Pereiti prie turinio

Ar šalies dalis turi teisę atskilti jei dauguma toje dalyje nori kitokios valdžios?


Rekomenduojami pranešimai

Nu pavyzdys Ukraina. Ten Dombase pvz dauguma tikriausiai nori but prie ruso.

As taip galvoju, jei ukrainieciai ir laimetu kara nezinau kaip, bet ar ten pasibaigtu viskas ilgam? Ar vis tie kurie nori prie ruso but regstu planus vel pastoviai ir amzini karai ar streikai ten butu. O kiti ten sako - kad Dombasas bus prijungtas prie Rusijos, nes ten rusai gyvena ir nori Rusijos. Ir ir is to kaip jie raso, atrodo cia jiems kad tai yra normalu, kad bus suskaldyta valstybe. Tai noreciau ir suprast ar teisiskai cia ok yra ar ne. Na bet noreciau tokio atsakymo ne tik taip kaip jus noretumet kad butu o taip kaip realiai yra, kad galeciau diskusijose tuo remtis - su rusais diskutuojant, jiems irodyt ? ta prasme gal mes ir noretumem kad Ukraina nebutu suskaidoma ir butu pilnai NATO salis ir i EU integruota bet jei realiai tai yra neteiseta verst tuos kurie nenori jungtis prie NATO ir EU, nu tai tada nelabai ka ir argumentuot tam rusui galiu.

Ar as galiu tam rusui sakyt -  tu pasiskaityk ten teise ir suprasi kad toks skaldymas yra neteisetas, nesvarbu kad daliai nepatinka valdzia?

Redagavo SPeed_FANat1c
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Tarptautinė teisė gana aiškiai apibrėžia tuos dalykus- politinės valstybių sienos keičiamos gali būti tik išskirtiniais atvejais. Jeigu keisti jas būtų lengva- tiesiog gyventumėm viename dideliame politinio populizmo chaose. Juk kiekvienoje šalyje egzistuoja tautinės mažumos, kurios tiesiog įsilieja į bendrą teisinę šalies aplinką ir joje egzistuoja. Tada yra tautinės mažumos, turinčios atskirą teisinį traktavimą, kaip pvz yra autonomijose etc. Iš principo, jei gerai pamenu, kol tautinė mažuma daugumos nėra engiama ir per jėga bandoma sunaikinti jų kutūrą- jie neturi teisės į nepriklausomybę, bet aišku čia interpretacijos klausimas, kaip kad matom tarkim Katalonijoje, kur vietiniai politikai per savęs priešinimą su Ispanų valdžia kraunasi politinį kapitalą. Čia nėra vieno teisingo atsakymo.

Reikia suprasti vieną- nėra geros valdžios, skiriasi tik valdžios ir visuomenės santykis ir visuomenės pasitikėjimas valdžios atstovais ir iš to santykio sveikumo kylančios arba nekylančios įtampos. Todėl vietose, kur vietinius gyventojus sudaro tautinė mažuma (dažnai jie turi žemesnes pajamas, nes dėl kalbinių ar kultūrinių barjerų ne visiškai sklandžiai integruojasi) labai lengva stimuliuoti tą nepasitikėjimo valdžia jausmą ir kelti įtampas. 

Žmonės yra intertiški, dažnai nusivylę tiek valdžia, tiek šiaip gyvenimu, pikti ir ne itin mėgstantys prisiimti atsakomybę už savo nesėkmes. Todėl nuolatinis paaiškinimo ir situacijos pateisinimo ieškojimas yra išlikimo dalis ? Taip jau sudėliojo evoliucija- smegenų prefrontal cortex kasnakt sudėlioja ne objektyvius faktus, kaip įvyko, o tiesiog sukuria tau vientisą istoriją apie save, kur tu aišku esi protagonistas, o su tavim nesutinkantys- antagonistai ? Tai būtent šitas ir daugelį kitų žmogiškų ydų, esant tinkamoms aplinkybėms ir įtampoms, nėra labai sunku išnaudoti, siekiant skaldyti žmones į MES ir JIE, ypač jeigu tam yra kalbinis/tautinis/kultūrinis pagrindas.

Redagavo LeBro
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Pirmiausiai reikia suprasti, kad tautos apsisprendimo teisė į nepriklausomybę ir regiono atsiskyrimas - nėra lygiaverčiai dalykai. 

