Pereiti prie turinio

nuosprendis: nepilnamecio elgesio apribojimas


Rekomenduojami pranešimai

gal galite paaiskinti kas tai konkreciau? nelabai randu

 

 

 

Naujienos Prokuroro komentaras

Atgal [spausdinti]

 

Teismas už viešosios tvarkos pažeidimus atleido nepilnametį nuo baudžiamosios atsakomybės, tačiau skyrė auklėjamąją priemonę – elgesio apribojimą. Kas tai yra, kada jis taikomas, kuo pasireiškia elgesio apribojimas?

2008 06 04

 

 

 

Atsako Panevėžio apygardos prokuratūros Apeliacinio skyriaus specializuotas nepilnamečių justicijos srityje prokuroras Ignas Raila

 

Valstybė, realizuodama savo funkcijas, organizuodama baudžiamąjį persekiojimą ir taikydama prievartos priemones, numato įvairias garantijas ir saugiklius, kurie apsaugo nepilnametį nuo neigiamo baudžiamosios justicijos poveikio. Valstybė labiau diferencijuodama ir atskirdama nepilnamečių baudžiamąją atsakomybę nuo suaugusių asmenų, įstatymu numatė: riboti laisvės atėmimo bausmės ir didinti auklėjamojo poveikio priemonių taikymo šiems asmenims galimybes, padėti nepilnamečiui pakeisti gyvenimo būdą ir elgesį, derinant baudimą už padarytą nusikalstamą veiką su jo asmenybės ugdymu, auklėjimu, neteisėto elgesio priežasčių šalinimu, o taip pat ir sulaikyti nepilnametį nuo naujų nusikalstamų veikų padarymo.

Įgyvendinant konkrečias atsakomybės priemones, teismas, spręsdamas kausimą dėl bausmės paskyrimo asmeniui ar jo atleidimo nuo bausmės, vadovaujasi bendrais bausmių skyrimo pagrindais ir taisyklėmis, kurios yra vienodos visiems nusikalstamą veiką padariusiems asmenims. Tačiau dėl nepilnamečių teismas papildomai atsižvelgia į prie baudžiamosios bylos esančią, tai vadinamąją „charakterizuojančią“ medžiagą:

 

*

nepilnamečio gyvenimo ir auklėjimo sąlygas;

*

sveikatos būklę ir socialinę brandą;

*

anksčiau taikytas poveikio priemones ir jų veiksmingumą;

*

nepilnamečio elgesį po nusikalstamos veikos padarymo.

 

Tik esant išsamiems duomenims apie nepilnametį, prokuroras ir teismas gali tinkamai parinkti nepilnamečiui bausmės rūšį ir jos terminus arba spręsti klausimą dėl jo atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės ir skirti atitinkančias baudžiamojo auklėjamojo poveikio priemonių rūšis ir jų terminus.

Teismas, skirdamas bausmę, atsižvelgia į visas sąlygas: ar nepilnametis pirmą kartą padarė neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, ar nukentėjusio asmens atsiprašė ir visiškai ar iš dalies savo darbu ar pinigais atlygino arba pašalino padarytą turtinę žalą. Būtina sąlyga, kad nepilnametis suvoktų savo padarytų veiksmų žalą, gailėtųsi padaręs nusikalstamą veiką ir pripažintų savo kaltę. Baudžiamojoje byloje esanti charakterizuojanti medžiaga leidžia pasitikėti nepilnamečiu ir daryti prielaidą, kad jis ateityje daugiau nusikalstamų veikų nedarys. Valstybės vardu teismas nepilnamečiui už padarytą įstatymu uždraustą veiką atleidžia, dovanoja. Būna atvejų, kai piktnaudžiaujama tokia egzistuojančia praktika. Pvz., pilnametis, siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės už padarytą nusikalstamą veiką, prašo nepilnamečio prisiimti kaltę. Atleistam nuo baudžiamosios atsakomybės nepilnamečiui po nuosprendžio neatsiranda teisinių pasekmių, t. y. jis vertinamas kaip neteistas asmuo. Tačiau negalima sakyti, kad ši „dovana“ yra besąlyginė. Teismas tokiam nepilnamečiui skiria vieną, tačiau ne daugiau kaip tris tarpusavyje suderintas auklėjamojo poveikio priemonių rūšis:

 

*

įspėjimas;

*

turtinės žalos atlyginimas arba jos pašalinimas;

*

nemokami auklėjamojo pobūdžio darbai;

*

atidavimas tėvams ar kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims, kurie rūpinasi vaikais, ugdyti ir prižiūrėti;

*

elgesio apribojimas;

*

atidavimas į specialią auklėjimo įstaigą.

 

Viena iš populiariausių auklėjamojo poveikio priemonių yraelgesio apribojimas, numatytas Baudžiamojo kodekso 87 straipsnyje. Šia priemone nepilnamečio elgesys gali būti apribotas nuo 30 dienų iki 12 mėnesių. Teismas nepilnametį gali įpareigoti:

 

*

būti namuose nustatytu laiku (gali būti nustatytas įpareigojimas ne ištisai, o savaitės dienomis, skirtingomis valandomis). Tokie įpareigojimai skiriami daugumai nepilnamečių. Gali būti padarytos ir išimtys: tam tikru paros metu gali būti sutrumpintas laikas arba kurią nors savaitės dieną jis neribotas. Tai priklauso nuo individualių sąlygų ir poreikio;

*

mokytis, tęsti mokslą arba dirbti. Konstitucijoje yra nustatytas reikalavimas vaikams iki 16 m. mokytis. Toks įpareigojimas taikomas daugumai nepilnamečių, siekiant, kad jie suprastų žinių svarbą, įgytų išsilavinimą, profesiją;

*

įgyti tam tikrų žinių ar išmokti draudimus. Šis įstatymo numatytas įpareigojimas nepopuliarus, nes išmokti draudimai labai greitai užmirštami. Gali būti reikalavimas išmokti mokinio taisykles, elgesio su gyvūnais taisykles ir kitas žinias;

*

atlikti visą gydymosi nuo alkoholizmo, narkomanijos, toksikomanijos ar venerinės ligos kursą. Šis įpareigojimas skiriamas tik tėvų ar globėjų prašymu ir jeigu nepilnametis sutinka, todėl jis skiriamas labai sunkiai;

*

dalyvauti valstybinių ar nevalstybinių įstaigų bei organizacijų rengiamose socialinio ugdymo ar reabilitacijos priemonėse. Lietuvoje jis taikomas retai, kadangi susiduriama su institucijų, kurios organizuoja tokio pobūdžio renginius, stoka.

 

Taip pat teismas nepilnamečiui gali uždrausti:

 

*

žaisti azartinius žaidimus;

*

užsiimti tam tikra veikla;

*

vairuoti motorinę transporto priemonę (motociklą, automobilį ir pan.);

*

lankytis vietose, kuriose daroma neigiama įtaka nepilnamečio elgesiui arba bendrauti su žmonėmis, darančiais jam neigiamą įtaką. Šis draudimas taikomas dažniausiai;

*

be kontroliuojančių institucijų žinios keisti gyvenamąją vietą. Šis draudimas susijęs su tuo, kad kontroliuojanti nuosprendžio vykdymą institucija galėtų visada rasti nepilnametį. Šis draudimas susijęs su nepilnamečio aplinka, su kuria jis susipažinęs, prie kurios yra pripratęs ir tikimasi, kad ji daro mažesnę žalą nei naujoji.

 

 

jeigu kam prireiks radau pats

 

o kaip gal nezinot gal galima apskusti si sprendima?

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...