „tikrai taip. Tik žmonės, kurie moka kitus motyvuoti ne finansinėmis priemonėmis, paprastai, kainuoja tiek, kad pigiau būna skirti finansines motyvacijas„. Žinoma, mano teiginys yra sąlyginis, tačiau atsižvelgiant į tai, kad kalbėjau su nedidele įmone – toje situacijoje jis buvo tinkamas.
     
    Įsivaizduokite, kad Jums reikia samdomo žudiko, o mainais už atliktą darbą, Jūs jam pasiūlote rėmelį su jo nuotrauka ir išgraviruotu užrašu „Metų Žudikas“. Na taip, rėmelis tikrai pigesnis nei, pavyzdžiui, 5,000 € priedas už gerai, greitai ir efektyviai atliktą darbą, mažiausiomis sąnaudomis. Buvo toks atvejis mano istorijoje, kai viena įmonė norėjo įsigyti kelis labai brangius projektorius ir bendra užsakymo suma siekė apie 30,000 litų (tada, kai dar atsiskaitymo valiuta buvo litai). Gavau jiems reikiamus produktus už 18,000 litų, ko pasekoje buvo sutaupyti 12,000 litų, nors įmonė jau buvo pasirengusi mokėti visus 30k, jeigu netyčia nebūčiau nugirdęs pokalbio apie tą įrangą ir įsikišęs. Ar man už tai buvo atsidėkota? Atsakymas: sekančią savaitę aš jau ten nebedirbau. Ir ne, paprastas patapšnojimas per petį ir „šaunuolis“ čia netinka. Tik ne samdiniui.
     
    Samdinį motyvuoja skaičiai. Jį motyvuoja tai, kaip atrodo jo atlyginimas ir priedai už (gerai) atliktą darbą. Ir jeigu priedai priklauso nuo to, kaip greitai bus atliktas darbas, kaip kokybiškai jis bus padarytas – joks „patriotas“ negali prilygti „samdiniui“.
     
    Samdinių sąlygos
     
    Samdinys praktiškai visada atliks pavestą darbą. Tačiau yra tam tikros sąlygos:
     


     
    Samdinys visada panaudos Jūsų taisykles prieš Jus pačius. Jeigu esate aptarę atlyginimo ir priedų sistemą, dydžius, procentus ir panašiai – jie niekaip negali keistis. Bent jau tikrai ne nuostolingai pačiam samdiniui.
    Negali būti jokių prašymų „suprasti“, jokio pasigailėjimo. Jeigu Jūsų verslas patiria sunkų metą dėl Jūsų pačių priimtų sprendimų – tai niekaip negali ir neturi įtakoti samdinio atlygio. Net neprašykite, nes atsakymas bus „ne“.
    Dauguma samdinių yra labai protingi. Jeigu bandysite iškreipti atlygio ir/ar priedų skaičiavimą, gudrauti ir panašiai – mes tai labai greitai suprasime.
    Samdiniai dirba už pinigus. Niekas nemotyvuoja taip gerai, kaip pinigai.

    Sandoris yra labai paprastas: samdinys nužudo vilką (meškų Lietuvoje nebėra), o Jūs mokate už tai pinigus. Jeigu jis neįvykdo iškeltų sąlygų – Jūs turite visas teises nutraukti bendradarbiavimą. Atitinkamai – jeigu pinigai arba medžioklės plotai yra ne tokie, kaip buvo aptarta – samdinys turi lygiai tokią pačią teisę nutraukti „kontraktą“. Yra dar ir savotiškas minusas: „vilkas“ gali pasiūlyti daug pelningesnį kontraktą už Jus ir samdinys eis paskui pinigus. Kai kurie samdiniai pasakys Jums, kad taip atsitiks ir suteiks galimybę „perpirkti kontraktą“ dar didesne suma, nei „vilkas“. Beje, dar kai kas: jeigu bandysite apgauti samdinį – kitas „kontraktas“ gali būti „Jūsų galvai“. Net ir neapmokamas, o atliekamas vien „iš asmeninio pasitenkinimo“.
     
    Ir jeigu viskas, ką galite pasiūlyti samdiniui, yra „patapšnojimas per petį, aukso spalvos dažais purkštas rėmelis ir rankos paspaudimas“ – tuomet tikrai nesuprantate, ką bandote pasamdyti.
     
    Straipsnis patalpintas iš Verslo.Guru portalo.
  2. Patinka
    zulu gavo reakciją nuo justinasltu Nusiskundimas moderatoriu Mykolas   
    O aš kaip tik palaikau autorių. Būtų idomu sužinoti iš Mykolo kodėl ši nario nuomonė ižeidė kitus narius? ir ką būtent konkrečiai ižeidė?
  3. Patinka
    zulu sureagavo į Anton Nusiskundimas moderatoriu Mykolas   
    Girdėjau jau šią dainą.
    Tada dar kartą pasikartosiu paklausdamas: kas yra trumpas pranešimas (iki kiek simbolių ar žodžių, kas sprendžia ar pakankamai pranešime yra argumentų ir informacijos?
     
    Būkime atviri, jau šioje temoje galime pratrinti kelis pranešimus. Vienas jų - pavyzdingo forumo nario Mykolas pranešimas. Per kurią vietą rašydamas apie popkorną jis pateikia nuomonę, argumentą ar vertingą informaciją?
  4. Patinka
    zulu sureagavo į aasas Google Adsense ir individuali veikla   
    Bet jug naudojiesi tos valstybes keliais ? , ar pats gavai nemokama moksla vidurineje/gimnazijoje ?
  5. Patinka
    zulu sureagavo į IdejosVerslui Tapote vadovu. Kas toliau?   
    Kai asmuo politikoje užima itin aukštas pareigas (Prezidento, Ministro Pirmininko, Seimo Pirmininko ar Ministro) – jam turėtų būti paaiškinta (ir, manau, kad yra, kas tai paaiškina), jog didžiausius darbus reikia padaryti per pirmąsias 100-tą dienų, kai esi išrenkamas (ar paskiriamas į tas pareigas). Ne veltui Lietuvoje yra įprasta „pristatyti 100-to dienų darbų ataskaitą„. Šimto dienų praktika yra taikoma ne tik Lietuvos politikoje, tačiau didžiojoje daugumoje pasaulio šalių. Ir nors tai puikiai veikia politikoje (atsiminkite – tik aukštose pareigose!) – versle, kita vertus, viskas yra kitaip.
     