Tautą paprastai apibrėžia eilė jungiančių veiksnių (teritorinis, religinis, kalbinis ir t.t.. jų gali būti vienas ar keli). Šiuo atveju tautos atsikyrimo klausimas yra dažniausia numatomas atskiroje sutartyje su valstybe, į kurios sudėtį ji įeina. Sutartis gali būti reali, o gali būti tik dėl akių. Tarkime Sovietų Sąjungos valstybės teoriškai turėjo galimybę pasitraukti iš sąjungos, bet procedūros tam numatytos nebuvo. Kita atvejis pvz Škotai ir Katalonai. Abu dėl savo nepriklausomybės balsavo referendume. Škotų apsisprendimo teisę Londonas pripažino, o Madridas katalonų referendumą atmetė kaip nelegetimu, nes tokia galimybė nenumatyta Ispanijos konstitucijoje. Tokiu atveju, jei sutarties ar susitarimo nėra, tai tautos vidinės stiprybės klausimas pasiekti tą atsiskyrimą ir susitarimą su centrine valdžia. Bet kaip sakiau lieka amžinas klausimas - kas yra tauta. Tarkime dalis žemaičių save irgi laiko tauta ir pas juos yra žmonių, kurie galvoja, jog reikia atsiskirti. Kitaip sakant čia neišsprendžiama (ar sunkiai išsprendžiama lygtis). Vienoje pusėje - nedalomos valstybių sienos, kitoje - tautų apsisprendimo laisvė.

Dėl regiono atsiskyrimo ar prisijungimo, tai čia viskas kitaip - sineos yra nedalomos ir tik labai retomis išimtimis, sutarus tarptautinei bendruomenei ir t.t gali būti kažkokie pakeitimai (kaip Kosovo atveju). Koks skirtumas, kad Donbase rusakalbių dauguma. Tokiu atveju Vokietija turėtų prisijungti Austriją (ką jau bandė), Šveicarus irgi visi pasidalintų, o ką jau bekalbėti apie tokias valstybes kaip San Marinas ar Andora. Valstybės sienos nedalomos ir realiai jei koks regionas ir norėtų atsiskirti, tai pirmiausiai būtų tos šalies vidaus reikalas (pvz Kosta Rika svarstė jungtis prie US) ir niekaip ne tos, prie kurios norima prisijungti. 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Vienintelis teisėtas scenarijus Rusijos įvykdytai Krymo aneksijai būtų jeigu Ukraina Kryme šiurkščiai pažeidinėtų žmogaus teises, persekiotų ten rusakalbius, neleistų jiems puoselėti savo kultūros. Tokių dalykų nė per nago juodymą nebuvo, taigi, aneksija yra nelegali.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Lietuvoj pilną pavizdžių, Man kaip visą gyvenima gyvenus Kaune, ir nuvažiavus gyvent ir dirbt į Klaipėda buvo keista. Kitas pasaulis, nekenčia Lietuvos dauguma, ne šalies o valstybės, ilgisi sovietų, šlovina Putiną.. Pradėjus domėtis kodėl taip yra, radau net tokių straipsnių  apie Jadinstvo judėjimus, jog Klaipėda, tik per plauką nebuvo palikta Rusijai.. Ir dar daug ko nemoko mokyklose..

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Svečias Codegrinder
prieš 15 valandų, Lafas parašė:

Lietuvoj pilną pavizdžių, Man kaip visą gyvenima gyvenus Kaune, ir nuvažiavus gyvent ir dirbt į Klaipėda buvo keista. Kitas pasaulis, nekenčia Lietuvos dauguma, ne šalies o valstybės, ilgisi sovietų, šlovina Putiną.. Pradėjus domėtis kodėl taip yra, radau net tokių straipsnių  apie Jadinstvo judėjimus, jog Klaipėda, tik per plauką nebuvo palikta Rusijai.. Ir dar daug ko nemoko mokyklose..

Gyvenau Kaune irgi visą gyvenimą. Kultūrinis šokas buvo Vilniuje, kur kambariokai pradeda kalbėti su manim lenkiškai ir rusiškai, sakydami, kad nereikia laikyti pykčio už tai kad praeity Lietuva gavo malkų.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
prieš 4 valandas, Codegrinder parašė:

Gyvenau Kaune irgi visą gyvenimą. Kultūrinis šokas buvo Vilniuje, kur kambariokai pradeda kalbėti su manim lenkiškai ir rusiškai, sakydami, kad nereikia laikyti pykčio už tai kad praeity Lietuva gavo malkų.

