Pereiti prie turinio

Juokdarys

Patvirtinti nariai
  • Pranešimai

    8
  • Užsiregistravo

  • Lankėsi

  • Atsiliepimai

    100%

Reputacijos išklotinė

  1. Patinka
    Juokdarys sureagavo į aalborg Studijos Danijoje   
    Sveiki uždarbiečiai,
     
    Skaitinėjau visą forumą ir supratau, kad čia yra daug žmonių kurie nori studijuoti, todėl sugalvojau papasakoti apie įspūdžius Danijos universitete.
     
    Kaip gimė mintis važiuoti į Daniją?
     
    Baigęs 12 klasę, stojau mokytis į Kauno kolegiją Interjero ir baldų projektavimo vien dėl to, nes pamačiau, kad įstojau į nemokamą vietą, ir kaip ir buvo galima tikėtis viską mečiau po dvejų mėnesių, nes studijos netenkino mano poreikių. Metęs studijas, galvojau padirbsiu ir kitais metais vėl bandysiu stoti į universitetą, tik šįkart stosiu kur nors kitur. ~Lapkričio mėnesį pradėjau dirbti mašinų plovykloj ir išdirbau ten iki liepos mėnesio. Buvo puiki patirtis, nes dirbdamas tokį darbą supratau, kad negaliu visą gyvenimą tuo užsiimt. Dirbant plvoykloj visada galvojau, kad reikia imtis kažkokių veiksmų. :) Grį-ęs namo visiškai netyčia naršiau po internetą ir radau informacijos apie Danijos univerus, ko gero visą dieną naršiau kol galiausiai įsitikinau, jog čia mano vieta.
     
    Stojimo procesas
     
    Stojimo procesas buvo sunkiausia dalis. Mano univeras nežiūri į žmonių pažymius, man reikėjo tik gauti rekomendacijas iš darbdavių ir akademinių žmonių, bei parašyti stiprų motyvacinų laišką, nes Danijoj svarbiausia yra žmogaus motyvacija ir ką jis gali duoti pačiai mokymo įstaigai. Kai kurioms studijų programoms reikia tam tikro išklausytų valandų skaičiaus, bet Lietuvos švietimo sistema suteikia tai. Pvz.: matematikos B lygio valandų skaičiaus užtenka tam, kad atitiktum Computer Sciense keliamus reikalavimus, taip, kad jei ir nesat pats gabiausias matematikas, vistiek turite šansų čia patekti. :) Motyvacinį laišką rašiau kokius 2 mėnesius, nes norėjau parašyti kažką išskirtinio. Stojimas vyksta prioritetų tvarka, kol negavai atsakymo iš aukščiau esančio prioriteto, tol nepradės svarstyti sekančiojo.
     
    Birželio 1-oji
     
    Dirbau plovykloj ir pagalvojau, kad laikas pasitikrinti savo el-paštą. Ir pamačiau, kad aš priimtas į University College of Northern Denmark į Multimedia Design & Communication programą. Tą dieną nelabai sekėsi dirbti, nes visiškai ne mašinos buvo galvoje.. :)) Laiške gavau prisijungimo duomenis į universiteto sistemą, kurioje turiu patvirtinti, jog nuo rugsėjo 1-os studijuosiu Danijoje. Taip pat buvo parašyta, jog reikia sumokėti 749Danijos Kronų (100 eurų) startinį mokestį, į kurį įeina dokumentai reikalingi gyventi ir studijuoti Danijoje, 4 intro dienos bei vakarėlis su nemokamais gėrimais. Investicija verta pinigų, nes susipažinsi su būsimais pirmakursiais, be to vakarėlis buvo labai geras.. :))))
     
    Pasiruošimas išvykti
     
    Šis periodas prabėgo labai greitai, atrodo nespėjau net su visais atsisveikinti, o štai ir reikia išvažiuoti į svetimą šalį. Prieš išvykdamas studijuoti turėjau uždaryti savo individualią veiklą, pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelę ir patį sunkiausią dalyką - SUSIRASTI APGYVENDINIMĄ. Aš studijuoju Aalborgo mieste (4 pagal dydį Danijoje) o čia laaabai sunku rasti gyvenamąją vietą, man pasisekė ir aš apgyvendinimą radau per savaitę. Beje, Aalborgo mieste yra taip vadinamas "Roof over head guarantee" - jei neturi gyvenamos vietos iki atvažiuojant turėsi galimybę apsigyventi Danhostel. Kiek girdėjau iš pasakojimų ta vieta yra baisi. Gyvena 6 žmonės 15m2 namukuose, bet iš kitos pusės ši vieta yra pati smagiausia. Tiek daug naujų žmonių, o ir vakarėliai jų yra švelniai tariant stiprūs :)
     
    Rugpjūčio 20 diena
     
    Važiavau į Daniją su kažkokiu mikriuku, tai buvo pati baisiausia patirtis mano gyvenime, bet nesiskųsiu, ką mokėjau tą ir gavau :) Po 24 valandų kelionės aš pagaliau atvykau į savo butą ir likau nemaloniai nustebintas, butas skyrėsi nuo to ką mačiau nuotraukose, bet gyvent tai netrukdė. Tik atvažiavęs išsikroviau lagaminus ir iškart išėjau į miestą pasivaikščiot, miestas tikrai nuostabus, gyvenu pačiam miesto centre, tai savaitgaliais miegot beveik neįmanoma, visi baliavoja, bet įprantama. :) Tik atvykęs supratau, kad be dviračio aš čia nepajudėsiu, nes autobuso bilietas kainuoja 3 eurus, o nuolatinis bilietus visam mėnesiui 50 eurų. Tai nusipirkau dviratį už kurį permokėjau kone dvigubai, bet vistiek atsipirko viskas :) Paskui sekė introduction days, per kurias papasakojo, kaip viskas vyksta - kokia mokymo sistemą, problem-based learning ir t.t
     
    Studijos
     
    Mano programa trunka 2 metus, po 2 metų galiu eiti top-up studijos, galiu rinktis iš E-concept development, Software development, bei Web development. Pirmus 2 metus yra mokoma 4 dalykų Communication, Business, Design ir Interaction Development(programavimas), kiekvieno dalyko yra po lygiai. 1 semestrą turėjau 5 egzaminus, kas mėnesį po vieną, į egzaminą įeina visi mokomieji dalykai, mėnesį prieš deadline'ą gauni užduotį su tikru klientu ir turi su juo komunikuodamas išspręsti jo problemą, mano studijų programoje tai būna sukurti pilnai veikiantį puslapį. Darydamas puslapį turi rašyti reportą, čia daug kam yra didžiausia problema, bet kai juos perpranti, tai irgi nėra sudėtinga. Kita dalis 15 minučių prezentacija ir 45 minučių feedback'as iš dėstytojų, bei pažymys. Toks modelis yra patrauklus, nes tikrai jauti, kad kažką išmoksti, kai prie naujo išmokto dalyko iškart prikišamos rankos. Darbas visada vyksta grupėmis, į egzamino patalpą eini su grupe, taip išmokstama dirbti grupėse.
     
    Finansai
     
    Danijoje yra laaabai aukštas pragyvenimo lygis, kainos didesnės nei Lietuvoje 2-3 kartus, bet jei žinai kaip ir kur apsipirkinėt, galima apsipirkti pigiau nei Lietuvoje. Alus pavyzdžiui kainuoja 30 euro centų :) aišku, jei norit lietuviško alaus - pasiruoškit sumokėt 2 eurus :) Darbą susirasti Aalborgo mieste yra laaabai sunku, bet jei ieškosi tikrai rasi, bet pasiruoškit iki pusės metų neturėt jokio darbo.. Bet kai gauni darbą ir dirbi bent jau 43 valandų į mėnesį gauni stipendiją kuri siekia 500 eurų į mėnesį + atlyginimas iš darbo, taip kad į mėnesį turi 1000 eurų. Nuoma kainuoja nuo 200 iki 300 euru į mėnesį, maistui, ir savo malonumui išleidžiama dar apie 200 eurų, taip, kad studentai Danijoje yra turtingi, gali sau leist ir pakeliauti. Mano grupiokai pavyzdžiui išvyko Kalėdoms į Kanarų salas, manau tai daug ką pasako.. :D Aš pats darbo ieškojau, bet galiausiai nuleidau rankas po kelių apgavysčių ir tiesiog sėkmingai freelancinu, gaudamas stipendiją tą pačią stipendiją iš valstybės, be to ir mokesčiai nelabai kandžiojasi.
     
    Sorry, jei nerišliai parašiau kažką, bet jei kažkas įdomu dar - prašau diskutuokit, jei nedrąsu rašykit į PM. :)
  2. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Anton Mano kelionės į Latviją istorija + Sigulda   
    Sveiki,
    Praėjo du mėnesiai nuo mano paskutinės kelionės į Lenkiją (https://uzdarbis.lt/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=2753211 ) , kas gali reikšti tik tai, kad atėjo laikas sekančiai avantiūrai.
     
    Šį kartą vėjai mane užnešė į dar vieną kaimyninę šalį, Latviją. Kodėl būtent ten? Priežastis paprasta. Labai norėjau apsilankyti viename koncerte, kuris turėjo įvykti Rygoje. Dar viena priežastis – pasirodė kiek keista keliauti po tolimesnes šalis, kai nesi aplankęs savo kaimynų.
     
    Taigi prieš geras dvi savaites įsigyjau autobuso bilietus į abi puses bei bilietą į patį koncertą, o dar po savaitės pradėjau ieškoti vietos, kur galėčiau apsistoti dviems naktims (bilietus nusipirkau nuo penktadienio vakaro iki pirmadienio ankstaus ryto). Ieškojau vėl ten pat, portale Couchsurfing (iš jų pusės būtų labai logiška man jau mokėti už reklamą kiekviename straipsnyje). Buvo išsiųsta apie 35 užklausų, bet arba negaudavau jokio atsakymo, arba gaudavau neigiamus atsakymus.
     
    Ir štai atėjo penktadienis, kai lipau į autobusą ir vis dar nežinojau, ką veiksiu atvykęs į vietą. Ar vėl naktinėsiu po miestą, ar pirmą kartą gyvenime išbandysiu hostelį. Ten pat, autobuse, su pakeleive pradėjau apie tai kalbėti, domėtis kur yra geresni ir nebrangūs hosteliai, tuo pačiu, kol dar nebuvau kirtęs sienos ir turėjau internetą su lietuviška sim kortele, išsiunčiau dar apie 20 užklausų nakvynei. Po valandos iš vieno vaikino gavau atsakymą: “Atleisk, bet šiandien jau turiu dvi merginas iš Lietuvos, kurios nakvoja pas mane”. Kadangi kartais esu gana naglas, atrašiau, jog man tinka bet kokios sąlygos ir galiu drąsiai būti vertėju tarp lietuvių bei latvių kalbų (juoko forma žinoma). Dar po kurio laiko gaunu dar vieną atsakymą: “Na jei tikrai neturi kur gyventi, paklausiu merginų, gal jos nebus prieš” bei parašė savo tel. numerį. Nuotaika jau šiek tiek pagerėjo.
     
    «Tarp kitko, šį kartą bandžiau filmuoti dabar madingą “vlogą”, aprodant miestą, išgyvenant įspūdžius ir įterpiant savo komentarą. Bet nufilmavau tik pirmą parą, ir tai ne viską. Gal dėl to, kad man tai yra kažkas naujo, gal dar dėl kažkokios priežasties, bet jau sekmadienį nutraukiau filmavimus.»
     
    Po gerų keturių valandų išlipau jau Rygos autobusų stotyje. Nužygiavau į artimiausią prekybos centrą ir nusipirkau vietinę sim kortelę už 6 eurus. Parašiau žinutę, jog jau esu Rygoje ir galiu susitikti reikiamu adresu ir nuėjau link senamiesčio (laimei ir nelabai, Rygoje yra begalė rusakalbių, todėl su komunikacija su vietiniais gyventojais nebuvo absoliučiai jokių problemų, tad užkalbinti merginą arba paklausti kelio buvo labai paprasta).
     
    http://puu.sh/j7CEm/7bd937acbe.jpg
     
    http://puu.sh/j7CJx/b0b4f4a28d.jpg
     
    Užsukęs į pirmą pasitaikusį parką pastebėjau daug prekybinių palapinių ir pradėjau klausinėtis, koks čia renginys vyksta. Pasirodo pataikiau į vietinę Kaziuko mugę. Bet man toks scenarijus nelabai įdomus, todėl ilgai čia neužsibuvau. Ir čia pat sulaukiau skambučio iš vaikino, kuris galėjo mane priimti nakvoti. Po 15 minučių jau susitikome prie parduotuvės, nusipirkau sau alkoholinės giros bei nuėjome pas jį į namus. Ten pat susipažinau su dar dviem jo butiokais bei lietuvaitėmis, apie kurias rašiau aukščiau.
     
