Pereiti prie turinio

Kai viskas atrodo tarsi netikra (depersonalizacijos ir derealizacijos sutrikimas)


Rekomenduojami pranešimai

SVEIKI! JEIGU YRA ŽMONIŲ KURIE PATIRIA, BUVO PATYRĘ IR IŠSIGYDĖ, AR KAŽKĄ BENDRO TURĖJO SU ŠIUO SUTRIKIMU PRISISTATYKIT PM.

 

 

 

Kai viskas atrodo tarsi netikra (depersonalizacijos ir derealizacijos sutrikimas)

 

Kartais pasitaiko momentų, kai atrodo, jog tai, kas vyksta, ką išgyvename ar jaučiame, yra tarsi netikra, lyg tai atsitiktų ne mums, o kažkokio filmo veikėjams. Tyrimai rodo, kad trumpos tokios būklės epizodus yra patyrę apie 70 procentų žmonių. Jeigu lyg netikra atrodo tai, kas vyksta aplink, tai vadinama derealizacija, o jeigu patys sau atrodome lyg nutolę, svetimi, jaučiantys ne savo, o kito žmogaus jausmus ar emocijas - depersonalizacija. Praktikoje šie abu reiškiniai dažnai pasireiškia kartu. Kiekvienas galime juos patirti, kai esame apimti labai didelio streso (pavyzdžiui, išgyvenę autoįvykį), nerimo (pvz. patirdami panikos priepuolį), liūdesio (pvz, netekus artimo žmogaus) arba būdami labai pavargę. Tačiau pasitaiko žmonių, kuriuos ši būklė vargina gana dažnai. Tuomet tai vadinama depersonalizacijos ir derealizacijos sindromu (DP-DR).

Jo varginami žmonės dažnai skundžiasi, kad pasaulis jiems atrodo lyg netikras, nutolęs, kartais plokščias ir sustingęs kaip atvirukas bei beprasmis, taip pat jų pačių veiksmai jiems primena roboto veiksmus. Dažnai jie negali patirti emocijų ir jausti jausmų net artimiausiems žmonėms. Kartais šiems žmonėms atrodo, lyg jų kūnas būtų pasikeitęs, pavyzdžiui, galva gali atrodyti didelė ar lyg nutirpusi, o kartu jie jaučiasi lyg atkirsti tiek nuo viso pasaulio, tiek nuo pačių savęs, lyg būtų sapne ar patalpinti kokiame burbule.

Daugelis žmonių, kamuojamų DP-DR sindromo, taip pat patiria stiprų nerimą. Tai gali pasireikšti panikos priepuoliais, baime vienam eiti iš namų, socialinių situacijų baime ar bendru polinkiu pernelyg nerimauti. Depresija sergantys asmenys kartais taip pat patiria depersonalizaciją, tačiau dažniausiai tai apsiriboja jau minėtu emocijų ir jausmų nebuvimu. Kiti šio sindromo varginami žmonės gali nejausti stipresnio nerimo ar depresijos, tačiau gyventi tarsi savo vidiniame pasaulyje, daug mąstydami apie egzistencinius, metafizinius dalykus ir pan. Labai svarbu tai, kad DP-DR sindromu sergantiems žmonėms pasaulis atrodo TARSI netikras, jų jausmai TARSI ne jų, t.y. protu jie suvokia, kad iš tiesų yra kitaip ir išlieka kritiški savo patirčiai.

DP-DR sindromas dažnai gali pasireikšti kartu su kitais sutrikimais, pavyzdžiui, obsesiniu kompulsiniu sutrikimu (kuomet vargina įkyrios mintys bei veiksmai), panikos sutrikimu, socialine fobija, hipochondrija (kai perdėtai nerimaujama dėl savo sveikatos). Taip pat svarbu tai, kad nėra aptikta jokio ryšio tarp šio sindromo ir šizofrenijos (nors žmonės, varginami DP-DR, iš pradžių dažnai bijo, kad tai šizofrenijos pradžia).

