Pereiti prie turinio

Individuali veikla. Kaip įregistruoti individualią veiklą?


Rekomenduojami pranešimai

1. Kada reikia teikti pirmaja deklaracija isteigus veikla pvz 2014-02? Ir kada antra deklaracija? Paskiau po vieneriu metu ir t.t.

 

2. Ar perkant prekes is uzsienio/lietuvos pardavejas privalo saskaitoje nurodyti mano (pirkejo) asmens koda ar pazymos numeri?

 

Dekui uz konkrecius atsakymus

 

1. 2015, 2016 ir t.t.

 

2. Rekomenduotina, asmens kodas - identifikacinis numeris, nors dažnai jį bijoma kams nors sakyti ar duoti net faktūrai išrašant, bet to tikrai nereikia vengt. Visuomet rašau fizinio asmens kodą, taip pat ir IV pažymos numerį :)

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

1. 2015, 2016 ir t.t.

 

2. Rekomenduotina, asmens kodas - identifikacinis numeris, nors dažnai jį bijoma kams nors sakyti ar duoti net faktūrai išrašant, bet to tikrai nereikia vengt. Visuomet rašau fizinio asmens kodą, taip pat ir IV pažymos numerį :)

 

Pagal paskutini asmens duomenu istatymo isaiskinima asmens kodas gali buti nerasomas nes yra gan konfidencialus o galima rasyti pazymos numeri.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki,turiu klausima. Gal kas galetu padeti? Noriu pradeti uzsiimti krumu pjovimu apleistose zemese,laukuose,ir viena firma siulo sutarti,taciau reikia tureti kazka. Tai galvoju ,kad tiktu individuali veikla pagal pazyma. Ar patartumete kazka kito? Beje,dar reiktu samdyti kelis zmones. Ar tai galima dirbant pagal pazyma? Labai aciu uz atsakymus.

 

Laba diena,

 

Renkantis verslo formą reikia atkreipti dėmesį į keletą dalykų: užsiimti individualia veikla yra paprasčiau – nereikia steigti įmonės, kurti bendrovės valdymo struktūros, reikalingos mažesnės pradinės investicijos, tačiau prieš apsisprendžiant, ar užsiimti individualia veikla, ar geriau steigti juridinį asmenį, reikia atsižvelgti ir į tai, kad skiriasi šių dviejų verslo vykdymo formų apmokestinimo tvarka, mokesčių tarifai, atsakomybės laipsnis, steigėjų skaičius ir panašiai. Bene svarbiausia pažymėti, kad individualia veikla užsiimančio asmens civilinė atsakomybė už verslo vykdymo metu prisiimtus įsipareigojimus nėra ribojama, t. y. veiklos metu susidariusios skolos kreditorių pageidavimų gali būti išieškotos iš viso individualia veikla besiverčiančio asmens turto. Tuo tarpu ribotos civilinės atsakomybės juridinių asmenų (pavyzdžiui mažųjų bendrijų) nariai už šių juridinių asmenų prievoles neatsako ir, verslui nepavykus, juridinio asmens skolų dengti savo turtu neprivalo. Taigi, jeigu veiklos vykdymo metu verslo vystymui ketinate skolintis didelį kiekį lėšų, nesate tikras dėl numatomų pajamų pastovumo bei yra tikėtina, kad negalėsite laiku darbuotojams išmokėti atlyginimų, siekiant riboti jūsų verslo riziką, patarčiau apsvarstyti ne tik individualios veiklos vykdymo, bet ir juridinio asmens steigimo galimybę.

 

Jeigu priimdamas sprendimą dėl tinkamiausios veiklos vykdymo formos taip pat norėtumėte įvertinti vienu ir kitu atveju taikomus mokesčiu, siūlyčiau atkreipti dėmesį į tai, kad vykdant individualią pagal pažymą, Jums reikėtų mokėti šiuos mokesčius:

 

1. Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestį – 9% dydžio įmokos nuo 50% individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų;

2. Valstybės socialinio draudimo mokestį (VSD) – 28,5% dydžio įmokos nuo 50% individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų;

3. Gyventojų pajamų mokestį (GPM) – 5% nuo pajamų.

 

