Pereiti prie turinio

Imaginative

Patvirtinti nariai
  • Pranešimai

    109
  • Užsiregistravo

  • Lankėsi

  • Atsiliepimai

    100%

Reputacijos išklotinė

  1. Patinka
    Imaginative gavo reakciją nuo Hadoo Corel Draw vs Adobe Illustrator   
    Kažkur girdėjau, kad be layeriu ten corel'is. Ar yra kas nors kas ten pakeistu layer'ius? nes kažkaip nežinau net koks darbas be jų.
  2. Patinka
    Imaginative sureagavo į slawcka Uzdarbis.lt verslininkai   
    o kam tau tas ateivis puslapyje? pavadinimas su menu, o čia.. Patarimas- jei gražiai nupieštas , nereiškia, kad reikia dėt. Aš pvz pamates tą ateivį, picos iš taves jau nenoriu :)
  3. Patinka
    Imaginative sureagavo į Paulius. Uzdarbis.lt verslininkai   
    Save verslininku pavadinu tik juokais :)
    Nors draugai visada taip vadina, o nemaža dalis ir viso to pavydi (viduje smagu)
     


     
    Sporto papildų prekyba,
    Lieknėjimo papildų prekyba (tai visiškai kas kita nuo papildu sportuojantiems),
    Anksčiau taip pat prekiavau laikrodžių analogais (šiuo metu stengiuosi grįžti prie to)

     
    Visada stebiu skelbimus telefonai, kompiuteriai, drabužiai, aksesuarai ir begalė kitko, matęs gerą skelbimą nedelsiant nuperku daiktą ir parduodu brangiau.
     
    Investavau į draugės "verslą" pinigus, dabar ji turi galimybę taipogi dirbti sau (mums).
     
    PLIUSAI:


     

     
    Galiu planuotis laiką, šia vasara atostogavau mėnesi Palangoje, kiek dirbančiu tai gali daryti? Dirbdavau po 2-3h į dieną iš ten, po atostogų dar parsivežiau pinigų.
    Uždirbu tiek kiek man joks darbas mano mieste, pagal mano specialybe (prekybos vadyba) man nepasiūlys.
    Darau tai ką tikrai noriu daryti ir džiaugiuosi dirbdamas sau.
    Į mano dienotvarke įtrauktas sportas, tad sportuoju kaip ir darbo metu, negaišdamas asmeninio laiko.

     
    MINUSAI:


     
    Neturiu nevienos išeiginės, man skambina/rašo tuo metu kai pramogauju, kai baliavojų, kai myliuosi... Draugei ilgai buvo sunku su tuo susitaikyti, dabar įprato.
    Draugai ir kiti žmonės nesupranta, kad vidury dienos aš dirbu, o ne šiaip sėdžiu prie kompo ir kreipiasi pagalbos, jos negavę įsižeidžia ir lieka nesupratę.
    Nebemoku ir neturiu stimulo dirbti kitiems, tai yra žiaurus minusas.

     
     
    Trumpai tariant tikrai nesu toks verslininkas kaip kai kurie forumo septyniolikmečiai (spaudžiu jums ranka chebra), bet pagaliau uždirbu pajamas kurios man leidžia pilnai save išsilaikyti, ne tik pramogas, bet ir busta, automobili ir t.t.
     
    Ateičiai planų yra nemažai kaip plėstis.
  4. Patinka
    Imaginative gavo reakciją nuo Pangu Kaip sukurti sėkmingą internetinį projektą Lietuvoje?   
    Straipsnis tikrai naudingas naujokams, visos mintys yra teisingos, tik gal nevisai sutikčiau su šiom dviejom:
     
     
    Kodėl manai, kad reikėtų vengti forumų projektuose?
     
    Pats asmeniškai manau, kad nesant forumui kažkokiam didesniam projekte daug prarandi, nebent neturi laiko jo prižiūrėti, ypač jei dirbi vienas. Aš forumą naudoju, tam, kad per daug neišsiplėstų diskutuodami komentaruose (tikrai painu ir nepatogu, bent jau man kai po straipsniu buną kokie 32 komentarai ir tas skaičius vis didėja), tam, kad galėtų vienas kitam padėti konkrečiu klausimu, plius labai šaunu, kai į kažkieno klausimą forume atsakai ir, tai naudinga būna ne tik vien jam. Patikėk tikrai nervina, kai į el.paštą rašo vos ne kasdien ir klausinėja tų pačių klausimų š kurį galbūt jau buvai atsakęs vakar, tai šiuo atvėju tikrai geriau forumas. Beje taip augini savo bendruomėne ir žinoma gauni papildomos naudos iš paieškos sistemų, juk forumo turinys taip pat indeksuojamas paieškos sistemų.
     
    Išimtis forumui gal būtų projekto pradžioje, kai dar nėra lankomumo ir nesi tikras ar kas nors lankysis jame ir juo labiau jį pildys. :)
     
    Toliau, apklausos. Čia vėl mano manymu nėra visiškai teisinga, jų nedaryti. Juk mūsų pagrindinis akcentas yra vartotojai/lankytojai dėl kurių ir apskritai yra tas projektas. Todėl jų nuomonė visada turi būti maždaug aiški projekto savininkui, visada reikia atsižvelgti į vartotojų poreikius, nes tik nuo jų priklauso tavo projekto sėkmė. Kartais galbūt atrodo tau atrodo, kad taip geriau nors niekam iš tavo lankytojų tas nepatinka, todėl visada reikia bendrauti su vartotoju, kad įgautum jo pasitikėjimą, žinotum ko jis nori ir būtinai atsižvelgti į tai.
  5. Patinka
    Imaginative sureagavo į bemokslis Darbas pas darbdavį ar nuosava darbo vieta - ką rinktumėtės?   
    Priklauso nuo žmogaus, jo būdo savybių.. Vieni neįsivaizduoja darbo kažkam, kiti nori atidirbt ramiai tas 8 valandas, neprisiimant tokios atsakomybės.
    Aš asmeniškai esu iš tų žmonių, kuris dirba sau, visais įmanomais būdais ieškau kaip galėčiau progresuot, o ne pasinert į monotonijos jūrą, todėl rinkčiaus nuosavą darbo vietą, bei savo komandos, kuri atitiktų mano kriterijus burimą.
  6. Patinka
    Imaginative sureagavo į GlenQuagmire Studentas atidaro restoraną   
    Labas!
     
     
    Uždarbis.lt jau skaitau ir vartau daugiau nei 3 metai. Nesu didelis megėjas komentuoti, ar kurti naujas temas, bet iki šiandien vis norėjau sukurti temą, prisistatymą apie save, bet to nedariau, nes maniau, kad reikia turėti ką pasakyti apie save. Turiu omenyje, pasakyti kažką vertingo, kas duos kitiems kažkokios naudingos informacijos. Kas iš to, kad kiti perskaitis, kad aš mėgstu bėgioti?
    Rašant šias eilutes, suprantu, kad nukrypau į lankas, tad prie esmės.
     
    Esu optimistas studentas. Nuo mažens, bandau vis kažkaip verslauti. Pirkau pigiau, pardaviau brangiau, prekiavau kitais šūdniekiais, uždirbti pavykdavo, bet nemokėjau pinigų užlaikyti, mėgavausi gyvenimu, todėl 2013.07.17 mano piniginėje buvo tik apie 200 Lt.
     
    Didžiausias mano hobis yra maisto gaminimas. Visas kompas prigrūstas Jamie Oliverio, Gordono Ramsio laidų įrašais. Praitą vasarą dirbau restorane. Svajojau, kažkada turėti savo restoraną. Restoranas gal kiek per stiprus žodis, vadinkime restoranėliu.
     
    Ryt pirmadienį, važiuosiu pasirašyti nuomos sutarties, ir atsiimti raktų nuo savo restorano.
     
    Skamba kvailai? Tikrai taip. Iš kai kurių artimųjų visdar dabar girdžiu pasakymus, kad kvaila, kad man nepasiseks. Gali būti. Pagyvensim, pamatysim.
     
    Ne, aš nereklamuoju jokių sėkmės formulių ar kažkokių nesamonių. Aš čia rašysiu savo istoriją, žingsnius kuriuos darysiu, iki restorano atidarymo, taip pat, kaip man pavyko tai įgyvendinti.
     
    Taip, tai iš dalies ir reklama, PRas mano restoranui.
     
    Kiekvienos dienos pabaigoje atnaujinsiu šią temą, su naujienomis apie restorano įrenginėjimą, ir žingsniais, kaip tą daryti.
     
    Sėkmės man :)
     
    P.S. Milijono tikrai nelaimėjau, ir turtingų tėvų neturiu, todėl šia tema tikiuosi ir sulaukti kažkokios pagalbos iš Jūsų! Gal atsiras žmonių, kurie galėtų nemokamai sukurti interneto svetainę? Pietumis tikrai pavaišinčiau. Gal atsiras žmonių, kurie galėtų pabūti mano mentoriais, duoti patarimų ar kitos naudingos informacijos?
     
    ---------------------------------------------------
    2013.07.21
     
    Sėdim su drauge, ir truputį nervinames prieš ryt, bet taipogi ir laukiam. Juk ryt gausiu raktus, ryt gausim raktus, ryt pradėsim remontą (laukit nuotraukų). Draugė, pats pirmas žmogus, kuris sužinojo mano idėją, jai pritarė, stumė mane į priekį, palaikė, bei davė, duoda naudingų patarimų. Interjero reikalai taip pat patikėti jai.
     
    Truputis info apie restoraną (ar kaip jį vadinti). Plotas 31 kvadratinis metras. 14 sėdimų vietų viduje, ir 12 lauke. Anksčiau ten veikė kavinė-baras (Užsidarė. Klausinėjau aplinkinių offisų, tai maistas buvo prastas, ir šeip mano nuomone, norint išsilaikyti maitinimo versle, reikia turėti brandą. Geras pavyzdys JAMMI kebabai. Įsivaizduokite "Varom į JAMMI" ir "Varom į kebabinę". Kas turi didesnius šansus išsilaikyti? Prekinis ženklas ar bendrinis žodis?)
     
    Baldai, įranga, taurės, įrankiai, kitka yra jau restorane. Aišku kai ko trūksta, bet viską susivežėme iš draugų, giminių.
     
    Interjerą reikia keisti. Pirmas įspūdis įėjus, kad tai eilinis baras, todėl ryt su drauge vos tik gavę raktus, važiuosime į senukus, susipirksime šiokius tokius remonto reikmenys, ir pradėsim dirbti.
     
    Taip pat ryt pradėsiu skambinti tiekėjams, kitoms įmonėms. Laukia daug darbų, bet labai laukiu, nors visą laiką net ir dabar jaučiu įtampą. Ryte keliuosi su mintimis apie restoraną, vakare neužmiegu, nes galvoju vien tik apie tai :)
     
    Tiek šiandienai, ryt vakare idėsiu nuotraukų ir daugiau informacijos apie tikslią vietą, darbuotojus, pavadinimą :)
     
    ----------------------------------
    2013.07.22
    Šiandienos svarbiausi padaryti darbai:
    Nuluptos senos sienos, užtinkuotos ir paruoštos tapetavimui.
    Perdažyta 16 kėdžių.
    Susitarta dėl interneto atvedimo.
    Pasirašyta sutartis su kenkėjų kontrole (Priežiūra, kad nebūtų jokių musių tarakonų ir t.t. Tai yra būtina viešojo maitinimo įstaigoms, nes neturint sutarties, maisto ir veterinarijos tarnyba, nesuteiks jums maisto tvarkymo subjekto pažymėjimo. Pagal sutartį, kenkėjų kontrolės įmonė pas mane apsilankis kiekvieną mėnesį, bei tada kai juos iškviesiu. O visas šitas džiaugsmas kainuos tik 35 Lt į mėn:) )
     
    Mano svajonė atidaryti restoraną, taip pat susijusi su aistra maisto gamybai. Todėl atspėkit kas bus virtuvės šefas? Teisingai - AŠ. Aišku vienas nesugebėsiu suktis, todėl mano džiaugsmui man sutiko ir norėjo padėti mano nuostabioji, gražioji draugė. Ji bus barmenė-padavėja-kasininkė. Viskas. Darbuotojų sąrašas baigėsi. Atrodo romantiška ir gražu? Tikiuosi taip ir bus, tikiuosi nesusipyksim po pirmos savaitės, nes kas yra dirbęs virtuvėje, žino, kokia įtampa joje verda :)
     
    Ar minėjau, kad restoranas atsidaris Vilniuje? O kad Fabijoniškių rajone, Fabijoniškių gatvėje? Būtų įdomu išgirsti nuomonių apie šį rajoną, galimybės ir visokios kitokios informacijos ir gandų:)
     
    Koks restorano pavadinimas? Ilgai galvojome, ieškojome, svarstėme su draugais, prie bonkės, gamtoj, mašinoj, tualete visur, nes norėjome kažko kitokio, kažko su istorija ir su reikšme. Galiausiai pasiūlymą davė draugės tėtis, ir mes iškart jam pritarėme. Pavadinimas: TWINS. Norėjome kažkokio interjero, kur dar niekur nėra, o pavadinimas TWINS mums tai leidžia. Nenoriu atskleisti detalių, bet pagalvokite patys, kiek daug galima padaryti restorane Dvynių tema;) Gal ir patys turite kokių nors idėjų ar pasiūlymų, būtų įdomu išgirsti :)
     
    Pabaigai keletas foto :)
     
    http://algowork.lt/1.JPG
    http://algowork.lt/3.JPG
    http://algowork.lt/5.JPG
    http://algowork.lt/6.JPG
     
    -----------------------------------------------
    2013.07.23
     
    Džiaugsmui ir liūdesiui ši darbo diena baigėsi pakankamai anksti. Baras perdažytas, stalai, baro kėdės taip pat. Remontas greitai jau bus baigtas, nes beliko tik vieną kartą kai ką perdažyti, bei nulakuoti, o sienas išklijuoti taptetais. Bus įdomu pakviesti patalpų savininką ir pamatyti jo reakciją, nes anksčiau ši vieta atrodė kaip baras, bet dabar įgauna jaukesnės, tvarkingesnės, gražesnės ir prabangesnės vietos vaizdą.
     
