Pereiti prie turinio

Kaip skolintis, bet neįsiskolinti


Rekomenduojami pranešimai

Skolintis mus gali paskatinti tiek netikėti gyvenimo pokyčiai, tiek išaugęs poreikis vartoti. Tačiau visada reikia prisiminti, kad skola – tai ne dar vienas pajamų šaltinis ir kada nors ją reikės būtinai grąžinti. Norintiems skolintis, bet neįsiskolinti, nurodome kelis pagrindinius žingsnius.

 

 

 

Pirmas žingsnis. Ką turėtumėte įvertinti prieš skolindamiesi?

 

Visada atsakykite į šiuos tris pagrindinius klausimus:

 

Kokiu tikslu skolinuosi?

Ar man tikrai reikia to, kam skolinuosi?

Gal galėčiau tokią sumą sutaupyti?

Taigi, vienas iš svarbiausių dalykų – įvertinti, kokiu tikslu skolinatės, ar galėtumėte tokią sumą sutaupyti ir ar tikrai verta skolintis.

 

Kada verta skolintis? Finansų ekspertų teigimu, skolintis verta tada, kai ketinate įsigyti tai, kas kuria ilgalaikę pridėtinę vertę: ruošiatės įsigyti nuosavą būstą, studijuoti, o gal pradėti ar plėsti verslą. Skolindamiesi trumpalaikiam vartojimui (kelionėms, naujam automobiliui, buitinei technikai ir pan.), visada pagalvokite darsyk – galbūt galite šią sumą sutaupyti?

 

„Pinigų bitės" finansinio tikslo skaičiuoklėje galite pasitikrinti, kiek laiko ar, kokias sumas Jums reikėtų atsidėti, jei norite numatytą daiktą įsigyti nesiskolindami.

 

 

 

Antras žingsnis. Įvertinkite galimų finansinių įsipareigojimų dydį.

 

Jei vis dėlto nusprendėte skolintis, būtinai įvertinkite, kokia bus visa paskolos kaina ir kiek pajamų galite skirti finansiniams įsipareigojimams per mėnesį.

 

Svarbu prisiminti, kad paskolos kainą sudaro ne tik mokamos palūkanos – visada atkreipkite dėmesį ir įvertinkite, kokie yra taikomi vienkartiniai sutarties sudarymo mokesčiai, kiek Jums kainuotų grąžinti pasiskolintą sumą anksčiau, nei numatyta, pakeisti sutarties sąlygas (sutarties trukmę, įmokos dydį ir pan.) ir kt.

 

Jūsų paskolos kainai nemažą reikšmę turės asmeninė kredito istorija, t. y. informacija apie anksčiau Jūsų prisiimtus finansinius įsipareigojimus ir jų vykdymą per pastaruosius dešimt metų. Nepriekaištinga asmeninė kredito istorija lemia lankstesnes paskolos sąlygas ir mažesnę skolinimosi kainą. Netinkama kredito istorija gali lemti didesnes mokėtinas palūkanas, apsunkinti galimybes gauti kreditą ar prekes ir paslaugas išsimokėtinai.

 

Kiek galite skirti lėšų paskolos įmokoms? Maksimalus galimų finansinių įsipareigojimų dydis yra nustatytas Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatose. Apie savo galimybes ne kartą kalbėsitės su paskolos davėjais, tad pravartu trumpai apie tai paskaityti:

 

40 proc. Visi prisiimami finansiniai įsipareigojimai per mėnesį negali viršyti daugiau nei 40 proc. šeimos pajamų. Vadinasi, jei bendros Jūsų šeimos mėnesio pajamos yra 3000 litų, paskolos(ų) įmokoms mokėti galėsite skirti ne daugiau kaip 1200 litų per mėnesį.