Pažymėtina, jog individualios veiklos apmokestinamosios pajamos (suma, nuo kurios skaičiuojami mokesčiai) apskaičiuojamos kaip skirtumas tarp gautų (uždirbtų) ir tai veiklai patirtų išlaidų (leidžiamų atskaitymų). Išlaidos (leidžiami atskaitymai) turi būti pagrįstos dokumentais, turinčiais visus LR buhalterinės apskaitos įstatyme bei kituose teisės aktuose numatytus privalomus apskaitos dokumentų rekvizitus. Kaip alternatyva leidžiamiems atskaitymams gali būti pripažįstama suma, lygi 30% gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų. Gyventojas, pasirinkęs apmokestinamąsias pajamas apskaičiuoti šia nustatyta tvarka, neprivalo turėti išlaidas pagrindžiančių dokumentų.

 

Kalbant apie juridinių asmenų veiklos apmokęstinimą, o konkrčiai apie mažosios bendrijos (toliau – MB) mokamus mokesčius, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad MB narių mokamų mokesčių dydis priklauso nuo to ar MB išmokėtos lėšos laikomos 1) MB pelno dalies išmokėjimu, ar 2) pinigų išmokėjimu MB narių asmeniniams poreikiams.

 

Pirmuoju atveju, MB narys turės sumokėti 15 % dydžio gyventojų pajamų mokestį (toliau – GPM) nuo visos per metus išmokėtos sumos. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad mažoji bendrija nuo uždirbto pelno moka 15% arba lengvatinį 5% pelno mokestį. Teisę į lengvatinį pelno mokesčio tarifą, lygų 5%., (i) turi įmonės, kurių vidutinis sąrašinis darbuotojų skaičius neviršija 10; (ii) mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 1 mln. litų bei (iii) įmonių dalyvis neturi daugumos kituose vienetuose (pavyzdžiui, Jūsų atveju MB narys ar jo šeimos nariai, su kuriais sieja bendras namų ūkio tvarkymas, negali turėti individualios įmonės; MB narys negali turėti daugiau kaip 50 proc. kito vieneto akcijų ir t.t.) (baigtinį sąrašą dėl dalyvavimo kituose vienetuose rasite LR Pelno mokesčio įstatymo 5 str. 3d.).

 

Antruoju būdu, t.y. MB lėšas nariui išmokant kaip skirtas tenkinti asmeninius poreikius, MB už pinigus gavusį narį turėtų sumokėti 26,3 procentų VSD įmokas. Papildomai, MB narys nuo gautos sumos turėtų sumokėti dar 15% dydžio GPM.

 

Be aukščiau paminėtų mokesčių, žinotina, kad MB už MB narius moka 9 procentų dydžio PSD įmokas nuo sumos, nuo kurios skaičiuojamos jų (narių) VSD įmokos. Ši įmoka mokama kartą per mėnesį nuo išsiimtos MB nario asmeniniams poreikiams lėšų sumos. Tais atvejais, kai MB laikinai nevykdo veiklos ir apie tai yra informavusi VMI arba neišsiima asmeniniams poreikiams pinigų, kaip su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų, MB nariai, kurie nėra drausti kitoje draudžiamųjų PSD kategorijoje (pvz., nedirba pagal darbo sutartį, nėra draudžiamas valstybės lėšomis ar pan.), kas mėnesį už save moka 9 procentų minimaliosios mėnesinės algos dydžio įmokas (šiuo metu 90 Lt per mėn.).

 

Pažymėtina, kad, pagal šiuo metu galiojantį teisinį reglamentavimą, nuo kitų metų pradžios MB už savo narius privalomai turės mokėti VSD įmokas apskaičiuotas nuo sumos ne mažesnės kaip šalyje nustatytos minimalios mėnesinės algos dydis nepriklausomai nuo to ar MB nariai per atitinkamą laikotarpį išsiims MB lėšų asmeniniams poreikiams ar ne.

 

Siekiant pasinaudoti MB teikiamomis mokesčių lengvatomis, reikėtų žinoti, kad nuo MB vadovo, dirbančio pagal civilinę sutartį, atlygio yra mokamas tik 15% GPM mokestis (t.y. skirtingai nei pvz. UAB vadovui, jam nėra taikomi PSD ir VSD mokesčiai).