    Nuo 22 val. Iki daugmaž 1 val. nakties bendravome apie įvairiausias temas, kol galiausiai nuėjome apžiūrėti naktinio Rygos gyvenimo ir apsilankyti skirtinguose baruose. Viskas užsitesė iki šešių ryto. Visi griūvome miegoti ir nauja diena prasidėjo jau vidurdienį. Dar vakar, vos išlipęs iš autobuso ir norėjęs užkasti, užsukau į pirmą pasitaikusį Subway. Ten dirba visai miela mergina, todėl pasiėmiau tel. numerį ir paprašiau, kad rytoj aprodytų man miestą. Deja šeštadienį ji paraše, jog išvyksta į draugės gimtadienį, todėl daugiau jos ir nemačiau.
     
    http://puu.sh/j7CLD/e0c890db81.jpg
     
    http://puu.sh/j7COq/abd59ea7ad.jpg
     
    http://puu.sh/j7CRR/9c4394e450.jpg
     
    Vakare turėjau koncertą, todėl turėjau visą dieną Rygos pažinimui. Užkasiau kavinėje, ir ilgai nelaukdamas, nuėjau apžiūrėti Rygos apylinkes, atokiau nuo centro ir senamiesčio. Nuėjau į nelabai pažįstamą vietovę ir prasidėjo lietus. Pralaukęs pusvalandį telefone peržiūrėjau, jog lietus tik stiprės supratau, jog reikia gaudyti viešąjį transportą ir važiuoti link centro, kadangi iki koncerto buvo likusios trys valandos, o dar turėjau papietauti ir rasti pastatą, kur viskas vyks. Laimei, savo telefone turėjau aplikaciją, kur yra detalūs visų baltijos šalių viešojo transporto tvarkaraščiai, todėl greitai apsisprendžiau, kuris troleibusas man tinka (tarp kitko kiekvieną kartą įsitikinu, kad be išmanaus telefono bet kokia kelionė tampa žymiai nuostolingesnė ir labiau komplikuota.
     
    Sulaukęs troleibuso, įlipau į jį. Jokių bilietėlių neturėjau, todėl teko nusipirkti iš vairuotojos. Važiavau vos 6 stoteles. Sumokėjau už tai 2 eurus. Nepigus malonumas. Perkant ne iš vairuotojo, kaina – 1.20 Eur. Išlipau vėl šalia stoties, užsukau į kavinę ir papietavau, pailsėjau bei pajudėjau link koncerto.
     
    Dabar atskirai apie patį koncertą. Atvykau vienas iš pirmųjų. Koncertuoti turėjo rapo grupė iš Rusijos (taip, gana specifiškas koncertas daugeliui). Grupėje yra trys atlikėjai. Vos atvykęs į koncerto salę, sužinojau, jog du iš atlikėjų – neatvyks. Vienas nespėjo į lėktuvą, kitam užlaikė pasą. Todėl tą dieną už 2.30 val. (23:30) turėjo pasirodyti tik vienas iš jų. Organizatoriai praneše, jog šiandienos koncertas tiems, kas turi bilietus, bus nemokamas, o visos grupės koncertas perkeliamas po mėnesio. Iš vienos pusės nuliūdau, kadangi tai buvo viena pagrindinių priežasčių čia važiuoti. Iš kitos – apsidžiaugiau. Reiškia šis koncertas bus nemokamas, o po mėnesio galėsiu dar kartą čia atvykti. Patį bilietą (vertė 30 eurų) galiausiai palikau salėje, todėl greičiausiai daugiau čia nevyksiu. Vietoje sutikau kelis Lietuvius, pabendravom ir po koncerto išsiskyrstėme.
     
    Apie antrą valandą nakties grįžau prie namo, kur turėjau nakvoti. Ir čia prasidėjo linksmybės. Pamiršau, kelintame bute gyvena mano latviški draugai. Iš lauko langai degė trečiame aukšte, tačiau laiptinėje garsai sklindo iš antrame aukšte esančio buto. Laiptinėje užtrukau apie 15 minučių, vis bėgiojau iš aukšto į aukštą. Klausiausi iš kur vis dėlto sklinda balsai, bandžiau belstis į duris (skambinti labai nenorėjau, visgi antra valanda nakties, o suklysti ir paskambinti kaimynams tikimybė buvo kaip minimum 50%). Ir vis galvojau, kaip atrodau iš šono, kai antrą valandą nakties nepažįstamas su fotoaparato blykste žiūrinėjo duris, klausėsi, kas darosi už durų ir bandė atsargiai patraukti už rankenos. Telefonas, žinoma, buvo jau seniai miręs, todėl ir paskambinti ir paprašyti, kad įleistų į butą, negalėjau. Ir čia man nusišypsojo laimė. Išgirdau, kad kažkas užeina į laiptinę. Ten buvo keturi mano laikini butiokai (viena visgi buvo likusi bute). Jie grįžo iš pasivažinėjimo dviračiais ir pagaliau visi kartu užėjome į butą ir nuėjome miegoti.
     
    http://puu.sh/j7Dzc/86e002e2c9.jpg
     
    Lietuvaičių nerodau. Deja nepaklausiau ar galiu naudoti jų nuotraukas, todėl iš etikos paslėpiau veidus.
     
     
    http://puu.sh/j7DiD/f6fb152938.jpg
     
    Taip pat naktį parke sutikau bebrą.
     
     
    Sekančią dieną supratau, kad Rygos man pakanka ir reikia aplankyti artimiausią miestą. Buvau įsitikinęs, kad tai bus Jurmala, kuri yra vos už 35 km. nuo Rygos. Tačiau visi iki vieno sakė, jog ten nieko įdomaus ir man vertėtų aplankyti Siguldą, kuri yra kiek toliau, 50 km. nuo Rygos. Vos išėjęs iš namų pradėjau ieškoti vietos, kur papusryčiauti. Ilgai ieškodamas, radau kavinę “City Diner”. Tai yra amerikietiško stiliaus jauki kavinė. Skanus maistas, malonus aptarnavimas. Beje, dėl aptarnavimo. Taip gavosi, kad vėl pasiėmiau padavėjos telefono numerį su sąlyga, kad šiandien po darbo ji man aprodys Rygą. Tarp kitko, prieš tai, buvau vėl netyčia sutikęs moterį, su kuria kartu važiavau į Ryga iš Vilniaus. Visgi tikrai nėra Ryga tokia jau didelė. Vėliau senamiestyje netyčia užtikau Sovietų okupacijos muziejų. Įėjimas – kiek negaila. Aš sumokėjau po apsilankymo. Autobuso stotyje susipažinau dar su trimis vaikinais, du iš Olandijos, vienas iš Belgijos. Pabendravome ir įlipome į autobusą.
     
    http://puu.sh/j7CTt/b1e361ecd2.jpg
     
    http://puu.sh/j7CWj/4bfc50af24.jpg
     
    Čia prasidėjo įdomiausia dalis. Atsisėdau šalia merginos ir užmigau, atsibudau jau Siguldos autobusų stotyje. Kažkaip labai greitai visi žmonės išsibarstę ir likome tik aš ir mergina, su kuria važiavau. Paklausęs, ar ji taip pat nežino kur judėti, pasiūliau palaikyti man kompaniją ir Siguldą apžiūrėti kartu su manimi. Labai greitai radome bendrą kalbą ir susipažinome. Tai buvo Orli iš Atlantos, JAV. Ji prieš porą mėnesių baigė studijas universitete ir dabar pusmetį keliaus po pasaulį. Prieš porą dienų buvo ir Vilniuje. Siguldoje žinojome, jog mūsų laukia daug gamtos, kalnai, uola ir kelios pilys. Tačiau į žemėlapį pažiūrėjome tik vieną kartą, pradžioje. Vėliau nutarėme, kad įdomiau eiti tiesiog ten, kur jaučiame, jog bus teisingas kelias. Pakeliui į pirmą pilį užsukome į bažnyčią, užlipome į viršų, kad apžiūrėti apylinkes, tačiau nieko apart medžių gausybės nematėme. Nutariau, kad jei jau užlipom, tai reikia bent kartą pagroti varpu. Orli iki paskutiniojo manė, jog juokauju. Bet ne, padariau tai. Buvo garsiai. Greitai nusileidom ir nuėjome toliau. Pakeliui visą laiką linksminomės ir prašiau Orli’es, kad mokintų mane anglų kalbos ir taisytų, jeigu kažka pasakysiu ne taip. Pakeliui klausinėjome praeivių, kurie ėjo link mūsų, kas gero yra toje pusėje iš kur jie eina ir tuo pačiu žaidėme žaidimą. Kokių žmonių sutiksime daugiau, rusakalbių ar angliakalbių. Jei sutikdavom pirmus – kalbėjau aš, jei antrus – ji. Ir štai mes pamatėme pirmą pilį, jeigu tai galima taip pavadinti. Iš kart už jos – nuostabus vaizdas.
     
    http://puu.sh/j7CXT/48f3898ab1.jpg
     
    http://puu.sh/j7D1H/17791b54f1.jpg
     
    http://puu.sh/j7D38/7d4b9385f5.jpg
     
    http://puu.sh/j7D4T/393ff473ff.jpg
     
    Už kelių kilometrų radome žymiąją uolą, kur šiek tiek pailsėjome, papildėm vandens atsargas ir nuėjome ieškoti kitų pilių.
     
    http://puu.sh/j7D5W/d1a471b57c.jpg
     
    http://puu.sh/j7D8E/b29d0e7147.jpg
     
    Dar už geros valandos toli radome dar vieną. Tačiau jau buvome pavargę ir nenuėjome ten. Vietoj to nuėjome prie upės kranto, kur vėl pasėdėjom ir tiesiog pasimėgavome supančiu grožiu. Ir galiausiai pajudėjome link stoties. Paskutinis autobusas jau buvo nuvažiavęs, todėl teko važiuoti traukiniu.
     
    http://puu.sh/j7Dbw/1df5f5ea6f.jpg
     
    http://puu.sh/j7Ddj/7152a661b3.jpg
     
    Po valandos grįžome į Rygą. Orli nuvyko persirengti į savo hostelį. Aš tame pačiame pastate, McDonalds’e jos palaukiau ir nuėjome pasivaikščioti po vakarinę Rygą. Po valandos turėjome išsiskirti, kadangi Orli turėjo susitikti su kitais draugais. Per tas 7 valandas, kurias praleidome kartu, tapome labai artimi, kaip brolis ir sesė. Sužinojome labai daug vienas apie kitą, daug juokėmės ir draugiškai tyčiojėmės vienas iš kito, todėl skirtis buvo labai sunku. Tačiau kadangi Orli dar ilgai keliaus, pažadėjome, kad padarysime viską įmanomą, kad susitikti dar kartą, kurioj nors šalyje. Nuotaika kiek suprastėjo, todėl nuėjau į naktinę senąją Rygą, pažiūrėti dar kartą, kas ten būna per vidurnaktį.
     
    http://puu.sh/j7DeC/dc549f0146.jpg
     
    http://puu.sh/j7Dgz/5de66db71c.jpg
     
    Prieš porą valandų, kai dar galvojau, jog su Orli užtruksiu ilgiau, Viktorijai (padavėjai iš City Diner) parašiau, jog deja nesigaus susitikti. Todėl likusią naktį praleidau visai vienas. Valandą pasibasčiau po senamiestį, prisėdau ant suoliuko. Po kurio laiko priėjo benamis, kuris man papasakojo labai “įdomias” istorijas, kaip Amerika traukia Baltijos šalis žemyn, kaip Baltijos šalys parsidave vakarams, kaip Latvija jau ne tokia kaip buvo prieš sankcijas, kai čia buvo gausybė turistų iš Rusijos. Su lengva ironija dešimt minučių išklausiau jo ir tiesiog nuėjau link stoties, kadangi pradėjo lyti. Pralaukęs ten porą valandų sulaukiau autobuso ir šeštą valandą ryto jau buvau Vilniuje.
     