    Jūs tapote įmonės vadovu
     
    Visiškai nesvarbu, kaip tai atsitiko – per pažintis, dėka Jūsų žinių, per krūvą atrankų ir pokalbių su personalo atrankos specialistais, įmonių akcininkais ir panašiai. Jūs tapote įmonės vadovu. Realūs šansai yra tokie, kad dvidešimt procentų iš Jūsų šiose pareigose neišbus nei metų laiko, o po dviejų metų – įmonių vadovais nebedirbs net 40 procentų į šias pareigas paskirtų žmonių. Gal todėl naujieji vadovai imasi daryti pokyčius per pirmuosius mėnesius po savo paskyrimo į vadovaujančias pareigas? O gal kaip tik pokyčiai, kuriuos bandoma padaryti skubotai, ir yra darbo netekimo priežastimi?
     
    Kai Jus paskyrė vadovu – reikia pradėti galvoti visiškai kitaip, nei galvoja vadybininkai, pardavėjai, klientai ir kiti versle dalyvaujantys asmenys. Turite nebegalvoti apie užduotis (ir kaip jas atlikti). Esant vadovu – būtina galvoti apie tikslus ir siekius. Nereikia stengtis įtikti žmonėms (tiek verslo savininkams, tiek darbuotojams), reikia stengtis, kad Jumis tie žmonės pasitikėtų. Mažiau kreipkite dėmesį į pokyčių įvedimą ir daugiau – į tai, kaip teisingai perteikti reikiamus pokyčius, kad jie būtų priimti ir suprasti. Ir kuo mažiau stenkitės įtvirtinti savo autoritetą. Pradžioje – Jums reikia daugiau klausyti, negu kalbėti, nes labai rizikuojate priimti skubotus sprendimus ir vienas problemas pakeisti kitomis.
     
    Kaip elgtis ir ką daryti, kai Jus paskiria vadovu
     
    Pateiksiu kelis esminius patarimus, kurių dėka Jums bus ne tik patiems lengviau apsiprasti naujose pareigose, tačiau ir darbą atliksite efektyviau.
     


     
    Bendraukite. Verslas yra komandinis darbas. Vienas lauke – ne karys. Todėl, pirmas darbas – susipažinti su kiekvienu Jūsų komandos nariu. Ne, „labas, aš esu tavo naujas bosas„, yra ne susipažinimas ir iš esmės – klaidingas būdas pradėti pokalbį. Bendravimas susideda iš… bendravimo. Kalbėkite su kiekvienu Jums tiesiogiai pavaldžiu darbuotoju atskirai. Užtikrinkite jį/ją, kad judviejų pokalbis yra privatus ir niekas apie pokalbio turinį nežinos. Privalote ne demonstruoti savo kompetenciją, o parodyti, jog esate įmonėje tam, kad suprasti problemas bei pasiūlyti sprendimus. Todėl, reikia daugiau klausyti, nei kalbėti. Nekalbėkite apie tai, ką Jūs baigėte, kur dirbote ir panašiai. Nekalbėkite apie save, nes pokalbis nėra apie Jus. Gilinkitės į problemas, nes tų problemų sprendimas ir yra Jūsų tiesioginis darbas. Kai tik pradedate dirbti vadovu – savo tinkamumą šioms pareigoms reikia ne parodyti, o leisti, kad Jūsų pavaldiniai tokios išvados prieitų patys. Jie turi laikyti Jus lyderiu ir tai pasieksite tik tokiu atveju, jeigu gilinsitės į tai, ką reikia išspręsti.
    Neskubėkite kritikuoti. Pačioje pradžioje, tikrai nežinosite pakankamai, kad suprasti, kodėl vieni ar kiti dalykai yra taip, o ne kitaip. Labai dažnai padaroma klaida, kai pakeliamas balsas ant pavaldinių dėl to, ką jie daro pastoviai ir yra įpratę daryti, o naujai paskirtas vadovas tą darbą įsivaizduoja visiškai kitaip. Privalote atsiminti ir suprasti, kad kai kurių procesų (kuriuos Jums taip norisi pakeisti) dėka, gyvuoja visas verslas. Žinoma, jeigu įžvelgiate tų procesų žalą ir norite juos pakeisti – tai reikės padaryti, tačiau neskubėkite. Pirma – stenkitės suprasti, kodėl yra taip, kaip yra.
    Mokykitės. Būkite kaip sausa kempinė baloje – „sugerkite“ visų versle dalyvaujančių pusių nuomones: klientų, darbuotojų, tiekėjų, akcininkų ir taip toliau. Informacijos niekada nebus per daug. Tik tokiu būdu sužinosite viską apie tai, kokią vertę kuria Jūsų valdomas verslas, ko iš Jūsų norima, ko tikimąsi, ką apie tai mano tiekėjai, klientai ir net kaip elgiasi konkurentai. Jeigu skirsite šiai fazei pakankamai laiko – gauta informacija labai atsipirks.
    Priimkite akivaizdžius sprendimus. Kai bendrausite su visomis versle dalyvaujančiomis šalimis – išgirsite daug nuomonių ir dar daugiau požiūrių. Dažniausiai – problemų sprendimai ateis į galvą vien klausantis kitų žmonių (kažkodėl prieš akis iškilo serialas Dr. House). Įprastai, yra nemažai sprendimų, kurių dėka padarysite darbuotojų darbus lengvesniais, tačiau efektyvesniais, o jiems keliamos užduotys turės prasmę. Didesnėse kompanijose, kad tai pasiekti, reikės atsisakyti nemažos dalies susitikimų, konferencijų, pasitarimų ir panašaus laiko švaistymo. Organizacines problemas lengviausia spręsti tuomet, kada jas sukūrėte ne Jūs, tačiau pasistenkite nerodyti, kad „va, aš tai išsprendžiau“. Tai bus pastebėta ir be to, tiesiog darykite savo darbą ir spręskite problemas, apie kurias Jums buvo sakyta. Tai – „saugūs sprendimai“, nes kitų akimis – Jūs atnešate į verslą naujoves, nors iš tikro – tiesiog sprendžiate įmonėje esančias problemas. Tokių problemų sprendimai užtarnaus Jums gero vadovo reputaciją įmonėje ir darbuotojai patikės Jums vis daugiau problemų.
    Pagirkite kitus už jų nuopelnus, gaukite per nagus už jų padarytas klaidas. Keista, ar ne? „Kodėl aš turiu gauti per nagus, kai kažkas pridarė nesąmonių?„. Čia, žinokite, galioja tokios pačios taisyklės kaip politikoje: jeigu girtas policininkas užmušė žmogų – generalinis komisaras netenka darbo. Tik šiuo atveju – gal taip ir nebus, tačiau turite būti pasiryžę „gauti kulką“ už savo darbuotojus. Nuo politikos verslas skiriasi ir tuo, kad politikoje norima prisiimti laurus už darbus, kurių nepadarei. Versle – geras vadovas visuomet pamatys, kas atlieka darbą gerai ir parodys darbuotojui, jog tai buvo pastebėta. Panašiai yra ir tuomet, kai nutinka klaidos. Komanda žino, kas joje pridarė klaidų (ir paprastai – nebūna vienas kaltas), tačiau jeigu Jūs prisiimsite kaltę – ta komanda griebsis daryti viską, kad tas klaidas ištaisyti bei išsaugoti tokį gerą vadovą.