 

Galiausiai reikėtų paminėti, kad Lietuvos Respublikos darbo kodekso 16 str. 2 dalyje nustatyta, kad darbdaviu gali būti kiekvienas fizinis asmuo. Gyventojai, pasirinkę tam tikrą individualios veiklos vykdymo formą (įregistravę individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą), turi laikytis atitinkamų jų veiklos sritį reglamentuojančiuose Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytų reikalavimų. Kadangi teisės aktai nedraudžia individualią veiklą pagal pažymą vykdantiems asmenims įdarbinti kitus gyventojus, tokie asmenys gali samdyti gyventojus bei sudarydami su jais darbo sutartis.

Redagavo GoldmanHill
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Priklauso nuo tavo veiklos, 15% moka laisvosios profesijos.

GMP tarifas - 15% tarifas taikomas "laisvųjų profesijų" (pvz. advokato, notaro, antstolio, konsultanto, apskaitininko, auditoriaus, architekto, dizainerio, gydytojo, psichologo, žurnalisto, maklerio, brokerio ir pan.) veikloms, 5% - visoms kitoms. Daugiau apie laisvąsias profesijas.

Jei uzsiimu forex,tai rinktis makleris ar ka? Kad butu 5%?

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Turbut sitas?

 

) ekonomikos srityje savarankišką veiklą vykdantys gyventojai: apskaitininkai, auditoriai, buhalteriai, finansų konsultantai, mokesčių konsultantai, ekonominių vertinimų ekspertai (nekilnojamojo turto vertintojai, juvelyrinių ir antikvarinių dirbinių vertintojai ir pan.), makleriai, brokeriai (asmenys — kaip nepriklausomi tarpininkai vykdantys prekių ir vertybinių popierių pirkimo-pardavimo sandorius prekių ir vertybinių popierių biržose) ir kiti panašią veiklą vykdantys gyventojai;

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Svečias Unseen

Sveiki,

 

Iškilo toks klausimas, ar su IV yra kokie pajamų ribojimai? Nes kiek radau informacijos, tai tik, kad viršijus 100000LT ribą, būtina registruoti PVM mokėtoją, o jei tarkim per metus pajamos 200-400k, galiu dirbti su IV?

Jei gautos pajamos viršys 155 000lt per paskutinius 12 mėnesių (ne per mokestinius metus), teks registruotis PVM mokėtoju. Jei viršysi šią sumą, vistiek galėsi dirbti su IV, tik teks registruotis PVM mokėtoju.

Redagavo Unseen
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki uzdarbieciai. Ar teisingai paskaiciavau mokescius (prisegu paveiksleli). Jeigu tarkim per 2013 metus is savo elektronines parduotuves gavau 12000 pelno, tai mokesciams nueina 2000 lt? Tiesiog noriu isitikinti :)

 

Jei gavai tiek PELNO, tai yra, pinigų, kurie lieka tau atmetus išlaidas (sąnaudas) - tada skaičiuoji blogai. Jei tu gavai tiek PAJAMŲ - tada skaičiuoji gerai, bet ar e-parduotuvei ne geriau kaupti sąnaudų dokumentus, o ne braukti 30%.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Ar reikia nurodyti uzsakant IV vykdymo pazyma, koks mokesciu mokejimo modelis bus, t.y. atemus islaidas ar 30% nuo pajamu? Ar tai pats nusprendi ir pildai atitinkama zurnala be informavimo VMI apie pasirinkta varianta?

 

Nereikia. Visa tai bus matoma deklaruojant. Tai yra, kai pats deklaruosi, pats ir spręsi. Gali vienais metais vienaip elgtis, kitais kitaip.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Ir dar keli klausimai:

 

1. Ar tinka pildyti Pajamu-islaidu zurnala, jeigu pagal mokesciu metoda reikalinga pildyti tik Pajamu ataskaitos zurnala? Deja, pastaraji zurnala prekyboje internete radau tik pas viena pardaveja, o Pajamu-islaidu zurnalu pilna visur.

 

2. Ar galima naudoti ir nurodyti saskaitoje fakturoje kelias atsiskaitomasias saskaitas?

 

3. Ar privalo saskaitos serija-numeris sutapti su mokejimo pavedimo paskirtimi?

Redagavo aidahas
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki, perskaičiau, bet vistiek ne iki galo išsiaiškinau, tai klausiu blondiniškai:

 

- Aš esu laisvai smadoma rašytoja rašant tiek įmonėms, tiek fiziniams asmenims. Tebunie išsiimu aš IV, tai kas metų gale nurodys mano pajamas, kai reikės deklaruoti, aš pati? Pas mane ne tik už darbą įplaukia pinigai į tą sąskaitą.