     
    Taip ir praėjo dar viena kelionė. Ši buvo trumpiausia iš aprašytų, tačiau supratau, jog vos per dvi dienas labai pailsėjau (ir pavargau). Pailsėjau morališkai, aplankiau daug objektų ir vietovių, susipažinau su gausybe žmonių. Per savaitgalį praėjau lygiai 50 kilometrų (8 iš jų – kalnuotoje Siguldoje). Labai skatinu kada nors spontaniškai tiesiog nusipirkti autobuso ar lėktuvo (kas bus pigiau) bilietus ir nuvykti į nežinomą šalį, bent porai dienų. Man, kai daug ką pamačiau ir nesėdėjau vienoje vietoje, tos dvi dienos praėjo kaip penkios, todėl grįžau ne kaip po savaitgalio, o kaip po nedidelių atostogų.
  3. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Dekis Kodėl IT bumas neįvyksta čia ir dabar?   
    Šiandieniniame gyvenime IT technologijos mus lydi kiekviename žingsnyje: kompiuteriai, išmanieji telefonai, galų gale, net išmanūs laikrodžiai ar akiniai mums padeda greičiau, lengviau atlikti darbus, bendrauti, naršyti internete. Dėl šios priežasties IT ekspertų atlyginimai tendencingai kyla, tačiau pačių specialistų kiekis auga lėčiau nei norėtųsi ir būtų naudinga Lietuvos ekonomikai.
     
    Lietuvos kolegijos ir universitetai kasmet paruošia po 1000 informatikų. Deja, bet to negana. Specialistai skaičiuoja, kad jau 2016 metais mūsų rinka reikalaus 140000 IT ekspertų kasmet. Tiesa, dar neaišku kiek iš tų šviežiai iškeptų "specialistų" gali nuveikti kažką daugiau nei įrašyti Wordpress TVS. Taip pat, dar dalis nubyra ir tų, kurie neapkenčia dirbti kolektyve, kabinete ar tiesiog nori būti visiškai atsakingi už save ir, tarkim, gyvendami Lietuvoje uždirbti Norvegišką atlyginimą, todėl pasirenka darbo sau (freelancinimo) kelią.
     
    Vadinasi, geriausių atveju iš visų naujų, į rinką išleistų itšnikų belieka pusė, kurie tikrai gali ir nori į ją įeiti. Būtent todėl įmonės 7 dienas per savaitę – 24h per parą nuolat kovoja dėl geresnio programuotojo, sistemų analitiko, inžinieriaus, sistemų architekto ar kurio nors kito aukštos kvalifikacijos specialisto priviliojimo į savo gretas, o tai, žinoma, IT atstovams garantuoja daug solidesnį nei vidutinišką atlyginmą. Tačiau, net ir nepaisant visų šių teigiamų faktorių, vis neatsiranda daugiau norinčių atrasti šią tikrų tikriausią aukso gyslą. Štai kelios priežastys kodėl:
     
     
    1. Z karta per daug priprato prie "čia ir dabar"
     
    Naujosios technologijos pripratino kiekvieną iš mūsų, o ypač jaunuosius vartotojus, viską, ko tik užsigeidžiame, gauti per kelias sekundes. Nors tai ir skamba fantastiškai, tačiau palaipsniui "čia ir dabar" filosofija iš apsipirkinėjimo, bendravimo ar paprasčiausios informacijos ieškojimo internete įsilieja ir į kitas mūsų gyvenimo sferas. Žinoma, skaudžiausia būna, kai tai pasireiškia kantrybės ir disciplinos reikalaujančiame darbe. Jeigu, yra toks žmogus, kuris nori ginčytis, jog programavimas neįeina į tokių darbų sąrašą, tai jis turbūt nėra pakliuvęs į situaciją, kai užstringi prie error'o kelioms valandoms, Google'as nesuranda jokio konkrataus sprendimo, o galiausiai išaiškėja, kad viso to kaltininkas tebuvo vienas mažytis nepadėtas skliaustelis ar taškelis. Tokiose situacijose, kur nepavyksta "čia ir dabar" jaunieji, naujų technologijų išlepinti, programuotojai dažniausiai ir baigia savo beprasidedančias karjeras.
     
     
    2. Baimė dėl burbulo sprogimo
     
    Kaip dabar siaučia IT mada, taip prieš prieš 6-7 metus siautė statybos. Tada visi, nežinodavę kur nori studijuoti, rinkdavosi statybų inžineriją ir nesiskųsdavo. Sklisdavo tuo metu dar niekada negirdėtos istorijos, kad dauguma studentų jau trečiame kurse gauna darbą ir ne už grašius, už europinį atlyginimą! Panašiai, kaip ir dabar, populiariausių dienraščių antraštes vis papuošdavo vienokia ar kitokia propagandinė, aukso kalnus siūlančia antraštė, o ir forume kartas nuo karto išlįsdavo panaši žinutė, dabar tik sukelianti šypseną:
     
     
     

    http://kernius.net/wp-content/uploads/2011/03/jusu-busima-profesija.png

     
    Ir tada atėjo krizė: statybos sustojo, tačiau statybos inžinierių ruošimas ne. Tai lėmė šios profesijos populiarumo burbulo sprogimą, nusinešusį galybė darbo vietų ir paskatinusį naują emigracijos bangą. Tai buvo taip neseniai ir palietė tiek daug žmonių, jog turbūt net ir kiekvienas šiandieninis abiturientas, rinkdamasis savo karjeros kelią, prisimeną tą sprogimą ir iki šiol nepasitiki burbulais, net ir tokiais, kuriem prognozuojama labai šviesi ateitis.
     
    3. Studijų nauda
     
    Programavimas toks dalykas, kurio neužteks išmokti vieną kartą. Su kiekviena nauja versija, atnaujinimu privalu sužinoti kažką naujo, nes atsilikęs, tu nebegalėsi įvykditi pagrindinės savo užduoties – padaryti darbą efektyviausių įmanomu būdu. Tačiau atrodo, kad Lietuvos švietimo sistema to nesupranta. Viskas prasideda dar mokykloje: daugelyje gimnazijų vis dar mokoma pasenusia Pascal kalba, kurios gabesnis mokinys, panoręs labiau pažengti programavime, praktiškai niekur negalės nei išbandyti, nei panaudoti. Situacija negeresnė ir Lietuvos universitetuose: dėstoma morališkai pasenusi medžiaga, kuri geriausiu atveju suteikia IT pagrindų pagrindus. Žinoma, egzistuoja ir stiprus IT technologijų universitetas ir geri specialistai dėstytojai, kurie myli savo darbą ir, nors ir nukrypdami nuo studijų programų, parodo tai, ko artimiausiu laiku reikalaus rinka, kas tikrai bus reikalinga, naudojama, o ne tik gražiomis raidėmis išspausdinta ant diplomo. Deja, geri pavyzdžiai sudaro absoliučia mažumą. Dėl visos šios situacijos kiekvienas stojantis į IT specialybę puikiai supranta, kad savarankiškai turės dirbti ir dirbti daug. Kitu atveju, net neverta ryžtis šiam gan dideliam žingsniui.
  4. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Kamile Kaip rašyti samprotaujamąjį rašinį?   
    TRUMPA ĮŽANGA
     
    Už akių užkliuvo dar viena tema ir keli pranešimai apie tai, kad lietuvių kalbos egzaminas su tuo prakeiktu rašiniu - misija neįmanoma. Nors ir yra parašyti keli straipsniai apie tai, kaip (gerai) išlaikyti lietuvių egzaminą, rašant samprotaująmą rašinį, visgi jaučiu, kad turiu ką papasakoti ir pati - galbūt ir todėl, nes žinau - uždarbis.lt kažkiek prisidėjo prie to, kad vis dėl to išlaikiau tą egzaminą, neperskaičius nė vienos rimtos privalomos knygos (tik apysakas/apsakymus,eilėraščius). Taigi, jei esi būsimas/esamas abiturientas ir nori (gerai) išlaikyti egzaminą bei ruošiesi rašyti sampr. rašinį, perskaityk ar bent akim permesk straipsnį - tikiuosi, bent kažkuo padėsiu. Gero skaitymo!
     
    ĮVADAS
     
    Visų pirma, manau, reikėtų paminėti - straipsnyje labiau akcentuosiu tai, kokios struktūros reikėtų laikytis rašant rašinį, kaip išvengti stiliaus klaidų bei kaip "sudominti" vertintoją, kad jis nepastebėtų, kad nebuvai pats uoliausias mokinys ir neperskaitei tų 500 puslapių apie kunigo emocinius išgyvenimus ar n+1 knygos apie tai, kaip sunkiai laukuose dirba žmonės, o kaimo gyvenimas - tai ne tik šokiai ir linksmybės. Vėlgi, jei ieškai patarimų kaip konspektuoti knygas ar nori rasti naudingos medžiagos egzaminui, siūlau aplankyti šią temą ir perskaityti visus pranešimus, nes buvę abiturientai nemokamai (čia parduoda) dalinasi savo sukaupta medžiaga. Taip pat perskaityk visą šiątemą, yra keli mano komentarai apie rašinius/pastraipas (oh well, aš ne mokytoja, tik komentavau, kaip, mano manymu, reikėtų rašyti).Tikiuosi, kas nors pravers.
     
    (Taip pat noriu pasakyti, kad čia tik MANO patirtis su lietuvių VBE ir MANO nuomonė, kaip efektyviai reikėtų pasiruošti rašiniui (struktūros atžvilgiu). Jei Tave mokytoja moko, kad reikia rašyti kitaip - tai geriau taip ir daryk ir tikėkis, kad rašinio vertintoja, tikrinanti Tavo darbą, yra tokios pat nuomonės, kaip ir Tave mokanti mokytoja.)
     
    BENDRAI
     
    Jau turbūt žinai, kad lietuvių kalbos rašinyje reikės parašyti bent 500 žodžių, o remtis bent vienu iš trijų skliausteliuose nurodytu autoriumi. Jei nesiremsi nė vienu iš pateiktų autoriumi, tačiau temą atsakysi idealiai, nepadarysi nė vienos gramatikos klaidos, o stilius tiesiog blizgės - vistiek egzamino neišlaikysi. Taip pat ir su žodžiu skaičiumi - jei neparašysi bent pusės (o tiek tikrai parašysi, jei laikysiesi mano (ir daugumos mokytojų, bet jos, deja, dažniausiai 'normaliai' nepaaiškina) rekomenduojamos struktūros) tiek - egzamino neišlaikysi. Truputį kvaila, bet ką darysi - turbūt čia tokia mini apsauga, kad neateitum su jau parašytu rašiniu bendra tema ir nepritaikytum jo siauresnei temai.
     
    NUO KO PRADĖTI?
     
    Vieno konkretaus atsakymo į šį klausimą nėra, nes visiems rašinys rašosi skirtingai. Dalinuosi tik tuo, kaip rašau aš pati.
     
    Visų pirmą, perskaitau temą ir pasibraukiu 'raktinius' (svarbiausius) žodžius, iškeliu probleminį klausimą. Tada - sugalvoju teiginius. Jei rašysi trijų dėstymo pastraipų rašinį, siūlau sugalvoti 4 teiginius ir silpniausią - išbraukti. Sugalvojus teiginius mąstau, kuo galėčiau remtis: autorius, kūrinys, koks kūrinio parašymo kontekstas? Kai visą tai turiu, pradedu rašyti įžangą.
     
    Kiti žmonės daro atvirkščiai - pirmą sugalvojo autorius, kūrinius ir tada pagal tai galvoja teiginius - nežinau, čia priklauso kaip kam patinka ir nuo to,kiek kūrinių esi perskaitęs. Esmė ta, kad siūlau nepradėti rašyti įžangos be aiškių teiginių, tada, manau, nebus minties šuolių ir bus aiškesnis/įtaigesnis perėjimas nuo įžangos prie dėstymo.
     
    KAIP REIKIA SUPRASTI, KURIS ŽODIS TEMOJE - RAKTINIS?
     
    Kaip ir minėjau aukščiau, tik perskaitęs tema nepradėk rašyti įžangos - visų pirma "susibraukyk"/"susinumeruok" žodžius pagal svarbą - taip turėsi aiškią viziją, į kurią pusę Tavo rašinys turi "eiti", ką svarbiausia paminėti antrame įžangos sakinyje.
     
