Pereiti prie turinio

Rekomenduojami pranešimai

Policijos reformos grimasos: gerinant statistiką užsimerkia ne tik prieš vagystes, bet ir prieš mįslingas mirtis

 

Paslauga susidomėjęs vyras perveda pinigus, tačiau mainais nieko negauna. Deja, policijos pagalbos jis nesulaukia, Utenos komisariate iš tyrėjos išgirsta, neva sukčius su juo jau atsiskaitė, apgauti nieko nenorėjo, o paslaugas suteikė. Nors tyrėja patvirtina negavusi banko išrašo apie grąžintus pinigus, nutarta ikiteisminio tyrimo nepradėti.

 

Panašių atvejų, kai abejonių kelia policijos sprendimai atsisakyti pradėti tirti ne tik smulkias vagystes, bet ir sunkius smurtinius nusikaltimus, daugėja. Viena tokios situacijos priežasčių įvardijama policijos reforma.

 

Reformą įvykdę policijos atstovai džiaugiasi teigiamomis permainomis, generalinis komisaras Linas Pernavas rodo nusikalstamumo statistiką ir visuomenės nuomonės apklausos rezultatus, kurie, iš pirmo žvilgsnio, atrodo įspūdingai.

 

Ar tai reiškia, kad Lietuva tapo gerokai saugesnė šalis? "Statistika tarsi gerėja, bet tai daroma aukų sąskaita, nusikalstamos veikos tiesiog neregistruojamos", – tvirtina Mykolo Romerio universiteto profesorius ir buvęs Policijos fakulteto dekanas Petras Ancelis. Anot jo, procesai, kai policija įvairiais būdais pradėjo manipuliuoti registruoto nusikalstamumo statistika, prasidėjo dar 2009-aisiais.

 

Profesorius negali atsistebėti, kaip policijos vadovybė nesuvokia tokio elgesio pasekmių ateityje – nepersekiojami nusikaltėliai tik tobulėja, trumpiau sakant, ugdoma nauja teisės pažeidėjų karta, kuri po dešimtmečio gali žiauriai siautėti pasijutusi neliečiama.

 

"Kai tokie dalykai nefiksuojami, jie ateičiai sukelia tokių procesų, kad nusikaltėliai jaunėja, jie siautėja nebaudžiami. Smulkūs nusikaltėliai vis tiek turi būti fiksuojami, kontroliuojami, persekiojami. Šių dalykų slėpti nereikia", – sako P.Ancelis.

 

Pradėjus gilintis į policijos veiklą, per metus skaičius bylų, kai prokurorai nusprendė panaikinti policijoje priimtus nutarimus dėl atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą, išaugo daugiau nei triskart, nuo 406 arba 1,1 proc. visų bylų iki 1325 arba 4,1 proc. visų bylų.

 

Generalinis prokuroras praėjusių metų gegužę raštu kreipėsi į policijos vadovybę, atkreipdamas dėmesį į trūkumus, kai pareigūnai vis dažniau be pagrindo neregistruoja, arba nusikaltimus registruoja pavėluotai. Tokių atvejų prokurorai atrado dešimtis, o tarp jų yra ir pavyzdžių, kai policija net nepradėjo tyrimo dėl sumušto ir apiplėšto žmogaus, ne vieno smurto atvejo ir daugybės vagysčių.

 

Mūsų įstatymuose yra saugiklių nuo tokio galimo policijos piktnaudžiavimo. Baudžiamojo proceso kodeksas įpareigoja, paaiškėjus nusikalstamos veikos požymiams, nedelsiant pradėti tyrimą, tada jį imasi kontroliuoti prokuroras. Tačiau policija sugalvojo, kaip apeiti prokuratūrą. 2016-ųjų pradžioje komisariatams išplatintas generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo Šilerio pasirašytas raštas, kai pareigūnai skatinami, nepasitvirtinus informacijai apie nusikalstamą veiką, nepradėti nei aplinkybių patikslinimo, nei priimti nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Nepradėjus tyrimo prokurorų informacija nepasiekia.

 

Kai nepriimamas joks procesinis sprendimas, pranešimai apie vagystes, užpuolimus ir kitus nusikaltimus, nurašomi "į bylą". Vienam 15min kalbintam prokurorui tokie nurašymai primena sovietmetį. Dar įdomiau, kai prokurorai pamatė, kad "į bylą" nurašomi ir netiriami pagrįsti pranešimai apie nusikaltimus, į policiją buvo kreiptasi reikalaujant kiekvieną mėnesį prokurorus informuoti apie "į bylą" nurašytus sprendimus.

 

Į šią problemą dėmesys atkreipiamas ir VRM pažymoje. Pastebima, kad vis didesnis dėmesys skiriamas tyrimams, kur įtariamieji įkliūna su įkalčiais arba nusikaltimų vietoje – girti prie vairo, mušantys žmonas ar traukiantys marihuanos suktines, o nusikaltimus, kur įtariamieji nėra iškart aiškūs, vengiama tirti ir net registruoti.

 

"Užpernai ir pernai išaiškinamumas siekė 55 proc., o gyvenime, duok Dieve, kad būtų bent 30 proc., – sako P.Ancelis ir priduria. – Ištyrimas? Koks ištyrimas, jei nepradėjai ikiteisminio tyrimo. Tiriame akivaizdžius nusikaltimus, smurtas artimoje aplinkoje, pasipriešinimas pareigūnams, čia net nėra ką tirti. Ką čia aiškintis? Atvažiavai, konstatavai faktą ir siunti bylą į teismą. Šių nusikalstamų veikų registravimas ženkliai šoktelėjo, o veikų išaiškinamumas vos ne 100 proc."