    Gaila, tačiau šiandien nebus jokių fotų. Šiandien dirbant fotografavau, tačiau paaiškėjo, kad fotiko atminties kortelė yra palikta laptope, nuo vakar foto kėlimo į kompą. Matyt nuo nuovargio, arba dažų kvapo koncentracijos, smegenys prisnūdo. Ryt, jau pasistengsiu įkelti bent vieną fotkę.
     
    Kadangi remontas artėja į pabaigą, toj prsidės popierizmas. Pastarasis susideda iš dviejų dalių:
    Licenzija prekiauti alkoholiu;
    Maisto tvarkymo subjekto pažymėjimas.
     
    Licenzija prekiauti alkoholiu yra išduodama teikiant prašymą miesto savivaldybėje. Nurodoma, kad paslauga bus suteika per 30 dienų. Pats nežinau, todėl noriu pasitikslinti, ar lygiai po 30 dienų bus suteikta licenzija, ar 30 dienų bėgyje? Jei kas žinot tiksliau, būtinai parašykite:)
     
    Maisto tvarkymo subjekto pažymėjimas, leidžia Jums gaminti maistą, bei teikti viešojo maitinimo paslaugas. Su šiuo pažymėjimu vargo daug neturėtų būti, nors ir visi gasdina. Bet patalpos tvarkingos, maisto tvarkymo procesas detalus, išskirtas laike, todėl viliuosi, kad problemų nebus, ir inspektorius bus geros nuotaikos :)
     
    Skaičiau komentarus, ir kelis mačiau, kur žmonės galvoja, kad restoranas (dėl pavadinimo. tai ne baras, tai ne kavinė, jei jums nepatinka žodis restoranas, vadinkite kitaip, tačiau sutarkime, kad šioj temoj, aš šnekėsiu apie restoraną :D ) atidaromas už 200 Lt. Matyt ne taip norėjau išsireikšti, arba ne taip supratot.
     
    Ryt pristatysiu trumpai meniu, pačią virtuvės koncepciją, idėją, kas bus čia, ko nebus kitur. Gero vakaro:)
    ----------------------------------------
    2013.07.24
     
    Praėjo dar viena diena. Ir vėl aš geriu alų. Nežinau kodėl, bet kai vos gavau raktus, noriu vakarais alaus. Matyt padeda nuimti stresą :D Tik šį kartą geriu ne iš parduotuvės pirktą, o iš vieno uždarbiečio pilstomo alaus krautuvėlės. Susirašėm, susitikom, nes norėjau užduoti keletą klausimų dėl alkoholio licenzijos, ir nusipirkau porą puslyčių alaus pokalbio pabaigoje. O šeip mldc čiuvai, visi lėkit į Šeškinės 22 g. IKI, ir prie kasų bus alus išsineštinai. Pirkite, nes kainos labai draugiškos, o alus skanus:)
    Šiandien dienos pradžioje su drauge perdažėme kai kuriuos baldus antrą kartą, kad įgautų ryškesnį juodą atspalvį. Kai viskas bus baigta, nulakuota, įmesiu foto prieš, ir po, skirtumas tikrai matysis. Vėliau pietų metu, grįžome namo ir padarėme keletą skambučių. Viską sutarėm dėl sutarties pasirašymo su ŠGP tvarkymo įmone.
     
    Kas tas ŠGP?
     
    Taigi, jei planuojate atidaryti kavinę, kebabinę ar kitą maitinimo įstaigą, jums reikia gauti MAISTO TVARKYMO SUBJEKTO PAŽYMĖJIMĄ.
    Pirmas žingsnis kurį reikia padaryti, tai į Maisto ir Veterinarijos skyrių (toliau MV) jums reikia pristatyti MAISTO TVARKYMO PROCESO APRAŠYMĄ. Kas tai per dokumentas, siūlau pagooglinti, arba paieškoti informacijos tax.lt forume. Jį nėra sunku parašyti, ir jeigu Jums reikia pavyzdžio, rašykite man, atsiųsiu. Esmė, kad šiam dokumentui parašyti, Jums reikia turėti dvi sutartis. Su Kenkėjų kontrole bei su ŠGP tvarkymo įmone. Kenkėjų kontrolė prižiūri, kad pas jus nebūtų vabalų, parazitų ir t.t., o jiems atsiradus, juos naikina. ŠGP - tai Šalutiniai Gyvuniniai Produktai. Tarkime, nusipirkote kiaulės koją su kaulu, ją apipjaustėte, ir mėsą norite kepti bei parduoti, o kaulą su oda, išmetate į šiuklšių dėžę. Tai ir yra ŠGP, o pastarajam reikia atskiro konteinerio, kurį išvežtu kas tam tikrą laiką. Nežinau kaip kitur, bet aš sudariau sutarti, kad man ŠGP tvarkis už kažkur apie 40 Lt į mėn (konteinerį duos nemokamai). Kenkėjų kontrolė kainuoja 35 Lt į mėn. Pinigai tikrai nedideli, todėl nereikia bijoti, ir geriau greičiau sudaryti sutartis, bei paspartinti MAISTO TVARKYMO SUBJEKTO PAŽYMĖJIMO gavimą :)
     
    P.S. Jei jūs neapdoruojate mėsos, ir galvojate, kad Jums nereikia ŠGP sutarties, tai žinokit, kad į šiuklių dėžę išmestas (išsinešimas nesiskaito) mėsos produktas (kotletas, kukulis ir t.t.) taip pat skaitosi ŠGP.
     
    Tikėjomes šiandien ištapetuoti visas patalpas, tačiau pasirodo tai sunkiau nei galvojome, todėl pavyko ištapetuoti tik pusę. Foto pateikta žemiau. Prieš ir po.
    http://algowork.lt/1.JPG
    http://algowork.lt/new.jpg
     
    Dėl meniu:
     
    Man pačiam patinka aštriai ir riebiai. Todėl dažniausiai ir gaminu tokius patiekalus. Panašiausia virtuvė į mano pomėgius? Taip - JAV. Dar tiksliau, Š.Amerikos virtuvė. Burgeriai, Hot Dogai, Čili, Kepsniai, BBQ ir t.t. Kas išskirtinio pas mus bus? Tai dešrainiai, arba originalo kalba HOT DOGAI. Lietuvoje tokių nėra. Taip, yra primityvus variantas Statoil ir kitose degalinėse, bet tegunie ir vadinkime juos dešrainiais. Dešrelė, padažas, garstyčios ir viskas. Tikras hot dogas yra: dešrelė ir jūsų pasirinktas toping (lietuviškai nežinau kaip versti:( ). Idedu keletą foto, kad įsivaizduotumėte apie ką šneku:
    http://www.fabhotdogs.com/ChicagoRipper-web.jpg
     
     
    Tikimes kuo greičiau atsidaryti, ir nenuvilti Jūsų. Gero vakaro :)
     
    --------------------------
    2013.07.27
     
    Sugadinau gražią tradiciją ir net du vakarus neparašiau nieko naujo. Štai mano pasiteisinimas: draugė perspėjo, kad su šortais tokiu oru neprotinga vaikščioti, o rimtam argumentui, gavau temperatūrą 38,2, tai ėjau į lovą, ir blogą palikau pailsėti. Sekančią naktį grįžom į Panevėžį, ir važiavom į sodybą pas draugės tėtį, kur prie bonkės visi pageneravom idėjų, pasistatėm mintyse dvarų, prisipirkom jachtų :)
    Didelis ačiū Rimvydui, kuris mums gavo mokyklinę 1x1m lentą, paskolino gražtuvą bei kitų darbams reikalingų medžiagų bei įrankių.
     
    Kaip ir planavom pirma savaitė buvo skirta remontui, o antra savaitė skirta popierizmui. Pirmadienį jau važiuosime į maisto ir veterinarijos tarnybą vežti dokumentų, kad pradėtume kryžiaus kelius dėl pažymėjimo išdavimo, bei į savivaldybę vesti prašymo prekybai alkoholiui. Ryt, pabandysiu ties šiais leidimais išsiplėsti, ir parašyti ko kuriam reikia ir t.t.
     
    Šeip keli pastebėjimai dėl temos. Lyg ir aiškiai parašiau, kad čia nebus kebabinė ar dešraininė. Bus normali virtuvė, kur bus ir salotų, ir kepsnių, sriubų, prijaučiant amerikietiškai virtuvei, o hot dogų nuotraukas idėjau parodyti, kas pas mus dar bus, ko kitur nėra. Todėl nesupratau, kodėl kalbos temoje pasisuko apie dešrainius, nepykit ant jų :D
     
    Įdedu foto naujojo interjero. Aišku jis nebaigtinis, reikia rasti pigių rėmelių, ir sienos pasipildis mūsų fantazijos vaisiais :) Bei viena foto su mūsų hot dogų dešrelių pagrindiniu tiekėju (dešrelių kiekis ribotas)
     
    http://algowork.lt/23.JPG
    http://algowork.lt/65.JPG
    http://algowork.lt/dyzis.JPG
     
    --------------------------------
    2013.08.01
     
    Seniau nesuprasdavau, kaip galima nespėti kažko per dieną padaryti, juk yra daugybė laiko. Tačiau, keista, bet dabar nerandu laiko atsisėsti prie uždarbio ir pildyti blogą. Bet čia jau mano bėda, kažkaip blogai planuoju laiką :D
     
    Per šią savaitę nuveikti darbai tai popierizmo pildymas, bei interjero pildymas, valymasis.
    Kas liečia popierizmą, tai teko su užpildytais dokumentais važiuoti į savivaldybę dėl alkoholio licenzijos ir į maisto veterinariją dėl MTSPP (maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas). Ir ten ir ten nuvažiavus paaiškėjo, kad mano dokumentai nepilni, trūksta info, bei trūksta kai kurių lapų. Viską ištaisius ir papildžius, šiandien pristatėme su drauge popieriukas į maisto ir veterinarijos tarnybos, ir turime paskirtą pasimatymą su inspektoriumi trečiadienį 10.30h. Keista, nes pasirodo man reikės jį pasiimti su mašina, ir nuvežti į vietą, o vėliau parvežti. Viskas normaliai, tik pagalvojau, tam kas neturi mašinos, reikėtų važiuoti draugiškai kartu su autobusu? :D Bet pagalvojau gerai, kad vešiu su savo mašina, bus laiko susipažinti, susidraugauti, ir atleisti jam širdį bei pyktį :D
     
    Kokius dokumentus pristačiau? Norint gauti MTSPP, Jums reikia pristatyti:
     
    1. Liudijimą, išrašą ar kitą dokumentą patvirtinantį, kad jūs vykdote veiklą, kaip fizinis ar juridinis asmuo.
    2. Kadastrinis patalpų planas, su pažymėtomis zonomis.
    3. Maisto tvarkymo proceso aprašymą.
    (2 ir 3 punktui nepamainomas informacijos šaltinis buvo tax.lt forumas:) )
    4. Įsakymą, dėl savikontrolės sistemos taikymo įmonėje.
    (Labai lengvas dokumentas, kuri laisvu stiliumi reikia pasirašyti pačiam. Taip pat žiūrėti tax.lt forume:)
     
    Šiuos dokumentus pristačius, paprašykite, kad juos peržiūrėtų, ir jei viskas tiks, suderins Jums laiką su susitikimu su inspektoriumi.
     
    Šeip, pastarosiomis dienomis, ir savaitę, esame nuolatiniai Senukų klientai. Mūsų laimei juose vyko nemažai akcijų, todėl galėjome kažkiek sutaupyti ant reikalingų įrankių ir medžiagų.
    Dar didelis ačiū visiems draugams ir artimiesiems, kurie padeda įgyvendinti šią svajonę. Vieni draugai padeda darbais, kiti patarimais, kiti patirtimi, kas liečia viešąjį maitinimą, kiti paskolina įrankius, bei gauna reikalingų medžiagų, siūlo geras idėjas ir t.t. Kas aišku, tai kad vienam viską daryti būtų sunku ir užtruktų labai ilgai, todėl sąrašiukas tų, kuriuos reikės vaišinti nemokamais pietumis tik ilgėja:D
    --------------------
    2013.08.08
     
    Daug laiko praėjo nuo paskutinio blogo posto. Žmonės mirė badu, Meilutytė kirto rekordus, kurėsi ir žlugo įmonės, na o aš leidau savaitgalį ir visas dienas prie popierizmo, rašiau ir pildžiau dokumentus, įrenginėjome patalpas, ir taip ruošėmes trečiadienio inspektoriaus atvykimui apžiūrėti patalpas.
     