    Pasisekė tiems, kurie turi gabumą iškart pamatyti ko reikalauja tema. Deja, ne visi tai geba, todėl siūlau vadovautis keliomis paprastomis taisyklėmis:
     
    1) Jei tema formuluota klausimu, tai gali iškart nubraukti pirmą sakinio/temos žodį ("Ar", "Kodėl", "Kas", "Ką" ir t.t" ), nes jis TIKRAI nebus raktinis žodis
     
    2) Dažniausiai (arba greičiausiai visada) svarbiausias raktinis žodis - daiktavardis. Daiktavardis - tai "daiktas", žodis atsako į klausimą "kas tai?". Pavyzdžiui: tėvynė, siela, meilė, maištininkai, pareiga, ištikimybė ir įvairūs šių žodžių linksniai. Bėda yra ta, kad dažniausiai temoje yra daugiau nei vienas daiktavardis (pavyzdžiui, praietų metų tema: "Ar atlaidumas – silpno žmogaus bruožas?" turi net 3 daiktavardžius: "atlaidumas", "žmogaus" ir "bruožas". Mano supratimu, lengviausias būdas atskirti svarbiausią raktinį žodį, tai įsivaizduoti, kaip skambėtų tema, jei to žodžio išvis nėbūtų - tiesiog skaitant temą jį praleisti ir pagalvoti ar būtų apie ką rašyti, jei toks žodis temoje negzistuotų arba jį pakeitus kitu, tema įgautų visai kitą prasmę. Pavyzdžiui "ar kažkas - silpno žmogaus bruožas" (=Ar neatsakomybė - silpno žmogaus bruožas?). Visiškai pakeičia prasmę, tiesa? Jei išimtumėte "bruožas" ar "žmogaus", vistiek rašinyje reikėtų kalbėti apie atlaidumą, bet jei išimi iš temos "atlaidumas" - jau tema visiškai pasikeičia, TODĖL ŠIS ŽODIS IR YRA RAKTINIS .Kai susirasi pagrindinį raktinį žodį, jį galėsi (ir turėsi) panaudoti ĮŽANGOJE - apie tai, truputį vėliau.
     
    3) Kai susirandi svarbiausią daiktavardį, ieškok apibūdinimo, nukreipiančio apie ką reikia kalbėti rašinyje. Dažniausia tas žodis parodo rašinio kryptį, susiauriną temą: "SKIRTINGOS epochos", "SILPNAS žmogus", "vaizdavimo KAITA", "Humaniškumas - ESMINIS žmogaus gyvenimo principas" ir t.t. Kartais tokio žodžio nėra - tai reiškia, kad gali pats nulemti savo rašinio kryptį arba pati tema jau būna susiaurinta. Pavyzdžiui: "Kodėl pasauliui reikia maištininkų?" - juk nekalbėsi, kad pasauliui nereikia maištininkų, nes jie silpni, arogantiški, nes pati tema tau jau nurodo apie ką reikės kalbėti. Šį raktinį žodį dažniausiai reikia panaudoti paskutiniame įžangos sakinyje - probleminiame klausime, bet apie tai taip pat vėliau straipsnyje.
     
    4) Nepamirškite pažiūrėti ar temoje nėra "aplinkybių", nurodančių apie ką reikia kalbėti. Pavyzdžiui, žodžių: "šių dienų" ("ar šių dienų žmogus gali būti laimingas?"), "visą laiką" ("kodėl asmuo turi tobulėti visą laiką") ir t.t, nes šie žodžiai, kaip ir minėjo Tomas, tampa labai svarbūs.
     
     
    STRUKTŪRA
     
    Rekomenduoju rašyti įprastinį penkių (keturių) pastraipų rašinį - taip ir pačiam bus lengviau ir vertintojui priimtiniau, kadangi viskas paprasta ir struktūriška.
     
    Taigi, Tavo rašinys turėtų susidėti iš trijų dalių ir penkių (keturių) pastraipų:
     
    1. ĮŽANGA
    2. DĖSTYMAS - I teiginys,
    DĖSTYMAS - II teiginys
    DĖSTYMAS - III teiginys (nebūtina, jei manai, kad pakankamai išplėtojai temą ir peržengei 500 žodžių ribą)
    3. IŠVADOS/APIBENDRINIMAS
     
    Sakoma, kad geriausia dėstymo pastraipas numeruoti tokia tvarka: stipri, silpniausia bei stipriausia (dramblio šeimos principas, ar kaip jis ten vadinasi...), tačiau vėlgi - jei Tau tavo teiginys/pastraipa atrodo stipriausias, nereiškia, kad ir vertintojui jis toks pats bus, juk kiekvieno nuomonė skirtinga, todėl nesiūlau į tai kreipti dėmėsio, nors pati II dėstymo pastraipą dažniausiai rašydavau tokią, kurioje nesiremiu literatūra, o teiginį argumentuoju istorija (dažniausiai), spektakliu ar matytu filmu (retai taip dariau (arba greičiausiai niekad), bet sako, kad irgi geras argumentas). Jei nori remtis tokiu pastraipų išdėstymo principu, SIŪLAU:
     
    I dėstymo pastraipa - remiamasi literatūra (autoriumi ar jo biografija, bet NEBŪTINAI 'privalomu' t.y. gali remtis ir užsienio rašytoju, 'neprograminiu' lietuvių rašytoju, "programiniu" lietuvių rašytoju, bet ne iš "skliaustelių" ir tt.
    II dėstymo pastraipa - argumentuoji istorija, kultūra (menu), matytu filmu ar savo patirtimi (mažiausiai svarus argumentas)
    III dėstymo pastraipa - "stipriausia", todėl joje reikėtų remtis privalomu autoriumi iš skliaustelių.
     
    O dabar konkrečiau apie kiekvieną dalį: įžangą, dėstymą ir apibendrinimą....
    KAIP RAŠYTI ĮŽANGĄ?
     
    Turbūt visiems teko girdėti apie tai, kad darbdavys, pamatęs Tavo CV, jam skiria 30 sekundžių ir iškart nusprendžia: patikai jam ar ne - panašiai yra ir su rašiniu. Pirma rašinio dalis svarbiausia ir tik ji lemia ar darbą skaitys su susidomėjimu, ar todėl, kad reikia. Sakysite, kad mokytojai privalo vertinti objektyviai (ką jie, turbūt, ir daro), bet nepamirškite vieno svarbiausio fakto - žmogiškumo. Juk turbūt sutiksite, kad palankiau atsiliepiate apie knygą/filmą, kuris 'užkabino' nuo pirmų eilučių/minučių. Taip yra ir su rašiniu - privalu įžangoje padaryti gerą įspūdi.
     
    Kaip taip padaryti?
    1. Aiški, logiška struktūra
    2. ĮDOMUS pirmasis sakinys (citata, palyginimas, parodymas, kad žinai daugiau nei Tavęs reikalauja 12 klasės kursas)
    3. Kryptingas probleminis klausimas paskutiniame sakinyje.
     
    Kaip atrodo įžangos struktūra?
    Įsivaizduok, kad įžanga - tai lyg piltuvėlis - pradedi rašyti ne konkrečiai,kalbi apie temą, bet kartu ir apie orą, o įžangos pabaigoje keli probleminį klausimą, kuris glaudžiai susijęs su duotąja tema - žodžiu, iš pradžių viskas plačiai, o link 'galo' siaurėja (žr. paveikslėlį)
    http://i58.tinypic.com/v7gpc1.png
     
    Pirmasis sakinys - įvadinis, 'paplaukęs', nieko konkrečiai apie duotą temą nepasako, bet kartu įdomus ir negirdėtas. Ką turiu omeny teigdama 'negirdėtas' - jei žinai citatą, istorinį faktą, patarlę, kuri yra bent iš dalies susijusi su tema (pavyzdžiui, darbas, vertybės ir t.t) - panaudok ją kaip gražų įvadą į rašinį.
    Pažįstų daug abiturientų, kurie griebasi šiaudo - temoje suranda raktinį žodį ir pirmąjį sakinį rašo maždaug taip:
    "Dabartinis lietuvių kalbos žodynas, "RAKTINIS ŽODIS" apibūdina kaip ......." - galbūt irgi neblogai taip pradėti darbą, ypač turint omenyje, kad galėsite naudotis žodynais, tik atsargiai, kad nenutiktų kaip čia:). Vėlgi, reikia atminti, kad daug žmonių taip daro, todėl nemaža tikimybė (oh, well, gal ir maža), kad vertintoja perskaitys dvi vienodas rašinio pradžias - gerai, jei Tavo perskaitys pirmą, o jei tavo rašinys bus "antras"? Žinoma, jei NIEKO nesugalvoji, tai pasinaudok tuo žodynu ir parašyk - blogiau nebus, tik svarbu, atrink tinkamą raktinį žodį.
     
    Antras/trečias įžangos sakinys - privedi prie temos, gali paminėti raktinius žodžius, konkretini (atsimink piltuvėlio struktūrą).
     
    Paskutinis įžangos sakinys - PROBLEMINIS KLAUSIMAS! Probleminis klausimas - tai tavo rašinio kryptis, jis parodo, kokie teiginiai bus rašinyje. Probleminio klausimo perrašyti NEGALIMA nuo pavadinimo!!! Tarkime, jei rašinio tema "Ar tėvynė - tai didžiausia vertybė", reikėtų performuluoti ir susiaurinti iki "KODĖL tėvynė yra (nėra) didžiausia vertybė?". Jei rašinio temoje jau yra 'susiaurinta',pavyzdžiui, kaip buvo pernai VBE: "Kodėl pasauliui reikia maištininkų?", reikia tema perfomuluoti savais žodžiais. Tarkime, kelti klausimą taip (ar kitaip, svarbu - nenukrypti nuo temos): "Kodėl gyvenimas be maištininkų - tai tik egzistavimas?/ Kuo svarbūs maištininkai šiam pasauliui? ir tt"
     
    Taip pat reikėtų nepamiršti, kad probleminis klausimas - tai "klausimas" kiekvienai dėstymo struktūrai, nes būtent pirmasis visų trijų dėstymo pastraipų teiginys - tai 'atsakymas' į probleminį klausimą. Viskas atrodo maždaug taip:
     
    http://i61.tinypic.com/2zxo6ir.png
     
    Kad geriau suprastumei įžangos struktūrą, pateikiu kelis savo rašytų įžangų pavyzdžius (žinoma, pavyzdžiai nėra idealūs, bet turbūt aiškiau paaiškins, ką turiu omeny šnekėdama apie įžangos struktūrą). Skirtingomis spalvomis "nuspalvinau" pagal tai, koks sakinys yra koks (žr. aukščiau, kur kalbėjau apie įžangos struktūrą sakiniais:
     
    - „O gal tėvynę reikia visą laiką lipdyti ir kurti, kurti ir lipdyti?“
    Seniausioje žmonijos knygoje – Biblijoje – teigiama: „Dievas pasaulį sukūrė per šešias dienas, o septintą – ilsėjosi“. Deja, mūsų tėvynė nebuvo sukurta kažkam spragtelėjus pirštais – ištisus šimtmečius protėviai kovojo dėl laisvės, o kiekvienas išlietas kario kraujo lašas priartindavo prie svajonės išsipildymo – nepriklausomos Lietuvos. Atrodytų, kad daugiau mums, šių dienų lietuviams, nieko negali trūkti – turime tą išsvajotąją laisvę. Tačiau ar to užtenka? Manau, ne. Taigi, kodėl nuolat svarbu „kurti ir lipdyti“ tėvynę?
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    - Ką žmogus atranda prarasdamas?
    Sakoma, kad gyvenimas – tai lyg ilga kelionė, kuri yra kupina atradimų ir praradimų, kurių dėka žmogus tobulėja dvasiškai. Vienas turtingiausių pasaulio žmonių, Donaldas Trampas, yra pasakęs: „Kartais pralaimėdamas mūšį, žmogus atranda naujų būdų kaip laimėti karą“ – perfrazuodama šią mintį galiu teigti – tik atsisakydami kai kurių dalykų ir taip palikdami savo komforto zoną, galime gyvenime atrasti kažko naujo ir neįprasto. Taigi, ką asmuo gali atrasti ir pažinti tik tada, kai netenka kitų, kartais brangių ir svarbių, dalykų?
     
    KAIP RAŠYTI DĖSTYMĄ?
     