 

Tai maksimalus galimų finansinių įsipareigojimų dydis, tačiau finansų ekspertai pataria, kad mėnesio finansiniai įsipareigojimai nesiektų 30 proc. Jūsų pajamų Toks dydis padės labiau apsisaugoti nuo galimų finansinių problemų, jei šiek tiek pasikeistų situacija, pavyzdžiui, nežymiai padidėtų mokamų palūkanų suma ar atsirastų papildomų įsipareigojimų.

 

15 proc. – tai dar vienas Jums aktualus skaičius, jei ketinate skolintis nuosavam būstui įsigyti. Skolinantis būstui, Jūsų turimas pradinis įnašas būtinai turi sudaryti ne mažiau kaip 15 proc. įsigyjamo būsto vertės, t. y. perkant butą už 100000 litų, privaloma turėti sukaupus bent 15000 litų pradinį įnašą.

 

 

 

Trečias žingsnis. Visada įvertinkite, „kas būtų, jeigu būtų" aplinkybes.

 

Įvertinti, ar esate pasiruošęs netikėtiems įvykiams, Jums padės šie klausimai:

 

ar esate sukaupę rekomenduojamą atsargą „juodai dienai"? Finansų ekspertai rekomenduoja sukaupti 3–6 mėn. atlyginimo atsargą; jei pajamos nėra stabilios, atsarga turėtų būti dar didesnė;

ar galėtumėte tęsti reguliarų paskolos įmokų mokėjimą, jei staiga pablogėtų Jūsų šeimos finansinė padėtis arba gerokai išaugtų palūkanos?

nepamirškime ir malonių rūpesčių – šeimos pagausėjimas taip pat turėtų didėlės įtakos Jūsų finansinei situacijai.

 

 

Ką daryti įsiskolinus?

 

Jei skolinotės pernelyg optimistiškai ir tinkamai neįvertinę savo finansinių galimybių, net ir laikini finansiniai nesklandumai gali Jus įsukti į skolų ratą. Pirmieji pavojaus signalai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, yra šie: nebegalite atsidėti bent 5 proc. pajamų, laikų neapmokate einamųjų sąskaitų, pradelsiate paskolos įmokų mokėjimą, skolinatės ankstesniems įsiskolinimams padengti ir pan.

 

Tokiu atveju svarbu kuo anksčiau pripažinti sau pačiam, kad nebegalite padengti visų finansinių įsipareigojimų ir turite imtis veiksmų problemoms spręsti.

 

Vienas iš geriausių būdų pradėti spręsti problemas – surašyti visus savo įsiskolinimus ir juos išdėlioti prioriteto tvarka (mokamų palūkanų dydis, skolos suma, uždelsimo suma ir t.t.) Rekomenduojama pirmiausia padengti tuos finansinius įsipareigojimus, kurių palūkanos didžiausios.

 

Peržiūrėję ir sudėlioję savo įsiskolinimus, susisiekite su kreditoriais ir aptarkite naujus paskolų grąžinimo grafikus. Visada atsakinėkite į kreditorių laiškus ar skambučius – Jūsų noras bendradarbiauti skatins kreditorius labiau jumis pasitikėti ir kartu ieškoti sprendimo.

 

Taip pat peržiūrėkite, kaip galėtumėte sumažinti nebūtinas išlaidas ar jų atsisakyti, ir apsvarstykite, kaip galėtumėte padidinti pajamas.

 

 

 

Svarbiausias patarimas – niekuomet nesiskolinkite jau esamoms skoloms padengti.

 

http://www.pinigubite.lt/kasdieniai-pinigai/kaip-skolintis-bet-neisiskolinti

Redagavo edis33
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Neskaiciau viso teksto, tik pradzia ir gala.

 

Grieztai nesutinku su siuo teiginiu, manau i pats nesutinki:))

 

Svarbiausias patarimas – niekuomet nesiskolinkite jau esamoms skoloms padengti.

Su šiuo teiginiu ir aš nesutinku, nes kartais paėmus kitą paskolą ir gražinus esamą, galima net sutaupyti.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...