 

- Kosmosas man tie mokesčiai. Jei tarkim vidutiniškai į mėnesį uždirbu 800 litų, kokius procentus reiktų mokėt. Ir apskritai, kaip būtų suskaičuojama, kokią sumą per metus uždirbau (nu čia kartojuosi).

 

- Jei dirbu pagal IV, tai ar galiu teikti sąskaitas-faktūras? Yra skirtumas ar rašau įmonėms ar fiziniams asmenims?

 

 

Nieko nieko nesuprantuuu....

Bet kaip studentė visas socialines garantijas turiu, nors kai syprantu ligonių kasom ir t.t. vistiek privaloma mokėti?

Redagavo RutaS3
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Pradziai moralo: Na tikrai blondine, esi rasytoja atrodo turi galva bet pasiskambinti i vmi negali pasiklaust arba bent perskaityti ju puslapyje apie IV ? Gi rasytoja esi tai manau ir skaityt megsti??

 

1. Deklaruot gausi pati, aisku niekas nedraudzia pasisamdyti zmogu kuris tuo uzsiima ir pagelbes tau.

2. Apie mokescius cia manau kas treciame puslapyje yra parasyta negi ant tiek tingi paskaityti??

3. Galima israsyt saskaitas fakturas arba pirkimo pardavimo kvitus naudoti, aisku su saskaitom lengviau na bent jau man. Israsant saskaita imonei nurodai jos visus rekvizitus, israsant fiziniam asmeniui nurodai varda pavarde.. paprasta..

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki, perskaičiau, bet vistiek ne iki galo išsiaiškinau, tai klausiu blondiniškai:

 

- Aš esu laisvai smadoma rašytoja rašant tiek įmonėms, tiek fiziniams asmenims. Tebunie išsiimu aš IV, tai kas metų gale nurodys mano pajamas, kai reikės deklaruoti, aš pati? Pas mane ne tik už darbą įplaukia pinigai į tą sąskaitą.

 

- Kosmosas man tie mokesčiai. Jei tarkim vidutiniškai į mėnesį uždirbu 800-1000 litų, kokius procentus reiktų mokėt. Ir apskritai, kaip būtų suskaičuojama, kokią sumą per metus uždirbau (nu čia kartojuosi).

 

- Jei dirbu pagal IV, tai ar galiu teikti sąskaitas-faktūras? Yra skirtumas ar rašau įmonėms ar fiziniams asmenims?

 

 

Nieko nieko nesuprantuuu....

 

As jau domejaus sitais klausimai.

 

1. Pajamas deklaruosi pati. Butent tas pajamas, kurios gautos vykdant nurodyta IV veikla ir pagristos israsytom saskaitom. Jeigu gavai pinigu uz parduotus kokius daiktus ir pan., tai ju itraukti nereikia.

 

2. Yra keli mokejimo variantai: atskaiciuojant faktiskai pagristus atskaitymus arba paprastesnis - atskaitymais (islaidoms skirtoms gauti pajamas) laikoma 30% nuo visu pajamu.

 

PVZ pagal antra varianta:

 

Gavai per metus 10 000 lt iplauku. Vadinasi 30% atskaito pries skaiciuojant mokescius. Gaunasi 7000 lt. Tai vadinama pelnu. Nuo puses pelno (7000:2 = 3500 lt) skaiciuoja 28,5% VSD mokesti. O pelno mokesti (5 arba 15%) skaiciuoja nuo viso pelno, t.y. 7000 lt.

 

Be siu dvieju mokesciu dar reikia savarankiskai moketi 90 lt kas menesi PSD imoka, jei nesi kazkur apdrausta, t.y. nedirbi imoneje oficialiai ar nesimokai.

 

Tokiu mokejimo budu gautusi apie 14% mokesciu nuo visu pajamu + PSD sumoje 1080 lt per metus.

 

Internete yra IV mokesciu skaiciuokliu pasibandyti.