DP-DR pradžia gali būti įvairi. Šis sindromas vienodai dažnai pasitaiko ir vyrams, ir moterims. Dažniausiai jis prasideda paauglystėje arba jaunystėje, tačiau gali prasidėti ir daug vėliau. Kartais šio sindromo varginami žmonėms įvardija, kad pirmuosius simptomus patyrė parūkę marihuanos, tačiau gana dažnai jie staiga prasideda be jokios priežasties. Vieni iš karto patiria stiprius ir ilgalaikius epizodus, kitiems jie ilgėja bei stiprėja. Taip pat yra žmonių, kuriems DP-DR simptomai būdingi visą gyvenimą, ir nors dažnai jie supranta, kad kiti žmonės jaučiasi kitaip, patys nėra to patyrę, todėl dažnai net nežino, kad tai - tam tikras sutrikimas.

Manoma, kad derealizacija ir depersonalizacija kyla kuomet suveikia apsauginis smegenų refleksas, reikalingas tokiose situacijose, kai mes patiriame didžiulį stresą, tačau nieko negalime pakeisti (pavyzdžiui, stichinės nelaimės atveju). Šis mechanizmas užblokuoja limbinę sistemą, t.y. tas smegenų dalis, kurios yra atsakingos už emocijas, ir taip apsaugo mus nuo kenksmingo poveikio, kurį gali turėti pvz. labai stiprus nerimas. Jeigu tai trunka trumpai, šio mechanizmo poveikis gali būti naudingas, tačiau DP-DR varginami žmonės šią būklę patiria pernelyg dažnai, ir tai ima stipriai trukdyti. Prie DP-DR išsivystymo taip pat prisideda psichologiniai procesai. Kaip minėjau, labai daugelis žmonių yra patyrę bent trumpus depersonalizacijos ar derealizacijos epizodus, tačiau vieni į juos nekreipia didelio dėmesio, o kiti šiuos simptomus interpretuoja neigiamai (pvz. "Aš kraustausi iš proto", "Kažkas su manimi negerai", "Gal man smegenų auglys?" ir pan.) Kuo grėsmingesnės šios interpretacijos, tuo labiau pradedame nerimauti ir tuo atidžiau stebime, ar nepajusime naujų simptomų. Suprantama, kad kuo atidžiau stebime, tuo daugiau pastebime, ir taip patenkame į užburtą ratą. Be to, kuo daugiau stebime savo pojūčius, tuo mažiau dėmesio galime sutelkti į išorinį pasaulį ir taip stipriname jausmą, kad esame tarsi nuo jo atkirsti. Taigi, kadangi labai svarbu, kaip interpretuojame patiriamus simptomus, dirbant su jais labai naudinga kognityvinė ir elgesio terapija, kuri moko kritiškai ir lyg iš šalies vertinti savo mintis bei tikrinti jų patikimumą. Kuo mažiau grėsmingais ilgainiui pradedame laikyti simptomus, tuo mažiau jie mums trukdo (net jeigu neišnyksta), o daugeliu atvejų ir vis rečiau juos patiriame.

