Pereiti prie turinio

Mįslingos Šiaulių požemių paslaptys


Rekomenduojami pranešimai

Manau jog daugelis siaulieciu, nei nezino apie tai. Informacija is Siauliu krasto laikrascio, straipsnis rasytas 2006m.

Praeita vasara, patys buvome paieskoje ir surade du iejimus i tariama tuneliu tinkla, jie abu netoli vienas kito, parkelyje prie centrinio pasto. Taip pat viename laikrastyje, teigiama, jog statant telekomo pastata buvo atkasta tunelio dalis. Turejau ir fotografiju, tik dabar kazkur nukisau :) Jei rasiu ikelsiu.

 

Mįslingos Šiaulių požemių paslaptys

 

Dabar beveik neabejojama, kad po Šiauliais yra išlikusių slaptų, nežinai kur vedančių požemių. Tarpukario spaudoje publikuoti tekstai, jog neva tūlas pilietis nuo bažnyčios iki ežero tuneliais nuėjo, kitas — iki Salduvės kalno. Kaip ten bebūtų, legendos sklando ir kaitina vaizduotę iki šiolei. Viena aišku, kad rūsius sunaikino karai ir laikas, bet neatmetama galimybė, jog dar galima atrasti jų fragmentus.

 

Paslaptingi rūsiai

 

Tarpukario Šiaulių spauda rašė: „Senų žmonių pasakojimu — po šv. Petro ir Povilo bažnyčia esą urvai, kurie jungia senąjį kalėjimą. Prieš keletą metų miesto sodne buvęs sklepas taip pat buvusio urvo anga, ir urvas vedęs į bažnyčią“.

 

Pagal dar vieną versiją, kitas urvas iškastas nuo bažnyčios ir eina po Talkšos ežeru, trečias urvas taip pat eina nuo bažnyčios ir baigiasi Salduvės kalno papėdėje.

 

„Gubernijos dvaro sodne irgi yra yra plytų liekanos kaž kokio sklepo — ir čia, žmonių pasakojimu, buvęs įėjimas į urvą, kuris taip pat baigiasi bažnyčioje“, — rašoma 1931 metų laikraščio numeryje.

 

Spaudoje pateikiamas dar vienas spėjimas, jog anksčiau senojo kalėjimo teritorijoje (dabar įsikūrusi Patrulių rinktinė) veikė vienuolynas. Ir pateikiamas nenuginčijamas vienuolyno egzistavimo faktas: remontuojant kalėjimo sieną, joje buvo rastas kardas su lotynišku užrašu: „Mater Dei ora pro nobis“ (“Dievo motina, melskis už mus“).

 

Pasinaudoję išlikusiais senaisiais rūsiais, iš buvusio kalėjimo 1936 metais pabėgo kaliniai. Tiesa, laisve jie džiaugėsi neilgai, nes buvo sulaikyti tunelio pabaigoje — prie senųjų kapinių.

 

Ekspedicija atskleidė paslaptis

Tarpukariu veikusi „Kraštotyros“ draugija bandė įminti paslaptingųjų rūsių mįsles. Ji tyrinėjo Šv. Petro ir Povilo bažnyčios rūsius. “Iš rytų pusės (kur didysis altorius) yra du siauri maži langeliai, apie 4-5 metrus nuo žemės. Iš jų žemyn, sienos viduriu, eina kiaurymė. Skylė siaura, kad leisdamasis juo žmogus, siekia rūbais sienas“, — pasakojo spaudai draugijos nariai.

 

Tyrinėtojai į požemius nusileido virve ir aptiko nedidelę apvaliais skliautais kriptą, kurioje rado daug griaučių ir karstų liekanų. Tyrinėtojai taip pat surado dvi mažas atskiras patalpas, per kurių vidurį ėjo pusantro metro pločio ir kelių metrų ilgio koridorius.

 

Aptikus šį koridorių, neatmesta mintis, jog tai — požeminių tunelių pradžia. „Koridorius buvo užverstas plytgaliais. Bet išvalius grozdus, koridoriaus gale užtikta mūro siena ir į viršų vedanti siaura anga“, — nusivylė tyrinėtojai.

 

Draugijos nariai svarstė: kaip į kriptą įnešdavo karstus, jei tokia siaura anga į požemį? „Greičiausia, anksčiau iš koridoriaus išėjimas ir įėjimas buvo iš zakristijos, bet vėliau įėjimas užmūrytas, palikus siaurą angą“, — spėliojo žmonės.

 

Manoma, kad kriptoje laidoti bažnyčios fundatoriai.

 

Ekspedicijos dalyviai rūsius nufotografavo, padarė brėžinius. Tyrinėtojai „tam požeminiam kape užtiko ir trejetą gyvų sutvėrimų — šikšnosparnių“.

 

Tunelius reikia atrasti

Šiaulių istorija besidomintis Vilius Puronas sako, kad rūsiai galėjo būti iškasti XVII amžiaus pirmojoje pusėje. Pagrindiniai — tarp bažnyčios ir Didždvario.

 

Anot V. Purono, rūsiai užberti žemėmis tarpukariu, daug jų sunaikinta karo metais. 1982 metais, statant Telekomo pastatą, ekskavatorininkas atkasė ilgą rūsį. Manoma, kad tai buvusių tunelių fragmentas.

 

V. Puronas viliasi, jog kada nors bus pradėti archeologiniai kasinėjimai numatomų tunelių vietose ir pavyks atrasti ne tik mažus išlikusius buvusių tunelių fragmentus.

 

Šiandien senojo kalėjimo teritorijoje įsikūrę policijos patruliai ir įrengta areštinė.

 

Į Šiaulių šv. Petro ir Povilo bažnyčią, manoma, ėjo bent trys senieji tuneliai.

 

Senojo Šiaulių kalėjimo teritorijoje anksčiau buvo vienuolynas, kuris tuneliais galėjo jungtis su bažnyčia.

Redagavo diadingo
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...