    Mano supratimu, viena iš sėkmingai išlaikyto egzaminų paslapčių - tai puiki dėstymo struktūra, kuri leidžia skaitytojui nuosekliai perskaityti rašinį. Turbūt nekartą jau teko girdėti apie tokią dėstymo struktūrą, kuri susideda iš septynių/aštuonių sakinių ir atrodo maždaug taip:
     
    Teiginys->Samprotavimas pagal teiginį, siejant su šiomis dienomis - > Sakinys - tiltas/perėjimas -> Argumentas -> Kontekstas -> (samprotavimas - nebūtina) -> Dalinė išvada
     
    Parašius tokios struktūros pastraipą, nebereikės jaudintis, kaip pasiekti tą 500 žodžių ribą (nes pastraipa susidės mažiausiai iš 120-150 žodžių, tai trys dėstymo pastraipos - jau 400+ žodžių! Taip pat tokia pastraipa yra nuosekli, todėl bus mažiau minties šuolių - stiliaus klaidų.
     
    KAIP ATRODO KIEKVIENAS PASTRAIPOS SAKINYS?
    TEIGINYS - tai pagrindinė visos pastraipos mintis, svarbiausias akcentas. Jis turi atsakyti į probleminį klausimą (kaip rodžiau iliustracijoje aukščiau). Teiginyje nereikėtų vartoti žodžių/žodžių junginių, tokių kaip "mano nuomone/manau/mano supratimu" ir kitokių, nes jie susilpnina teiginį, parodo neaiškią poziciją. Teiginį geriausia formuluoti kaip vientisinį sakinį (be jokių jungtukų ("nes", "kad", "jog", "o" ir t.t)), nes tai taip pat nepasako aiškiai ir konrekčiai, apie ką bus kalbama pastraipoje. Visą "prijungimą"/"sujungimą" (tai, kas būtų po "nes", "o", "kad", "jog") geriau formuluoti kaip samprotavimą - bus aišku, stilistiškai tvarkinga ir gražiai skaitysis.
     
    SAMPROTAVIMAS - neveltui rašinys ir vadinasi samprotavimo, jame reikia atskleisti savo nuomonę, polemizuoti, analizuoti temą. Kaip ir minėjau, parašius teiginį, visas mintis apie tai, ką tuo teiginiu norėjai pasakyti, reikėtų perkelti į "samprotavimo" sakinį (ar sakinius). Šiuose sakiniuose galima (bent kartą rašinyje REIKIA) pavartoti "manau", "mano manymu" ir t.t, kad parodytumei, kad samprotauji. Žinoma, visuose trijuose dėstymo pastraipose, galbūt, to daryti ir nereikėtų, kad nebūtų "sviestas sviestuotas". Sakoma, kad idealu būtų jei savo samprotavimą susietumėte ir su šių dienų aktualijomis, bet jei to padaryti nepavyksta - nieko baisaus, tiesiog gausi mažiau taškų. Dabar pagalvojau, kad jei jau siesi su šiomis dienomis, galbūt pirmą sakinį (ar sakiniod dalį, jei rašysi ne vientisinį) reikėtų samprotauti, o kitą sakinį/dalį sieti su šių dienų aktualijomis. PAVYZDŽIUI:
     
    Tema: Ar darbas yra svarbus žmogui?
     
    Darbas yra viena iš didžiausių vertybių, padedančių žmogui tobulėti (teiginys). Lietuvių liaudės patarlė byloja: "Darbas žmuogų puošia" - dirbdamas žmogu stiprina ir tvirtina savo vertybių sistemą, nes susiduria su įvairiais išūkiais, priverčiančiais jį tobulėti ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai. (samprotavimas) Deja, bet šių dienų žmogus, darbą suvokia tik kaip pinigų šaltinį ir visiškai pamiršta kitokią jo naudą. (privedimas prie šių dienų)
     
    SAKINYS TILTAS - tai sakinys, jungiantis Tavo samprotavimą ir teiginį su argumentu - pasiremimu kūriniu (ar kultūra, Tavo asmenine patirtimi). Jis reikalingas tam, kad nebūtų minties šuolių, viskas skaitytųsi sklandžiai, nebūtų stiliaus klaidos. Pateikiu kelius pavyzdžiuis/šabloną, kaip gali formuluoti savo "sakinį-tiltą":
     
    -Apie tokią pat promblemą kalbėjo ir ** amžiaus rašytojas XX (savo) kūrinyje (romane, dramoje, eilėraštyje) "YYY".
     
    -Ši problema - tai ne tik šių dienų visuomenės yda, bet ir ** amžiaus žmonių aktualija - ją aptarė ir to meto rašytojas XXX kūrinye "YYY".
     
    -TEMOS RAKTINIS ŽODIS buvo plačiai aptarta ir kažkelinto amžiaus rašytojo XXX kūrinyje YYY. (pavyzdžiui: "Socialinės nelygybės tema buvo plačiai aptarta ir XVIII a. rašytojo, Apšvietos epochos atstovo, pirmojo lietuviško grožinio kūrinio autoriaus, Kristijono Donelaičio, peomoje "Metai".)
     
    Jei dvi/vieną pastraipą rašysite tokią, kurioje nesiremsite autoriumi, sakinys - tiltas yra vistiek BŪTINAS! Tik siek jį su savo asmenine patirtimi, filmu ar spektakliu.
     
    Taip pat, manau, svarbu, kad sakinys - tiltas atskleistų, kad žinai truputį daugiau nei autoriaus amžių, vardą pavardę ir jo kūrinį: galbūt paminėk epochą, literatūrinę srovę/kryptį ("neoromantikas", "realistas" ir t.t.)
     
    ARGUMENTAS - tai tavo teiginio pagrindimas, įrodymas, kad Tavo teiginys yra svarus. Čia aš nelabai kuo galiu ir padėti: turi pats būti perskaitęs ir žinoti kūrinius, spektaklius, kino filmus. Svarbiausia - neatpasakoti turinio, o remtis būtent ta vieta, kuri įrodytų Tavo teiginį. Aš pati, kaip ir minėjau, nebuvo pati uoliausia programinių autorių skaitytoja, bet siūlau BŪTINAI perskaityti pagrindines Savickio, Apučio, Biliūno noveles, galbūt dar ką nors trumpo, nes jomis galima remtis beveik betkokia tema (galbūt ne apie tėvynę). Taip pat buvau išmokusi kelias eilėraščių eilutes, nes citavimas - geriausias argumentas ir turinio visiškai neatpasakoji. Jei mokysies citatas, siūlau imti Maironio/Bradžionio eilėraščių apie tėvynę, Marcinkevičiaus "Mažvydo" paskutinės scenos, kur skanduoja "Lie-Tu-Va" pilietiškumo temai, Salomėjos Nėries iš rinkinio "Prie didelio kelio" apie dvasinius išgyvenimus. Vėlgi, svarbu paminėti, kad argumentavime svarbiausias ne pats pasirėmimas, o tavo komentaras, įrodantis, kad būtent tame kūrinyje/filme/socialinėje situacijoje nutiko būtent taip, kaip tu teigi savo teiginyje.
     
    KONTEKSTAS - didžiausias dvyliktokų priešas, nes nevisi supranta, kas čia per daiktas. Nereikėtų dėl jo išvis nerimauti, nors jis ir dažnai akcentuojamas, už jį skiria tik trys taškus. Bent vieną tašką, jei paminėi amžių/epochą, kūrinio parašymo aplinkybes - tikrai gausi. Mano supratimu, daugiau taškų gausi tada, kai pritemsi kūrinio parašymo kontekstą prie savo temos, argumentavimo ir samprotavimo. Tarkime, jei rašinys apie žmogaus/tautos nelaisvę, konteksto sakinyje (ar sakiniuose) paminėsi, kad kūrinys buvo būtent sukurtas lietuviško žodžio draudimo metu, Lietuvai būnant carinės Rusijos sudėtyje ir t.t.
     
    SAMPROTAVIMAS 2 - aš niekada jo nerašau, nes man visad užtenka žodžių tiek, kiek yra pastraipoje, bet čia turbūt toks kaip mini apibendrinimas, vienas sakinys apie argumentą+temą, greičiausiai.
     
    DALINĖ IŠVADA - tai pastraipos mini apibendrinimas, vienas vientisinis sakinys, parodantis, ką norėjai pasakyti visa pastraipa. Dabar jau nepamenu, bet, man rodos, aš tiesiog perfrazuodavau savo teiginį ir jį susiauridnavau. Patariu kiekvieną dalinę išvadą pradėti jungiamaisiais žodeliais "taigi" ar "vadinasi", nes jie parodo, kad apibendrini darbą. Jei rašai trijų dėstymo pastraipų rašinį, siūlau, kad labai nesikartotų visur "taigi", rašyti pirmoje pastraipoje "taigi", antroje "vadinasi" ir trečioje - vėl "taigi". Nepamiršk, kad čia įterpinys, todėl skiriamas kableliu.
     
    Pridedu kelis savo rašytas pastraipas, kad parodyčiau, kaip visa ši struktūra atrodo "praktikoje". Nežinau kaip jums, bet bent jau man, tikrai, dėl šios struktūros, nesijaučia didelių minties šuolių. Ir vėl nuspalvinau sakinius taip, kokie, pagal paskirtį, jie yra (raudona - teiginys, žalia - samprotavimas, mėlyna - sakinys tiltas, violetinė - argumentas, bordo - kontekstas, rožinė - dalinė išvada):
     
    - „O gal tėvynę reikia visą laiką lipdyti ir kurti, kurti ir lipdyti?“
     
    Visų pirma, žmogus, prisidėjęs prie tėvynės kūrimo, labiau ją vertina bei gerbia. Patys brangiausi dalykai asmeniui yra tie, į kurių kūrybos procesą buvo įdėta daugiausia pastangų, darbo bei meilės. Ne veltui yra sakoma – sunaikindamas tai, ką sutvėrei – sunaikinsi dalelę savęs. Prie tėvynės kūrimo bei puoselėjimo prisidėjo ir žinomas lietuvių poetas, dramaturgas Justinas Marcinkevičius.Poeto eilėraščių lyrinis „aš“ - jausminga asmenybė, išgyvenanti sunkius pokario laikus, tačiau gerbianti ir sauganti brangiausią turtą – tėvynę, kurią pats kūrė. Just. Marcinkevičiaus eilėraštyje „Aš savo širdį pasivaikščioti išleisiu“ lyrinis subjektas prašo: „Aš prašau: tik nesumindžiokit širdies“. Širdis – tai gyvybės pagrindas, todėl ją galima prilyginti gimtajai šaliai – netekę jos, sunkiai įsivaizduojame savo gyvenimą, todėl širdį, kaip ir tėvynę, reikia puoselėti. Savo požiūrį apie niekada nenutrūkstanti šalies kūrimą Just. Marcinkevičius išsakė ne tik savo kūryba, bet ir konkrečiais darbais: būdamas Lietuvos Nepriklausomybės Sąjūdžio nariu, jis ragino Lietuvos žmones ištrūkti iš SSRS gniaužtų ir „kurti bei lipdyti“ Lietuvą tokią, kurioje visiems būtų gerą gyventi. Taigi, žmonės nėra nemirtingi – atsiranda vis naujos kartos, kurios „lipdo“ tėvynę – taip yra išsaugoma pagarbos ir meilės jausmas gimtajam kraštui.
    -------------------------------------------------------------------------------------
    - Ką žmogus atranda prarasdamas?
    Visų pirma, žmogus, prarasdamas savo artimus, atranda kitus žmones, kurie tampa ne ką mažiau svarbia jų gyvenimo dalimi. Mano nuomone, kiekvienas sutiktas žmogus mūsų gyvenime palieką gan svarbų pėdsaką ne tik mūsų atmintyje, bet ir formuoja vertybių sistemą, moralines nuostatas bei supratimą apie gyvenimo dorybes bei blogybes. Nenuostabu, kad praradus artimą atrodo – praradai ir dalelę savęs, todėl naujų žmonių ar jau pažįstamų asmenų naujų būdo bruožų pažinimas – tai lyg naujas vėjo gūsis žmogaus gyvenime, padedantis pamiršti prarastų žmonių sukeltas nuoskaudas. Apie tai, ką žmogus atranda prarasdamas, rašė ir XIX a., realizmo atstovas, rašytojas Jonas Biliūnas savo novelėje „Ubagas“. Novelės veikėjas Petras Sabaliūnas, praradęs savo šeimą dėl savanaudiško sūnaus elgesio, sunkiame gyvenimo kelyje atranda tokius žmones kaip kūrinio pasakotojas, kurie net patys savo daug neturėdami, gali pasiūlyti bent „duonos riekę“. J. Biliūno biografija – tai dar vienas pavyzdys, kad žmogus gali atrasti daug net ir tada, kai praranda: negavęs leidimo grįžti mokytis į Tartu universitetą, rašytojas persikėlė į Leipcigą, o vėliau – į Ciurichą, kur ir parašė vieną iš reikšmingiausių savo kūrinių – alegorinę pasaką „Laimės žiburys“. Vadinasi, žmogus, prarasdamas artimo palaikymą ir meilę, atranda kitus, kurie mielai ištiesia pagalbos ranka tada, kai jos labiausiai reikia.
     