    Blogiausias scenarijus yra tuomet, kai Jūsų darbuotojai pradeda „rinkti įkalčius prieš Jus“. Elkitės su darbuotojais taip, kaip norėtumėte, kad elgtųsi su Jumis, jeigu sėdėtumėte kitoje stalo pusėje. Jeigu viską darysite teisingai – komanda Jus gerbs, mylės ir seks iki galo. Jeigu ne – tuomet galite net neišpakuoti savo daiktų biure, nes jame galite neišbūti net pradinių 100-to dienų.
     
    Sėkmės versle!
  6. Patinka
    zulu sureagavo į Mikaz Verslo idėja - baldų nuoma atvykusiems mokytis studentams   
    Studentams geriau nieko nenuomoti ir neskolinti
  7. Patinka
    zulu sureagavo į UnoDėdė Vandens taupymas   
    6 litrai - tiek vandens standartiškai išnaudojame vienu kartu nuplaudami unitazą.
     
    Sakykim, šeimoje gyvena trys žmonės. Įsivaizduokim, kad į tualetą namie jie eina po 4 kartus per dieną, taigi vandeniu nuplauna unitazą 12 kartų.
     
    Per dieną taip išnaudojami 72 litrai geriamo vandens.
     
    Per mėnesį - 2160 litrų geriamo vandens = 2.1 m3
     
    Vandens kaina Vilniuje šiuo metu yra 5,88 m3
     
    Per mėnesį: 12.34 lt
    Per metus: 148.08 lt
     
    Suma gal ir neatrodo labai įspūdinga kai imi vieną namų ūkį. Tačiau padauginkim iš 1000:
     
    25920 litrų (vienos šeimos geriamo vandens unitaze išnaudojamas kiekis per metus) * 1000 (šeimų) = 25920000 litrai = 25920 m3 * 5.88 lt = 152409.6 lt
     
    Bet esmė čia ne pinigai, o pats vanduo, kuris nėra amžinas dalykas. Kiek man yra tekę būti užsienio didmiesčiuose - niekur vanduo iš krano nebuvo geriamas. Na, gal ir galima jį gerti, bet chloro skonis tiesiog vimdo.
     
    Aš tiesiog susimąsčiau apie tai, kad turime neįkainojamą turtą, kuris ateityje gali būti vertinamas labiau, nei dabar nafta.
     
    Idėja paprasta:
     

     
    Gal tai galėtų išaugti į verslą? Visas sistemos sumontavimas ir pajungimas neturėtų brangiai kainuoti. Tik, žinoma, problema būtų tokios sistemos pritaikymo senos statybos daugiabučiams.
  8. Patinka
    zulu sureagavo į HOST321 Sumokėsiu už mokslą studentui   
    Sveiki,
     
    sumokėsiu 5 atrinktiems kandidatams už mokslą pardavimų vadybos specialybe.
     
    Prašau atsiųsti motivacinį laišką, kodėl būtent už Jus turėtume mokėti.
     
    Email:
  9. Patinka
    zulu sureagavo į lasickui Kreipimasis į Mykolą   
    Sveikas, administratoriau Mykolai. Aš suprantu, kad turi privilegijų daugiau nei eilinis uždarbis.lt narys. Aš suprantu, kad gali iškelti ir laikyti viršuje savo skelbimus kiek tik širdis geidžia, nors eiliniai mirtingieji turi už tai mokėti pinigus, ir nemažus. Ir manau suprasčiau, jei išsikeltum kokį vieną savo skelbimą. Na gal du. GAL. Bet kai jie jau visi keturi ir netgi ne tik tavo (parduodi draugo telefoną (O to taisyklės jau nebedraudžia? Dėti skelbimus kažko kito vardu?).)Tai gal to jau būtų ir per daug...
     
    p.s. nenustebsiu jei tema vos pasirodžius bus ištrinta. Ir žinosiu už ką gresia man įspėjimas. Nes tiesa akis bado. Ne visi juk tiesą mėgsta...
     

  10. Patinka
    zulu sureagavo į Mindogas bobcat nuoma - idėja   
    Lietuviai tokie zmones kurie viska moka, pretendentai kitaip sakant,mc gaiveriai :D
     
    yra toks posakis-teoriskai arklys,praktiskai nera su kuo vaziouti....va taip butu po poros valandu "praktikos"su bobcatu
  11. Patinka
    zulu sureagavo į wicked Po dizainą kas 3 dienas, 99 dienas iš eilės. Iššūkis sau!   
    Na, kadangi aš pats užsiimu 'kažkuo panašiu', tai galiu pasidalinti savo patirtimi.
     
    Visų pirmą, apie ką kalbu yra mano forumo paraše. Užsibrėžiau iškepti 12 nemokamų WordPress themsų per vienerius metus. + skirtumas dar tas, kad esu dirbantis, ir dirbu minimum po maždaug dešimt valandų per dieną :) Praėjo du mėnesiai - spėju, nėra taip baisu išties, kaip gali pasirodyti, tačiau po truputį pradedu bijoti tos atkarpos, kuomet reiks spurtuoti antroje metų pusėje, kadangi manau, jog yra beproto lengva išsisemti kepent po vieną per mėnesį. Tu užsibrėžei po vieną kas tris dienas? Per šimtą dienų? Realiai gaunasi, kad turi nupiešti daugiau nei trisdešimt dizainų per tris mėnesius. O tai išties nėra TAIP daug, jei galvojant realiai. Tačiau reikėtų suvokti, kad ne visi dizainai užims vienodai laiko, tad geriau planuokis viską iš anksto.
     
