Pereiti prie turinio

Naujo tipo priklausomybė


Rekomenduojami pranešimai

Savigalbos literatūra (angl. self help) gali ne tik nuvilti siekiančius greito būdo išspręsti asmenines bėdas, bet ir sukelti priklausomybę.

 

Psichologas dr. Alfredas Laurinavičius

Sociologė Gražina Rapolienė

Rinkodaros vadovė Asta Mikelionytė-Čechovskienė

Leidyklos direktorė Danguolė Viliūnienė

Psichologas dr. Marius Daugelavičius

 

Pirmąją savigalbos knygą prieš 155 metus išleido škotų rašytojas Samuelis Smilesas. 1859 m. jis pardavė 20 tūkst. kopijų, dar po 50 metų parduotų kopijų skaičius išaugo iki 250 tūkst. Dabar, remiantis theguardian.com duomenimis, tai – vienas perkamiausių literatūros žanrų.

 

Galimybė „pataisyti“ save skaitant knygas populiarėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Nymag.com apžvalgininkės Kathryn Schulz žodžiais, nepaisant self help literatūros, žmogus taip ir neišmoko „susitvarkyti su savimi“, tačiau išmoko iš to užsidirbti – kasmet šių knygų parduodama už 11 milijardų dolerių. Vien JAV knygų pelnas siekia 563 mln. dolerių.

 

„Tokio pobūdžio literatūra dažnai yra komercinė ir orientuota į kuo platesnę auditoriją. Joje siekiama viską pateikti suprantamai, kiek supaprastintai, panašiai kaip naudojimosi instrukcijoje. Instrukcijoje negali būti daugiareikšmiškumo, negali būti abejojama tuo, kas ten parašyta. Skaitydamas instrukciją žmogus turi tikėti, kad joje rašoma absoliuti tiesa, ir tokiu atveju yra didžiausia tikimybė, kad jis imsis veiksmo. Tačiau psichologiniuose moksliniuose tyrimuose mes nerandame vienareikšmių atsakymų, kurie pateikiami populiariosios psichologijos knygose“

 

„Kiekvienas yra savo laimės kalvis, nusišypsok, keisk mąstymą, ir tavo gyvenimas pasikeis. Bet visuomenėje egzistuoja nelygybė. Vieno žmogaus startinės pozicijos labai skiriasi nuo kito, pavyzdžiui, kiek pastangų reiktų užsidirbti pirmąjį milijoną darbininko vaikui ir milijardieriaus? Pastarajam galbūt tėvai padovanotų 16-ojo gimtadienio proga. Bet jei ir nedovanotų, jis turi visas galimybes verslo pradžiai – pasiskolinti lėšų, yra tėvų ryšiai, verslumo įgūdžiai, net kalbos prie pietų stalo nuo mažens jį greičiausiai mokė verslumo. Viso to neturi minėtas darbininko vaikas“

 

Ironiška, specialistės įsitikinimu, ir tai, kad knygoje „kaip tapti milijonieriumi“ nebus parašyta, kaip tai padaryti. O jei ir būtų, vien skaitydamas neišmoksi. Anot G. Rapolienės, aišku viena – pirkdami tokias knygas neabejotinai didiname autorių pajamas, o paskaitę įvairius teiginius – gauname dar vieną pasiteisinimą sau.

 

„Psichologai kalba apie narcizų kartą. Bet ko link tai veda, niekas iš tikrųjų nežino. Amerikiečiai pastebi, kad jaunoji karta darbe elgiasi kitaip, kelia aukštus reikalavimus darbdaviui ir pan. Bet jei jie sugeba rasti savo vietą pasaulyje, tarpusavyje sugyventi – kodėl tai turėtų būti blogai? Pasitikėjimas savimi ir tolerancija kitam, mano manymu, puikios savybės. Pasaulis bus kitoks, o koks – pamatysime"

 

Temos priklauso nuo laikotarpio

Anot leidyklos „Vaga“ pardavimų ir rinkodaros vadovės Astos Mikelionytės-Čechovskienės, motyvacinė literatūra Lietuvoje išlieka tarp skaitomiausių. Daugėja ne tik skaitytojų, bet ir knygas rašančių autorių. O temų pasirinkimas priklauso nuo laikotarpio.

 

„Krizės metu buvo itin populiari motyvacinė literatūra, kuri siūlė „receptus“, kaip tapti turtingam, tačiau šiandien skaitytojas didesnį dėmesį skiria savo vidiniam pasauliui, saviugdai, harmoningo gyvenimo kūrimui“, – teigė A. Mikelionytė-Čechovskienė.