Norint įveikti DP-DR sindromą, pirmiausia svarbu tiksliai išsiaiškinti, kaip dažnai ir kokie simptomai patiriami. Tai galima padaryti tiek pačiam, tiek ir su specialisto pagalba. Šiuo tikslu maždaug savaitę laiko stebima ir pasižymima, kokie simptomai patiriami, koks jų intensyvumas ir kiek jie trunka. Ši informacija padeda ir įvertinti dabartinę būklę, ir objektyviai stebėti jos pokyčius. Kitas svarbus dalykas - įvertinti, kiek sindromas trukdo įprastiniam gyvenimui. Kuo daugiau nusistovėjusių įpročių dėl jo tenka keisti, kuo daugiau veiklos tenka atsižadėti, tuo labiau jis trukdo ir tuo svarbiau žmogui gauti tinkamą pagalbą. Apsibrėžus problemas, būtina išsikelti realius, pasiekiamus tikslus. Pavyzdžiui, tikslas "gerai jaustis" yra labai nekonkretus, ir sunku pamatuoti, kada jį būsime pasiekę. Daug vertingesnis būtų konkretesnis tikslas. Tačiau, pavyzdžiui, jeigu žinote, kad šiuo metu beveik nejaučiate emocijų (pvz. jas vertinate tik 2 balais iš 10 galimų), ir norite pasiekti, kad jaustumete emocijas, intensyvumu atitinkančias 8 balus iš 10, tai jau konkretus ir realus tikslas. Dar vienas svarbus žingsnis - atpažinti, kokių užsiėmimų dėl sindromo vengiame, o į kokius - pernelyg įsitraukiame. Pavyzdžiui, žmonės dažnai pradeda vengti būti su kitais, kad šie nepastebėtų, jog jie keisti (tačiau iš tiesų kiti to nemato!). Kita vertus, kartais labai daug laiko praleidžiama "tikrinant" kaip jaučiamės arba stebint save veidrodyje ir bandant save "pajusti". Deja, tai veikia priešingai, nes bet kuris žmogus, ilgai ir intensyviai stebėdamas save veidrodyje, pajustų derealizacijos jausmą. Taigi, svarbu pradėti stengtis kuo dažniau įsitraukti į nepagrįstai vengiamus užsiėmimus ir atsisakyti tų, kurie iš tiesų neduoda naudos. Kad tai būtų lengviau, labai naudinga rašyti dienoraštį, kuris padeda save disciplinuoti ir realiai vertinti, kaip elgiamės. Kad galėtume įsitraukti į vengiamas veiklas, neretai tenka padirbėti su trukdančiomis mintimis. Pavyzdžiui, jeigu vos pagalvojus apie ėjimą į svečius kyla mintis "Visi mane stebės ir manys, kad atrodau keistai, todėl nepatirsiu jokio malonumo", svarbu ją įvertinti, ir rasti ją paneigiančių įrodymų. Tik tuomet, jeigu bent iš dalies šia mintimi abejosime, ryšimės iš tiesų nueiti į svečius ir patikrinti, ar iš tiesų mus stebės ir ar tikrai nepatirsime malonių akimirkų bendraudami su kitais.

Šis darbas nėra lengvas, todėl labai svarbu būti kantriam su savimi ir duoti sau pakankamai laiko, kad galėtume pajusti dedamų pastangų rezultatus. Kognityvinės ir elgesio terapijos metodikos padeda įveikti depersonalizaciją ir deralizaciją daugeliui žmonių. Kartais jos gali būti derinamos su medikamentiniu gydymu. Jeigu savarankiškai sunku tvarkytis su simptomais, visuomet galima ir verta kreiptis į kompetentingą specialistą.

 

 

Straipsnį paėmiau iš http://mastyk-ir-veik.blogspot.lt/2010/03/kai-viskas-atrodo-tarsi-netikra.html

Redagavo ReaL.
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Ka pastebejau, kad labai jau sunku atskirt visas tas psichologines problemas. Is aprasymu kazkuo primena horoskopus ar tiesiog kitas ligas - skaitai ir atrodo, kad tau cia. Skaitai kita - irgi randi tiesos. O siaip idomus dalykas. Tikriausiai buciau milijonierius, jei galvociau, kad as neegzistuoju ir kad visa tai tik kazkoks zaidimas.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Ka pastebejau, kad labai jau sunku atskirt visas tas psichologines problemas. Is aprasymu kazkuo primena horoskopus ar tiesiog kitas ligas - skaitai ir atrodo, kad tau cia. Skaitai kita - irgi randi tiesos. O siaip idomus dalykas. Tikriausiai buciau milijonierius, jei galvociau, kad as neegzistuoju ir kad visa tai tik kazkoks zaidimas.