    GALIAUSIAI - KAIP REIKIA PARAŠYTI APIBENDRINIMĄ?
     
    Visų pirma, svarbu pasakyti, kad jei įžanga turi būti piltuvėlio formos/struktūros, tai išvada - atvirkščiai, yra "apversto" piltuvėlio formos. Tai reiškia, kad pirmas išvados sakinys siauras, glaudžiai susijęs su tema, o vėlesni sakiniai yra abstraktesniai, labiau apie orą nei apie konkrečią temą.
     
    Reikėtų paminėti, kad yra dvi nuomonės, kaip reikėtų parašyti apibendrinimą/pabaigą/išvadą. Aš pamėginsiu trumpai jas apžvelgti, o Tu, žinoma, gali pasiimti tai, kas Tau labiausiai patinka.
     
    I VARIANTAS
     
    Apibendrinimas, kuriame paminimos ir perfrazuojamos VISOS dalinės išvados. Esmė ta, kad sakoma, kad rašinyje parašytos dalinės išvados PRIVALO būti parašytos ir išvadoje - žinoma, jų perrašyti NEGALIMA, reikia perfrazuoti, parašyti kitais žodžiais.
     
    Pavyzdžiui, dalinės išvados buvo tokios:
     
    - Taigi, pilietiškas skatinimas, kurio užuomazgų yra XVI a. lietuvių literatūroje, neišsižadėti savosios kalbos, aktualus ir šių dienų žmogui.
     
    - Vadinasi, pilietiškumas XVIII a. literatūroje skatina ne tik to meto, bet ir šių laikų žmones neišsižadėti pagrindinių vertybių.
     
    - Taigi, meilės tėvynei skatinimas, žmogaus, kaip pilietiškos asmenybės, ugdymas – tai pilietiškumo, sutinkamo XIX – XX a., skiriamieji bruožai
     
    O apibendrinimas atrodo taip (raudonai pabraukiau dalines išvadas):
     
    Apibendrindama darbą norėčiau remtis Lietuvos Atgimimo Sąjūdžio aktyvisto, poeto, visuomeninis veikėjo, Marcelijaus Martinaičio žodžiais „Pilietybė, pilietiškumas nėra uniforma, tik kareivius galima perrengti per vieną parą“ – pilietiškumo jausmo per dieną žmogui neįdiegsi, tam reikalingas kruopštus ir ilgas procesas. Galbūt dėl šios priežasties šiandienos žmogus, išgyvenantis pilietiškumo savyje nebuvimo krizę, turėtų atsigręžti į įvairių laikmečių lietuvių literatūrą, nes būtent joje gausu įvairių pilietiškumo raiškos pavyzdžių. XVI lietuvių autorių kūriniuose pilietiškumas ragina neišsižadėti gimtosios kalbos, Apšvietos epochoje pilietiškumas pasireiškia kalbant apie vertybes ir socialinę nelygybę, o XIX amžiaus pabaigos bei XX amžiaus pradžios literatūroje raginimas mylėti gimtąją šalį atskleidžia pilietiškas idėjas. Juk ne veltui yra sakoma, kad būtent literatūra – tai viena iš svarbiausių mokytojų, nes ji atskleidžia žmonijos paslaptis, buvusias praeityje. Pilietiškumo pagrindų mokydamiesi iš įvairių laikotarpių Lietuvos rašytojų literatūros, mes, šių dienų žmonės, galime būti tikri, kad pilietiškumo pamoką išmoksime teisingai.
     
     
    II VARIANTAS:
     
    Kiti mokytojai teigia, kad to, ką jau minėjai rašinyje, dar kartą kartoti NEREIKIA! Todėl išvada turi būti tiesiog viso rašinio apibendrinimas, pagrindinės minties suformulavimas, gražus užbaigimas, panaudojant citatą ar patarlę.
     
    Aš niekada nerašydavau dalinių išvadų, bet jei reikėtų laikyti VBE iš naujo - galbūt ir rašyčiau, nes man, pavyzdžiui, tai atrodo struktūriškai gal netgi tvarkingiau.
     
    Be to, svarbu paminėti, kad kai kurie mokytojai teigia, kad išvadoje reikia būtinai cituoti TĄ PATĮ AUTORIŲ, kuriuo rėmeisi ir įžangoje - vien tam, kad sukurtumei rašinio rėmus. Mano supratimu, tai didžiausia nesąmonė, nes riboja kūrybiškumą, todėl aš NIEKADA to nesilaikiau.
     
    Taip pat dalinuosi keliomis mintimis, kaip gali pradėti išvados pradžias:
     
    -Apibendrindamas/a norėčiau teigti - ....
    -Apibendrindama rašinį derėtų pasakyti, jog...
    -Apibendridamas rašinį norėčiau perfrazuoti/remtis tokio ir tokio žmogaus žodžiais/lietuvių liaudies patarle
     
    DAR KELI PATARIMAI:
     
    - Pirmajame sakinyje, kuriame mini autoriaus vardą ir pavardę, jis turi būti pristatytas pilnai, be sutrumpinimų. Pavyzdžiui, jei kalbi apie Martyną Mažvydą, pirmajame sakinyje jį ir turi pristatyti pilnu vardu bei pavarde, vėlesniuose - gali trumpunti t.y. rašyti M. Mažvydas. Taip pat noriu priminti, kad Justinas Marcinkevičius yra Just. Marcinkevičius sutrumpintai, o ne J. Marcinkevičius (bus didelė klaida, nes J. Marcinkevičius yra visai kitas autorius).
     
    - Sakiniuose nevartok 'mes' - atsiranda negražus stilius. Asmenį parodo veiksmažodis, todėl įvardis "mes" yra visiškai nereikalingas ir tik gadina stilių.
     
    - Norint, kad pastraipos gražiai jungtųsi tarpusavyje, pastraipų pradžioje rašyk jungiamuosius žodžius/žodžių junginius: "Visų pirma", "Be to", "Taip pat svarbu paminėti, jog", "Vis dėlto" (jei rašai poleminį rašinį (prieštarauji pats sau).
     
    - Išsistudijuok ko tavęs reikalauja egzaminas ir kokiais kriterijais rementis būsi vertinamas
     
    - Turi dar mėnesį laiko - KLAUSK mokytojos, ko nesupranti, aiškinkis ir domėkis. Kvailų klausimų nebūna, o jei mokytoja ragana ir suraukia veidą, vos tik išgirdus klausimą - mažiau kreipk dėmesį, jos toks darbas, ji turi aiškinti, kad nors ir 10001 kartą. Jei negauni iš mokytojos atsakymo ar vistiek nesupranti - konsultuokis su kita mokytoja ar parašyk draugui, ar man čia, temoje bei asmenine žinute. Padėsiu kuo galėsiu
     
    - Jeigu jau žiūrėjai vertinimo kriterijus, tai turbūt pastebėjai, kad būsi vertinamas ne tik už tikslų pasirėmimą kūriniu, bet ir teksto raišką - t.y. stilių, leksiką, sintaksę. Jei nori gauti maximumą (9, berods, taškus) - rašyk įvairias sintaksines struktūras, pamiršk "o", "bet", "kad", "jog" - keisk visą tai į bejungtukius sakinius: brūkšnius, dvitaškius. Parodysi, kad žinai daugiau.
     
    - Stenkis, kad visos trys dėstymo pastraipos būtų vienodo dydžio ('ilgio'?), o įžanga praporcinga apibendrinimui/pabaigai (negali būti įžanga 150 žodžių, o pabaiga - vienas sakinys), nes tai irgi bus vertinama.
     
    - Jei labai jau sunku prisiminti filmą ar dar ką nors 'lengvesnio' būtent duotąja tema, kuo galėtumei pasiremti
    sugalvok filmą/knygą (žinoma, UŽSIENIO RAŠYTOJO ir BŪTINAI ne klasiko) pats ir pritemk prie temos:). Mokytojai ne robotai - visų pasaulio knygų ir filmų nėra perskaitę, todėl būkite orginalūs - aš savo dešimtos klasės rašiniuose prigalvojau mokslinių tyrimų, kad man sklandžiai būtų argumentuojamas rašinys:). Žinoma, čia truputį amoralu ir kiekvieno teisė rinktis, bet kaip ten sako: "Kas nerizikuoja - negeria šampano?". Pažįstu vaikiną, kuris gavo 79 iš LVBE (žinoma, ne iš atnaujinto egzamino) sugalvojęs sau tinkančius kūrinius ir autorius... Tik nepamirškite, kad BŪTINA pasiremti bent vienu kūriniu iš 'skliaustelių' - kitaip tiesiog neišlaikysite egzamino.
     
    - NEPAMIRŠKITE paraštėje pažymėti 500 žodžių ribos, nes gramatika (o gal net ir stilius, loginės klaidos - tiksliai jau nebepamenu) bus vertinamos tik iki 500 žodžių. Beje, jei kas jau žiūrėjote vertinimo normas, turbūt matėt, kad už 30 neparašytų žodžių minusuoja 1 tašką, tai skaičiuodami žodžius atkreipkite į tai dėmesį. Sakoma, kad vertintojai skaičiuoja žodžius maždaug taip: suskaičiuoja kiek yra žodžių pirmoje (ar antroje, nes pirma - 'toliau nuo krašto') eilutėje ir padaugina iš esamų eilučių skaičiaus ir taip maždaug žino, kiek yra žodžių.
     
    - Prisijunkite į šią dievišką FB grupę, kas dar nesate prisijungę - dvyliktokai dalinasi metodine medžiaga NEMOKAMAI - ar gali būti geriau:). Beje, mačiau, kad kalba ne tik apie LVBE, bet ir apie kitus egzaminus. Nepamiršk, kad visada reikia ne tik imti, bet ir duoti - todėl dalinkis ir pats!
     
    Jei dar atsiminsiu, kokių nors paprastų patarimų, padėsančių bent jau iš dalies geriau parašyti tą rašinį, tai papildysiu čia.
     
    IR PABAIGAI...
     
    Dar kartą norėčiau paminėti, kad aprašiau savo patirtį, todėl viso straipsnio nereikėtų priimti už gryną pinigą - jei matai, kad kažkur nusikalbbu, sakau ne taip, kaip turėtų būti - pakomentuok, aš pataisysiu straipsnį ir taip kartu padėsime pasiruošti šių ir kitų metų abiturientams. Taip pat siūlau šioje (ar kitoje, jūsų sukurtoje) temoje dalintis sava patirtimi (savais rašiniais, pastraipomis, įžvalgomis apie egzaminą ir t.t.), nes tik diskusijoje gimsta tiesa. Nereikia jaudintis, kad kiekvienas dvyliktokas yra tavo didžiausias konkurentas: egzaminas kriterinis, o šansai, kad stosite į tą pačią specialybę, yra menki.
     
    Taip pat noriu palinkėti didžiausios sėkmės laikant VBE ir patariu labai "nesinervinti", jei negausite rezultatų tokių, apie kokius svajojate ar galvosite, kad egzaminą parašėte ne taip gerai, kaip tikėjotės - kalbu iš savo patirties. Viskas, galiausiai, nutinka netgi geriau nei buvo tikimasi.
     