Aš nežinau kas su tais kauniečiais yra ir kodėl visi su jais rusiškai ir lenkiškai VIlniuje kalba ? Pats visą gyvenima Vilniuje pragyvenau, aišku pilna tos rusų kalbos, ypač tą įspūdį sutvirtina ir tai, kad aptarnaujančiame sektoriuje (kasininkai, apsauginiai, vairuotojai) buvo ta žmonių karta, kurie po nepriklausomybės sunkiai prisitaikė prie darbo rinkos ir jiems teko rinktis tokius darbus, tai aišku, kad jie tarpusavyje kalba rusiškai ir tos rusų kalbos aplinkui tikrai yra. Bet kad kažkuris Vilniaus lenkas su manimi būtų nesusišnekėjęs lietuviškai nėra buvę net kalvarijų turguje ? Nu ta prasme, kartais jie su klaidomis, su ryškiu akcentu, gal net su rusiškais įterpiniais kalba, bet visi jie šneka lietuviškai. Tai nežinau, kauniečiai arba itin jautrūs atvažiavę iš savo lietuvybės burbulo ir todėl hiperbolizuotas reakcijas į tai turi, o iš to gaunasi internetinis folkloras, arba jie vaikšto su maike "nekalbėk su manimi rusiškai" ir išprovokuoja rusus, nes kitokio paaiškinimo neturiu, kodėl visos tos istorijos nutinka būtent jiems ?

Redagavo LeBro
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Bet man keista kai žmonės stebisi, kad sostinėje ar uoste kalbama kitomis kalbomis nei lietuvių, taip kažkiek lemia, kad Lietuva buvo SSRS dalimi, bet aplamai tokiuose miestuose ir "vakaruose" pilna "multikultūros", nesvarbu ar tai Londonas, ar Barcelona, ar Vilnius, tik aišku ten mažiau rusų ir lenkų kalbos išgirsi ? nors sutinku, kad gyvenant daug metų kitoje šalyje reiktų mokėti jos kalbą, bet aišku ir daug tautiečių kurie gyvena N metų UK tarkim ir nemoka normaliau angliškai pasakyti be Yes ir No, nes visad yra tik tarp lietuvių ? aišku yra dalis žmonių kurie net mokėdami kitos šalies kalba piktavališkai kalba tik savo kalba, maždaug moku angliškai, bet kalbėsiu tik rusiškai ar lenkiškai...

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
prieš 2 valandas, LeBro parašė:

Aš nežinau kas su tais kauniečiais yra ir kodėl visi su jais rusiškai ir lenkiškai VIlniuje kalba ? Pats visą gyvenima Vilniuje pragyvenau, aišku pilna tos rusų kalbos, ypač tą įspūdį sutvirtina ir taip, kad aptarnaujančiame sektoriuje (kasininkai, apsauginiai, vairuotojai) buvo ta žmonių karta, kurie po nepriklausomybės sunkiai prisitaikė prie darbo rinkos ir jiems teko rinktis tokius darbus, tai aišku, kad jie tarpusavyje kalba rusiškai ir tos rusų kalbos aplinkui tikrai yra. Bet kad kažkuris Vilniaus lenkas su manimi būtų nesusišnekėjęs lietuviškai nėra buvę net kalvarijų turguje ? Nu ta prasme, kartais jie su klaidomis, su ryškiu akcentu, gal net su rusiškais įterpiniais kalba, bet visi jie šneka lietuviškai. Tai nežinau, kauniečiai arba itin jautrūs atvažiavę iš savo lietuvybės burbulo ir todėl hiperbolizuotas reakcijas į tai turi, o iš to gaunasi internetinis folkloras, arba jie vaikšto su maike "nekalbėk su manimi rusiškai" ir išprovokuoja rusus, nes kitokio paaiškinimo neturiu, kodėl visos tos istorijos nutinka būtent jiems ?

C'mon. Tikrai kauniečiai nėra jautrūs žmonės, ir tikrai dauguma atvažiavusių į Klaipėda ar Vilnių iš kitų miestų Lietuvoje, būna labai nustebę kultūra Vilniuje (ir tikrai ne gerąja prasme). Pvz. gyvenau bute Vilniuje, kurio šeimininkė lietuviškai mokėjo vos kelis žodžius (laba diena, viso gero). Tas tikrai sukeldavo didelių nepatogumų, nes tiesiogine to žodžio prasme nesusikalbėdavome. 

Ir nesakyk. Tikrai Vilniuje yra nemaža dalis gyvenančių rusakalbių, piktybiškai atsisakančių kalbėt lietuviškai. Kažkada dirbau klientų aptarnavime (gyvai) ir tikrai ne kartą buvo, kad ateina piktas rusakalbis, rusiškai kažką mala, tu nieko nesupranti, o jis iš pykčio ateina ir pradeda tave tampyt, elgtis agresyviai ir taip toliau, atrodo, vien dėl to, kad nekalbi rusiškai. Patikėk. Ne viena ir ne dvi tokias istorijas galiu papasakot. 