    Kadangi man ir mano draugei tai buvo pirmas kartas, jautėsi nervinga atmosfera, su baimės prieskoniu. Kas bus jei nepraleis, kiek laiko dar viskas užsitęs? Tokie klausimai kamavo iki trečiaidenio, kai aš atvažiavau į inspekciją pasiimti inspektoriaus ar inspektorės. Iėjau į tarnybos biurą, ir neramiai laukiau, ką man čia reikės paimti. Ėjo pro šalį kostiumuoti vyrukai ir moteriškės, ir vis bandžiau atspėti , kuris man atiteks. Viena moteris atėjo ir paklausė ar čia aš į Fabijoniškes vešiuos ją. Pritariau, ir išsigandau, nes moteris atrodė valdinga ir pikta. Sėdome į mašiną, ir pajudėjome link restoranėlio. Vidury kelio norėjau trenktis su mašina į sieną, nes pradėjo aiškinti, kad nieko gero nebus, nes atseit per mažai kriauklių patalpose. Jos pas mane yra dvi, o ji aiškina, kad reikia mažiausiai keturių. Nepadėjo nei mano mintinai išmokti cituoti įstatymai, greitai suvartė :( Atvažiavus į patalpas, gavome velnių, kad nėra atskiros spintelės darbuotojų drabužiams, nes pasak jos, negalima darbuotojų striukių kabinti ant bendros pakabos klientams, nes juk jie gali pavogti mūsų rūbus. Pasirašėme lapą, kad taisysime šį trūkumą. Bet šeip mano ir drauges nuostabai, iš blogosios inspektorės, ji tapo geroji, pavadino mus vaikais vanagais, išvardino kas dar negerai ir ką reikia tvarkyti, ir sėdo pildyti patikrinimo akto. Galiausiai paprašė, kad ją reikia pamesti iki Aušros vartų. Nežinau, ar man tas privaloma, bet negi atsakysiu inspektoriui ne, nuo kurio priklauso mano restoranėlio ateitis :D Dar pats nesupratau, ar viskas buvo gerai, todėl išėjus klausiu inspektorės, o tai kas čia buvo ir kas dabar bus. Paaiškino, kad viskas gerai, ir gausime MAISTO TVARKYMO SUBJEKTO PATVIRTINIMO PAŽYMĖJIMĄ! VALIO! Net patys negalėjome patikėti, kad iš pirmo sykio praeisime patikrinimą. Darbo įdėjome tikrai nemažai, tačiau netikėjome, kad praeisime iš pirmo karto, nes buvome prisiklausę baisių įstorijų, kaip tai gali išsitęsti iki vieno mėnėsio ar daugiau, o mums prireikė tik savaitės :) Aišku, yra niuansų, kad dėl ne per didžiausios virtuvės ploto, nebus galima tvarkyti tam tikrų produktų, todėl reikės šiek tiek keisti ir tobulinti meniu, bet tai menkniekis, nes jau ryt keliausime atsiimti MTSPP! Tai reiškia, kad jau galime gaminti maistą ir parduoti jį klientams. Tai taip pat reiškia, kad galime nešti visus dokumentus dėl alkoholio licenzijos. Nes norint gauti alkoholio licenziją, reikia pateikti ir MTSPP pažymėjimą.
    Taip pat, per visas dienas labai draugavome su gražtu:) Grežėme ir kabinome paveikslus, lentynas, meniu lentas. Taip pat geras draugas buvo Fairy ir kiti dezinfikatoriai, su kuriais šveitėme ir plovėme indus, įrankius, stiklinės, bokalus, langus, grindis, baldus, stalus, viryklės,wc ir t.t.
    Ateinantys darbai: visą savaitgalį paskirti galutiniam interjero įrengimui. Supirkti arba rasti reikalingas detales, rėmelius ir kt. Patobulinti meniu, nnusipirkti kasos aparatą, pasidaryti sąrašą pagrindinių produktų ir alkoholinių gėrimų, pasigaminti lipdukus ir suklijuoti juos reikiamuose vietose, patobulinti marketingo planą.
     
    Labai nekantraujame kada atsidarysime ir galėsime Jūs džiuginti arba nuodyti savo maistu, gėrimais, bei nuotaika :)
     
    P.S. Gal kas turite kokių nors idėjų, kaip būtų galima dar išreikšti TWINS ar dvynių temą restorano interjere? :) Pasiūlymų? :)
     
    Bei ačiū, kas rašote pasiūlymus savo mintis, labai įdomu skaityti :)
    --------------------------------
    2013.08.14
     
    Tooooj atsidarysime!!!!...
    Per šią savaitę pavyko gauti likusius dokumentus, bei pristatyti juos į savivaldybę, kas reiškia neužilgo gausime alkoholio licenziją, kas reiškia, kad greitu metu, šaldytuvas užsipildis produktais, baras nusikraus gėrimais, ir greitu metu atsidarysime. Bijau meluoti, bijau ir žadėti tačiau galvojame apie 26 d. Nebetaip ir toli? Net nepastebėjau kaip beveik prabėgo mėnuo :) Bet per tą mėnesį manau gerai prasisukom, ir tinkamai viską padarėme, kas priklausė nuo mūsų:)
    Šeip labai malonu buvo tvarkant patalpas, sulaukti užeinančių į vidų žmonių, kurie domėjosi, kada gi atsidarysime :) Buvo ir kuriozų, kaip pvz., iėjo azijietiško gimio moteriškė, kuri rusiškai kažko paklausė, kaip mes galvojome, kad kavos. (Mes rūsų nemokame, ir tai yra šiokia tokia problema:( )Mes jai sakėme NIET, ji vėl klausė to pačio, mes jai vėl sakėme NIET, ir ji išėjo. Tik vėliau toptelėjo, kad gal ji klausė ar čia bus kavinė, nes rusiškai kava ir kavinė, iš dalies panašūs, tokiam kaip aš :D
     
    Ką dar noriu Jums paminėti, tai šiandien su drauge vaikštant naujai atsidarusiame tarptautiniame baldų centre (spėkit kur), sulaukiau vieno skambučio. Merginos balsas prisistatė, kad ji iš LNK studijos, ir kad juos sudomino mano anketa į naują kulinarinį šou SKONIS, ir kviečia mane antradienį dalyvauti atrankoje. Ar dalyvausiu? Žinoma! Ar baisu? Taip! Ar balsuosit už mane??? :D
    Dabar svarbiausia yra sulaukti skambučio iš savivaldybės, kad galiu atsiimti alkoholio licenziją. Beje labai pravartus patarimas kas kreipiasi ir nori gauti alkoholio licenziją: BŪTINAI SU DOKUMENTAIS PATEIKITE IR PAŽYMĄ IŠ VMI, KAD NESATE SKOLINGAS VMI, nes jei tą padarysite, sutaupysite apie 10 dienų pažymos gavimo laiko.
     
    Jūsų užsivedęs TWINS šefas
    --------------------------------------------
    2013.08.31
     
    Sveiki visi.
     
    Laikas: 2013.09.02 (Pirmadienis) 18.00h
    Vieta: Restoranas Baras „Twins“ , Fabijoniškių 2 – 156 g.
    Įvykis: Atidarymas
     
    Taip, pagaliau galiu su džiaugsmu ir šiokia tokia baime pranešti, kad visi darbai baigti, ir Twins atidaro savo duris, priimti tūkstantines išalkusių žmonių minias Planavome atsidaryti kiek anksčiau, tačiau užtrūko reikalai dėl alkoholio licenzijos gavimo.
    Kadangi atsidarome, greičiausiai blogo nebepildysiu, todėl nusprendžiau, kai tai bus paskutinis įrašas, bet pats ilgiausias. Apibendrinsiu ir pateiksiu savo nuomone, žingsnius, ką reikia daryti norint atidaryti maitinimo įstaigą, bei remsiuos savo pavyzdžiu bei istorija. Taigi važiuojam:
     
    1. Idėja. Koncepcija.
    Viskas atrodo labai paprasta ir aišku. Pirmiausia gimsta idėja, tada seka veiksmai. Tačiau prie tos idėjos reikia ir padirbti. Kitaip sakant ištobulinti ją, išgryninti. Aš pats turėjau svajonę atidaryti restoraną. Man labiausiai patiko gaminti amerikietiškos virtuvės patiekalus. Nusprendžiau, kad restorano meniu bus amerikietiški patiekalai. Pradėjau domėtis situacija Vilniuje, kas yra ko ne, ir pastebėjau, kad tokios virtuvės trūksta Vilniuje, o amerikietiškų dešrainių apskritai nėra Lietuvoje.
    Taigi taip susiformavo ir išsigrynino idėja.
     
    2. Verslo planas.
    Turint idėją, reikia pradėti rašytis verslo planą. Tai neturi būti kažkoks oficialus dokumentas, tai tiesiog vieta, kur jūs savo mintis išrašysite ant popieriaus, kuriame pasiskaičiuosite pradines išlaidas, pasiskaičiuosite lūžio tašką, aprašysite konkurentus ir visa kita. Ir laikui bėgant šį dokumentą vis pildysite ir redaguosite, keičiantis situacijai bei idėjomis. Kam viso to reikia?
    Gal atrodo kvaila, bet pradėjus viską skaičiuoti, rašytis ir grynintis, nustebsite, kad viskas sudėtingiau nei atrodo, ir kad reikės nemažai darbo, o jūsų verslo planas padės jums viską sistemingai daryti. Asmeniškai, mano verslo planas buvo vienas excelio failas, kuriame viską rašiausi, pradedant nuo skaičiavimų, baigiant marketingo planu. Vėliau pagal šį dokumentą rašiausi jau oficialių verslo planą, kurį rodžiau investuotojams.
     
    3. Pinigai.
    Turi pinigų, neturi idėjos. Turi idėją neturi pinigų Jei jums yra atvirkščiai, džiaugiuosi už jus, na o kiti skaitom. Turint jau idėją, ir kažkokį tai verslo planą, kuriame gali jau numatyti kiek jums reikia pinigų, metas juos gauti. Aišku, kad teks skolintis. Klausimas iš kur. Bankai greičiausiai neduos. Pirma kur reiktų kreiptis, tai į šeimą, draugus gimines. Nesurinkus reikiamos sumos, reikia ieškoti investuotojų. Parengti oficialų verslo planą, prezentaciją ir bandyti įtikinti juos investuoti. Asmeniškai perėjau visus žingsnius. Turėjau idėją, planą, tačiau suma buvo per didelė, kad surinkti ją iš šeimos, giminių, draugų. Teko ieškoti investuotojų. Ėjau į keletą susitikimų, kur man turtingi dėdės paaiškino, nusiimti rožinius akinius, ir maloniai paspaudė rankas atsisveikindami. Po tokių keletą susitikimų buvo apėmę depresingi jausmai, kad gal rimtai negaišti laiko su savo svajonėmis. Tačiau vieną dieną, atidariau aruodas.lt ir pamačiau tą pačią dieną idėtą skelbimą. Nuomuojamos patalpos, kuriose yra beveik visą įrangą, įrankiai, baldai, taurės ir t.t. Jau tą pačią dieną susitikau su nuomininku, peržiūrėjau jas. Pirmi klausimai jo buvo, kiek man metų, ir ar esu ką nors panašau daręs, ar turiu pakankamai kapitalo. Kad esu dirbęs restorane, nemelavau, tačiau pamelavau, kad turiu pinigų, reikia tik patalpų :D Tuo metu kišenėje turėjau 200 Lt., ir nežinojau, iš kur gauti pinigų. Sekančią dieną susitarėme susitikti vėl, nes man patalpos tiko, o pasako jo, aš iš nuomuotojo irgi labiausiai patikau. Taip gavosi, kad sukirtome rankomis, pasirašėme sutartį, gavau raktus. Viskas gražu, romantiška, tik beliko gauti pinigų. Šeip to nepatariu daryti niekam, nes tai buvo kiek kvailas poelgis, ir streso kainavo nemažai, ko tikrai antrą kartą nedaryčiau, tačiau vėlesni įvykiai susiklostė gerai ir pinigų atsirado. Su draugės pagalba, radome vieną žmogų, kuris sutiko paskolinti pinigų sumą. Kadangi radome tokias patalpas, kuriose beveik viskas buvo, reikalinga pinigų suma žymiai sumažėjo.
     