 

 

Tai viskas ir yra netikra. Cia gyvenimas ir yra lyg zaidimas.Atejom pasisemt patirciu ivairiu ir viskas. Kai mes ta gyvenima sureiksminam visa, tada norim buti patys geriausi, turtingiausi, graziausi, turet auto afigienas,namus, populerus, pripazinti kad visiems patiktume. Ko pasekoje pradedam lipti kitiems per galvas, kad pasiektume ivairius tikslus ir relizuotume save. Ir ka pastebejau kuo labiau lauzomes del kazkokiu tikslu, galiausia nepaeina nieks, nes ziauriai viska sureiksminam.Kas baimes liecia ir nerima, pamastykit kas gali blogiausia jums nutikt. Bomzai kokie liksit ar papjaus kas, uzmus, galiausia mirsit. Ar del to reiktu labai pergyvent? nemanau. Tai jei nebijot mirties, tai reiskia neverta nieko bijoti paemus toki fakta. Juk negali visalaik viskas but vien gerai arba amzinai sektis, pakilimai, nuopoliai kamuoja kiekviena neisvengiamai. Vienam tas pats dalykas yra gerai, kitam blogai. Visi vertinam viska pagal igautas zinias, patiriys praeityje susikaupusias.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Tai viskas ir yra netikra. Cia gyvenimas ir yra lyg zaidimas.Atejom pasisemt patirciu ivairiu ir viskas. Kai mes ta gyvenima sureiksminam visa, tada norim buti patys geriausi, turtingiausi, graziausi, turet auto afigienas,namus, populerus, pripazinti kad visiems patiktume. Ko pasekoje pradedam lipti kitiems per galvas, kad pasiektume ivairius tikslus ir relizuotume save. Ir ka pastebejau kuo labiau lauzomes del kazkokiu tikslu, galiausia nepaeina nieks, nes ziauriai viska sureiksminam.Kas baimes liecia ir nerima, pamastykit kas gali blogiausia jums nutikt. Bomzai kokie liksit ar papjaus kas, uzmus, galiausia mirsit. Ar del to reiktu labai pergyvent? nemanau. Tai jei nebijot mirties, tai reiskia neverta nieko bijoti paemus toki fakta. Juk negali visalaik viskas but vien gerai arba amzinai sektis, pakilimai, nuopoliai kamuoja kiekviena neisvengiamai. Vienam tas pats dalykas yra gerai, kitam blogai. Visi vertinam viska pagal igautas zinias, patiriys praeityje susikaupusias.

Nieko nesupratau

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Nieko nesupratau

Viskas yra subjektyvu. Viskas yra svarbu tiek, kiek tai svarbu tau. Vienas koncentruojasi į vienus dalykus, o kitas — į kitus. Jei tu turi problemą ir ji tau atrodo didelė, tai kitas jos išvis neturi. Reikia nemažai žinoti ir patirti, kad sugebėtum į pasaulį ir save žiūrėti objektyviai, iš šalies. Ne tik iš savo pozicijos. Kuo daugiau žinių ir patirties įgauni, tuo storesnę odą užsiaugini ir tuo atšiauresnes sąlygas gali ištverti. Vieniems užtenka asmeninių problemų sprendimo, kurios jiems reikšmingos ir tai jų gyvenimo tikslas. Kitiems beprasmis gyvenimas atrodo be globalių problemų sprendimo. Aišku, su depersonalizacija ir derealizacija tai menkai susiję, nes šio sutrikimo veikiami žmonės ne šiaip objektyvūs gerąja prasme, o apskritai atitrūkę nuo savęs ir pasaulio. Taigi, tai joks ne privalumas, o didžiulė problema, kurią būtina ispręsti ir susigrąžinti gyvenimo kokybę.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
  • po 3 mėnesių...

Kaip manot kiek tu sutrikimu buna savitaigos rezultatas? Kaip yra pamineta - 70 proc. zmoniu tai patyre epizodiskai, po to jeigu pasiesko informacijos? rezultate dar daugiau visko isimato apie save ir pradeda elgtis pagal tai ka perskaite? Cia kaip mase zmoniu horoskopu prisiskaite ir po to tuo aiskina savo supratima, poelgius. Kaip pvz. kazkaip yra sumastyta, kad zmones yra intravertai/ekstravertai, todel is anksto pagal kazkokius sablonus aiskina, kaip jie vienur ar kitur elgsis, siais laikais yra ios/android, politikoje - desnieji/kairieji, kas bendra tarp to - visur susimastoma kazkokiu pozymiu, priespriesu ir tada tuo vadovaujamasi atitinkamose srityse.