    O dabar biški rimčiau - tavo vietoje aš nutraukčiau šį challenge dabar pat :) Kodėl? Ogi todėl, kad visiškai jokios naudos iš to negausi. Klystu? Na ok, tai kokia nauda tau iš to? 'dėl savęs'? Ne, niekas tokių dalykų 'šiaip sau dėl savęs' nedaro. Jei nori daryt dėl savęs - daryk savo kompe niekam neįsipareigodamas ir neviešindamas. Jei nori kažkokios REALIOS naudos iš TOKIO tikslo - turėk planą. Pagalvok, kuo tai galėtų tau padėti ateityje. Pridėsiu vėl truputį nuo savęs: wplovin paleidau gruodžio mėnesį, su tikslu, kad startuosiu 2014 metais. Bet apie startą žmonės jau žinojo iš anksčiau. Ką laimėjau iš to? Nedidelį kiekį FB fanų + šiokį tokį mailing listą. Pilnai paleidus (nors ne, taip sakyti dar negaliu) projektą, per pirmą savaitę susilaukiau beveik dešimties pasiūlymų iš užsienio (porą iš Lietuvos), kurie norėtų prisidėti kažkaip prie idėjos. NORS DAR NETURĖJAU PALEIDĘS NEI VIENO THEMSO. Visiems atsakiau ne. Bet žmonės jau kažką žinojo apie patį projektą. Oficialiai paleidus pirmą themsą, buvau featurintas wptavern (vėlgi, jų iniaciatyva), kas suteikė dar didesnį exposure projektui - anaiptol ne kiekvienas gali pasigirti, kad straipsniai apie jo wp-related projektus yra linkinami iš /wp-admin :) Ką visu tuo norėjau pasakyti? Ogi tai, kad jei jau tokį projektą sugalvojai rimtai užsukti - tai ir suk, bet pradėk nuo brando. Tuomet žinosi, kad jei nefailinsi, po visko tu turėsi VERTĘ. Mesdamas tuos darbus tiesiog į blogą kažkokį vertės tikrai nepasikelsi :) Ateityje turint BRANDą ir turint VERTĘ, tu net negalvotum apie emigravimą su draugais, kadangi ir toje pačioje Lietuvoje kaltum tokius pinigus, kokių draugai neužkals niekad užsienio fabrikuose (na, o jei ir emigruotum, nesudėtingai susirastum gerai apmokamą darbą ir dizaino srityje, jei turėtum mano jau minėtą BRANDą).
     
    Taigi, trisdešimt dizainų per tris mėnesius gal ir nėra labai didelis ir įspūdingas skaičius, bet jei rimtai pasiryžęs tuo užsiimt - stabdyk, ir pradėk iš naujo - spausk viską maximaliai ir dėk pamatus savo vardui ir vertei. Ateityje bent turėsi kuo pasigirti, o ne tiesiog blog'ą. Kitu atveju - tiesiog užbaik. Jei pasirinksi pirmąjį kelią - atsisveikink su didžiąją dalimi gyvenimo malonumų iššūkio laikotarpiui, nes pushinti kažką kas tris dienas.. pareikalaus vajej kiek daug laiko :) Ai ir dar, duok žmonėms freebių (jei būsi ne durnas, žinosi, kaip freebius konvertuotis į pinigus).
     
    Pabaigai, 1-2k/mėn tikrai yra ne riba. Be problemų galima ir 10k+ įsukti :)
  12. Patinka
    zulu sureagavo į Algiz Technologijų produktai, kurių netekome 2013-aisiais   
    2013-aisiais sukurta aibė naujovių. Dalis jų išstūmė iš rinkos ilgą laiką veikusius produktus. Dingo „Google Reader“, pranešta apie „Winamp“ uždarymą, nustota gaminti „iPhone 5”, o vietoje jo atsirado „iPhone 5 S“ ir “iPhone 5 C”. Tinklalapis mashabe.com sudarė dešimties šįmet mirusių produktų sąrašą.
    Šįmet paskutinį kvapą išleido klasikinė paieškų sistema „Alta Vista“ ir kelias kartas sujungęs grotuvas „Winamp“.
     
    2013-aisiais žlugo ir kai kurios technologijų naujovės, kaip pašto paslaugos „Lavabit“ ar „Silent Circle“, buvęs populiarus „Tuntable.fm“ ar „PayPal“ žudiku turėjęs tapti „Google Checkout“.
     
    Žemiau – dešimt technologinių išradimų, kurių šiemet netekome.
     
    „HTC First“, dar žinomas kaip „Facebook“ telefonas
     
    2013 m. balandį „Facebook“ nusprendė išsiplėsti ir žengė į išmaniųjų telefonų rinką su programa „Facebook Home“. „Facebook Home“ veikia ir su kitais „Android“ prietaisais, tačiau debiutuoti nusprendė su „HTC First“ – vidutinės kainos išmaniuoju telefonu.
     
    „Facebook“ nusiminimui, „HTC First“ ir „Facebook Home“ pasirodymas buvo labai nesėkmingas. „Facebook Home“ vis dar egzistuoja, o „HTC First“ gamyba buvo nutraukta vos po kelių pardavimo mėnesių, – jis tapo trumpiausiai gyvavusiu telefonu nuo „Microsoft Kin“.
    „iPhone 5“
     
    Rugsėjo mėnesį „Apple“ pristatė dvi išmaniojo telefono versijas – „iPhone 5S“ ir biudžetiniu turėjusį tapti „iPhone 5 C”.
     
    Jei nekreipsime dėmesio į spalvingą naujojo išmaniojo telefono korpusą, „iPhone 5 C“ yra tas pats „iPhone 5“, tik su geresne kamera. Galbūt todėl „Apple“ galiausiai nusprendė išimti „iPhone 5“ iš gamybos.
    „Winamp“ grotuvas
     
    Šių metų lapkričio mėnesį „Winamp“ savininkė AOL pranešė, kad nuo šių metų gruodžio 20 d. „Winamp“ grotuvo nebus galima parsisiųsti iš oficialaus tinklalapio. Beveik 15 metų veikęs populiarus grotuvas uždaromas.
     
    1999 m. „Winamp“ grotuvą iš „Nullsoft“ už 80 mln. dolerių įsigijo kompanija AOL. Nuo tada muzikos grotuvai ir programos gerokai pasikeitė, atsirado „SoundCloud“, „iTunes“, „Spotify“, tačiau „Winamp“ visuomet veikė ir pateikdavo atnaujintas versijas, o dalis žmonių naudojosi ir vis dar tebesinaudoja šiuo grotuvu.
     
    Tiesa, vėliau netilo kalbos, kad grotuvą gali įsigyti „Microsoft“ arba kita bendrovė. Šiuo metu grotuvą vis dar galima atsisiųsti iš oficialaus tinklalapio.
    „Turntable.fm“
    2011-ųjų vasarą „Turntable.fm“ buvo sukurtas kaip būdas virtualiai vartotojams dalintis muzika. „Turntable.fm“ pokalbių kambariai, kuriuose nuolat diskutavo disko žokėjai, buvo labai populiarūs tą vasarą, tačiau vėliau, kaip ir daugelio išradimų, jo populiarumas ėmė blėsti.
     