    4. Patalpos
    Yra trys sėkmingo restorano recepto veiksniai: 1. Vieta. 2. Vieta 3. Vieta
    Čia gal kiek humoro forma, nes aš pats šiam teiginiui nepritariu. Gedimino prospekte ir senamiestyje yra kavinių, kurios dirba sėkmingai, bet yra tokių, kurios užsidaro po kelių mėnesių. Vieta nebūtinai garantuoja sėkmę, nes ji tik padeda atvesti žmonių srautą, tačiau vėliau klientas pagal gaunamą kokybę nuspręs ar eiti į restoraną ar ne, todėl manau kokybė svarbiau už vietą.
    Taigi ieškant patalpų, galite rinktis tarp miesto centro ir miegamųjų rajonų. Pastaruosiuose nuomos mokestis bus mažesnis, tačiau ir žmonių srautai mažesni. Centre žmonių srautai didesni, tačiau ir nuomos kainos pakankamai gąsdinančios. Beje ieškant patalpų reikia neskubėti, o stengtis rasti tokias, kuriose jau anskčiau buvo vykdoma panaši veikla. Kaip mano atvejis parodė, galima rasti labai gerą sandorį, tiesiog reikia kantrybės ir kažkiek sėkmės.
     
    5. Leidimai, licenzijos
    Turint patalpas su maisto gaminimo įranga, iškart rekomenduoju susitvarkyti dokumentus dėl maisto tvarkymo subjekto pažymėjimo ir kreiptis į maisto veterinarjos tarnybą. Kuo greičiau tai pradėsite, tuo greičiau gausite dokumentus. Man pasisekė, ir MTSPP gavome per savaitę. Kiek susidarė įspūdis, per patikrinimą inspektoriai nelabai kažko ieško ir kabinėjasi, jei jau anskčiau buvo vykdoma maitinimo veikla patalpose. Todėl kuo anskčiau pradėsite popierizmą, tuo greičiau atsidarysite.
    6. Tiekėjai
    Kaip ir kur ieškoti tiekėjų? Klauskite pažistamų, ieškokite google. Susirandate tiekėjų kontaktus, skambinate ir klausiate kainų bei būtinai derates, vėliau išsirenkate geriausius variantus. Ką noriu pabrėžti, tai, kad būtinai reikia derėtis ir bandyti gauti geresnes sąlygas sau. Čia nesusiję su tiekėjais, tačiau reikėjo atsispausdinti lipdukus ant durų restoranui, kaina apie 60 Lt. Gražiai paprašiau, kad padarytų nuolaidėlę jaunam studentui. Atsakė, kad gali padaryti 10%, tačiau juk tai tik 6 Lt, nereikšminga suma. Nuolaidėlę padarė, o aš sutaupiau 6 Lt. Aišku, kad tai maži pinigai, tačiau derantis kiekvieną kartą, susitaupanti suma tikrai nustebins. Nereikia bijoti spausti tiekėjų dėl nuolaidų ir geresnių sąlygų, nes juk visada galite pereiti pas kitus tiekėjus, o jie tai žino, todėl visos jūsų derybos bus sėkmingos, kaip ir mano atveju, tik skirsis dydžiai ir sąlygos.
    7. Marketingas.
    Pati geriausia reklama kavinei yra maistas ir jo kokybė. Tačiau reikia dar atvesti ir žmonių į restoraną. Tam reikia turėti marketingo planą. Vėl gi, asmeniškai rašiausi kilusias idėjas į excelį, vėliau jas apibendrindavau išgrynindavau. Taip pat, googleje yra daug informacijos ir patarimų su gerais reklaminiais pasiūlymais, idėjomis, pavyzdžiais iš užsienio. Nereikia būti baigusiu kažkokiu mokymų ar dar ko. Jei sugebi naršyti internete, visą marketingo planą pasirašysi googles pagalba Šeip patiko vienas pavyzdys: Amerikoje atsidarė naujas restoranas, ir vos tik praverus jo duris, visos vietos buvo užimtos, ir iškart rezervuota keliems mėn į priekį. Restoranas nebuvo joks garsus prekinis ženklas. Visa sėkmės paslaptis buvo tai, kad atidarant restoraną, pirmiausiai buvo sutvarkytas išorės interjeras, vaizdas, lyg tai jau būtų veikiantis restoranas. Lauke prie jo buvo padėta lenta su užrašu „Laisvų vietų nėra“. Kol vyko vidaus remonto darbai, žmonės tą užrašą matydavo praeidami.. Paprasta, nebrangu, efektas didelis
     
    Šią vasarą deja nebuvau su drauge nei prie jūros, ir prie vandens galima ant pirštų suskaičiuoti kartus, kai maudėmės. Bet galiu drąsiai paskyti, kad tai viena geriausių vasarų, neįkainojama patirtis, daug malonaus darbo, svajonės įgyvendinimas, savęs realizacijos virtuvėje.
     
    Maistas išdegustuotas, nušlifuotas taip sakant, viskas paruošta, beliko tik atverti Jums duris, ir pasiduoti Jūsų skonių receptorių teismui.
    Labai laukiam pirmadienio, tačiau ir bijome, nes nežinome ko laukti, kiek laukti, ir kaip seksis spėti. Patirties turiu aptarnaujant didelį srautą žmonių, tačiau vistiek ta baimė išlieka ir tai yra natūralu.
     
    Kai šiame forume parašiau ar kas galėtų padėti, tai nustebau kiek gavau žinučių su pasiūlymais. Tikrai netikėjau, kad tieks atsiras, ir labai maloniai nustebino mane. Gal neatrašiau visiems, nes žinučių daug buvo, ir pasimečiau tarp jų, tačiau labai didelis ačiū visiems kas rašė patarimus ir pasiūlymus, linkiu sėkmės Jums
     
    Ačiū, kas kritikavot, ačiū ir asmeniui, kuris prašė, kad atsiųsčiau pinigų, ačiū kas palaikė, ačiū kas tik skaitė. Nežinau ar tęsiu blogą, nes nuo pirmadienio prasideda darbo maratonas, malonaus darbo maratonas. Kas gali būti smagiau, už hobį, už kurį gauni pinigus? Todėl su drauge laukiame visų Fabijoniškių 2 – 156 adresu (vėlgi, jei nežinote kur tai, tam yra google :D ), su kuo storesnėmis piniginėmis:D
     
    Iki susitikimo, sėkmės Mums:)
     
    Restorano Baro „Twins“ šefas.
     
    P.S. https://www.facebook.com/twinsfood galite mus sekti:)
  7. Patinka
    Imaginative sureagavo į daryZ Gyvenimas Anglijoje (Pastebėjimai)   
    Jau metai kaip gyvenu Jungtinėje Karalystėje ir galiu paneigti šį mitą. Pats kadaise prisiklausęs buvau tokių kalbų ir prieš čia atvykstant įsivaizdavau, kad tai žemė, kurioje niekada nesustoja lyti, bet pasirodo yra visiškai atvirkščiai. Per šią vasarą gerai palijo vos keletą dienų, o tas lietus daugiausia besitęsdavo porą valandų. Tuo tarpu užmetus akį į orus Lietuvoje net šiurpas pereidavo.
     
    Kas dėl plovyklų, tai jos kuo puikiausiai klesti ir jų atsidarinėja vis daugiau. Darbo juose netgi netrūksta, o norinčiųjų dirbti yra nemažai.
    Beje, lietus nenublizgina automobilio taip kaip plovimas rankomis.
     
    Tiesiog esmė yra tame, kad jeigu nori daug uždirbti, tai plovykla nėra tinkamiausias pasirinkimas. Uždirbsi per dieną 30-40 svarų, kas yra tikrai mažai.
  8. Patinka
    Imaginative sureagavo į topguy Gyvenimo tikslas ir metu planas.   
    Juokingiausia buvo ta dalis kai sakai "turiu verslo ideja" :D
     
    Pamirsk tu tas verslo idejas kol pats saugiau pasijausi siam pasauly - t.y. rasi stabilu darba ispresti
    savo buitines problemas, nes eidamas i versla su baime busi suvalgytas labai greitai ir turesi problemu.
     
    Manai tavo verslo ideja yra ideja? verslo ideja tokiu kaip tu daznaisiai yra poezijos rinkinys nieko daugiau :D
     
    As sakau nuosirdziai: aisku visu pirma labai blogai kad su tevais nesutari, jau cia minusas, daug sunkiau bus buityje, moraliskai palaikyt, zmogus gi nera robotas visko reikia ir artimuju padrasinimo, supratimo, ko uz pinigus niekur nerasi. Turbut daugybe tavo amziaus jaunuoliu su tevais nesutaria, kai pakankamai isidilginsi realybej, pradesi savo tevus labiau suprast. Tie vaikai labai šiaušiasi pries tevus, kurie ir taip juos laiko konforto zonoj, ir net nenutuokia koks gtyvenimas laukia ju uz jaukaus lizdo ribu.
     
    Kitas dalykas: baiges studijas nieko lengviau nebus, patikek manim, gerai kad sieki aukstojo issilavinimo, tapti samojingesniu, labiau issprususiu, bet kas del pinigines puses liksi toks pat ubagelis kaip anksciau. Priklausomai nuo zmogaus kur jis save mato: ar nori buti geru specialistu, ar nori verslininku (sitam forume tai supratama kaip mada aveti ar nesioti armani, Dolce gabana ar dar visoki bybaka), nereikia tau stengtis sekti tos mados pirmas mano patarimas atrask save, nesivaikyk kas kiek ir kur daugiau uzdirba, nelengtyniauk su kaimynu, su draugu ar kitu zmogum pagal atlyginimo diduma, pagal pazintis, pagal "verslininku" pazinciu skaiciu ir panasiai, mylek save, mylek savo identiteta (kuo nori but) siam pasauly ir busi laimingas ir tie visi verslinikai bus ubagai pries tave :)
  9. Patinka
    Imaginative sureagavo į VytazM Gyvenimo tikslas ir metu planas.   
    Nesutinku su tavo nuomone dėl Lietuvos mokyklų, manau, pats tingėjai mokytis, todėl ir nemoki. Antra, tavo optimizmas, kad ten būdamas tikiesi išmokti daug geriau kalbėti irgi priklauso tik nuo pačio, nes turiu pažįstamų visuose socialiniuose sluoksniuose ir kuomet kas grįžta iš ten, tai praktiškai, kalba taip pat nerišliai, labiau lenkų kalbos pramokę :D kas tau trukdo dabar savarankiškai mokintis anglų kalbos? tereikia noro, na nebent nesi gabus ant humanitarinių mokslų.
    Kas liečia darbus anglijoje, matau, kad tu nesi nusiteikęs ten stengtis kažką pasiekti, nesvarbu, kad būtum tik metus ar panašiai, bet kiek supratau tu ten plauktum pasroviui. Užtektų tau dirbti fabrike už minimalų atlyginimą. Bet kuomet yra noras ir motyvacija, o investavimas į savo žinias bei gebėjimus yra geriausia investicija, ten gali gauti ir daugiau, kad ir 8 svarus per valandą, po pusės metų įmanoma pasiekti, tik žinoma turi eiti link to ir galbūt ne kiekvienam tas pasiekiama. Linkiu sėkmės, bet prisimink, kad pats dėl visko turi stengtis ir daryti, o ne laukti, kad patiektų ant lėkštutės. Jei bent kiek supratai, ką norėjau pasakyti, tai nuo šiandien pradėsi mokintis anglų kalbos, pradžia jau bus. :)
  10. Patinka
    Imaginative sureagavo į Runeris Gyvenimo tikslas ir metu planas.   
    Sveiki,
    Nutariau parasyti ir apibudinti mano situacija bei motyvacija toliau siekti tikslu savo gyvenime.
    Esu 21metu studentas(baigias pirma kursa) Lietuvos sporto universitete nutariau siemet stabdyti mokslus ir per ta laika uzsidirbti ant mokslu ir savarankisko gyvenimo pradziai. Stabdavau mokslus ne todel ,kad tingiu mokytis ar nepatinka tai ka studijuoju o tiesiog studijos yra ne is pigiausiuju. Uz mokslus susimokejau pats, visus metus gyvenau is savo santaupu ,taciau atejo tas laikas,kai baigesi visos santaupos o tevu nesinori prasyti nes tiesiog nesutariu tevais.
    Prasidejus rugpjucio menesiui pradejau dirbti statybose (pagalbiniu),kad uzsidirbti isvykimui is Lietuvos. Nesakau,kad Lietuvoi blogai ar ka ,bet norint uzsidirbti tai nematau kitos iseities nors visa savo ateiti sieju tiktai su Lietuva. Dabar laisvu laiku intensyviai ieskau darbo Anglijoi. Kodel Anglijoi? Nes ten man atrodo ,kad lengviausia rasti darba nors su mielu noru vaziuociau ir i kitas salis.
    Esu toks zmogus kuris i savo planus kabinasi nagais ir dantimis. Galiu dirbti ir juoda sunku darba zinoma uz atitinka uzmokesti,bet svarbiausia salyga yra ta kad atlyginimas turi buti mokamas laiku nes kitu atveju tiesiog atsisakau dibti todel ir orentuojosi ties fabrikais.
    Kas liecia anglu kalba tai turiu didele problema ir manau,kad tai Lietuvos mokyklu mokymo spraga- angliskai suprantu tikrai neblogai,bet kai reikia paciam sneketi tada buna labai sudetinga tas pats ir su rusu,bet laikui begant manau gyvendamas Anglijoi tikrai pradeciau kalbeti daug laisviau. Taciau didziausia beda ,kad rasti darba be normaliu anglu kalbos igudziu nemanau,kad bus lengva tai gal atsiras ,kas is uzdarbieciu kurie suteiks bet kokios pagalbos.
    Turiu ir nebloga verslo ideja kuria tikrai noriu igyvendinti,bet tam taip pat reikia kapitalo kuri taip pat mastau galima susikrauti svetur. Taip butu imanoma dirbant Lietuvoi uzsidirbti ant mokslu,bet nemanau,kad geras pasirinkimas yra sudijuoti 4metus ir tik baigus studijas pradeti kurti savo gyvenima. As ,kaip isivaizduoju,kad metus padirbus uzsieni pajegciau igyvendinti savo verslo plana bei testi mokslus taciau neakyvaizdziai ir po truputi kurtis jau savo aplinka.
    Koks tikslas cia buvo rasyti tai ,kad manau uzdarbieciai duos protingu patarimu ar kokios pagalbos isidarbinant o zinant mano situacija bus daug lengviau zinoti ,kaip gali man pagelbeti. Gal perskaitis sita straipsniuka koks uzdarbietis jau gyvendamas svetur ar atsiras koks bendramintis kuris turi panasiu planu ir iesko budu ,kaip isitvirtinti.
  11. Patinka
    Imaginative sureagavo į wigas Reikia pagalbos su barclays korta   
    Tu kortele pridedi, turi account paypal būti registruota UK ir pridedi banko sąskaita. Nurodai sort code ir account number.
  12. Patinka
    Imaginative sureagavo į streimikis Teisės UK   
    Viską rasi čia https://www.gov.uk/ride-motorcycle-moped/overview
  13. Patinka
    Imaginative sureagavo į eko Mano patirtis pokerio pasaulyje   
    Lacrimali, dabar kai amerikieciu nera, laiko juostos nebe taip skiriasi, ir turnyrai prasideda gerokai anksciau. Nors aisku, jei sugriztu JAV i pokerio rinka, tai galbut vel butu kaip anksciau.
    Dabar pagalvokim apie "normalu" darba. Kiek laiko reikes, kad is paprasto, sakykim, banko darbuotojo ar kokio vadybininko, prasimustum iki aukstu pareigu, kur gautum bent po 5k LT? Ar daug samdomu darbuotoju Lietuvoje gauna kokius 7-8 tukst Lt? Tik direktoriai nebent, arba labai geri specialistai didelese kompanijose, turintys didele patirti. Ir tau atrodo, kad tai lengva pasiekti? Reikia ir virsvalandzius dirbti, nepamirsk ir konkurencijos, nes ne vienas pretenduoji i aukstesne vieta, virsinininkas taip pat gali knisti prota ir t.t., taip kad streso irgi pakankamai, ir sveikata eda smarkiai.
    Socialinis gyvenimas ir laisvalaikis. Ar labai turesi daug to laisvalaikio, dirbdamas samdoma darba? Gyvensi realiai tik savaitgaliais, tai ir pokeri zaisdamas gali tureti laisvus savaitgalius. Be to, pokeris taves neipareigoja eiti i darba nustatytu grafiku, bet kada gali "pasiimti atostogas" ir vaziuoti kur nors pailseti. Cia jau zmogaus problema, jei jis negyvena socialinio gyvenimo, o ne pokerio/darbo. Del laisvo laiko ir tobulejimo kitose srityse, kaip tik matau pliusa pokeryje. Pagalvok, darbe praleidi maziausiai 8 valandas, o jei virsvalandziai, tai ir daugiau, be to kelione i darba Vilniuje gali trukti net valanda, tai per diena vien darbui gaunasi 10 valandu, miegui 8, lieka 6, pavalgai, paskaitai naujienas ar pan, lieka 3-4 valandos, ir abejoju ar per jas labai daug nuveiksi.
    Be to, dauguma kietu pokeristu tikrai neprazutu, jei dingtu pokeris. Jei pokeryje pasieke geru rezultatu, tai uzdirbtu neblogai ir investuodami laimetus pinigus i akcijas ir pan. Bet pokeris nedings, nes nesa dideli pelna, ir taip lengvai niekas neleis pokeriui isnykti (kalbu apie pokerio kambarius).
     