Beje, pažįstama vilnietė pasakodavo kaip mokykloje lietuviai su lenkais ir rusais ištisai pykdavosi ir mušdavosi (nekaltinu nei tų, nei tų, tiesiog šios tautos tikrai nėra gerai suderinamos dėl savo kultūrinio ir mentaliteto skirtumų). 

Kas liečia Ukraina, tai labai liūdna situacija. Neseniai buvau Kijeve, atrodo, ukrainietiškai kalbančių žmonių sostinėje praktiškai nėra, žmonės akivaizdžiai išsiskirstę į dvi skirtingas puses. Ukrainietiško draugiškumo ten, atrodo, nebėra, o anksčiau jis tikrai būdavo (nebent būdavo tiktai vakarų Ukrainoje). Taigi, labai gerai suprantu ką jaučia vakarų ukrainiečiai, nuvažiavę į sostinę, nes panašų jausmą patiriu nuvažiavęs iš Kauno į Vilnių, tiktai Lietuvoj (bent kol kas) dar ne toks didelis išsiskirstymas. 

Beje, Kijeve dar labai įdomų vaizdą mačiau. Ale vyksta kažkoks standup'as, čiuvakas skaldo bairius kokia Ukraina yra š, ir koks Putinas geras, o minia žmonių stovi ir klauso jo, jam ploja. Po keletos minučių ėjau pro tą pačią vietą, mačiau daug policijos, o minia buvo lyg skradžiai į žemę pradingus. Šis įvykis vyko pačiam miesto centre ? 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Prieš 9 minutes, Samick parašė:

C'mon. Tikrai kauniečiai nėra jautrūs žmonės, ir tikrai dauguma atvažiavusių į Klaipėda ar Vilnių iš kitų miestų Lietuvoje, būna labai nustebę kultūra Vilniuje (ir tikrai ne gerąja prasme). Pvz. gyvenau bute Vilniuje, kurio šeimininkė lietuviškai mokėjo vos kelis žodžius (laba diena, viso gero). Tas tikrai sukeldavo didelių nepatogumų, nes tiesiogine to žodžio prasme nesusikalbėdavome. 

Ir nesakyk. Tikrai Vilniuje yra nemaža dalis gyvenančių rusakalbių, piktybiškai atsisakančių kalbėt lietuviškai. Kažkada dirbau klientų aptarnavime (gyvai) ir tikrai ne kartą buvo, kad ateina piktas rusakalbis, rusiškai kažką mala, tu nieko nesupranti, o jis iš pykčio ateina ir pradeda tave tampyt, elgtis agresyviai ir taip toliau, atrodo, vien dėl to, kad nekalbi rusiškai. Patikėk. Ne viena ir ne dvi tokias istorijas galiu papasakot. 

Beje, pažįstama vilnietė pasakodavo kaip mokykloje lietuviai su lenkais ir rusais ištisai pykdavosi ir mušdavosi (nekaltinu nei tų, nei tų, tiesiog šios tautos tikrai nėra gerai suderinamos dėl savo kultūrinio ir mentaliteto skirtumų). 

Kas liečia Ukraina, tai labai liūdna situacija. Neseniai buvau Kijeve, atrodo, ukrainietiškai kalbančių žmonių sostinėje praktiškai nėra, žmonės akivaizdžiai išsiskirstę į dvi skirtingas puses. Ukrainietiško draugiškumo ten, atrodo, nebėra, o anksčiau jis tikrai būdavo (nebent būdavo tiktai vakarų Ukrainoje). Taigi, labai gerai suprantu ką jaučia vakarų ukrainiečiai, nuvažiavę į sostinę, nes panašų jausmą patiriu nuvažiavęs iš Kauno į Vilnių, tiktai Lietuvoj (bent kol kas) dar ne toks didelis išsiskirstymas. 

Beje, Kijeve dar labai įdomų vaizdą mačiau. Ale vyksta kažkoks standup'as, čiuvakas skaldo bairius kokia Ukraina yra š, ir koks Putinas geras, o minia žmonių stovi ir klauso jo, jam ploja. Po keletos minučių ėjau pro tą pačią vietą, mačiau daug policijos, o minia buvo lyg skradžiai į žemę pradingus. Šis įvykis vyko pačiam miesto centre ? 