 

Jei smegenys nera pazeisti del nelaimingu nutikimu, senejimo - zmogus turi pagauti save tose situacijose susivokti, kad tai yra saves ir kitu apsunkinimas, tik jokiais budais nepradet gilintis i aprasymus ir save programuoti atitinkamui elgesiui.

 

Kalbant apie moteris - kiek zinau ten didesnis procentas turi psichologiniu problemu, as tuo nesistebiu, jau nuo mazens joms diegiamas neracionalus mastymas, po to paugejusios kaikurios tampa visatos centrais, visu reikalu koordinatoremis, logikomis3000 ir panasiai. Senatvine silpnaprotyste labiau paplitusi tarp moteru, vyrai matyt geriau atsilaiko, nes gyvenime kitaip maste, seniau dar ir save turejo prilaikyti vyriskiau, o ne praskysti, nes turbut keliasdesimt metu atgal net nebuvo sugalvoti sutrikimu aprasyma ir pavadinimai.

Redagavo zirnis
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Man asmeniškai atrodo gan lėkšta šita liga, čia greičiau iš per gero gyvenimo prisigalvoja visokių nesąmonių, čia tas pats kaip ir su visais vegetarais ir kitais, kurie eina prieš visus - prieš gamtą, ir mano nuomone, tai yra tik dėl to, kad žmonės per daug nuobodų gyvenimą gyvena ir tiesiog paįvairinimui serga visokiomis depresijomis, vegetarizmais ir kitais briedais. Taigi jeigu būtų karas, ir reikėtų kovoti kiekvieną dieną, net minutę už savo gyvybę, tai niekada nebūtų jokių tokių cirkų, kad ten pakristų ant žemės ir verkšlentų koks gyvenimas lievas, ar apsimestų, kad yra herojai ir visus kumščiais prieš automatus uždaužytų ar tie patys veganai, jo sakys, per karą, kai duos kas nors mėsos, sakys, ne ačiū, aš gi veganas.. O jeigu jau tokios mintys lenda, tai pradėkit galvoti ir energiją eikvokit kitur, susiraskit hobį, daugiau darbo, matomai ryškiai turima per daug laiko, kad užsiimti tokių nesąmonių darymu. O kas čia sakys, kad veganai kieti ir t.t., pasižiūrėkit istoriją, gamtą, visi valgo vieni kitus - mėsą, visados tai buvo, visados ir bus, net vaikai atsiduria ligoninėse, kai per visokius apsėstus veganus, vaikai negauna reikiamų medžiagų augimui, koks skirtumas būt tuo veganu, jeigu po to gersi visus likusius papildus, kad kompensuotum ir palaikytum balansą? O tie papildai tie patys pagaminti iš mėsos ar kitų gyvūno dalių.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Sutinku, kad is per daug laisvo laiko randasi problemu, per daug prisimatymu, po to pradedi atidelioti dalykus, nebera kazkokio planavimo, o kai turi kazkokios veiklos - turi ziuret, kaip viska susidelioti, kad spetum.

 

Is hobiu sportas yra gerai. Skirkit tam koki menesi du ir pamatysit kiek geriau jausites, kiek pageres fizines savybes, isvaizda (keli aplinkiniai ir patys tai pamatysite). Sportuojant protas tiesiog prasvieseja, o ne kai sedi darbe ir namie.. As rekomenduoju grupines funkcines/body pump treniruotes, kur pozityvus treneriai praveda valanda ar daugiau, didziuosiuose miestuose galima rasti kur jos vyksta nemokamai. Nuoseklus begiojimo pradejimas irgi yra smagus reikalas.

 

Dar pamirsau, kad Lietuvoje zmones savo elgesi grindzia ir savo gimtaja vieta, kaip sako elgiuosi taip, nes esu zemaitis, dzukas, suvalkietis :D komiska, bet esme panasi su tuo ka noriu pasakyt

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...