    Esme tame, tokie dalykai kaip socialinis gyvenimas ar tobulejimas kitose srityse, mano nuomone, nelabai priklauso nuo darbo, tai labiau priklauso nuo pacio zmogaus charakterio, isitikinimu ir pan. Del visuomenes poziurio, tai koks skirtumas ka apie tave kas galvoja? O dazniausia tokie kritikuotojai patys buna ne ka gyvenime nuveike. Daug pasieke zmones paprastai buna platesnio mastymo, labiau apsisviete ir tolerantiskesni. Jei jaunas zmogus is pokerio per kelis metus sugeba uzsidirbti butui, gerai masinai ir normaliam gyvenimui (keliones ir t.t.), tai tik sveikinti reikia toki zmogu. O jei kazkam pokeris tik losimas, tas pats kas kazino ir rulete, tai ju problemos.
     
    Taigi, jei nori kazko pasiekti, reikia daug dirbti, ir daznai aukoti kitas gyvenimo sritis. Nereikia galvoti, kad ofise ar panasioj vietoj kilsi karjeros laiptais nieko nedarydamas. Arsi lygiai taip pat kaip pokeryje. Esme kad pokeryje gali daug pasiekti salyginai labai greitai. Del to jis toks patrauklus. Jis atveria platesnes galimybes, igyji patirties ir ismoksti elgtis su didesniasi pinigais, ivertinti ir prisiimti rizika ir t.t., o tokie dalykai labai pravers gyvenime. Aisku, as cia viska taikau Lietuvai, nes uzsienyje darbo rinkoje gerokai didesnes galimybes, kurios daro pokeri maziau patrauklu, nebent esi highstakeris
  14. Patinka
    Imaginative sureagavo į suvalgysiu Pokerio Terminai Naujokams   
    Pokerio žodynėlis:
     
    Veiksmai:
     
    Check – tikrinti. Jeigu prieš jus nebuvo statymo, jūs turite pasirinkimą: arba statyti pačiam, arba tikrinti (praleisti statymą), tačiau iš rankos jūs nepasitraukiate.
    Fold – nusimesti. Jeigu kažkas prieš jus atliko/pakėlė statymą, jūs į jį neatsakote ir pasitraukiate iš rankos.
    Bet – pirmam statyti žetonus. Prieš jus buvę priešininkai arba checkin‘o, arba fold‘ino.
    Raise – kelti statymą. Jeigu kažkas prieš jus „bet‘ino“ (statė žetonus), o jūs nusprendžiate pakelti statymą.
    Re-raise – permušti kėlimą. Žaidėjas1 atliko statymą, Žaidėjas2 jį pakėlė, o jūs nusprendžiate dar pakelti statymą. Toliau sekantys kėlimai atitinkamai: re-re-raise, re-re-re-raise ir t.t.
    All-in / push / shove – statyti visus savo žetonus.
     
    3bet – re-raise. Dažniausiai naudojamas kalbant apie pre-flop stadiją, kuomet jūs atliekate statymą, o priešininkas jį pakelia.
    4bet – re-re-raise.
     
    Bet-pot – statyti tiek pinigų, kiek yra „pot‘e“ – t.y. bendrai sumesta ant stalo. Dažniausiai statoma 2/3pot, 3/4pot ir t.t.
    Check-raise - kuomet žaidėjas iš pradžių check'ina, o kitam žaidėjui atlikus statymą - šį pakelia.
     
    C-bet (continuation-bet) - reiškia pratęstinį statymą flopo metu, kai prieš flopą tas pats žaidėjas pakėlė statymą.
    2nd barrel (second barrel / double barrel) - antras šūvis, reiškia pratęstinį statymą turn'e, kuomet tas pats žaidėjas kėlė statymą pre-flop, tada c-betin'o flopą ir galiausiai atlieka statyma turn'e. Atitinkamai 3rd barrel - jeigu atliekamas dar vienas "šūvis" river'yje.
     
    Donk-bet - kuomet žaidėjas tik callino priešininko kėlimą pre-flop, ir jam turint pirmą žodį, betina flopą.
     
    Kombinacijos:
     
    nekalbėsiu apie akivaizdžias kombinacijas (pair, two-pair, royal flush ir t.t.), kadangi jos įeina į elementarias pokerio taisykles :)
     
    Air / rags / trash - labai prasta kombinacija, su kuria nesitikima laimėti showdown'e. Galima laimėti tik blefuojant.
    High card – kuomet žaidėjas nesudaro jokios kombinacijos (pvz. poros), rankos stiprumą parodo aukščiausia jo turima korta (high card).
    Kicker – aukščiausia korta, einanti po sudarytos kombinacijos. Tarkim ant stalo guli tūzas, jūs turite A7, priešininkas turi A8. Šiuo atveju jūsų kicker yra 7, priešininko – 8, ir jis laimi. Atsiminkite, kad pokeryje kortų kombinaciją sudaro penkios kortos, tad kartais kicker‘is imamas bendras nuo kortos, gulinčios ant stalo.
    Set – kuomet jūs rankoje turite porą (pvz. 99), ir ant stalo iškrenta trečia vienoda korta (dar vienas 9).
    Trips – kuomet rankoje turite vieną kortą, kuri sutampa su dviem, gulinčiom ant stalo.
    Set ir trips abi sudaro trijų vienodų kortų kombinaciją.
    89s – s raidė reiškia „suited“. Tai rodo, jog abi kortos yra vienodos mosties (čirvai, būgnai, t.t.)
    Taip pat galima tiksliai nurodyti mostį: 89h (hearts – čirvai), 78s (spades – vynai), ATd (diamonds – būgnai), AQc (c – kryžiai).
    Galima ir nurodyti atskirų kortų mostis, pvz. AhKc ir t.t.
    Ax – terminas, naudojamas kalbant tik apie vieną turimą rankoje kortą, šiuo atveju tūzą, kita – arba nesvarbi, arba nežinoma.
    T - Ten, 10, dešimkė.
     
    Paslėptos kombinacijos
     
    Draw - kuomet žaidėjui trūksta vienos kortos iki pilnos kombinacijos.
    Combo-draw - dvigubas draw, pvz. straight-draw ir flushdraw vienu metu.
    OESD - open-ended straight-draw. Kuomet trūksta tik vienos kortos sudaryti "straight" (eilės) kombinaciją, o tinkamos kortos (neskaitant skirtingų mosčių) yra dvi: pvz. žaidėjas rankoje turi 79, o ant stalo guli T8, taigi mums tinka tiek 6, tiek J, sudaryti eilei.
    Gutshot - kuomet eilei sudaryti trūksta vienos kortos, o tinkama korta yra tik viena (neskaitant skirtingų mosčių), pvz. rankoje laikome A3, o ant stalo guli 25, taigi mums tinka tik 4.
    Double-gutter - kuomet turime du "gutshotus", eilei sudaryti tinka dvi kortos. Tarkime rankoje laikome 78, o ant stalo guli 9J5. Mums tinka tiek 6 (56789), tiek T (789TJ).
    Nuts - geriausia tuo metu įmanoma kombinacija.
    Flushdraw - kuomet žaidėjas turi 4 vienodos mosties kortas ir trūksta tik vienos iki flush.
    Nut-flushdraw - kuomet žaidėjas turi flushdraw su tos mosties tūzu, ir atėjus flush'ui jis turėtų nuts.
    Busted draw - kuomet atėjus river'iui, taip ir nesudaroma pilna kombinacija iš turėto draw.
     
    Stadijos:
     
    Pre-flop – stadija prieš flopą, kuomet ant stalo neguli bendrų kortų.
    Post-flop – stadija, kuomet ant stalo jau guli bendros kortos (nesvarbu kiek).
    Flop – pirmos trys bendros kortos.
    Turn – ketvirtoji bendra korta.
    River – penktoji bendra korta.
    Show-down - kuomet atverčiamos žaidėjų kortos ir sprendžiamas laimėtojas.
     
    Bubble - stadija turnyre, kuomet telieka iškristi vienam žmogui, ir dalyviai užims apmokamas vietas.
    ITM - stadija turnyre, kuomet dalyviai jau užima apmokamas vietas.
    Final-table - stadija turnyre, kuomet lieka tik vienas žaidėjų stalas.
     
    Pozicijos:
     
    Small-blind (SB) – žmogus, atlikęs pusę priverstinio statymo.
    Big-blind (BB) – žmogus, atlikęs priverstinį statymą.
    Button (BU) – dalintojas. Ši pozicija svarbi, kadangi po flopo jos žodis būna paskutinis.
    Cut-off (CO) – žmogus, esantis viena pozicija prieš dalintoją.
    Hijack (HJ) – žmogus, esantis viena pozicija prieš cut-off‘ą.
    Under the Gun (UTG) – žmogus, kurio žodis pre-flope – pirmas.
    Straddle – dažniausiai gyvame pokeryje naudojamas dvigubas priverstinis statymas, jį atlieka žmogus, sėdintis UTG.
     
    IP (in position) - kuomet tavo žodis post-flop stadijoje yra paskutinis.
    OOP (out of position) - kuomet tavo žodis post-flop stadijoje yra pirmesnis negu priešininko (-ų).
     