Nu tai keista man būtų kažką teigti ir netikėti tavimi, kaip ir sakiau- tos rusų kalbos aplinkui tikrai užtenka. Ir man yra buvę tam tikroje aplinkoje, kad į mane kreipiasi rusiškai, bet kai atsakau jog nešneku, nėra buvę, kad nebūtų follow-upo lietuviškai ? Man tik keista, kad man per beveik 30 gyvenimo metų čia tokių istorijų ant vieno rankos pirštų, o kai atvažiuoja kauniečiai čia, toks įspūdis, kad jie negali čia lietuviškai susišnekėti ? Vėlgi, gal tau vat taip pasisekė užšokti ant tokios šeimininkės, kuri nešnekėjo lietuviškai, anecdotal evidence yra anecdotal. Turiu tarkim istorija iš artimos aplinkos- gero draugo mama yra iš Rusijos, atvyko čia gyventi dar SSRS laikais, visą laiką gyveno ne pačiame geriausiame rajone, kur natūraliai jos burbulas buvo rusakalbiai, šeimoje- rusiškai, dirbo turguje, ten dauguma irgi bendrauja rusiškai, tačiau vaikus leido į lietuvių mokyklą, o šie su ja tol kalbėjo lietuviškai, kol ji nepradėjo be klaidų lietuviškai kalbėti pati. Dabar su minimaliu rusišku akcentu kalba lietuviškai, nors čia atvyko būdama ~25erių. Tai tų atskirų istorijų tikrai yra ir aišku, kad rasi piktų 70mečių, kuriems galvoje vis dar sovietų sąjunga, bet tai jie- išimtis, ne taisyklė. Viešose vietose GARANTUOTAI visur susikalbėsi lietuviškai, na nebent išsikvietęs Boltą su pakistaniečiu.

Redagavo LeBro
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Prieš 2 minutes, LeBro parašė:

Nu tai keista man būtų kažką teigti ir netikėti tavimi, kaip ir sakiau- tos rusų kalbos aplinkui tikrai užtenka. Ir man yra buvę tam tikroje aplinkoje, kad į mane kreipiasi rusiškai, bet kai atsakau jog nešneku, nėra buvę, kad nebūtų follow-upo lietuviškai ? Man tik keista, kad man per beveik 30 gyvenimo metų čia tokių istorijų ant vieno rankos pirštų, o kai atvažiuoja kauniečiai čia, toks įspūdis, kad jie negali čia lietuviškai susišnekėti ? Vėlgi, gal tau vat taip pasisekė užšokti ant tokios šeimininkės, kuri nešnekėjo lietuviškai, anecdotal evidence yra anecdotal. Turiu tarkim istorija iš artimos aplinkos- gero draugo mama yra iš Rusijos, atvyko čia gyventi dar SSRS laikais, visą laiką gyveno ne pačiame geriausiame rajone, kur natūraliai jos burbulas buvo rusakalbiai, šeimoje- rusiškai, dirbo turguje, ten dauguma irgi bendrauja rusiškai, tačiau vaikus leido į lietuvių mokyklą, o šie su ja tol kalbėjo lietuviškai, kol ji nepradėjo be klaidų lietuviškai kalbėti pati. Dabar su minimaliu rusišku akcentu kalba lietuviškai, nors čia atvyko būdama ~25erių. Tai tų atskirų istorijų tikrai yra ir aišku, kad rasi piktų 70mečių, kuriems galvoje vis dar sovietų sąjunga, bet tai jie- išimtis, ne taisyklė. Viešose vietose GARANTUOTAI visur susikalbėsi lietuviškai, na nebent išsikvietęs Boltą su pakistaniečiu.

Matyt kaunietiškas nacionalistiškumas iššaukia tokias situacijas ? bet tikrai nemeluoju, kad ne vienas panašus įvykis buvęs. Kai pagalvoju, tai tikriausiai nėra buvę, kad jaunas žmogus Vilniuje nekalbėtų lietuviškai, tai dažniausiai ir būna pikti seniai, išsiilgę SSRS. Su jaunesniais yra tiktai toks dalykas, kad politika tampa visiškai taboo tema, dėl to visada turi laikyt liežuvį už dantų ir labai atsargiai galvot ką šneki jeigu kalba eina apie vakarų ir Rusijos politiką. 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
prieš 1 valandą, Blackbeard parašė:

Keista girdėti, kad Kijevas prorusiškas. Tai paneigia tiek rinkimai, kuriuose Kijevas visad nubalsuoja už provakarietišką prezidentą, tiek, pavyzdžiui, žmonių reakcijos į Grybauskaitės apsilankymą:
 

Tikrai ne visi Kijeve pro-rusiški žmonės. Plius, viskas keičiasi, o stipri propoganda daro savo. Kijevas labai kontrastingas, išsiskirstęs miestas. Vėlgi, kaip Lietuvoj yra senosios kartos atstovų, labai išsiilgusių SSRS, taip ten jų yra dar daugiau, o kiek su jaunimu teko bendraut, kalba ir angliškai, yra labai malonūs žmonės ir visada padeda. Nežinau ar galima sakyt, kad yra 50/50, bet po miestą vaikštant susidaro toks vaizdas. Kitas dalykas, galbūt tuo metu kai buvau buvo labai daug turistų iš rytų. 