    Šių metų lapkritį buvo pranešta apie „Turntable.fm“ uždarymą, o vietoje to paskelbta, kad jį valdanti bendrovė koncentruosis į „Turntable Live“ – išradimą, kuris leidžia muzikantams interneto pagalba gyvai koncertuoti gerbėjams.
     
    „MySpace Classic“
     
    2013 m. birželį. „Myspace“ pranešė apie prašmatnų atnaujinimą. Naujasis „Myspace“ susitelkia tik į muziką ir visai neprimena ankstesnio socialinio tinklo. Kai „Myspace“ informavo apie pasikeitimus, kartu paskelbė ir apie senojo „Myspace“ uždarymą. Taigi iki 2013 m. birželio „Myspace“ daryti įrašai ir žinutės buvo ištrinti iš sistemos.
     
    Nemaloniausia staigmena buvo ta, kad „MySpace“ nepranešė apie pokyčius vartotojams iš anksto. „Myspace“ leido naudotojams susirinkti nuotraukas iš senų profilių, tačiau senasis „Myspace“ dingo.
     
    Žvelgiant į tai, kaip sekasi naujajam „MySpace“, tikėtina, kad jis kitąmet gali atsidurti mirusių technologijų sąraše.
     
    „AltaVista“
     
    2013 m. vasarą „Yahoo“ oficialiai uždarė „AltaVista“. Klasikinis tinklalapis ir paieškos sistema buvo įsigyta „Yahoo“ dar 2003 metais.
     
    Faktas, kad “Yahoo” uždarė „AltaVista“, nemažai pasako, kaip jis buvo valdomas praėjusį dešimtmetį.
    „Lavabit“ ir „Silent Circle“
     
    Kai Edwardas Snowdenas turėjo naudoti užkoduotą el. paštą tam, kad bendrautų su Glenu Greenwaldu ir kitais, jis naudojo užkoduotą ir saugią el. pašto paslaugą „Lavabit“.
     
    2013 m. rugpjūtį „Lavabit“ įkūrėjai uždarė šią paslaugą, užuot išdavęs informaciją apie savo vartotojus federalinei valdžiai.
     
    Iškart po to buvo uždarytas ir užkoduotas el. paštas „Silent Circle“.
    „Google Checkout“
     
    2006 m. “Google” įkūrė „Google Checkout“ tam, kad varžytųsi su „PayPal“ dėl pasaulio internetinių mokėjimų ir pervedimų rinkos. Nepaisant to, kad paslaugą kūrė puikiai žinoma „Google“, paslauga nesulaukė dėmesio ir buvo sujungta su “Google Wallet”.
     
    „Google“ niekaip nepavyksta įsitvirtinti internetinių perlaidų rinkoje, o kitos tuo užsiimančios bendrovės rodo, kad ši rinka turi dar daug potencialo.
    „Blocbuster Video“
     
    „Blocbuster Video“ nėra tradicinis įrankis ar technologijų paslauga, tačiau ją mėgsta technologijų mylėtojai.
     
    Bendrovė „Dish“, kuriai priklauso 300 likusių „Blockbusters“ parduotuvių, jas galutinai uždarys kitų metų pradžioje.
    „Google Reader“
     
    Šių metų kovo mėnesį „Google“ pranešė, kad uždaro „Google Reader“ – populiariausią RSS skaitytuvą ir sinchronizavimo paslaugą pasaulyje.
     
    Užsidarius „Google Reader“, rinkoje atsirado daugiau vietos kitiems panašiems produktams. Geriausiai „Google Reader“ vietą pasisekė užimti „Feedly“.
     
    šaltinis: http://www.15min.lt/mokslasit/straipsnis/technologijos/technologiju-produktai-kuriu-netekome-2013-aisiais-646-391893#ixzz2onGrFaYK
  13. Patinka
    zulu sureagavo į Nef Patirtis dirbant Anglijoje konditerijos fabrike   
    Sveiki, neseniai emigravau ir išvykau į dažno lietuvio „išsvajotąją“ šalį – Angliją. Pastebėjau, kai kurie žmonės dalinasi patirtimi išvykę svetur. Todėl ir aš nusprendžiau su jumis pasidalinti pastebėjimais, bei patirtimi.
     
    Netikėtai gavau pasiūlymą iš draugo, jog agentūra priimdinėja naujus žmones į konditerijos fabriką ir nusimato darbų, todėl ilgai nedvejojęs sutikau ir išvykau. Tiesa pasakius neturėjau ko ir prarasti, Lietuvoje paskutiniu metu darbo neturėjau, nors per daug pastangų ir nedėjau į paieškas. Kad būtų aiškiau, man 24m.
     
    Taigi atvykstu į UK, kitą dieną nukeliauju į agentūros biurą ir gaunu išspręsti anglų kalbos testą. Problemų testas nesukelia, iškart gaunu rašytis darbo sutartį. Pasako, laukti skambučio dėl „induction“ (čia kaip ir apmokymas prieš darbą, pagrinde darbo taisyklės ir sauga). Kas įdomiausia po šios paskaitos dar vienas testas, iš to ką mačiau ir girdėjau. Žodžiu, kitą dieną jau einu į darbą. Esu nusiteikęs, kad bus baisu, teks arti kaip vergui ir pan. Bet kadangi nebijau darbo, mąstau, kad viskas bus gerai, jei nepatiks bet kada galiu grįžti namo.
     
    Įžengiu į patalpas, užsidedu galvos tinklelį (kuris yra būtinas) ir traukiu link valgyklos „canteen“ kur manęs ir daugelio kitų žmonių laukia agentūros darbuotojas ir paskirsto darbus. Pirmą dieną gaunu darbą prie 14 linijos. Nemažai paklaidžiojau kol susiradau persirengimo kambarį, chalatą, batus ir dar vieną tinklelį ant galvos tik kitos spalvos. Tiesa, galvos tinklelių yra nemažai spalvų ir kiekviena spalva reiškia tam tikras pareigas.
     
    Kol nueinu iki 14 linijos gaunu nusiplauti rankas 2 kartus ir dar 2 kartus panaudoti antibakterinį tirpalą. Tokios taisyklės, kadangi tiesiogiai teks liesti pyragėlius, todėl griežtai reikia plauti rankas. Pasakau „superviser‘iui“, kad šiandien mano pirma diena darbe ir mano nuostabai, jis ganėtinai maloniai viską paaiškina ir parodo ką reiks daryti. Prie linijos dirba 5 žmonės, vienas dėlioja „skeletus“ indelius, į kuriuos kiti dėlioja plikytus pyragėlius, vadinamus „eklerais“ ir gale vienas žmogus prižiūro, kad indeliai ir eklerai būtų savo vietose ir pan. Džiaugiuosi, kad darbas pakankamai lengvas, nesmirda jokios mėsos, žuvys ar vištos kaip kituose fabrikuose. Dar groja angliškas radijas darbo fone, visai smagu. Šiek tiek erzina, kad linijos juda ganėtinai greitai ir reikia kartais paskubėti, o ir nugara nedžiūgauja. Jeigu nespėji, padeda šalia esantys kolegos ir niekas nepurkštauja.
     