    Žaidimo rūšys:
     
    No-limit (NL) – žaidimo rūšis, kuomet bet kuriuo statymu žaidėjas gali statyti visus savo turimus žetonus (eiti all-in).
    Pot-limit (PL) – žaidimo rūšis, kuomet vienu kartu negalima statyti daugiau pinigų negu jau yra sumesta ant stalo (pot‘e).
    Limit (Fixed) – žaidimo rūšis, kurioje statymo kiekis yra sutartas iš anksto, jo keisti pačiam negalima.
    Hold‘em – populiariausia pokerio rūšis, kurioje žaidėjams išdalinama po dvi užverstas kortas, ir ant stalo dalinamos penkios bendros kortos.
    Omaha – populiari pokerio rūšis, kurioje žaidėjams išdalinama po keturias užverstas kortas, ir ant stalo dalinamos penkios bendros kortos. Žaidėjai savo penkių kortų kombinacijai privalo panaudoti dvi užverstas ir tris bendras kortas.
    NL25 – šiuo atveju NL reiškia „no limit“, pagal nutylėjimą kalbama apie „hold‘em“ pokerio rūšį. Kadangi prie stalo įprasta sėsti su 100big-blindų, 25 reiškia, jog priverstinis statymas yra $0.25.
    PLO100 – šiuo atveju PL reiškia „pot limit“, „O“ – omaha, o 100, jog priverstinis statymas yra $1.
     
    Cash games - kuomet sėdama prie stalo ir žaidžiama iš tikrų pinigų.
    HU - heads up, 1vs1, vienas prieš vieną.
     
    Turnyrų rūšys
     
    MTT (multi-table tournament) - turnyras, kuriame žaidžia daug dalyvių. Šie turnyrai turi nustatytą pradžios laiką (pvz. 19:00).
    SnG (single-table tournament) - terminas atsirado iš turnyrų, kurie prasidėdavo susirinkus vienam pilnam stalui žaidėjų. Tačiau dabar SnG turnyrai tiesiog turi nustatytą žaidėjų kiekį (pvz. 180), kuriam susirinkus turnyras automatiškai prasidės.
    Freeze-out - turnyras, į kurį galima įsipirkti tik vieną kartą.
    Re-buy - turnyras, iš kurio iškritus galima įsipirkti ir vėl žaisti iš naujo. Taip pat galima įsipirkti du kartus ir turėti dvigubą startinį kiekį žetonų.
    Add-on - re-buy turnyrų etapas, kurio metu galima nusipirkti papildomą kiekį žetonų. Po jo re-buy periodas baigiasi ir iškritę žaidėjai nebegali grįžti.
    Freeroll - nemokamos įpirkos turnyras, kuriame galima laimėti realių pinigų, arba prizų.
    Satelite - turnyras, kurio laimėtojai (jų gali būti daugiau nei vienas) laimi įpirką į specifinį didelės įpirkos turnyrą, dažnai žaidžiamą gyvai.
     
    Kita
     
    Buy-in - įpirka į turnyrą arba imamas pinigų kiekis prie Cash stalo.
    Tilt - psichologinis momentas, kuomet žaidėjas dėl pykčio/jaudulio/nuobodulio ir t.t. ima atlikti neracionalius sprendimus.
    Deposit - pinigų įnešimas į sąskaitą.
    No deposit bonus - bonusas (premija), kurį žaidėjas gauna už tai, kad užsiregistruoja tam tikram pokerio kambaryje. "no deposit" reiškia, kad bonusui gauti nereikia įnešti savų pinigų. Tai gali būti gryni pinigai, turnyrų bilietai ir t.t. Pavyzdys: $50 nemokamai už registraciją.
    First deposit bonus - bonusas, suteikiamas už atliktą pinigų įnešimą į sąskaitą. Bonusui gauti dažniausiai reikia surinkti kažkiek to kambario taškų.
    Rakeback - žaidžiant pokerį iš tikrų pinigų, kambarys sau pasiima nedidelę dalį mokesčių (rake) - pvz. $10+$1 turnyre, $1 yra mokestis. Rakeback yra amžinas bonusas, kuris grąžina dalį sumokėtų mokesčių atgal. Pvz: didžiausio rakeback tiekėjo puslapis.
  15. Patinka
    Imaginative sureagavo į Ofline 2 sav depozitas alga anglijoje   
    Gausi antros savaitės penktadienį.
  16. Patinka
    Imaginative sureagavo į tinguTT Kelionė į UK.   
    Sveiki sveiki! Na ką, pildau kaip ir žadėjau :) Labai sunku buvo apsispręsti kokia firma keliauti (mikriukas). Prisiskaičiau visokiausių neigiamų atsiliepimų ir dėl to labai nerimavau. Bet pasirinkau vieną ir tikrai nenusivyliau. Likau labai labai patenkintas :) http://vykpatogiai.eu/ - va, noriu padaryt jiems paslaugą ir truputėlį pareklamuoti. Tikrai du malonūs vairuotojai, ir pašnekėt yra apie ką. Autobusiuke visi buvo kaip savi, kelionė tikrai labai maloni. Naujas autobusiukas, labai patogios sėdynės, telikas.. nu viskas buvo super. Atvažiavom irgi labai greitai. Trečiadienį apie 6 val paėmė iš Klaipėdos, penktadienį 8 ryto UK laiku jau buvau Spaldinge išlipęs.
    Step 2: Reikia kambario.. Skelbimuose radau pas anglus išsinuomot. Pagalvojau: anglai - malonūs žmonės. Na ką, nuėjau, apžiūrėjau. Ne pasaka, bet visai nieko. Kambarėlis tvarkingas, tik kad nesiurbta, pilna dulkių. Didelis balkonas-terasa, virtuvė, vonia. Dar sakė, kad bus internetas (man tai labai svarbu). Nusinešiau daiktus, įsikrausčiau ir opa, nėra interneto. Skambinu šeimininkei, pasakau problemą. Sako perskambins. Valanda, dvi - jokio skambučio. Tada atsiliepė jos vyras ir sako "I'm not responsible for this. This is not my problem". Na ką, apėmė nervas nesveikas, nuėjau pas juos į namus. Vos atidaręs duris šeimininkės vyras pradėjo pokalbį su manimi, vartodamas visokiausių gyvūnų pavadinimus, užbaigdamas vos ne kiekvieną sakinį "So f*ck off". Aš, žinoma netylėjau, pasišnekučiavome truputį, atsiėmiau sumokėtus pinigus (iš pradžių nenorėjo visų atiduoti, tad pagrąsinau policija), susirinkau daiktus ir išėjau. Naktį praleidau pas klasioką, vėliau susiradau pigesnį ir daug tvarkingesnį kambariuką pas tautiečių šeimyną su mažu vaikučiu. Viskas tvarkinga, virtuvė graži, vonia superinė, žmonės malonus - pasaka :)
    Liko dabar tik darbą susirasti. Kadangi to mano žadėtojo darbo planai pasikeitė (dėl induction reikia važiuoti į Boston'ą), tai bandysiu rytoj eiti į kokią kitą agentūrą.
     
    Apibendrinant ką galiu pasakyti.. kol kas, atmetus keletą nežymių minusiukų, Spaldingo miestelis man gan patinka. Nėra didelis. Tik tiek, kad tikrai įmanoma pasiklyst tuose visokiuose rajoniukuose ir gatvelėse :D Bet nieko, priprasiu :) Vienintelė likusi problema - darbas.
    Beje, insurance interview taipogi susitvarkiau. Ilgai laukti nereikės, važiuosiu jau ateinantį penktadienį (į kitą miestą reikės).
  17. Patinka
    Imaginative sureagavo į Nef Kelionė į UK.   
    Šiandien buvau Job Centre Nothingame dėl NIN. Viskas ten labai paprasta, paklausia gimimo datos, kada atvykai į UK, ar vedęs, ar tekę dirbti kitose šalyse, ar tai pirmasis interviu dėl NIN'o, paklausia ką ruošiesi veikti. Jeigu dirbi, tai kokį darbą ir viskas. Man pasakė, kad per 2 savaites ateis laiškutis.
     
    Sąskaitą atsidariau HSBC banke. Paprašiau iš darbovietės laiško, patvirtinančio mano gyvenamąją vietą. Jokių problemų :)
  18. Patinka
    Imaginative sureagavo į tinguTT Kelionė į UK.   
    Ai žinai man asmeniškai pofik koks tas darbas :D Jau mėnesį čia Lietuvoj be darbo sėdžiu ir nieko nerandu. Tai iš to neturėjimo ką veikti eičiau ir šieną ravėt :D
     
    Kai tampi vyru, šeimos vyru, šeimos galva iš tikrųjų yra jausmas pasirodyti, t.y. parodyti koks tu esi vyras, kaip su sugebi saugoti ir pasirūpinti savo šeima. Ir tai nugali viską, net sunkiausio darbo baimę. Žiauru, bet tai tiesa :DDD
  19. Patinka
    Imaginative sureagavo į IG8 Kuo dirbote užsienyje?   
    Tikrai gerbiu tokius žmones, kurie stengiasi pasiekti visko patys, nors ir turi turtingus tėvus ar pan.
     