Plius nežinau ar visi rusakalbiai Kijeve yra už Rusiją, bet kaip ir minėjau, ukrainietiškai vos vienetai gatvėse kalbėjo

Redagavo Samick
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Dėl didelio kiekio rusakalbių ir lenkakalbių Vilniuje. Lyginti juos su emigrantais JK nėra teisinga. Jie nėra emigrantai, jie čia neatvažiavo, jie gyvena savo žemėje, kur gyveno jų tėvai, seneliai ir t.t. ir šneka savo kalba. Patarčiau atsidaryti istorinius žemėlapius ir pasižiūrėti kaip keitėsi sienos. Kas keliasdešimt metų vis perpaišoma Lietuvos siena ir Vilniaus kraštas vis atsiduria skirtingoje valstybėje, o žmonės niekur neemigruoja. Taip, dabar čia yra Lietuvos Respublika ir teoriškai visiems reikia mokėti lietuviškai, bet jeigu žmogus gyvenime nieko nebando pasiekti, jam užtenka pašalpos ar minimalios algos, tai čia jo pasirinkimas, jeigu tau iš to žmogaus kažko reikia, tai čia jau tavo problema, kad nemoki jo kalbos, o ne jo, nepatinka - ieškok lietuvio. Aptarnavimo sferoje nesu sutikęs žmogaus nešnekančio lietuviškai, taip kad čia problemos nematau. 
Pastatykit save į tų žmonių vietą. Nesvarbu ar jis rusų ar lietuvių ar lenkų kilmės - gimė sovietų sąjungoj, šeimoje, darželyje ir mokykloje šnekėjo tik rusiškai, mąstė rusiškai, nugyvenus pusę gyvenimo staiga pasikeitė valstybė ir valstybinė kalba. Ne visi gabūs kalbom, ne visi nori keistis. Jeigu dabar Kinija okupuotų Lietuvą - kaip greitai užmirštum lietuvių kalbą ir išmoktum kiniškai? Aišku sakysit negalima lygint, nes čia Lietuva buvo okupuota ir t.t., bet kalba eina ne apie politiką, o apie žmonių gyvenimą. 
O kad kai kurie kauniečiai yra susireikšminę nacistai ir pradeda putotis vos išgirdę rusišką žodį, tai čia nenaujiena ? 

Dėl Ukrainos, tai ten šalis skaldosi ne dėl tautinių skirtumų, o dėl pinigų. Žmonės dirba, moka mokesčius, o padoraus gyvenimo po sovietų kaip nėra taip nėra, kelių nėra, infrastruktūros nėra, šalis atrodo baisiai, nuolatinės finansinės krizės, korupcijos mąstai nerealūs, visi mokesčiai nueina valdininkų prabangiausiems dvarams statyt. Kaip man sakė vienas verslininkas iš Odesos: "mes visi čia uždirbam gerai ir pinigų turim, jei ne Ukrainos valdžia - būtumėm vienas turtingiausių miestų Europoj". 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Prieš 7 minutes, Stanley parašė:

Dėl didelio kiekio rusakalbių ir lenkakalbių Vilniuje. Lyginti juos su emigrantais JK nėra teisinga. Jie nėra emigrantai, jie čia neatvažiavo, jie gyvena savo žemėje, kur gyveno jų tėvai, seneliai ir t.t. ir šneka savo kalba. Patarčiau atsidaryti istorinius žemėlapius ir pasižiūrėti kaip keitėsi sienos. Kas keliasdešimt metų vis perpaišoma Lietuvos siena ir Vilniaus kraštas vis atsiduria skirtingoje valstybėje, o žmonės niekur neemigruoja. Taip, dabar čia yra Lietuvos Respublika ir teoriškai visiems reikia mokėti lietuviškai, bet jeigu žmogus gyvenime nieko nebando pasiekti, jam užtenka pašalpos ar minimalios algos, tai čia jo pasirinkimas, jeigu tau iš to žmogaus kažko reikia, tai čia jau tavo problema, kad nemoki jo kalbos, o ne jo, nepatinka - ieškok lietuvio. Aptarnavimo sferoje nesu sutikęs žmogaus nešnekančio lietuviškai, taip kad čia problemos nematau. 
Pastatykit save į tų žmonių vietą. Nesvarbu ar jis rusų ar lietuvių ar lenkų kilmės - gimė sovietų sąjungoj, šeimoje, darželyje ir mokykloje šnekėjo tik rusiškai, mąstė rusiškai, nugyvenus pusę gyvenimo staiga pasikeitė valstybė ir valstybinė kalba. Ne visi gabūs kalbom, ne visi nori keistis. Jeigu dabar Kinija okupuotų Lietuvą - kaip greitai užmirštum lietuvių kalbą ir išmoktum kiniškai? Aišku sakysit negalima lygint, nes čia Lietuva buvo okupuota ir t.t., bet kalba eina ne apie politiką, o apie žmonių gyvenimą. 
O kad kai kurie kauniečiai yra susireikšminę nacistai ir pradeda putotis vos išgirdę rusišką žodį, tai čia nenaujiena ? 

Dėl Ukrainos, tai ten šalis skaldosi ne dėl tautinių skirtumų, o dėl pinigų. Žmonės dirba, moka mokesčius, o padoraus gyvenimo po sovietų kaip nėra taip nėra, kelių nėra, infrastruktūros nėra, šalis atrodo baisiai, nuolatinės finansinės krizės, korupcijos mąstai nerealūs, visi mokesčiai nueina valdininkų prabangiausiems dvarams statyt. Kaip man sakė vienas verslininkas iš Odesos: "mes visi čia uždirbam gerai ir pinigų turim, jei ne Ukrainos valdžia - būtumėm vienas turtingiausių miestų Europoj". 

Kai kuriems kauniečiams būtų šokas, bet aš panašiai laiko ir Vilniuj, ir Kaune gyvenau - tai Kaune daugiau rusakalbių žmonių sutikau, kurie nelabai moka lietuviškai, nei Vilniuje. ? 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Svečias Codegrinder
2021-12-05 15:28, LeBro parašė:

Aš nežinau kas su tais kauniečiais yra ir kodėl visi su jais rusiškai ir lenkiškai VIlniuje kalba ? Pats visą gyvenima Vilniuje pragyvenau, aišku pilna tos rusų kalbos, ypač tą įspūdį sutvirtina ir tai, kad aptarnaujančiame sektoriuje (kasininkai, apsauginiai, vairuotojai) buvo ta žmonių karta, kurie po nepriklausomybės sunkiai prisitaikė prie darbo rinkos ir jiems teko rinktis tokius darbus, tai aišku, kad jie tarpusavyje kalba rusiškai ir tos rusų kalbos aplinkui tikrai yra. Bet kad kažkuris Vilniaus lenkas su manimi būtų nesusišnekėjęs lietuviškai nėra buvę net kalvarijų turguje ? Nu ta prasme, kartais jie su klaidomis, su ryškiu akcentu, gal net su rusiškais įterpiniais kalba, bet visi jie šneka lietuviškai. Tai nežinau, kauniečiai arba itin jautrūs atvažiavę iš savo lietuvybės burbulo ir todėl hiperbolizuotas reakcijas į tai turi, o iš to gaunasi internetinis folkloras, arba jie vaikšto su maike "nekalbėk su manimi rusiškai" ir išprovokuoja rusus, nes kitokio paaiškinimo neturiu, kodėl visos tos istorijos nutinka būtent jiems ?

Hiperbolizuot nereikia žmogau - nevisi, buvo atvejis kai žmogus, ilgalaikis kambariokas bandė naglai kišti savo kalbą sakydamas, jog jau laikas išmokti. Kaunas yra tikroji lietuviškumo sostinė ir netoleruoju drįstančių kalbėti kitaip :D Lietuva lietuviskai.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Prieš 4 minutes, Codegrinder parašė:

Hiperbolizuot nereikia žmogau - nevisi, buvo atvejis kai žmogus, ilgalaikis kambariokas bandė naglai kišti savo kalbą sakydamas, jog jau laikas išmokti. Kaunas yra tikroji lietuviškumo sostinė ir netoleruoju drįstančių kalbėti kitaip ? Lietuva lietuviskai.