    Taigi, sėkmės ir lauksiu temos, kurioje dalinatės puikiais LVBE rezultatais!
  5. Patinka
    Juokdarys gavo reakciją nuo Elijus Kodėl jūsų idėjos nieko vertos   
    Trumpai tariant, ne žodžiais, o darbais
  6. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Evaldas Keliaujame į... Tailandą: Bankokas, Pataja / Bangkok, Pattaya S01E10   
    Dešimtoji laida! Laukiame pasiūlymų, pageidavimų. Patiko? Like, subscribe. :)
     
    http://www.youtube.com/watch?v=E1C9CdxoLIw
     
     
    Praeitos laidos, kuriose keliavome į:
     
    Niujorką - Keliaujame į... JAV: Niujorkas S01E01
    Los Andželą - Keliaujame į... JAV: Los Andželas S01E02
    Čikagą - Keliaujame į... JAV: Čikaga S01E03
    Majamį - Keliaujame į... JAV: Majamis S01E04
    Honkongas - Keliaujame į... Kiniją: Honkongas / Hong Kong S01E05
    Dubajus - Keliaujame į... JAE: Dubajus / Dubai S01E06
    Mančesteris - Keliaujame į... JK: Mančesteris / Manchester S01E07
    Rio De Žaneiras - Keliaujame į... Braziliją: Rio de Žaneiras / Rio de Janeiro S01E08
    Argentina - Keliaujame į... Argentiną: Buenos Airės / Buenos Aires S01E09
    Mes facebook'e!
    https://www.facebook...LaidaKeliaujame
  7. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Dekis Integracija prieš fragmentaciją arba atvira prieš uždarą šiuolaikiniuose technologijų karuose   
    Prieš daugiau nei 30 metų, atsiradus pirmiesiems asmeniniams kompiuteriams, du visiškai skirtingi vyrukai iš JAV pradėjo , tiesiogine to žodžio prasme, karą kompiuterinių technologijų rinkoje. Atrodytų visiškai normalu,kad dvi komercinės kompanijos „kariauja" dėl rinkos ar pelno maržos, bet ši situacija pasirodė kur kas įdomesnė. Visas įdomumas slypėjo tų kompanijų vadovų - Steve Jobs ir Bill Gates – skirtingame supratime, ko reikia eiliniam vartotojui, įsigijusiam asmeninį kompiuterį.
     
    Bill Gates pasirinko verslo strategiją, kurios esmė - kurti tik programinę įrangą kompiuteriams ir visiškai nesukti galvos dėl programinės ir techninės įrangos suderinamumo – pagrindinės Microsoft konkurentės, Apple, gaišaties priežasties. Microsoft, licencijuodama savo sukurtą operacinę sistemą Windows tokiems kompiuterinės technikos gamybos milžinams, kaip IBM, „karo" pradžioje lengvai užėmė didžiąją dalį rinkos ir ,svarbiausia, aplenkė Apple.
     
    Net ir matydamas aiškų Microsoft dominavimą, Steve Jobs neišsižadėjo dviejų stipriausių savo bruožo savybių: noro viską kontroliuoti ir perfekcionizmo.Jis, kurdamas puikius, techniškai išpuoselėtus kompiuterius, tikėjo, kad vartotojai patys nežino ko nori, todėl pažabojo laisvą jų pasirinkimą ir nei licencijavo savo sukurtą operacinę sistemą kitiems kompiuterines technikos gamintojams, nei leido naudoti kitas OS Apple kurtuose produktuose. Noras kontroliuoti pasireikšdavo net ir tuo, jog norint pakeisti vieno iš pirmųjų Apple kompiuterių detalę,reikėdavo arba turėti specialų į rinką neišleistą atsuktuvą, arba nešti kompiuterį į licencijuotą kompiuterių taisyklą. Steve Jobs šventai tikėjo, kad vartotojai turėdami galimybę atskirai rinktis techninę, o paskui tik programinę įrangą ar kitaip modifikuot iproduktą, gali jį tik sugadinti ir tuo pačiu sumažinti sau malonumą juo naudotis, todėlvisuose Apple produktuose jis išlaikė visišką kontrolę.
     
    Po kurio laiko, jau atsiradus išmaniųjų telefonų rinkai,pagrindiniu atsaku į Apple išleistą iPhone su iOS tapo Android OS. Kaip ir prieš tris dešimtmečius Microsoft, telefonai su Android operacinė sistema siūlė visišką vartotojų pasirinkimo laisvę: nuo failų įsikėlimo ikitelefono detalių pakeitimo, o Apple ir toliau išlaikė kontroliavimą ir , pasak S.Jobs, neleido neapsisprendusiems vartotojams sugadinti produkto.
     
    Susikirtus šioms genialioms filosofijoms, technologijų pasaulyje atsirado nauji terminai: fragmentacija (atvira), kurią skatino Microsoft su Windows bei Google su Android OS, ir integracija (uždara), kurios šalininkai buvo Apple. Taigi, šiuo straipsniu pabandysiu atsakyti į klausimą, kuri iš šių filosofijų duoda daugiau naudos eiliniam kompiuterinių technologijų vartotojui.
     
    Integracija
     
    Integracija – technologijų verslo filosofija, kurios esmė - visą gamybos procesą kontroliuoja viena pagrindinė įmonė. Kompanijų, kurios vadovautųsi šia filosofija, nėra gausu, bet puikūs pavyzdžiai: Apple bei daugelis automobilių gamintojų. Tikriausiai nedaugelis įmonių vadovų drįsta vadovautis integracijos principais dėl paprasčiausio papildomo darbo krūvio.Juk norint suderinti techninę įrangą su gražiu dizainu, o galiausiai dar ir su programine įrangą, reikia įdėti žymiai daugiau pastangų negu sukuriant tik programinę arba tik techninę įrangą. Bet integracija turi ir vieną įmonėms naudingą savybę , kurią taip mėgsta Apple. Jeigu kompanija vadovaujasi integracijos principais, ji prisiima visišką atsakomybę už savo gaminius. Tai reiškia, kad niekas kitas, tik pati kompanija gali sugadinti savo gaminį, o produktui sulaukus sėkmės, nereikia pastarosios su niekuo dalintis.
     
    Dauguma integracinių įmonių mūsų akis, ausis ir visas likusias kūno dalis džiugina puikiais marketingo sprendimais. Vienas puikiausių šio reiškinio pavyzdžių – Apple. Jeigu ne naujo produkto laukimas, o galiausiai ir jo pristatymas, jeigu ne ištaigingos Apple parduotuvės ir kitos iki tobulumo išdirbtos net mažiausios smulkmenos, tikriausiai pasaulyje nebūtų termino –fanboy'izmas.
     
    Būtent šis reiškinys užtemdo žmonių protus ir leidžia kompanijoms iš dalies manipuliuoti savo klientais. „Manipuliuoti" gal kiek ir per skambus žodis, bet kaip kitaip pavadinti Apple politiką, kuri net neleidžia savarankiškai pasikeisti telefono baterijos? O jau net nekalbu apie programinės įrangos modifikavimą ar būtinumą naudoti dar vieną Apple sukurtą programą,norint įkelti failus į savo mobilų aparatą. Taigi naudodamasis bent vienu Apple produktu, tu priverstinai turėsi naudoti ir kitą, o vėliau ir dar kitą, kol galiausiai visiškai „įklimpsi" arba kitais žodžiais tariant: tapsi Fanboy'ju,kuris bet kokia kaina gina savo naudojamus produktus, nes yra visiškai nuo jų priklausomas.
     
    Kadais kovojus prieš „Didįjį Brolį", Apple kompanija po truputį pati juo tampa. Prieš įsigydami Apple produktą, klientai turi viską gerai apgalvoti ir nuspręsti, ar tikrai dėl gero produkto verta gerokai patuštinti piniginę, bet vis tiek neturėti pilnavertės produkto kontrolės.
     
    Fragmentacija
     
    Aiškinti kas yra fragmentacija jau turbūt nebereikia. Tai turėjote suprasti iš pirmosios straipsnio dalies. Jeigu visgi dar yra tokių,kuriems reikia paaiškinimo, tai fragmentacijos definiciją suformuluokite patys,galvodami apie ją, kaip apie visišką integracijos priešingybę. Visus pagrindinius fragmentacijos principus atspindinti Android OS, priešingai nei iOS, leidžia ir laisvą failų įkėlimą į mobilų aparatą, ir detalių pakeitimą. Taigi,fragmentacijos principus naudojančios kompanijos ne tik kuria atskiras produkto sudedamąsias dalis, bet ir į produkto modifikavimą pagal kliento norus žiūri daug liberaliau.
     
    Dar viena puiki integracijos savybė – pažangos skatinimas.Tarkime, Samsung, LG, HTC ar bet kuri kita mobiliųjų telefonų kompanija,naudojanti Android OS, nori bent šiek tiek išsiskirti, todėl kuria savas, vis tobulesnes šios operacinės sistemos versijas. Žinoma skiriasi ir kiekvieno telefono modelio techninės specifikacijos. Neoficialiomis žiniomis šiuo metu yra daugiau negu 250 skirtingų mobiliųjų įrenginių, kuriuose įdiegta virš 100 skirtingų Android OS versijų.
     
    Būtent šios savybės ir kelia didžiausią skausmą programuotojams bei vartotojams, turintiems senesnius telefono modelius su Android OS. Juk programuotojai labiausiai stengiasi savo kurtas programėles pritaikyti keliems naujausiems telefonams, pagrindinių telefonų gamintojų flagmanams, o senesnių telefonų turėtojams reikia pasitenkinti dažniausiai prastesne programėles kokybe. Prastesnė kokybė – tai rezoliucijos neatitikimas telefono ekrano atžvilgiu, prastesnė paveikslėlių, animacijos kokybė. Be viso to,tikriausiai neretam teko patirti nusivylimą, kai programėlė yra tiesiog nesuderinama turimam išmaniajam telefonui.
     
    ITšnikas su aukštos klasės telefonu greičiausiai dėl suteikiamos laisvės sistemos modifikavimui rinksis Android negu iOS. Tuo tarpu senyvo amžiaus žmogus, tikriausiai, jeigu nusimanytų technologijose, rinktųsi iOS dėl lengvai perprantamo valdymo ir akiai mielo dizaino.
     
    Taigi..
     
    ..kiekviena sistema orientuota tam tikrai masei žmonių. Dar kartą įrodyta tiesa, jog kas tinka vienam, visiškai gali netikti kitam. Todėl nekelkit dramos, jeigu jūsų draugas ar pažįstamas naudoja kitokią operacinę sistemą negu jūs. Taipogi, nepaisant visų šiame straipsnyje išsakytų faktų, nepamirškite,jog pasaulyje egzistuoja ne vien iOS ar Android OS. Juk gali būti, kad kaip tik SymbianOS,Windows Mobile, Blackberry OS ar dar daugelis kitų operacinių sistemų tenkina būtent jūsų įgeidžius, todėl prieš perkant naują išmanųjį telefoną verta išnagrinėti kiekvieną iš jų ir išsirinkti sau tinkamiausią.
     
     
     
     
     
     
  8. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Ravenn USA skelbimų portalų sąrašas   
    Vien tik USA skelbimų portalai:
     