 

Jai pritaria ir „Alma littera“ leidyklos direktorė Danguolė Viliūnienė, kurios nuomone, skaitytojus vis labiau domina ne tik saviugda, bet ir tai, kaip sumažinti įtampą, planuoti laiką. „Šiais nuolatinio bėgimo, bruzdėjimo laikais žmogus ieško patarimų, kaip susikurti ramybės oazę, kaip taupyti laiką, kaip nors valandėlei nustoti bėgti ir t.t. Žmogus nebeturi laiko ne tik pabūti su savimi, bet neberanda laiko ir artimiesiems, draugams. Nebemoka arba nebeturi laiko susirasti partnerio, draugų, todėl ieško patarimo knygose.“, – LRT.lt sakė D. Viliūnienė.

 

Nusivylimas laukia nekantriųjų

Kaip LRT.lt teigė psichologas dr. A. Laurinavičius, savigalbos literatūros veikimas priklauso nuo to, kiek skaitytojas yra subrendęs problemos sprendimui.

„Dauguma tokio pobūdžio literatūros skaitytojų nori pokyčių ir gyvenimo kokybės pagerėjimo. Taigi jeigu iki tikslo žmogui trūksta nedaug, o jam į rankas papuola gera knyga, tai pokyčiai gali prasidėti. Knygų skaitymas yra tik intelektualinė medžiaga, bet jeigu po jos seka veiksmas, dažniausiai tam žmogui naujas, nebūdingas, lydimas stiprių išgyvenimų, tai tada žmogaus gyvenimas gali pasikeisti“, – sako psichologas.

 

Tuo metu, anot specialisto, jei asmuo tik skaito, ir tarp esamos bei trokštamos situacijos yra per didelis skirtumas, tai bandymas pasikeisti gali baigtis nusivylimu. Kartais esą neužtenka tik žmogaus pastangų.

 

Psichologas dr. Marius Daugelavičius priduria, kad savigalbos literatūros funkcija yra sukelti motyvaciją, o viskas priklauso nuo to, kiek žmogus ugdosi savo įgūdžius. Tiesa ta, kad žmogus dažniausiai nedaro to, kas parašyta, o knygos sukelta motyvacija tuoj nuslūgsta.

„Ką nors pakeisti žmogui yra sunku, nes jis dažniausiai viduje yra „užsikonservavęs“. [...] Jeigu, sukilus motyvacijai, nėra impulso iš šalies, tuomet, kaip ir visi geri impulsai, nugęsta ir šis. Trumpai tariant, jeigu tokios knygos veikia, tai tik kaip pradinis impulsas“, – LRT.lt aiškina psichologas.

 

A. Laurinavičius pasakoja, jog daug žmonių puoselėja viltis, kad, perskaičius knygą, gyvenimas pasikeis kaipmat. Specialisto žodžiais, praktikoje psichologai gali tam tikriems žmonėms rekomenduoti kokią nors knygą, tačiau ši rekomendacija remiasi pagalbos ieškančio žmogaus situacijos ir jo gebėjimų ją įveikti supratimu.

 

„Tai tarsi recepto išrašymas: konkrečioms problemoms – konkretūs jų sprendimai. Tačiau tai dažniausiai yra tik dalis pagalbos. Tuomet savigalbos knyga gali būti labai veiksminga. [...] Antai Robino Norwoodo knygoje „Moterys, kurios myli per stipriai“ aprašytos moterų istorijos, kurios gyvena su priklausomais asmenimis, kaip jos aukoja savo gyvenimą ir žaloja save. Ši knyga gali padėti skaitytojui pamatyti savo situaciją iš šono ir priimti sprendimus. Taip pat yra daug knygų, skirtų alkoholikams ir narkomanams. Aišku, jos nesukuria stebuklo, tačiau, jei jų skaitymas yra lydimas ir ilgalaikių veiksmų, bendraminčių paramos, žmogaus gyvenimas gali neįtikėtinai pasikeisti. [...] Knygą galima perskaityti ir per dvi dienas, o tam, kad tikslai būtų įgyvendinti, gali prireikti ne vienerių metų“, – tikina A. Laurinavičius.

 

Tampa priklausomybe?

Nenuostabu, kad savigalbos knygose perskaitęs istorijų, žmogus ima fantazuoti apie sėkmingesnį „aš“, o net knygoms neveikiant, jų skaitoma vis daugiau.

„Kad ir kokia būtų savigalbos knyga, ji būna supaprastinta. Labai dažnai remiamasi asmeninėmis žmonių patirtimis ar sėkmės istorijomis, kurios kitiems žmonės ne visada pritaikomos“, – teigia A. Laurinavičius.