Nu tai netoleruok- nuo to sunkiau bus tau, ne kitiems. Nežinau kas ten tau ką kišo, bet iš to, kaip dėlioji savo mintis akivaizdu, kad lankstumas ir bandymas suprasti kitą- nėra labai aukštai tavo vertybių sąraše. Nothing personal.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Prieš valandą, LukasKuc parašė:

Kai kuriems kauniečiams būtų šokas, bet aš panašiai laiko ir Vilniuj, ir Kaune gyvenau - tai Kaune daugiau rusakalbių žmonių sutikau, kurie nelabai moka lietuviškai, nei Vilniuje. ? 

Čia todėl, kad ten daugiau baltarusų ir ukrainiečių emigrantų, matyt dėl pigesnio pragyvenimo nei Vilniuje. 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
2021-12-04 22:46, Lafas parašė:

Lietuvoj pilną pavizdžių, Man kaip visą gyvenima gyvenus Kaune, ir nuvažiavus gyvent ir dirbt į Klaipėda buvo keista. Kitas pasaulis, nekenčia Lietuvos dauguma, ne šalies o valstybės, ilgisi sovietų, šlovina Putiną.. Pradėjus domėtis kodėl taip yra, radau net tokių straipsnių  apie Jadinstvo judėjimus, jog Klaipėda, tik per plauką nebuvo palikta Rusijai.. Ir dar daug ko nemoko mokyklose..

Nežinau kokiuose tu sliuoksniuose sukiojaisi, bet susidurti su žmonėm kurie ilgisi sovietmečio neteko, pasisakymų "prie ruso buvo geriau" tenka išgirsti, bet konkrečiuose pvz, tas pasisakymas dažnai ne konkrečiai sovietmečio žmonėms ilgisi, bet paprastumo atlikti X darbą.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Tas pasakymas "prie ruso buvo geriau" populiarus todėl, kad žmonės painioja realų gyvenimą ir nostalgiją jaunystei. Daugumai tada buvo gražiausi gyvenimo metai, todėl taip ir kalba. Jei dabar nukeliautų į tuos laikus, tai jau kitą dieną patys grįžtų atgal ? Nors iki įstojimo į ES gyvenom turbūt dar blogiau nei prie ruso, bet tuos laikus prisimenu irgi su nostalgija, tačiau ne už ką nenorėčiau ten grįžt ?

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
prieš 3 valandas, Stanley parašė:

Čia todėl, kad ten daugiau baltarusų ir ukrainiečių emigrantų, matyt dėl pigesnio pragyvenimo nei Vilniuje. 

Ne todėl. Tiesiog yra ir ten nemažai žmonių gyvenančių. Ne vieni vyresnio  ir pensijinio amžiaus kaimynai buvo nedaug lietuviškai bešnekantys.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
prieš 9 valandas, Samick parašė:

Tikrai ne visi Kijeve pro-rusiški žmonės. Plius, viskas keičiasi, o stipri propoganda daro savo. Kijevas labai kontrastingas, išsiskirstęs miestas. Vėlgi, kaip Lietuvoj yra senosios kartos atstovų, labai išsiilgusių SSRS, taip ten jų yra dar daugiau, o kiek su jaunimu teko bendraut, kalba ir angliškai, yra labai malonūs žmonės ir visada padeda. Nežinau ar galima sakyt, kad yra 50/50, bet po miestą vaikštant susidaro toks vaizdas. Kitas dalykas, galbūt tuo metu kai buvau buvo labai daug turistų iš rytų. 

Plius nežinau ar visi rusakalbiai Kijeve yra už Rusiją, bet kaip ir minėjau, ukrainietiškai vos vienetai gatvėse kalbėjo

Tai yra normalu. Kijevas yra sostinė, kuri pritraukia žmonių iš visos Ukrainos (tame tarpe ir vien rusiškai šnekančios dalies) ir kitų šalių (Moldovos, Baltarusijos ir t.t.) + turistai ir t.t., tai rusų kalba dažnai tampa labiau dominuojanti, apjungianti. Bet kalba šiuo atveju ne visada turi atspindėti politines nuostatas. 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
prieš 2 valandas, wan2o parašė:

Tai yra normalu. Kijevas yra sostinė, kuri pritraukia žmonių iš visos Ukrainos (tame tarpe ir vien rusiškai šnekančios dalies) ir kitų šalių (Moldovos, Baltarusijos ir t.t.) + turistai ir t.t., tai rusų kalba dažnai tampa labiau dominuojanti, apjungianti. Bet kalba šiuo atveju ne visada turi atspindėti politines nuostatas. 

Tiesa. Iš tikro net nežinosi nei kas tas žmogus, nei iš vis ar jis Ukrainoje gyvena. Plius net ir pačių rusų yra daug, kurie nepritaria dabartiniam tos šalies valdymo būdui. 

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...