Pereiti prie turinio

Nuo idėjos prie veiksmo - verslo plano rengimas


Rekomenduojami pranešimai

Didelė svarba verslo planui skiriama neatsitiktinai. Jį pateikdami, pradedantieji verslininkai įrodo, kad yra pajėgūs parengti ir aiškiai išdėstyti įvairialypius įmonės steigimo ir valdymo aspektus. Tinkamai išdėstytas, verslo planas įtikina skaitytoją, kad jame apibūdintoji veikla yra solidi ir pagrįsta bei žada ilgalaikę ekonominę sėkmę. Taigi šis planas yra pagrindinis dokumentas įvertinant ir valdant įmonės veiklą.

 

Verslo planas išsamiai nusako bendrąją įmonės koncepciją – kaip įgyvendinti verslo sumanymą. Jis tiksliai apibūdina ekonominę aplinką, užsibrėžtus tikslus ir naudotinas lėšas. Verslo planas verčia steigėją sistemingai apmąstyti savo verslo idėją, atskleidžia nežinojimo spragas, reikalauja sprendimų, o sykiu skatina sistemingą ir tikslingą procesą. Rengiant verslo planą, nustatomos ir įvertinamos alternatyvos, išryškėja „povandeninės uolos”. Aiški situacijos analizė daro šį planą svarbia ir efektyvia pagalbine priemone problemoms spręsti. Jeigu siekiate būti finansuojami rizikos kapitalo investuotojų, banko ar asmenų, teikiančių finansinę paramą (angl. Business Angels), neišvengiamai turite verslo plane pristatyti kiekybinę ir kokybinę savo įmonės koncepciją.

 

Sėkmingo verslo plano požymiai

 

Verslo sumanymas, kuriam įgyvendinti rašomas verslo planas, ir tikslas, kurio siekiame, turi lemiamą įtaką šio plano struktūrai. Verslo planas, rengiamas naujai įmonei steigti, atrodys kitaip nei įmonės, plečiančios savo veiklą. Nepaisant skirtumų, visiems verslo planams bendra tai, kad jie turi įgalinti išsamiai įvertinti verslo veiklos galimybes ir riziką bei kartu būti aiškūs. Tai didelis uždavinys, iš kurio išplaukia tam tikri reikalavimai verslo plano formai ir turiniui.

 

Rengiant verslo planą, galioja kelios pagrindinės taisyklės.

 

Geras verslo planas yra aiškus

 

Skaitytojas turi gauti aiškų atsakymą į savo klausimus. Tai reiškia, kad verslo plano struktūra turi būti aiški ir logiška, leidžianti nesunkiai susigaudyti ir pasirinkti, kas reikia. Verslo planas įtikina ne statistinių duomenų ir analizių gausa, o atskirų teiginių išdėstymu pagal svarbą ir dėmesio sutelkimu į esminius dalykus. Todėl visas temas, galinčias sudominti skaitytojus, būtina išdėstyti glaustai, bet pakankamai išsamiai. Rekomenduotina optimali verslo plano apimtis - apie 30 puslapių, tačiau gali būti keliais puslapiais didesnė ar mažesnė.

 

Kadangi verslo planas skaitomas nedalyvaujant jo autoriui, kuris prireikus galėtų atsakyti į kilusius klausimus ar pateikti savo komentarus, labai svarbu mintis formuluoti aiškiai ir vienareikšmiškai. Kiekvieną planą, prieš pateikiant galutinį jo variantą, esant galimybių, reikėtų pateikti bandomajam įvertinimui, siekiant išsiaiškinti nesuprantamas vietas ir įtraukti papildomus komentarus.

 

Geras verslo planas yra dalykiškas

 

Pristatydamas savo idėją, dažnas ima reikšti susižavėjimą. Vis dėlto mintis verslo plane dera dėstyti dalykiniu stiliumi, o skaitytojams būtina suteikti galimybę kruopščiai pasverti ir palyginti pateiktus argumentus. Perdėtai entuziastinga kalba trukdo, kelia nepasitikėjimą, skeptiškumą ir išankstinį nusiteikimą. Toks pat žalingas ir pernelyg kritiškas savo projekto pristatymas, nurodant įvairius klaidingus vertinimus ir praeities nesėkmes. Tai gali sukelti abejonių jūsų gebėjimais ir motyvacija.

 

Duomenis verslo plane apibendrinkite dalykiškai, teisingai ir sąžiningai. Niekada nedera minėti silpnųjų vietų, nepateikiant parengtų ar jau įgyvendinamų jų tobulinimo žingsnių. Tai nereiškia, kad svarbiausias silpnąsias vietas reikia nuslėpti, tačiau rengdami verslo planą paruoškite priemones joms šalinti bei įtikinamai tai pristatykite.

 

Gerą verslo planą supras ir ne technikos specialistas

 

Neretai pradedantieji verslininkai tikisi, kad techninių detalių gausa, didelis konstrukcinis planas ar smulkiu šriftu išspausdintos įvertinimo anketos padarys kompetentingo verslo plano įspūdį. Tačiau jie klysta. Tik labai retais atvejais į pateiktą medžiagą gilinsis technikos ekspertai. Nepamirškite, kas yra verslo plano adresatas. Dažnai kur kas labiau vertinamas supaprastintas pristatymas, aiškinamasis brėžinys ar nuotrauka. Gamybos proceso ar techninę gaminio informaciją prireikus dera pateikti prieduose.