    Negaliu pakęst tų, kurie vien dėl to jog turi turtingus artimuosius ir kuriem visą gyvenimą viskas ant auksinės lėkštutės paduota -- jaučiasi "aukštesni" už kitus. Suprantu tuos, kurie savo sėkmę pasiekia patys -- tada kaip ir "turi teisę" būt šiek tiek išdidūs. Bet kuomet viskas yra paduota, absoliučiai nepriimtina kelti save aukščiau kitų.
  20. Patinka
    Imaginative sureagavo į Justas00 Ar yra žadančių emigruoti į Kanadą?   
    Jeigu turi gerą darbą, pasiturinčius tėvus arba dar mokaisi tai ir sėdėk čia.
  21. Patinka
    Imaginative sureagavo į mantas666 Istorija apie darba fabrike   
    prikeliam temą, kadangi netikėtai perskaičiau/atradau šią temą ir noriu pasidalinti savo istorija
    2010 metais dirbau šitame pačiame fabrike apie menesi laiko
    isisdarbinau per įdarbinimo agentūrą quattro recruitment esančią Norwich mieste (žiūrėti nuorodą žemiau)
    http://www.quattrorecruitment.co.uk/
    dar ir dabar jie siūlo darbą waton'e pasižiūrėkite patys (search jobs)
    beje tai buvo pirmas mano darbas uk.
    agentūrai vadovavo Draghamir ar kažkoks panašus vardas, anglų kalba jo nepriekaištinga, bet jis ne anglas, važinėja su trečios klasės apynauju BMW, dar lietuvis vienas dirbo tomas berods. na neesmė. pradžia maždauk tokia: atėjau, pakalbėjau, pasiūlė darbą, sekančią dieną važiavom į fabriką apmokymams (training)
    vieną kolegą iš mūsų automobilio iškart išmetė net neįdarbinus, nes nusispjovė automobilių stovėjimo aikštelėje, kuri yra kitoje gatvės pusėje. priėjus prie fabriko per apie 50 metrų jau jaučiasi "mirties kvapas", kraujo, kiaulių, skerdienos, net neįsivaizduoju kaip vasarą, bet žiemą kad taip dvokt. prieš pereinant gatvę pravažiuoja gyvulius tranportuojanti "fura", kiaulės žviegia,- pirmos mintys: na ir papuoliau...
    trainingas praeitas, ryt pirma darbo naktis, pasakė taip: dirbsit po 12 valandų, 4 dirbat, keturias laisva, kadangi dabar labai daug darbo nes artėja kalėdos gali būt ir daugiau.pirma diena buvo dešrelių ceche (pastato dydis ir plotas tikrai nemažas).
    įeinam į valgyklą, pasitinka lietuvis Tomas paaiškina kaip apsirengti, pasiimi kelnes, chalatą baltą, guminius botu, tinklinę kepuraitę ir statybininko šalmą, einame į rūbinę, pasirodo kad rūbinėje nėra laisvų spintelių susidėti daiktams, visi naujokai viską meta ant suoliuko, esame perspėjami kad darbo vietoje negalime turėt pašalinių daiktų: telefonų, piniginių ir t.t. taip pat galit būt iškratyti ir patikrinti. bet negi paliksiu,- teko pasiimt, kad nepavogtų. dešrelių ceche +3 laipsniai, prie pat faršą darbo su maišyklėm ten 0 (zjbys su guminiais dirbti...) klaiki naktis 12 valandų su viena 20 minučių pertrauka per kurią 10 minučių valgiau 5 lipau laiptais iš trečio į pirmą ir atgal kad parūkyt. visi sustoja prie ilgo stalo, turi žirkles ir karpai dešreles po 10 iš aparato važiuojančias, pamatė kad nespeju, po pusvalandžio stovėjau kitam linijos gale ir pakavau viską į akcijines dėžutes. dirbo ten lietuviai, latviai, lenkų nebuvo ten, ceche iškart už akių užkliuvo dvi akmens amžiaus kameros(paklausus seniau dirbančio darbuotojo jis teigė: neveikia, čia dėl vaizdo). darbo greitis nežmoniškas, varo visi kaip išprotėję, jau buvau lietuvoje dirbęs pakavime, tai nebuvo man naujiena. liniją net pastoviai tekdavo stabdyti, nes nespėdavo žmonės. baigėsi pamaina, laimingas, kad atkentėjau lekiu iki parkingo ir važiuojam namo. mašinoje visi dvokė fabriku, rūbų skalbimas po savaitės nepanaikino kvapo.
    gyvenome Norwich mieste. Miestas man patiko ir net labai: centras didelis, senų pilių yra, klubų gatvė, visgi kažkada šis miestas buvo Anglijos sostine, einant per centrą juodžių ir babajų nesimato, ko nepasakysi apie kad ir Londoną. nuo Norwich iki Watton apie 25 mylios, tai man apie valandą kelionė į vieną galą tik su automobiliu+ dar turėjau daeiti iki centro kad mane paimtų automobilis apie pusvalandis. pamainos keisdavosi 4 ir 16 valandą. miegot nelabai būdavo kada, kai darbui sugaišdavau ~15 valandų. atidirbau 4 dienas, jaučiausi permuštas, skambina vėl sako ateik ir ryt į naktinę nes labai daug dabo, kas belieka, reikia eit, nesispardysi juk tik atvažiavęs. nusiuntė su tokiu lietuviu į kambariuką, atveža ten biną su kiaulių skrandžiais ir sako va maišiukai, va skrandžiai, dekit po 5. aš jautrus kvapams, pradėjau žiaugčiot, vos nevemiu, o šalia latviai dirba ir žvengia, atėjo leaderis sako ko taip lėtai dirbi, pasakiau situaciją, sako gerai kitą darbą duosim, atvežė kitą biną, plastikinių dežių, kitam bin'e kiaulių kojos. sako dėk po 30 į dežė ir ant linijos, na tai jau nebuvo taip žiauru, bet geriau net negalvoti ką darai.
    kitą dieną pasakiau nuėjęs į agentūrą, kad manęs daugiau ten nesiūstų, nesiuntė, nusiuntė kitur, dirbau karbonadų ar kažkas panašaus ceche. dirbam o virš linijos kambariukas, sėdi vaizeriai ir stebi, jei kas nepatinka rėkia iškart, pasirodo kad ta stora boba su baltu šalmu yra lenkė,- smagu. Dirbau mėsos pjaustymo ceche, užsimauni metalinę pirštinę, peilį į kitą ranką ir pirmyn. Dėl šaltos temperatūros mane pradejo varyt į tualetą, dirbu pirmame aukšte, o WC trečiame, dar pabandyk dažniau pavaikščiot, tai rėkt pradeda, tipo tu stabdai liniją, per tave mes nepadarysim target‘o. Po 10 dienų pasijutau blogai, pakilo tempertūra, pamatavus rodė 40,5 nelabai juokinga, paskambinau į agentųrą ir pasakiau kad noriu laisvų, tie putotis pradėjo, sako pas mus tiek daug darbo o tu neateini, aš jiem pasakiau kad sergu, na šiaip taip davė dvi išeigines. Iki kalėdų taip ir vargau, prisižiūrėjau tokių dalykų, kad dešreles valgyti praėjo noras, kaip spjaudo į mėsą, snargliuoja. Vieną kart pritrūko mėsos, tada atvežė gražinimo dešrelių paletę, liepė keliems mūsų viką ištraukt iš celofanų, o smirda tos dešrelės neapsakomai, kitos atrodo kad jau pradėję pūti, suvertė viską į maišyklę, karštu vandeniu praplovė, dadėjo šviežios mėsos ir dšrelės vel kaip naujos. Dieną kaip tik Lidl parduotuvėje buvau, kai pamačiau tas dešreles žiaugčioti pradėjau, net kramtoma guma nepadėjo. Mėsoje kaulai mažesni ir kremzlės ne bėda, nes maišyklė puikiai juos sutvarko... prisiklausiau įvairių istorijų kaip žmonės ten atsidūrė, kiek ir kokių darbų pakeitė. Lengviausias darbas buvo plauti bin‘us su šlanga, kurį dirbau gal 2 dienas.
     
    Iki kalėdų pradirbau, paskui buvo taip 3 kart iš eilės pakviečia į darbą, keliesi anksčiausiai, atvažiuoji, padirbi nuo 15 minučių iki valandos, ateina superwaizeris, perskaičiuoja žmones, tada sako tu tu ir tu eini namo, nes šiandien nėra toks didelis užsakymas, pradėjau pykt ant agentūros, skambinu jiems vos nesikolioju kam jie gaišina mano laiką, juk kiekvienas nuvažiavimas kainuoja ( mokėdavom vairuotojui po 6 svarus už kiekvieną reisą į abu galus)
    paskui į darbą agentūra nebekvietė sako: nėra darbo. tris savaites vaikščiojau po miesta, bet taip nieko ir neradau, niekas nenorėjo manęs priimti, nes neturėjau Home office ir National insurance, o agentūrų ten nemažai Norwich mieste. Šiaip netaip susiradau seną pažįstamą kitame mieste, pakalbėjau, susitariau kad laikinai atsikelsiu pasjį, nes man jau bankrotas artėja, taip ir padariau, po 2 savaičių dirbau kitame darbe, po 8 valandas per dieną po 5-6 dienas per savaitė, tai buvo rojus po mėsos fabriko, vat tokia vat istorija.
    susidaryta nuomonė apie ten dirbančius IMHO (mano kuklia nuomone vert. iš anglu k.)
    Normaliausi žmonės ten anglai
    Lenkai- nususėliai ir tinginiai,
    Latviai- netradiciško mąstymo visi iki šiol sutikti
    Lietuviai- visų rankos į save, labai mažai normalių buvo, visi parazitai, o ypač turintys full time (pilną darbo sutartį) Mariau (line leader) tik neduok die aš tave dar kart sutiksiu gyvenime, kad šitap iš tautiečiu savo tyčiotis.
     
    Ar verta ten dirbti?- spręskite patys, aš nerekomenduoju, sveikatos gadinimas. Vaistai brangiau kainuos, nei tie svarai verti.
    Nepirkite crankswich foods produkcijos
    http://www.cranswick.plc.uk/
     
    galvojate apie emigraciją?
    Skaičiuojate ir verčiate svarus į litus bei galvojate oho kiek uždirbau, juk kiek laiko Lietuvoje taupyčiau šiuos pinigus. Dabar pagalvokite iš naujo, anglijos mastu jus gavote pencus, įsikalkite sau į galvą kad nei UK, nei norvegijoj, nei šveicarijoje, niekur už minimumą gerai negyvensite, būsite atmatos ir ubagai, tad jei turite darbą lietuvoje ir gaunate bent kiek daugiau nei minimumą, turite šeimą, antrą pusę, savo būstą, automobilį (kad ir seną) nevažiuokite niekur art į jokius fabrikus, nebent su tikslu kaip studentas vytenis, pinigais čia nesninga tikrai!!!
     
    p.s. šiame tekste gali būti klaidų, nepykite, neturiu laiko jo redaguot ir tvarkyt, manau esmė aiški. Sėkmės renkantis tarp emigracijos ir pastovaus gyvenimo :rolleyes:
  22. Patinka
    Imaginative sureagavo į SidabraZ Istorija apie darba fabrike   
    Auch..
  23. Patinka
    Imaginative sureagavo į vitenas Istorija apie darba fabrike   
    Toliau tesiu savo pasakojima.
     
    Nuo pat pradziu buvo pasakyta, jog atlyginimas bus minimalus, t.y. 6,08 svaro i valanda. Skerdykloje darbo diena vidutiniskai trukdavo apie 8 valandas, o packing'e apie 12.
     
    Atidirbus sias dvi dienas, mums buvo pasakyta, kad esame perkeliami i kita darbo vieta - vieta, kur dirba mesininkai, ispjausto, paruosia mesa. Pradzioje mus perpspejo, kad nuolatines darbo vietos galime nesitiketi kuri laika, todel busim metomi per fabrika, kur truks darbo jegos ir pan.
    Kaip ir pirma karta buvome nuvesti vadybininkes ir pristatyti kitam supervisor'iui. Jis buvo lietuvis, beje labai malonus zmogus. Instruktavo mus, ka reikes daryti, parode kaip viska reikes daryti. Darbas is esmes buvo lengvas, sakyciau netgi per daug lengvas. Reikedavo pasukineti ispjovas tam tikru kampu, kad jos tinkamai pereitu per pjukla, kuris jas perpjaudavo. Dirbau tarp lenku, butent tie lenkai ziauriai nemalonus zmones, vaiksciodavo pasikele, toks jausmas, kad dirbo labai svarbu darba - esme ta, jog buvo labai susireiksmine, bet i mano darza jokiu akemnu, bent jau tiesiogiai man matant nebuvo mesta. Sioje darbo vietoje darbas truko vidutiniskai apie 9-10 valandu.
    Draugas dirbo tame paciame skyriuje, taciau kita darba. Jam tekdavo stumdyti kiaules ant judancios linijos. Darbas is esmes buvo vienas geresniu, fiziskai nebuvo sunku, taciau nebuvo ir lengva.
    Sekancia diena mus apkeite vietomis, jis ejo sukioti mesos gabalu, o as stumdyti kiauliu. Dirbau su tokiu lenku alkoholiku. Alkoholiku sakau todel, nes pastoviai sklisdavo kvapas nuo jo. Taciau isvis nekalbedavo, nes apart lenku kalbos nieko nemokedavo. Todel ramiai dirbdavom sau ir vargo nematydavom. Karts nuo karto ateidavo lietuvis supervisor'ius pasnekint, pajuokaut.
    Dar ta pacia diena suzinojome, jog vel busime perkelti i kita darbo vieta. Tiksliau as busiu perkeltas. Tad sekancia diena jau keliavau i nauja vieta. Perkele mane i lietuviu kolektyva, darem farsa. Pats kolektyvas buvo muziku. Jauni, be dantu, zodziu nieko gero. Taciau neissidirbinejo. Darbas buvo labai sunkus, kadangi tekdavo labai daug kilnoti farso deziu ir jas krauti ant paleciu. Iskraudineti susalusius kaulus is bino. Diena ten trukdavo apie 12 valandu, todel gryzdavau namo nusikales. Dirbant su tais lietuviais, nebuvoma laikomasi higienos reikalavimu, issisnipsdavo snarglius, spjaudydavosi ant zemes, farsas nukrisdavo ant zemes, vistiek imesdavo i deze kaip gera farsa, zodziu, pamacius tokius vaizdus, kiaulienos nesinoredavo valgyt. Jie taip elgdavosi, kadangi patalpa, kurioje dirbome nebuvo filmuojama, o dirbdavome uzsidare, todel kad aks nors pamatys - galimybes buvo lygios 0.
     
    Atidirbus visa savaite, savaitgaliais noredavosi iseit pasizmonet ar pasportuot. Kadangi Lietuvoje sportavau kickboks'a ir atstovavau Lietuvos rinktinej, todel formos nesinorejo prarast, taciau sitam mazam miestely, kuriame tera tik viena gatve, nebuvo sporto klubo kuris dirbdavo savaitgaliais. Dazniausiai, savaitgaliais leisdavom Norwich mieste, todel atsigaudavom, pamatydavom netik fabriko liaudi, bet ir tvarkingus zmones, todel siek tiek gaudavom vidines ramybes.
    Sekmadieni abu su draugu gavome skambucius, jog kol kas nera darbo, paskambins kai bus. Pralaukeme visa savaite sededami namie ir nieko neveikdami. Paciam norejosi eiti ir ka nors daryt. Todel nusprendeme, kad reiktu pasiskambint vadybininkui, kuris pakeite musu senaja vadybininke ir pasakyti, jog galetumeme dirbti ir naktineje pamainoje. Paskambinus, jis pasake, kad naktineje darbo yra ir galime atvykti jau siandien. Tad nuejome ir laukeme valgykloje. Valgykloje taip pat buvo gal 8 zmones. Visi lietuviai, malonus zmones, siek tiek vyresni. Visus mus cia sukviete tam, jog atidaro nauja linija, tiekti mesa Kinijai. Tad mus subure i viena komanda butent siam darbui, kadangi dienine pamaina nespedavo nieko padaryti. Kolektyvas buvo saunus, viskas puiku. Dirbome issijuose, mus priziuredavo supervisor'iai du anglai. Vienas jaunas, draugiskas, visada padesiantis, o kitas ne pirsto pajudint negaledavo net jeigu pamatydavo nukritusia deze, liepdavo pakelt kam nors kitam.
    Mano darbas buvo priimt deze ant linijos, pakist ja po aparatu, jog sis ant jos uzdetu tam tikras juosteles ir supakuotu jas, tada padeti ant paletes pagal tam tikras numeracijas. Surinkus pilna palete reikedavo apvynioti tam tikra juosta visa palete ir isvezti ja i saldytuva, kur laudavo zmones, kurie kraudavo jas i sunkvezimius. Didziausias darbo kruvis tekdavo man, kadangi tekdavo atlikti daug darbu vienu metu. Kuomet mano draugas sverdavo mesa ir praktiskai dykaduoniaudavo. Jis noredavo padeti man, taciau supervisorius liepdavo jam likti prie svarstykliu. Dirbdavom po 12 valandu, beje nakti valandinis tarifas budavo 6.35 svaro i valanda.
     