 

3. Privalai teikti saskaitas fakturas visiems uz suteiktas paslaugas.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Svečias Unseen

Sveiki, perskaičiau, bet vistiek ne iki galo išsiaiškinau, tai klausiu blondiniškai:

 

- Aš esu laisvai smadoma rašytoja rašant tiek įmonėms, tiek fiziniams asmenims. Tebunie išsiimu aš IV, tai kas metų gale nurodys mano pajamas, kai reikės deklaruoti, aš pati? Pas mane ne tik už darbą įplaukia pinigai į tą sąskaitą.

 

- Kosmosas man tie mokesčiai. Jei tarkim vidutiniškai į mėnesį uždirbu 800 litų, kokius procentus reiktų mokėt. Ir apskritai, kaip būtų suskaičuojama, kokią sumą per metus uždirbau (nu čia kartojuosi).

 

- Jei dirbu pagal IV, tai ar galiu teikti sąskaitas-faktūras? Yra skirtumas ar rašau įmonėms ar fiziniams asmenims?

 

 

Nieko nieko nesuprantuuu....

Bet kaip studentė visas socialines garantijas turiu, nors kai syprantu ligonių kasom ir t.t. vistiek privaloma mokėti?

Deklaruoti reikės pačiai kai pasirodys preliminarios pajamų deklaracijos, reikės surašyti skaičiukus ir tiek, nurodysi tik gautas pajamas už IV darbus. Mokestinis laikotarpis skaitosi nuo metų pirmos dienos iki metų paskutinės t.y. jei nuo 2013m. sausio 1d. iki 2013m. gruodžio 31d. uždirbai tarkim 12 X 800lt = 9600lt, tai nuo šios sumos ir mokėsi mokesčius, kurie turės būti sumokami iki 2014m. gegužės 1d.

 

Mokesčiai:

PSD: tavo atveju 9 proc. nuo pusės pelno (nesvarbu, kad studijuoji), nes esant jau apdraustam keičiasi PSD tarifas ir kas kas mėnesį 90lt mokėti nereikia.

GPM: 15 proc. nuo viso pelno, nes rašytojai priklauso laisvajai profesijai, nebent rašai reklaminius seo straipsnius, o čia jau galima registruoti reklamos agenūrų veiklą ir tada GPM bus 5 proc nuo viso pelno.

VSD: 28,5 proc. nuo pusės pelno.

 

Pelnas = pajamos - leidžiami atskaitymai (išlaidos). Kiekvienas išlaidas privaloma pagrįsti išlaidas patvirtinančiais dokumentais arba rinktis variantą, kad išlaidomis laikyti 30 proc. pajamų ir tada tų išlaidų pagrįsti nereikėtų.

 

Jei vykdai IV pagal pažymą, ne tik, kad gali, bet tiesiog privalai pateikti vieną iš apskaitos dokumentų pasirinktinai:

Sąskaitą faktūrą

PVM sąskaitą faktūrą (jei esi PVM mokėtojas)

Prekių (paslaugų) pirkimo - pardavimo kvitą.

Dažniausiai visi rašo sąskaitas faktūras.

Tiek fiziniams asmenims tiek juridiniams (įmonėms) išrašomos sąskaitos vienoda tvarka.

 

Taip pat privalėsi pildyti Gyventojo individualios veiklos pajamų - išlaidų apskaitos žurnalą, kurį galima supirkti betkurioje blankų parduotuvėje ar tiesiog pačiam atsispausdinti arba pildyti word/exel failuose.

Redagavo Unseen
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

O kaip tarkim pagristi islaidas, jei perku per ebay? paypalo israsus tiesiog issaugoti ar kaip? kadangi tik tarpininkauju, tai man butina rinkti dokumentus islaidu, nes jei 30 procentu islaidu tai gerokai i minusa nueisiu.. Kazka girdejau, kad jei vmi nesupranta praso isversti saskaitas uzsienietiskas, cia tiesa? Patarkit kaip daryti su paypal.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Svečias Unseen

O kaip tarkim pagristi islaidas, jei perku per ebay? paypalo israsus tiesiog issaugoti ar kaip? kadangi tik tarpininkauju, tai man butina rinkti dokumentus islaidu, nes jei 30 procentu islaidu tai gerokai i minusa nueisiu.. Kazka girdejau, kad jei vmi nesupranta praso isversti saskaitas uzsienietiskas, cia tiesa? Patarkit kaip daryti su paypal.

Mokesčių inspekcijai tinka ir Paypal išrašai.

Redagavo Unseen
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...