 

Geras verslo planas yra vientisas

 

Verslo planą paprastai rengia keletas asmenų. Pabaigoje atskiri darbai sujungiami, kad nesiskirtų dokumento pristatymo pobūdis, išsamumas ir jis neatrodytų bet kaip sudėliotas. Todėl pageidautina, kad švarraštį rengtų vienas asmuo.

 

Gero verslo plano formos reikalavimai

 

Tas pats vientisumo reikalavimas galioja ir verslo plano formai. Tai įgyvendinti padeda atitinkamai parinktas šriftas, tvarkingai parengti ir informatyvūs grafiniai vaizdai, turinys, puslapinės antraštės su įmonės logotipu. Verslo planą dera tvarkingai įrišti arba susegti.

 

Verslo plano struktūra ir pagrindinės dalys

 

Nors ir būdami skirtingi, verslo planai susideda iš keleto pagrindinių dalių, kurios yra būtinos visiems. Kartais verslo planai turi priedus, kuriuose pateikiama papildoma informacija, dažnai lentelių ar grafikų forma.

 

Verslo plano santrauka

 

Verslo plano santrauka turėtų sužadinti sprendimus priimančių kapitalo investuotojų susidomėjimą. Joje pateikiama trumpa visų svarbiausių verslo plano aspektų apžvalga. Santraukoje turėtų būti paaiškinta prekė ar paslauga, kliento gaunama nauda ir konkurencinis pranašumas, siekiamos rinkos pobūdis, mastas, augimas, vadybos kompetencija, taip pat investicijų poreikis ir galimas pelnas. Derėtų užsiminti ir apie strategiją, kaip ketinama siekti įmonės tikslų.

 

Rizikos kapitalo investuotojas pirmiausia perskaito šią santrauką. Aiškiai, dalykiškai ir nuosekliai išdėstydami sumanymą steigti įmonę, kuris turi būti nesunkiai suprantamas ne vien tos srities specialistams, jūs parodote, kad šiame versle nusimanote. Verslo plano santrauką renkite ypač kruopščiai. Ji gali lemti, ar bus skaitomas visas verslo planas.

 

Atkreipkite dėmesį: santrauka - tai ne jūsų verslo plano įvadas, o visų svarbiausių jo sudedamųjų dalių apibendrinimas siekiant greitai apžvelgti visą planą. Įvertinkite savo verslo plano santrauką labai kritiškai. Paklauskite savęs, ar iš tikrųjų glaustai ir tiksliai suformulavote savo įmonės pobūdį. Santrauka turi būti tokia, kad galėtum perskaityti ir suprasti per 5- 10 minučių. Atlikite testą, pateikdami savo verslo plano santrauką asmeniui, kuris nieko nežino apie jūsų verslo idėją ir jos techninius ar mokslinius dalykus.

 

Verslo plano santrauka

1. Prekė ar paslauga

  • Kokia jūsų verslo idėja?
  • Ar ši idėja yra išskirtinė?
  • Kuo ji unikali?
  • Ar idėja yra apsaugota?
  • Kaip yra supatentu?
  • Kokia nauda vartotojams?
  • Kas yra jūsų klientai?
  • Kas bus arba galėtų būti pirmieji klientai?
  • Kokie būtini tolesni žingsniai?

2. Rinka ir konkurencija

  • Kokia yra konkurencinė padėtis?
  • Kokio dydžio rinką ir kokį augimo tempą prognozuojate?

3. Marketingas ir pardavimas

  • Kokią planuojate marketingo strategiją?
  • Kokią planuojate pardavimo apimtį?
  • Kokių reikės gamybos pajėgumų?
  • Kokiais pardavimo kanalais naudositės?

4. Verslo organizavimas

  • Koks jūsų įmonės verslo modelis?
  • Kokius partnerystės santykius užmegsite?

5. Valdymas ir darbuotojai

  • Kokia darbuotojų kompetencija ir kaip bus paskirstytos valdymo užduotys?

6. Įgyvendinimas

  • Kaip bus organizuojamas jūsų verslo idėjos įgyvendinimas?
  • Kokius užsibrėžėte ilgalaikius tikslus?
  • Kokios yra svarbiausios gairės siekiant tikslo ir kas jau padaryta?
  • Išvardykite konkrečius tolesnius žingsnius.

7. Galimybės ir rizika

  • Kokios yra galimybės ir rizika?

8. Finansų planas ir finansų strategija

  • Apibūdinkite išsamaus verslo planavimo rezultatus, nurodykite tikslų finansų poreikio ir grąžos dydį.
  • Kokia padėtis su apyvarta, kaštais ir pelnu?
  • Kiek apytiksliai reikės investicijų?
  • Kiek reikės finansų?
  • Iš kur tikitės finansavimo (kokie finansavimo šaltiniai)?

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...