 

Štai Vilniaus miesto trečiajame policijos komisariate per mėnesį gauta 15 pranešimų apie telefonų vagystes, tačiau nepriimta jokio sprendimo ir jie nurašyti „į bylą“. „Į bylą“ nurašyta dar 14 pranešimų, tarp kurių – sumuštas asmuo, atimtas telefonas, pavogta piniginė su dokumentais, banke išgryninta 2 tūkst. eurų, prie klubo penkių asmenų sumušta mergina. Visus šiuos „į bylą“ nurašytus pranešimus patikrinę prokurorai rado nusikalstamos veikos požymių. Susisiekus su nukentėjusiais, 3 iš jų parašė naujus skundus ir buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai.

 

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/policijos-reformos-grimasos-gerinant-statistika-uzsimerkia-ne-tik-pries-vagystes-bet-ir-pries-mislingas-mirtis-59-937490

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Dar tas faktas, kad nuo šių metų negręsia baudžiamoji atsakomybė, jei pavogtas turtas neviršija 150e :) :) :)

Jeigu ši suma susidaro iš kelių vagysčių, tai gresia. Scameriams, kurie išvilioja smulkesnes sumas iš daug nukentėjusių, tai niekuo nepadės.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Griūva ne tik sistema, bet ir teisėsaugą, tuo pačiu darosi nepriklausoma instancija. Ramybės tiems, kurie taip kovojo už Lietuvą, dabar pamatę stipriai nusiviltų, kas iš jos liko... Merdėjimas -> žūtis, prie to ir einame.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Policijos reformos grimasos: kriminalistai nesustabdė Lietuvą pašiurpinusių pusbrolių Bieliauskų gaujos, nes patruliavo gatvėse

 

15min šaltiniai tvirtina, kad policija žinojo apie Kauno apylinkėse siautėjančią automobilių vagių gaują, tačiau kriminalistai neturėjo laiko dirbti ir persekioti nusikaltėlius, nes po policijos reformos tapę universaliais pareigūnais buvo užimti reagavimu į eilinius įvykius. Nebaudžiamais pasijutę nusikaltėliai dėmesio sulaukė tik įvykdę Lietuvą pakraupinusį nusikaltimą. Vis dėlto policijos atstovai tokius kaltinimus neigia ir tikina, kad tyrėjai nuo darbo stalų pakyla tik į svarbiausius įvykius, o tai vidutiniškai nutinka tik kartą per savaitę.

 

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/policijos-reformos-grimasos-kriminalistai-nesustabde-lietuva-pasiurpinusiu-pusbroliu-bieliausku-gaujos-nes-patruliavo-gatvese-56-937828

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Bet ir kitur tas pats. O gal dar blogiau. Londone policijai absoliuciai vienodai, jeigu pavoge tavo telefa. Net jeigu tu jiems pasakai, kur tiksliai tavo tel yra, nes vietos nustatymo iranga puikiai veikia.

Olandijoje jeigu pavagia dvirati ir paskambini i policija tik pradeda juoktis :)

Pabegeliu nuotykiai su europietemis ramiai uzglaistomi.

Redagavo arijas
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Bet ir kitur tas pats. O gal dar blogiau. Londone policijai absoliuciai vienodai, jeigu pavoge tavo telefa. Net jeigu tu jiems pasakai, kur tiksliai tavo tel yra, nes vietos nustatymo iranga puikiai veikia.

Olandijoje jeigu pavagia dvirati ir paskambini i policija tik pradeda juoktis :)

Pabegeliu nuotykiai su europietemis ramiai uzglaistomi.

 

Na, pažįstamiems Vokiečiuose pavogė dviračius, tai draudimas padengė, o dėl policijos - nežinau. Gal reik varyt į Japoniją, ten tvarkingiau.

 

 

 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Galbūt ir klystu, bet 15min aprašytas atvejis su tais Latviais buvo dar tuomet kai reforma nebuvo įvykusi. Bet kokiu atveju prieš reformą situacija tikrai buvo tooooli nuo idealios ir sugadinti mažai ką buvo, dabar visa šita 15min straipsnių eilė apie reformą skamba panašiaip kaip iš serijos "prie ruso buvo geriau".

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

na teko ne su vienu bendrauti, kuris dirba sistemoje. Tiksliau, daugumos atveju - dirbo. Nes po reformų (jų ne vienas ir ne du etapai buvo) piaro ir įvaizdžio daug, bet kas viduje darosi... tai trumpa esmė-kuo greičiau atvykti į iškvietimą ir registruoti. Į iškvietimus būna vyksta visi. Ir tyrėjos, nepilnamečių inspektorės, ir netgi komisarai. O vat kai reikia tas medžiagas tirti... čia jau mažiau svarbu. Svarbu greitai atvykti :) Tai paskutinio pašnekovo mintis įstrigo. Dirba jis eiliniu patruliu. Laukia kada greičiau pasibaigs 5 metų įsipareigojimas (tiek reikia atidirbti, kad netektų susimokėti už mokslus) ir tą pačią dieną dės prašymą išeiti iš darbo. Ir toks požiūris jo kolegų tarpe labai paplitęs :)

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
  • po 2 savaičių...

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...