Pereiti prie turinio

Lietuvių įskaita


Rekomenduojami pranešimai

Sveiki, galit padėt kokių minčių ar ką pagal šią temą. LIETUVIAI NUOLAT BENDRAUJA SU RUSAIS, LENKAIS, VOKIEČIAIS. VADINASI LIETUVIŲ KALBOJE TURI BŪTI JŲ KALBŲ PĖDSAKŲ. PAGRĮSKITE ŠĮ TEIGINĮ KONKREČIAIS KALBŲ DUOMENIMIS.

Redagavo Dovilas
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Sveiki, galit padėt kokių minčių ar ką pagal šią temą. LIETUVIAI NUOLAT BENDRAUJA SU RUSAIS, LENKAIS, VOKIEČIAIS. VADINASI LIETUVIŲ KALBOJE TURI BŪTI JŲ KALBŲ PĖDSAKŲ. PAGRĮSKITE ŠĮ TEIGINĮ KONKREČIAIS KALBŲ DUOMENIMIS.

Nepamiršk plėtojant šią temą pasakyti apie kitų šalių žargonus kurie Lietuvoje labai pritampa ir nuolat yra girdima kai jie yra vartojami.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Įžangoje siūlyčiau kalbėti apie pačią kalbotyrą.

 

1 Pastraipa apie skolinius. Dalis svetimos kilmės žodžių tvirtai prigijo lietuvių kalboje ir šiandien jau visiškai nesiskiria nuo neskolintų žodžių. Kadangi iš visų savo kaimynų lietuviai daugiausia bendravo su slavų tautomis, dauguma lietuvių kalbos skolinių yra slaviškos kilmės, t. y. slavizmai. Pirmieji slaviški skoliniai į lietuvių kalbą pateko dar prieš raštijos pradžią, X–XII amžiuje. Tada buvo „paskolinti” žodžiai knyga, lenkas, muilas, pipiras, pulkas, smuikas, stiklas, šilkas, turgus. Patys seniausi slavizmai į lietuvių kalbą atėjo iš senosios vakarų slavų kalbos, o vėliau – iš lenkų ir baltarusių kalbų. Iš lenkų kalbos lietuviai gavo daugumą religijos terminų (lenkai tuos žodžius patys pasiėmė iš lotynų kalbos tikriausiai per čekų kalbą): adventas, mišios, šėtonas, vyskupas. Per slavų kalbas lietuvius pasiekdavo ir daug graikų, lotynų, germanų kalbų žodžių, pavyzdžiui: asilas, batas, karalius, pagonis, rūta. XIII amžiuje į lietuvių kalbą atėjo nemažai žodžių iš vokiečių kalbos, pavyzdžiui: amatas, kambarys, pinigas, rūmas, skydas, tulpė. Jie vadinami germanizmais. Lietuvių kalboje yra ir kelios dešimtys skolinių iš Pabaltijo ugrofinų kalbų. Tai suomių ar estų kalbų žodžiai, atėję daugiausia per latvių kalbą, pavyzdžiui: burė, laivas, kadagys, šamas.

Duomenys iš http://www.birstonas.lt/index.php?947336717 Iš vokiečių kalbos(buterbrodas, fligelis, raketa).

 

2. Kaip, filterdate minėjo, kalbėk apie žargoną. Galbūt pabandyt sulyginti lietuvių keismažodžius (Pvz.: “tu rupūže rauplėta!”, “tu žalčio išnara!”, “tu gyvatės vaike!”, “tu laume prakeikta!”, “tu ragana raguota!” su perimtais iš rusų.

 

3. Slavizmai sudaro apie 1,5% lietuvių bendrinės kalbos leksikos, o tarmėse, ypač rytinėse ir pietinėse, jų esama net keleto tūkstančių. Patys seniausi slaviški skoliniai į lietuvių kalbą pateko iš senosios rusų kalbos. Vėliau lietuviai nemaža žodžių gavo iš lenkų ir baltarusių kalbų. Į dabartinę lietuvių kalbą daugiausia skolinių ateina iš rusų kalbos.