    Po darbo parėjau namo su pavargusiom kojom ir nugara, nors nieko keisto, juk pirma diena ir visą laiką teko stovėti. Prie linijos žmonės keičiasi pozicijomis įvairiais laiko intervalais, kas pusę valandos, kas valandą, tai priklauso nuo susitarimo. Gerai, nes nereikia užsibūti vienoje vietoje visą laiką, nes morališkai būtų per sunku. Nors ir taip jaučiasi robotizmas, tie patys judesiai, prygalėliai ir visa kita.
    Iš viso fabrike yra 21 linija. Visose linijose esmė ta pati, tik skirtinga produkcija gaminama. Tortai, sausainiai, spurgos, eklerai, traifai, želės ir t.t. Pagrinde naudoja kremą, šokoladą, karamelę, džemą ir kitus saldumynus. Darbe, labai griežtai draudžiama valgyti produkciją, jeigu pamato – meta iš darbo. Todėl ragautojų nepasitaiko, bet kas dirba ilgesnį laiko tarpa, žino tam tikras vietas kur galima užsislėpus prikimšti pilvą :D
     
    Keista, bet tikėjausi, kad darbe sutiksiu vien tik budulius ir šiaip visokius grybautojus, bet yra visai normalių žmonių. Dažno tikslas užsidirbti pinigų ir pan. Lietuviai, kuriuos pažįstu dauguma irgi normalūs, pasilabinam, pasikalbam, bet per daug į draugystes nesileidžiu, nes nenoriu. Fabrike labai daug lenkų. Manau, kad lenkai sudaro apie 60% visų darbuotojų, toliau 20% anglų, 15% lietuvių, na ir 5% latvių. Pagrinde dirba jaunimas, bet yra ir pagyvenusių žmonių.
     
    Įdomiausia dalis, darbo užmokestis. :) Taip, minimumas. 6,19£/h ir priklauso kiek valandų išdirbama per savaitę. Fabrike yra dvi pamainos A ir B. Kiekviena pamaina dirba slenkančiu grafiku, 4 dienos po 10h ir 4 dienos laisvos. Kurie dirba per agentūrą, gali dirbti kienvieną dieną, jeigu yra noro ir darbo, todėl ir uždirbti įmanoma daugiau, bet labai daug nesiplėsiu. Šiaip vidutiniškai žmogus uždirba apie 1k svarų į mėnesį.
     
    Daugelis pasakytų, kad toks darbas „bukina“ ir jie būtų teisūs :D Tačiau, apsišlifavus galima susirasti geresnį ir daugiau apmokamą darbą, ką ir planuoju padaryti artimiausiu metu.
     
    Pabaigai pasakysiu, kad niekas čia jūsų nelaukia išskėstomis rankomis. Pinigai iš dangaus nebyra, tenka dirbti ir pakankamai sunkokai. Bet įmanoma susitaupyti, jeigu yra noro. Nerūkau ir retai išgeriu alkoholio, todėl atmetus visas būtiniausias išlaidas tų pinigų lieka užtektinai. Ar aš džiaugiuosi dabartine savo padėtimi? Taip, viskas kolkas gerai. Bet tikrai nenorėčiau visą gyvenimą dirbti tokio darbo ir gyventi UK, mane vistiek traukia Lietuva. Kada nors grįšiu, tik nežinau kaip greitai  P.S. parašiau šį rašinėlį įkvėptas uždarbis nario – vitenas.
  14. Patinka
    zulu sureagavo į Mykolas Ka manot apie tokia verslo deja?   
    Galima pradėti nuo šitų šudukų, o paskui žiūrėk, galima pačiam gaminti tokius prožektorius ant stogo, arba į bagažinę, prie "bosaviko": atidarai bagažinę, o iš ten prožektorius į dangų su Audi ar BMW ženklu. Kaip per Batman'o filmą.
  15. Patinka
    zulu sureagavo į Mykolas Ka manot apie tokia verslo deja?   
    Galima pradėti nuo šitų šudukų, o paskui žiūrėk, galima pačiam gaminti tokius prožektorius ant stogo, arba į bagažinę, prie "bosaviko": atidarai bagažinę, o iš ten prožektorius į dangų su Audi ar BMW ženklu. Kaip per Batman'o filmą.
  16. Patinka
    zulu sureagavo į DONseaGAL Prekyba vaisiais/daržovėmis   
    O kodel dabar jie turetu imt ir pakeist alkoholi i vaisius? abieju prieinamumas praktiskai toks pats, vaisiai pigiau. Tie kurie rinkosi gerti alu ir toliau gers alu, tie kurie valge obuolius ir toliau valgys obuolius, nepriklausomai ar tu prekiausi vaisiais ar ne.
  17. Patinka
    zulu sureagavo į cordozo PRIEŠ PRADEDANT VERSLĄ...   
    Ką gi - nemokama advokato konsultacija būsimiems verslininkams :))
     
    Jau yra sukurta ne viena tema apie tai, kokios idėjos yra geros ir kaip pradėti verslą, tik neradau informacijos, kad kas nors būtų paminėjęs vieną esminį momentą. Pabandysiu paaiškint trumpai, kas ir kaip.
     
    Temoje apie įmonės steigimą antru punktu yra nurodyta, kad 40 lt, kainuoja patikrinimas, ar nėra tokio pavadinimo duomenų bazėje. Šis patikrinimas - pinigų išmetimas į balą, nes tą patikrinimą nemokamai padaro pats Registrų centras - tiesiog Jums neleis registruoti įmonės pavadinimo, jei toks jau yra.
     
    OK, tarkim, Jūs pasirenkate pavadinimą, kurio dar nėra duomenų bazėje, jį Jums užregistruoja, kelis metus vystote savo verslą, ir apyvartos jau normalios, ir nemažai suinvestavote į reklamą... o tada gaunate pretenziją, kad Jūsų įmonės pavadinimas yra klaidinančiai panašus į ankstesnį prekių ženklą, kuris registruotas net ne Lietuvoje, o kur nors Ispanijoje ar JAV (esant tam tikrom aplinkybėm tie prekių ženklai pilnai galioja ir Lietuvoje). Pretenzijoje rašoma, kad arba Jūs susmokate po 10 % nuo paskutinių kelių metų apyvartos, arba Jus tiesiog paduos į teismą, kadangi kelis metus naudojotės pavadinimu, kuris panašus į tą nelemtą prekės ženklą, klaidinote vartotojus, bla bla bla.
     