 

Psichologijos mokslo tyrimai rodo, kad atskiro žmogaus, atskiros istorijos pateikimas turi didesnę įtikinamą galią, negu apibendrinta, tikslesnė mokslinio tipo informacija. A. Laurinavičiaus nuomone, atvejų aprašymus lengva skaityti, jie įtraukia skaitytoją. Tačiau dažnai skaitymo nelydi pokyčiai, viskas tampa fantazijomis apie sėkmingą save: ką aš daryčiau, jeigu daryčiau, kad viskas būtų sėkmingiau ir t.t.

 

„Skaitymas sukelia laikiną palengvėjimą, po to skaudi realybė vėl gali priminti apie save, o tada nauja knyga ir vėl gali padėti laikinai užsimiršti. Tai tikrai panašu į priklausomybę“, – tikina psichologas.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Kuo labiau inyksti į Saviugdos knygas tuo labiau atrodo kad vis dar trūksta žinių siekiamam tikslui.

BEPROTYSTĖ DARYTI VIS TĄ PATĮ IR TĄ PATĮ IR TIKĖTIS KITOKIŲ REZULTATŲ

Patarčiau konspektuoti tokias knygas, užsirašyti jūsų manymu naudingas mintis.

Nutapyti ar atsispausdinti tikslą ten kur vos tik pabudus kristu į akis.

Eiti tuo tikslu spręsti čia ir dabar realybėje savo rankomis, neužsiiminėjus teoretiko specialybe.

Nes tu gali nuolatos dėlioti variantus, ieškoti tobuliausios galimybės kurios nėra arba gali tiesiog mesti visus svarstymus ir padaryti tai.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prieš 15 metų ir aš skaičiau... Po Kastanedos perėjau ant Kyosakio ir greitai mečiau. Vat ir teisingai padariau, kad daugiau tokio šlamšto neskaitau. Žinote, kur ta priklausomybė nuo sėkmingų knygų gydoma? O gi paskoucherius arba taip vadinamus asmeninio tobulėjimo trenerius, kurių privisę gyvas velnias...

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Gyvenime mačiau visko. Galiausiai, priėjau prie nuomonės, jog nėra nieko baisiau už motyvuotą durnių.

 

:) OJ diagnozės kaip man patinka jos, turi proto duoti gyvenimišką patarimą?

Arba išanalizuoti teiginių nelogiškumą.

 

Štai tau patarimas broli Lietuvi,taip rašydamas neleidi žmogui net suprasti savo klaidų kurias įžvelgi, nebent jų net nėra o tai tik impulsyvus niekinimas be proto.

Nors praėjo milijardai evoliucijos metų mes dar nesusikalbam kaip primatai.

Ir ne vien dėl ekonomikos Lietuvoje kone daugiausiai pasaulyje savižudybių dėl to kad žmogus žmogui vilkas, lyg visi būtų tokie korumpuoti kaip valdžios atstovai.

 

Kam šis forumas, temos, pokalbiai?

Kad padėtume vienas kitam tobulėti, ne vien popieriu bet ir įvairiose gyvenimiškose situacijose.

 

Gali mane skirstyti į hierarchijas proto stabilumą.

 

Bet aš ne tyliu, nes domiuosi viskuo noriu rasti savi minusu ir juos šalinti, jei jie tikrai įžvelgiami.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Straipsnio autoriai matyt patys nesupranta, jog padarė beveik tą patį, kaip ir jų kritikuojamos (netiesiogiai) savipagalbos knygos. Kažkokia problema iškelta, argumentai minusam paryškinti irgi yra, bet va sprendimo, ką žmogui visgi daryti tai nė su žiburiu neradau.

 

Savipagalbos knygos tau nepadės, nes jos sukomercintos ir teikia tik trumpalaikę emociją. Nu ir kas? Kam nuo to blogiau? Straipsnis demotyvuoja jas skaityti, bet jeigu to nedarysi, tai nieko net negali tikėtis atrasti. Galbūt žmogus perskaitys vieną, dvi, penkias, šimtą knygų, kurios nieko gero neduos, kaip tik laikiną motyvaciją, bet anksčiau ar vėliau atras būtent tai, kas pakeis jo gyvenimą. Jeigu jis sau gali leisti atiduoti šimtus litų tokiai literatūrai, kam jam aiškinti, jog jo išlaidos ir pastangos bergždžios?

 

Galų gale, nesvarbu tu gausi kažkokią psichologinę naudą ar ne, tačiau pats skaitymas jau duoda daugybę pliusų. Platesnis žodynas, raiškingesnė kalba, didesnis bendravimo temų bagažas ir pan.

 

Jeigu jau laikyti šią veiklą priklausomybe, tai aš visom keturiom už tokias priklausomybes, kurios bet kuriuo atveju žmogui atneša naudos, dažnai netgi tokios, kurios jis pats nepastebi, tačiau mato aplinkiniai.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...