Dabartinėje lietuvių kalboje slavizmai vartojami įvairioms materialinio ir dvasinio pasaulio sąvokoms žymėti. Iš būdingiausių lietuvių kalbos slavizmų galima paminėti šiuos: agurkas (plg. baltr. aгypoк, lenk. agorek, r. oгypeц), blynas (plg. baltr. блiн), bulvė (plg. len. bulwa, bulba), botagas (baltr. 6aтаг), grybas (plg. baltr. грыб), košė (plg. baltr. каша, lenk. kasza), krienas (plg. baltr. xpeн), katilas (plg. ыen. r. котьлъ), knyga (plg. baltr. кнiгa), miestas (plg. baltr. места), pipiras (plg. sen. r. пьпьръ), pyragas (plg. baltr. nipoг), ponas (plg. len. pan, baltr. naн), sakalas (plg. baltr, cokoл, lenk. sokol) ir t. t.

Per slavus lietuviai gavo ne tik grynai slaviškus, bet ir kai kuriuos germaniškus, senųjų ir rytų kalbų žodžius. Pavyzdžiui, asilas gautas dar prieš XII a. iš senosios rusų kalbos (ocълъ). Slavai šį žodį pasiskolino iš germanų (gotų asilus), o pastarieji – iš lotynų kalbos (asinus); alyva (baltr. aлiвa, len. oliwa) į slavų kalbas pateko iš lotynų ar italų kalbų (plg. it. oliva, lot. oliva); krakmolas į lietuvių kalbą pateko iš lenkų kalbos (plg. len. krochmal), o lenkai šį žodį gavo iš vokiečių kalbos (plg. vok. Kraftmehl); kaminas, į lietuvių kalbą patekęs iš slavų kalbų (plg, baltr. kамiн, len. komin), į pastarąsias atėjo iš vakarų slavų, o į ten – iš vokiečių kalbos, vokiečiai šį žodį pasiskolino iš lotynų kalbos (plg. lot. caminus „krosnis, židinys“).

Be slavizmų, lietuvių kalboje gana gausu germanizmų. Lietuvių kalbą labiausiai yra veikusi vokiečių kalba. Pirmieji skoliniai iš vokiečių kalbos į lietuvių kalbą pateko XIII-XIV amžiuje. Kai kurie skoliniai galėjo ateiti ir anksčiau per prūsų kalbą, nes prūsai kurį laiką gyveno kaimynystėje su gotais ir palaikė su jais tiesioginius kontaktus.

Germanizmų palyginti su slavizmais lietuvių bendrinėje kalboje vartojama maždaug 3 kartus mažiau (apie 0,5% bendrinės kalbos žodžių). Plačiai vartojami bendrinėje kalboje tokie germaniškos kilmės žodžiai: amatas (plg. vid. vok. žem. am(m)et), budelis (plg. vid. vok. žem. boddel), bulius (plg. vid. vok. žem. bulle), durpė (plg. vok. žem. turf), kalkės (plg. vok. Kalk), kunigas (plg. vok. aukšt. kuning), pinigas (plg. vid. vok. žem. pennig), skydas (plg. vok. aukšt. scit), vertas (plg. vok. wert) ir kt.

Iš : http://ualgiman.dtiltas.lt/skoliniai.html

 

 

Tikiuosi, kad padėjau.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Aš irgi kalbėsiu šia tema. Pagrindiniai dalykai, kuriuos aptarsiu savo kalboje bus vertiniai (vertalai), skoliniai bei barbarizmai ir hibridai. Kaip pavyzdį (šių kalbų įtakos) gali paminėt V. Kernagio dainą "Kansaras", na, bent jau aš taip darau. Dar vienas patarimas: jei pavyks, susirask Jono Šukio "Lietuvių kalba" 11 klasei. Joje rasi beveik viską, ko tau reikia šiam kalbėjimui. Sėkmės! ;)

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
  • po 2 savaičių...
Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...