    Aukščiau nurodytas scenarijus yra labai realus, nes (ypač Rusijoje) yra netgi tam konkrečiai steigiamos įmonės, kurios registruoja prekių ženklus, laukia, kol atsiras naujos įmonės panašiais pavadinimais, leidžia joms atsistoti ant kojų... o tada ir prasideda. Iš principo - domenų prekybos verslas jau yra atgyvenęs verslas. Būtent prekių ženklų registracija (paprastai - su tikslu vėliau arba tuos prekių ženklus parduoti arba užtampyti teismuose naivius verslininkus) dabar yra "ant bangos". Juolab, kad prekės ženklas kainuoja nuo 480 lt., galioja 10 metų. Vos ne domeno kaina, o gaunamos teisės - įgyjate vos ne absoliutų monopolį. Netgi prieš tuos pačius domenus :)
     
    Kaip to išvengti? Yra du būdai:
    1) kreipiatės pas advokatus (ir ne bet kokius, o tuos, kurie būten dirba (o ne tik savo svetainėje nurodę, kad "dirba") su prekių ženklais. Tai svarbu, nes su prekių ženklais yra daug niuansų, o Lietuvoje TIKRAI nusimanačių yra gal 20 žmonių). Advokatas Jums padarys tyrimą, ar pasirinktas įmonės pavadinimas nekonfliktuos su ankstesnėmis teisėmis, kurių pagrindu gali tekti ne tik pavadinimą pasikeisti, bet ir mokėti kompensacijas už padarytą žalą. Normalus tyrimas pas normalų advokatą kainuoja apie 800 Lt.;
    2) patys registruojate prekės ženklą, kuris yra toks pats kaip įmonės pavadinimas. Jei paaiškės, kad vistik užsirovėte ant prekės ženklo savininko, kuris sugalvojo pasipelnyti Jūsų sąskaita - turint prekių ženklą jam nereikės mokėti žalos atlyginimo, nes pagal teisės aktus žalai atsirasti yra būtinas elementas - NETEISĖTUMAS. O kol Jūs turite registruotą ir galiojantį prekės ženklą - įmonės pavadinimas yra naudojamas TEISĖTAI. Kitas momentas - jei paaiškėja, kad užsirovėt tikrai rimtai, ir pretenzija yra tikrai pagrįsta - Jūsų prekės ženklo registracijos panaikinimas užtruks kelis metus. Per tą laiką laisvai spėsti išsiparduoti pažymėtas prekės ženklu prekes, pasikeisti pavadinimą, pereiti ant kito prekės ženklo. Aišku, gal ir gaila bus pasikeisti pavadinimą, bet bent jau finansinių nuostolių neturėsit.
     
    Ir paskutinis svarbus dalykas - nebūkit naivūs, manydami, kad pavadinimas "gal praslys". Aš pats (tiek ir kiti teisininkai) kasdien žiūrim, kokios yra įsteigiamos naujos įmonės, kokie pavadinimai įtraukiami į laikinąjį registrą. Ir mes patys pranešam prekių ženklų savininkmas - "žiū, va tokia ir tokia nauja įmonė įsisteigė, galima ją paduot į teismą, kad pavadinimą pasikeistų". Tada pats prekės ženklo savininklas sprendžia - truktelti dabar, ar palaukti kelis metus, kai įmonė pinigų turės :).
     
    Na, nežinau, ar supratot iš mano rašinėlio esmę. Sudėtinga sutraukti į kelias pastraipas tai, apie ką seminaruose klientams kelias valandas skaitai :).
     
    Jei turit kokių nors klausimų - rašykit man į PM. Tiesa, esu parašęs kelis straipsnelius šia tema. Kam įdomu - irgi per PM.
     
    ****
     
    Ir dar šis tas prieš miegą. Dalai Lama yra pasakęs - "išmok taisykles, kad žinotum, kaip jas laužyti". Kas gi geriau išmano taisykles, jei ne teisininkai? Praeitą ketvirtadienį Lietuvoje buvo užregistruotas naujas prekės ženklas "DRĄSIUS" alui ir kitiems svaigiesiems gėrimams žymėti. Prekės ženklo savininkas - UAB "ETB LEGAL". Viskas iš pirmo žvilgsnio lyg ir normalu, bet pasižūrėkim, kuo gi užsiima UAB "ETB LEGAL" - ogi teisinių paslaugų įmonė. Negi teisinių paslaugų įmonė dabar staiga pradės gaminti alų?
     
    Manau, ne. Duodu galvą nukirsti, kad čia yra būtent tas atvejis, kai prekės ženklas buvo užregistruotas arba su tikslu jį parduoti tiems, kas už jį bragiai mokės arba palaukti, kol iš tiesų bus pradėtas gaminti alus "DRĄSIUS" arba atsidarys baras, restoranas, kavinė, viešbutis pavadinimu "DRĄSIUS" (šio prekės ženklo registracija pagal teismų praktiką leis uždrausti veikti tiems barams, kavinėms, restoranams, viešbučiams, moteliams ir pan.).
     
    Manyčiau, šis prekės ženklas su laiku atsipirks su kaupu :)
     
    Labos nakties.
  18. Patinka
    zulu sureagavo į InTeXaS Lietuvos interneto apdovanojimai Login 2013   
    Sveiki, taigi nepaslaptis jog praeitais metais uždarbis tapo metų forumu Login 2012 apdovanojimuose. Užtikau jog jau prasidėjo Login 2013 , metų forumo kategorija tuščia, todėl aš pilnai siūlau uždarbiui dar kartą dalyvauti rinkimuose ir manau nugalėti. Tad manau vienam iš administratorių ar pačiam Kerniui derėtų nominuoti forumą. Mano balsas už uždarbį - garantuotas.
  19. Patinka
    zulu sureagavo į Loganas Saltos Kavos Verslas Lietuvoje   
    Kai pasakei gražios barmenės, pagalvojau, o koks skirtumas ką juos parduoda? :D
  20. Patinka
    zulu sureagavo į pushkis Dovana uždarbio bendruomenei (interneto svetainės kodas + db)   
    Sveiki,
     
    Pamąsčiau, jog jau senokai kažkuo dalinausi, tai nusprendžiau pasidalinti svetainės kodu, kurį manau tinkami žmonės sugebės tinkamai panaudoti.
     