    Dirbau ilgai ir sunkiai, bet buvau patenkintas, jog jau turiu pastovia darbo vieta.
    Pradirbus sioje darbo vietoje gan ilga laika, buvo pranesta, kad linija Kinijai uzdaro, kadangi naktineje pamainoje mes padarome tiek daug darbo, jog dienineje pamainoje nelieka kas daryti. Kai viskas atrode gerai, susigyvenom su kolektyvu, turejom darbo vieta, gaudavom pinigu, teko vel laukti savaite be darbu.
    Zinoma, gaudavom padirbet po diena kurioje nors vietoje, kur trukdavo zmoniu. Dazniausiai, tai budavo uzgere zmones ir neatvykdavo i darba.
    Beje, labiausiai vertinami fabrike buvo mesininkai, kadangi sio darbo negaledavo dirbti kiekvienas. Buvo reikalinga tam tikros zinios ir patirtis, todel ju alga buvo zymiai didesne. Juos vertindavo taip, jog netgi nepasirode darbe tris dienas vistiek buvo neismetami, kadangi ju nebudavo kam pakeisti.
    Kalbant apie zmones, kurie dirbdavo fabrike galiu pasakyti tik tiek, jog sutikti issilavinusi zmogu su kuriuo gali padiskutuot ar elementariai pakalbet tai galimybiu nedaug. Man pasiseke, kad vaziavau su draugu, todel sunkiom akimirkom kai nieko nesinoredavo vienas kita padrasindavom, prisimindavom, jog atvaziavom cia uzsidirbti ir viskas.
    Pati fabriko fauna buvo labai nemaloni, kaip ir minejau buvo daug kaliniu arba siaip gyvenimo metytu zmoniu. Vieni atvaziuodavo uzsidirbti, kiti tiesiog begdavo nuo savo ankstesnio gyvenimo.
    Konkreciai kalbant apie lietuvius, budavo ivairiu. Vieni prisidare vaiku, nebegaledavo ju islaikyt, todel atvaziavo cia, kiti tiesiog nezino ko nori is gyvenimo arba nesistengia kazko daugiau pasiekti.
    Viena diena teko netgi mustis su girtu lietuviu. Vidury baltos dienos prie parduotuves iejimo uzkliuvau as jam, nepatiko jam mano zvilgsnis. Po to prisiminiau vieno zmogaus zodzius is fabriko, kad niekada negali pasitiket net tautieciais. Nors ir juokinga situacija, taciau priverte susimastyt ir biski i viska salciau ziuret.
    Taip pat patys lietuviai tam miestelyje nebuvo labai issilavine, daugelis angliskai nemokejo visiskai, todel manes paprasydavo pavertejaut, kam i policija iskvietimas, kitam tepalo tatiuruotems, kadangi budamas pats nusipirko losijona kudikiams ir issitepe ranka...
  24. Patinka
    Imaginative sureagavo į vitenas Istorija apie darba fabrike   
    Sveiki,
     
    taigi nusprendziau pasidalinti savo ispudziais is keliones i Anglija.
    Isvykau praeita vasara liepos menesi. Tikslas buvo padirbeti 3 men. susitaupyt masinai. Kaip ir daugelis, tikriausiai zinote, lengviausia darba susirasti fabrike, tuo labiau, kad gyvenau labai mazame miestelyje Watton'e. Kadangi fabrike dirbo draugo tevas - mesininku, todel eiti i fabrika atrode priimtiniausia iseitis, tuo labiau jog dirbsime tik tris menesius.
    Isidarbinti stengemes Cranswick foods fabrike - tai yra mesos fabrikas. Nuejus pirma diena i fabrika uzpildyti darbo paraiskos, mane pasitiko lietuve vadybininke ir nusivede i kambari, kuriame lauke dar daugiau darbo norinciu zmoniu, kurie buvo ivairiausiu tautybiu - lenkai, latviai, lietuviai ir t.t. Uzpildzius paraiskas ir sutvarkius visus dokumentus ta pacia diena, vadybininke paklause, kas noretu pradeti dirbti jau siandien. Iskart pakeliau ranka, kadangi tikslas buvo vienas - uzsidirbti kuo daugiau pinigu. Beje, darbintis ejau ne vienas, o su draugu - abu studentai, taciau darbo nebijojome, kadangi nebuvome baltarankiai. Tad rankas pakeleme abudu. Is visu zmoniu, norejusiu dirbti ta diena, paeme tik mus.
    Vadybininke mane palydejo iki valgyklos, kur mane pasitiko anglas supervisor'ius. Nusivede mane i rubine pasake kuo apsirengti ir pranese, jog lauks manes skerdykloj. Persirengiau rubais, kuriuos duoda fabrikas - baltos kelnes, baltas dzemperis, balti batai, salmas, pirstines ir plauku tinklelis. Iejus i skerdykla iskart krenta i akis drbanciu zmoniu kiekis, visi skuba, pastovus surmulys. Susitikus su supervisor'iu sikart skerdykloje, jis mane pristato kitam lietuviui, jog sis man parodytu ka reiks dirbti.
    Pirmasis darbelis nebuvo sunkus - reikejo patempti kabancias kiaules ant veikiancios linijos, kadangi pagrindine linija buvo sugedusi. Dirbau salia britu ir lietuviu, todel nebuvo nemalonu - britai buvo draugiski, patardavo, lietuviai taip pat pagelbedavo. Po 3 valandu darbo gavau pietu pertrauka (break'a). Gryzus po pertraukos priejes lietuvis pasake, jog reikes dirbti kita darba.
    Naujojo darbo esme buvo tokia, jog judancias ant linijos kiaules reikedavo prapjauti, isimti ju zarnas, kad butu lengviau pradurti slapimo pusle ir imesti ju zarnas i dubeni. Darbas sikart buvo zymiai sunkesnis, kadangi ant linijos keliavo motinines kiaules, o ir pats darbas buvo nemalonus, kadangi buvau visas purviinas, slapias nuo slapimo, beto ir pats kvapelis buvo nemalonus, taciau kvapams nesu jautrus man tai nesudare jokiu rupesciu, tiesiog buvo sioks toks nemalonus kvapelis.
    Baigusis pirmajai mano darbo dienai, skaudejo nugara, tikriausiai, nuo kiauliu zarnu kilnojimo, kadangi linija ejo pakankamai greitai. Dziugu buvo tik tai, jog jeigu kas nors nespedavo, sustabdydavo linija ir niekas nebudavo pries ir nereiksdavo jokiu nepasitenkinimu. Zinojau, jog kita diena dirbsiu vel ten pat, todel buvau ramus, kad zinau kad turesiu darbo.
    Mano draugo pirmoji diena taip pat buvo sunki. Ji nuvede i packing'a, taciau darbas buvo sunkus. Dirbo jis latviu ir lietuviu kolektyve. Reikedavo jau sutvarkyta, ispjaustyta ir paruosta mesa supilti i dezes, kurias vezdavo moterims, o jos pakuodavo. Mesa, kuria reikedavo supilti i bin'us (tai labai dideles dezes), buvo pristatoma jam jau dezese. Pagal bendra tvarka, dezes negaledavo but sunkesnes negu 15 kg berods, tiksliai nepamenu, taciau i dezes budavo kraunama zymiai daugiau, kartais siekdavo net po 40-60 kg. Packing'e dirbo jauni vyrai kadangi ten reikejo nemazai jegos ir istvermes. Pats kolektyvas buvo ziauriai nemalonus, atejus naujam zmogui, visi kiti ziuri kreivai ir nemandagiai. Pirma taisykle - niekada nereikia leisti lipti sau ant galvos, visada turi parodyt, kad atejai cia dirbti, bet pastovet uz save taip pat gali. Siek tiek primena kalejima :D Taciau tikrove tokia, kadangi teks dirbti ne su paciais maloniausiais zmonem. Sitam fabrike, nezinau kaip kituose, buvo labai nemazai kaliniu, netik is Lietuvos, bet ir Lenkijos, bet apie tai veliau...
     
     
    Rasiau paprasta buitine kalba, kad butu lengviau skaityt, klaidas pats issitaisysiu artimiausiu metu. Jeigu domina, tuomet toliau galiu pasakot savo patirti Anglijoje, tiesiog leiskit man zinot ar jums tai idomu. Beje rasiau sita istorija, tiesiog noredamas papasakot, ko tiketis zmonems, kurie zada vykti i Anglija.
     
    Tai tiek, geros dienos.
     
    Antra dalis
  25. Patinka
    Imaginative sureagavo į unity Patirtis Anglijoje   
    Sveiki, broliai ir seserys. Nusprendžiau ir aš pasidalinti savo įspūdžiais apie lietuvių taip pamėgtą šalį- Angliją. Konkrečiau šnekėsiu apie Londoną. Viską sakysiu naujoko lūpomis, nes esu čia tik nuo Sausio, tačiau gal kažkam, galvojančiam sieti ateitį ar bent jau praleisti vasarą, padėsiu savo istorija nuspręsti važiuoti ar nevažiuoti. Kodėl Anglija ir kaip čia atsidūriau? Lietuvoje gyvenau Vilniuje, mokiausi ISM universitete ir vieną dieną sėdėdamas jame supratau per aukštai užsikėlęs savo kartelę, supratau, kad įstojau ne ten, kur noriu ir kad neįsivaizduoju savęs kaip finansininko ar dar ko. Mečiau mokslus, o kadangi mane visada traukė užsienis, svetima kultūra,žmonės ir šiaip norėjau pagyventi sąvarankiškai ant savo pečių, iškart pradėjau galvoti kaip ir ką čia padaryt. Susiradau pažįstamą Londone, paklausiau kaip situacija su darbais. Jis sakė pakalbėjęs su restorano menedžeriu, kuriame jis dirba ir menedžeris sako tegul atvažiuoja, kur nors tikrai prakišim (tas restoranas turi didžiulį tinklą). Atvykau į Londoną, draugas priėmė gyventi pas save. Ir štai pirmoji pamoka - niekada per daug nepasitikėk užsieniečiu, tu jam čia esi niekas. Menedžeris, žadėjęs daug, išsiuntė vos porą laiškelių kažkur, iš kur ,aišku, atsakymų jokių. Supratau, kad tikrai nesėdėsiu sudėjęs pečių ir pradėjau ieškoti darbų baruose (ten turiu patirties). Kadangi CV nebuvo nieko, kas būtų susiję su anglišku darbu, niekam ir nebuvau įdomus. Nuėjau į porą agentūrų - nieko. Ir kažkodėl sugalvojau nusiųsti laišką darbdaviui ieškančiam barmeno part-time. Iškart man paskambino ir sako atvažiuok pasišnekėti. Po kiek laiko pradėjau ten dirbti, prasidėjo pažadai koks tu geras, kaip aš tau suteiksiu full time, tu būsi čia vos ne menedžeris ir t.t. Kitas dalykas iškart pasirodęs keistas - kai paklausiau kiek man žada mokėt, sakė dabar 6 už valandą, nes mano bankininkas yra atostogose, nežinau kiek tau max galiu mokėt, kad abu laimėtumėm su mokesčiais. Bankininkas atostogose prabuvo apie 1,5 mėn., supratau, kad dirbu nelegaliai ir išėjau, tuo labiau kad darbdavys buvo toks, ko be paprašysi, tas later later tomorrow tomorrow. Vėliau anglija.lt atsiradau skelbimą, kad ieško padavėjo lietuviškame restorane, pakvietė, sakė bus full time. Padirbau tris dienas ir gaunu laišką, senas kolektyvas per tave gauna mažiau valandų, galiu pasiūlyti tau tik part time. Sakau ok, nes galvojau bent kažkoks pinigų šaltinis, kol ieškosiu kito darbo. Atrašo - galvojau tau netiks, todėl jau pakviečiau kitus kandidatus. Tad antroji pamoka, žinoma visiems - Tautietis Anglijoje ne draugas. Visi pradėjo "knisti" protą, ko tu ieškai tik tuose restoranuose, atvažiavai čia ir nori normalaus darbo, eik ieškokis kokio fabriko ar pan. Tačiau aš į tai nekreipiau dėmesio ir vadovavausi taisykle, kuria galėčiau laikyti trečiąja pamoka - KAS IEŠKO, TAS RANDA . Atsiradau darbą viename geriausių restoranų Londone su tokia alga, kad nesigailiu iššvaistęs nemažai laiko, kad galų gale dirbti tokiame restorane. Viskas pradeda taisytis, gyvenimas įgauna naujas spalvas. Man čia labai patinka, patinka žmonės, patinka judėjimas, patinka tai, kad senukas šluodamas gatves vaikšto su šypsena. Gal aš čia dar per mažai laiko, bet tikiuosi, kad į Lietuvą grįžti reikės tik giminėms ir draugams aplankyti. Kol kas tiek, ačiū už dėmesį, klauskit jei kas įdomu. :)
×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...