    Neužmirškite:
    1. Chmod (775/777) smarty/templates_c
    2. Nurodyti DB prisijungimus index.php ir sitemap.php failuose.
    3. Įkelti DB (rasite archyve)
    4. Sitemap.php faile pakeisti domeną į savo.
    5. Įkelti sitemap.xml failą į google webmaster tools.
     
    Sėkmės darbuose!
     
    DEMO
     
    Analytics topmuzika.lt Audience Overview 20130117-20130213 (1).pdf
    muzika.zip
  21. Patinka
    zulu sureagavo į edvinas112 Prekkių siuntimas iš Kinijos   
    Klysti. Muitą gali uždėti ir jeigu perki už keliasdešimt litų. Nesenai man uždėjo muitą. Siunčiau už ~250LT.
    O muitą priskaičiuoja nuo prekės kainos. Tai muitą prideda iki 30% nuo prekių kainos.
     
     
    Jeigu siunti į UK tiesiai iš Kinijos. Tai muito nebus. Čia tik Lietuva tokių nesąmonių prisigalvoja.
  22. Patinka
    zulu sureagavo į Leader Kam priklausys Lietuvos vandens ištekliai?   
    Sklalūninių dujų išgavimo klausimas – viena iš aktualiausių temų šiandienos visuomeniniame ir politiniame gyvenime.
    Tauta susirūpino jai priklausančiais vandens ištekliais ir susivienijo kovodami prieš galimai rengiamą valstybės išteklių grobstymą. Kol gyvename šiomis aktualijomis, tyliai ir nepastebimai organizuojama dar viena afera susijusi su vandeniu – didžiausiu mūsų turtu.
     
    Vanduo kurį visi geriame, šiandien yra savivaldybių nuosavybė ir tiekiamas mums per savivaldybės įmones. Ši daugybę metų galiojusi tvarka gali labai greitai pasikeisti – Briuselyje jau rengiami teisės aktai, atversiantys kelią įmonėms privatizuoti geriamąjį vandenį ir jo tiekimą. Tokiu būdu vanduo paverčiamas ne visų Lietuvos žmonių gėrybe, o paprasčiausia preke, kurią bet kada galima pabranginti ar atpiginti.
    Tokios iniciatyvos gali būti vertinamos įvairiai, bet pabandykime mąstyti blaiviu protu ir suvokime, kad privačios įmonės tikslas – uždirbti pleną. Tad akivaizdu imonės uždirbs pelno tiek kiek joms reikės ir savanoryste ar labdara neužsiims. Šildymo kainos nebebus didžiausias gyventojų galvos skausmas, prie jo prisidės “kosminės” vandens kainos. Pagalvokime, kur link esame vedami ir ar tam pasiduosime.
     
    Kai kuriose Europos valstybėse tokia tvarka jau galioja. Ir tų valstybių praktika rodo, kad geriamojo vandens tiekimo, privatizavimas atneša tik liūdnus padarinius: vandens kokybė net pablogėja – tuomet privatūs vandens tiekėjai ima naudoti chemikalus, kad vanduo atitiktų bent minimalius higienos reikalavimus. Vis dėlto, net ir pablogėjus vandens kokybei bei prieinamumui, vandens tiekimo paslaugos pabranginamos 3 – 4 kartus, motyvuojant padengimu investicijų į vandens tiekimo ir gerinimo įrenginius.
     
    Vanduo yra takus, gebantis perduoti informaciją elementas, mes patys glaudžiai susiję su vandeniu – iš jo kilo gyvybė ir mūsų kūnų didžioji dalis yra iš vandens. Joks organizmas negali gyventi be vandens. Žmogus gali išgyventi be šildymo brangiomis dujomis, be “telekomo”, be “Mažeikių naftos” – tačiau be vandens niekaip. Susimąstykime…
  23. Patinka
    zulu sureagavo į knoppkius Iš jūsų vagia, o jūs atsakote šypsena?   
    Niekam tikriausiai ne paslaptis – kuo daugiau visokie vagys nusuka mokesčių („vokeliai“, kontrabanda ir kitos machinacijos), tuo daugiau mokesčių turi sumokėti eiliniai sąžiningi piliečiai. Tai štai, žinokitės: lankydamiesi Čili, La Crepe, Katpėdėlė, Charlie, Delano, Can can valgyklose prisidedate prie galimo mokesčių VOGIMO:
     


    Lietuviai plečiasi, moka „McDonald's“

     
     
    2012 metais sumokėtų mokesčių suma (tiems, kas straipsnio neskaitys):
     
    McDonald's (9 restoranai) – 9,6 mln. Lt
    Vičiūnų grupė – Charlie pizza, Katpėdėlė, Carskoje selo ir La Crepe – (39 restoranai) – 6 mln. Lt
    UAB Čili pica – Čili pica, Čili kaimas, Čili Kinija, Tokyo, Tokyo China – (28 restoranai) – 4,996 mln. Lt
     
     
    Kol tolerancija vagims ir sukčiams neišnyks, tol didžiajai daliai tautiečių nebus gera gyventi savo Tėvynėje. Ironiška, kad daugelis prie to savanoriškai prisideda.
  24. Patinka
    zulu sureagavo į Paulius. Forumiečiai nepalieka neigiamu atsiliepimu   
    Scameriu, vagiu cia buvo ir bus, bet dalinai prie to prisidedam ir mes.
     
     
    Pries keleta savaiciu pats nukentejau nuo zmogaus.
    Pradejau aiskintis ir ieskot galu, veliau vienas po kito lindo kiti nukente forumieciai.
    Temoje be manes pasireiske dar 2-3 zmones, 2 zmones parase man i PM, bet temoje nepasisake.
    Taigi su manimi minimaliai yra 5 nukenteje zmones.
     
     
    O kiek musu vagisius turi neigiamu atsiliepimu? Ogi viena vieninteli ir ta nuo manes.
    Jei as buciau nepalikes sio atsiliepimo jis toliau nestabdomas galetu skolintis ir negrazinti pinigu, parduoti nebutas prekes...
     
     
    Kazkokiu budu reikia priversti bendruomene kovoti su tuo ir palikti neigiamus atsiliepimus.
    Nes mes patys leidziame vagims klesteti.
     
     
    Nors mano galva mano pasiulymas nera pats geriausias, bet siai dienai esu sugalvojes tik tai.
    Forume draudziama rasyti nusiskundima apie zmogu, ji skusti iki tol kol jam nesame parase neigiamo atsiliepimo ir sitaip apie ji nepranesame visiems.
  25. Patinka
    zulu sureagavo į Splatt Neblogas tikrai pelningas verslas, tik kaip tai įgyvendint :)   
    Tai taip išeina, jeigu nesi lopas - tada to verslo neperimsi... :D
×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...