    kaango.com
    classifiedads.com
    ebayclassifieds.com
    craigslist.org
    recycler.com
    backpage.com
    olx.com
    usfreeads.com
    yakaz.com
    sulekha.com
    www.trueworldads.com
    www.freeads24.us
    www.american-classifieds.net
    www.americanonlineads.com
    www.backpage.com
    www.ontario-classifieds.com
    www.classifiedsalberta.com
    classifieds.click4choice.com
    www.zoozads.com
    www.classifiednovascotia.com
    www.classifiedsvalley.com
    www.mrfreeads.com
    www.adsriver.com
    www.classifiedsmanitoba.com
    www.theexclaim.com
    www.postingking.com
    www.american-classifieds.net
    www.BestOnlineClassifieds.com
    www.azbestclassified.com
    classifieds.abacin.com
    www.locanto.com
    www.webclassifieds.us
    www.wantedwants.com
    www.mysellbuy.com
    www.zeoh.com
    www.adworldclassifieds.com
    www.kifaa.com
    www.75vn.com
    www.horsefinder.net
    www.iposte.org
    www.rent-index.com
    www.saskatchewanclassified.com
    www.newbrunswickclassified.com
    www.petclassifieds.us
    www.whynotad.com
    www.classifiedupdate.com
    www.azbestclassified.com
    www.ablewise.com
    www.collabotrade.com
    www.marineclassifiedads.com
    www.cycleclassifieds.us
    www.phinditt.com
    www.abacin.com
    www.hottrailerdeals.com
    http://www.pennysaverusa.com
    http://we-classifieds.com/
    http://www.inetgiant.com
    http://daype.com/
    http://www.classifiedads.com
    http://www.adlandpro.com
    http://www.adpost.com
    http://www.backpage.com/
    http://www.usadslist.com
    http://www.usnetads.com
    http://www.webclassifieds.us
    http://www.webclassifiedadd.com
    http://www.kugli.com
    http://www.hot-web-ads.com/
    http://www.worldfreeads.com/
    http://ww1.highlandclassifieds.com/
    http://www.love2trade.com/
    http://buynow-us.com/
    http://www.muamat.com/
    http://www.aprovechate.com/
    http://www.retailresourceguide.net/
    http://ssl.ziply.com
    http://www.webclassifieedad.us
    freeads24.us
    american-classifieds.net
    americanonlineads.com
    backpage.com
    classifiedadsunlimited.com
    zoozads.com
    classifiedsvalley.com
    mrfreeads.com
    theexclaim.com
    postingking.com
    azbestclassified.com
    andysdirectory.com
    locanto.com
    webclassifieds.us
    wantedwants.com
    mysellbuy.com
    zeohclassifieds.com
    kifaa.com
    iposte.org
    ablewise.com
    abacin.com
    brownbook.net
    shopalbuquerque.com
    matchpoint.com
    listings.local.yahoo.com
    usnetads.com
    classifiedinus.com
    columbia.locanto.com
    desiclub.com
    webapp.localeze.com
    bgyellowpages.com
    canadaone.com
    carolinabusiness.us
    dazzleyellowpages.com
    directory.the570.com
    subscribe.directorym.com
    everydaybusinessonline.com
    eximdata.com
    explorecollinsville.com
    freeclassifiedssites.com
    web-free-ads.com
    adomnia.com
    freeclassifieds2.com
    biggestclassifieds.com
    webcosmo.com
    classifieds.blackworld.com
    meetpark.com
    kedna.com
    bestwayclassifieds.com
    buysellcommunity.com
    domesticsale.com
    abadoo.org
    targro.com
    classifiedads.com
    freeadscity.com
    stumblehere.com
    oodle.com
    beatyourprice.com
    adeex.us
    freeadlists.com
    diggclassifieds.com
    50statesclassifieds.com
    supershopper.org
    zikbay.com
    wildfireclassifieds.com
    getfreelisting.com
    listings.mapquest.com
    local.botw.org
    adsriver.com
    worldfreeads.com
    mycityclassified.com
    teraclassifieds.com
    phinditt.com
    asianbuyersguide.com
    dir.yr2k.com
    dealclassifieds.us
    addyourads.us
    listitsellit.us
    used-classifieds.com
    freeunlimitedclassifieds.com
    ebayclassifieds.com
    usvirginislands.caribtrader.com
    atphuket.com
    pictomoneycommunity.com
    qtellclassifiedads.com
    themiamiads.com
    theworldads.com
    thelosangelesads.com
    thehoustonads.com
    craigslist.org
    charleston.lowcountrytoday.com
    claz.org
    mulliganslist.com
    mrlisteronline.com
    thenewyorkads.com
    theglobalads.com
    thechicagoads.com
    mowersmarket.com
    classifiedvirginia.com
    classified-alabama.com
    groono.com
    manta.commb
    advertise.local.com
    oodle.comregionsusa
    mitula.us
    freead1.net
    upfeet.com
    freeads.6te.net
    unitedstates.fiwiclassifieds.com
    pennysaverusa.com
    gogenie.com
    love2trade.com
    buynow-us.com
    adonview.com
    usfreeads.biz
  9. Patinka
    Juokdarys gavo reakciją nuo Elijus Kodėl jūsų idėjos nieko vertos   
    Trumpai tariant, ne žodžiais, o darbais
  10. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Dekis Lietuvių pristatyta el. bankininkystės sistema sužavėjo tarptautinę bendruomenę   
    Londone vasario 12–13 dienomis vykusioje finansų ir bankininkystės naujovių konferencijoje „FinovateEurope 2013" lietuvių bendrovė „Etronika" pristatė atnaujintą daugiakanalį el. bankininkystės sprendimą „Banktron". Lietuvių pristatyta naujovė konferencijoje buvo palankiai sutikta bei pelnė „Geriausios inovacijos" titulą.
     
    „Banktron 8" – tai lengvai suasmeninamas, greitai perprantamas el. bankininkystės sprendimas, gebantis adaptuotis prie naudotojo poreikių.Sprendime integruota galimybė persiųsti pinigus bekontakte NFC technologija, suglaudžiant išmaniuosius telefonus. Be to, „Banktron 8" turi vieningą vartotojo sąsają, kuri tinka įvairiems įrenginiams (kompiuteriams, planšetėms ar išmaniesiems telefonams).
     
     
     
    Video:
     

     
     
    Visas straipsnis
     
    Džiugu, kad lietuviai kartas nuo karto nustebiną IT rinką sukurdami kažką naujo, originalaus, netikėto. Asmeniškai man, ši bankine sistema savo patogumu, techniniais sprendimais, bei , žinoma, dizainu, kuris šiek tiek primena Windows 8 , paliko neblogą įspūdį. Įdomu išgirsti, o ką apie šią idėją manote jūs?
  11. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Justinas Patarimai norintiems išmokti keltis ryte anksčiau   
    Jei paistalai, tai pagrįsk savo nuomonę. Aš pasakoju man veikiančius dalykus. Kol kas vieninteliai paistalai esantys šitoj temoj tai tavo "geriausias būdas keltis 6h ryte".
  12. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Promise Kaip pakeisti asmeninį požiūrį į pinigus?   
    Manyčiau, jog galiu "atverti" ganėtinai įdomią diskusiją..
     
    Tiesiog.. Per pastarus kelius mėnesius, mano asmeninis požiūris į pinigus visiškai pasikeitė. Visuomet maniau, jog kiekvienas litas - svarbus ir pati jų materialinė nauda man buvo itin "artima", jeigu būtų galima taip išsireikšti, ir savaip motyvuojanti. Nė neįsivaizduoju, kas nutiko, tačiau, kaip minėjau, nuomonė bei požiūris kardinaliai pasikeitė. Tiesiog situacija tokia, jog aš vis dar puikiai suprantu pinigų svarbą ir jų teikiamą naudą, tačiau pagrindinė motyvacija dėl jų stengtis dingo. Net ir esant situacijoms, kuriomis seniau be jokių abejonių būčiau pasinaudojęs (tarkime, kad ir darbo pasiūlymai), šį kartą, nuo jų sukuosi šalin, kad ir keistai skambėtų, nes paprasčiausiai pritrūksta motyvacijos. Būtent ir norėčiau šia tema iškelti diskusiją - ar esate susidūrę su panašia situacija, kaip ją sprendėte? Paprasčiausiai, net ir suprasdamas visus pagrindinius faktorius, jaučiuosi labai nemotyvuotas ir svarbiausia visiškai neproduktyvus - tokie padariniai neramina ir kelia papildomus galvos skausmus.
     
    Nežinau, ar kas suprasite mano asmeninę dabartinę situaciją, bet, tiesiog, būtų įdomu padiskutuoti "šalia" ar tikslingai šia tema: ar esate susidūrę su tokiu nežmoniškai pasyviu neproduktyvumu, kai jo trūksta, realiai, vienam iš "perspektyviausių" daiktų, galinčių suteikti malonumų gyvenime - pinigų.
     
    Norėčiau atsiprašyti, jeigu pasirinkau netikslingą sub-kategoriją temai - nors, žvelgiant iš kitos pusės, galėtų atrodyti, jog visą tai, bent mažyte dalele, susyja su asmeniniu tobulėjimu.
  13. Patinka
    Juokdarys sureagavo į misteriukas Sportsdirect.com užsakymas iš misteriukas   
    Dėkui už temą, nereikėjo, manau kiekvienas iš to uždirbantis taip ir turėtų pasielgti.
  14. Patinka
    Juokdarys sureagavo į dzodzo Sportsdirect.com užsakymas iš misteriukas   
    Užsisakinėjau prekes iš nario misteriukas. SD padarė klaidą ir vietoj M dydžio atsiuntė L dydį. Kaip man įprasta patirtyje, užsakovui visiškai yra dzin ir turi sukti pats, tačiau.. Šitas atvejis buvo kitoks. Misteriukas be jokių įkalbinėjimų davė trys variantas: pasiimi L dydį, gražinu pinigus, užsakau iš naujo prekę, o sena pasilieku sau. Pasirinkau trečia variantą ir be jokio papildomo mokesčio gavau prekę, kurios man reikėjo.
    Nežinau, galbūt yra ne vienas kuris irgi taip daro, tačiau man tai pirmas atvejis.
     
    Misteriuko užsakymo tema: http://uzdarbis.lt/t173351/
  15. Patinka
    Juokdarys sureagavo į getalife Gyvenimas Vokietijoje   
    Taigi, jau metus laiko esu Vokietijoje, todel idomu gal kas nors is forumieciu irgi cia gyvena, ar gyveno, kaip sekesi, ka dirbote, ar tenkino atlyginimas.
     
    Pradesiu nuo saves. Gyvenu 50 km nuo Frankfurto. Pats atvaziavau cia be kalbos, taciau su laiku pramokau. Perejau per kelis darbus, kol likau vienam restorane. Dirbu uz 7e/h po mokesciu, kadangi is manes, kaip nesusituokusio ir neturincio vaiku, vokietijoje atskaiciuoja apie 30% todel su sefu esu susitares, kad oficialiai buciau priimtas tik 60 valandu per menesy, taip ir man ir jam geriau. Su drauge nuomuojames dvieju kambariu, naujai suremontuota, 70 kv buta, kaina po visu mokesciu 630e~. Degalai menesiui kainuoja apie 100 euru. Maistui praleidziam apie 80~90~ euru savaitei dviese, nesivaikydami akciju. Vidutiniskai per menesy uzdirbdamas 1100 euru, nesutaupiau dar visiskai nieko, per metus nusipirkau automobily, ir aisku kainavo baldai i buta. Erzinantis dalykas Vokietijoje buvo automobilio draudimas, menesiui kainuodavo 150 euru, todel po puses metu nutariau automobili resgistruoti Lietuvoje. Bandant ieskotis kito darbo, labai trukdo tai kad esu baiges tik 12 klasiu ir patirties neturejimas. Be to dirbant dideleje imoneje, kaip jau sakiau trecdalis algos bus mokesciams, todel vis dar lieku prie darbo restorane. Kiek pastebiu cia vis sunkiau ir sunkiau, rasti geriau apmokama darba, nes emigrantu taip pat daug, todel darbo uzmokestis krenta.
     
    Butu malonu isgirsti kaip sekasi cia gyvenantiems uzdarbieciams
  16. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Revolt Nemokami £5 studentams is UK - Ladbrokes.com   
    Radau toki vat bonusiuka, taciau tinka tik studentams is UK. Na, lietuviu ten pilna, ir studentu taip pat, manau kaikurie lankosi siame forume, uzeikit per linka ir ten visa info bus
     
    Nemokami 5 svarai
  17. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Jariss 5 minutes pakeisti lėktuvą...   
    Pasišvilpaudamas į policijos komisariatą..
     
     
     
    Skrendant Europoje airBaltic bendrovė visad atskrendu anksčiau nei numatytu laiku , šiaip turėtum spėti.
  18. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Triple6 Keliaujame į... JAV: Niujorkas S01E01   
    Na ziurejau prasukinedamas nes kazkaip per ilgas pasirode. Mazai pasakojimo daug vaizdu. Del kokybes, filmavimo, garso ivertinimus is technines puses atsakytu geriau kinomanai.lt forume. Siaip net ir ne specas budamas galiu pasakyti kas blogai. 1.Scenarijus tau lengvai pasirase, todel, kad cia jo tiesiog nera, nera idomaus siuzeto. 2. Jei tai labiau i dokumentika traukia, tai idomu butu isgirsti vietinius zmones.. jei jie ka nors papasakotu. 3. Per ilgas. Geriau daugiau papasakotum, nei vaizdus ziuret... Svieciamojo pobudzio filmukas, bet kazkaip neliko nieko galvoje, nes kazkaip prastokai pateikta. O siaip ideja yra puiki, lietuvoje tokiu video arba mazai arba is vis nera. Jei tuo uzsiimsi rimtai, tai yra sveikintina. Tikrai jokiais budais nesustok ir judek pirmyn. Isiklausyk i zmoniu komentarus ir tobulek ties sekanciais darbais. Tai va, saunuolis, spaudziu desine.
  19. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Evaldas Karjeros planavimo žingsniai arba kaip išsirinkti specialybę   
    Yra 4 įdomūs filmukai kurie padės tau pasirinkti profesiją.
     
    http://www.youtube.com/watch?v=a5n8y2HicsY
    http://www.youtube.com/watch?v=7kXO8lVaHZk
    http://www.youtube.com/watch?v=GkpJcCFstnc
    http://www.youtube.com/watch?v=qVix8yoEQnE
  20. Patinka
    Juokdarys sureagavo į urbasius Tarnyba Lietuvos kariuomenėje arba kaip aš sustiprėjau fiziškai   
    Padėka Uždarbiečiams

    Nuoširdžiai dėkoju visiems uždarbio nariams, kurie nepatingėjo perskaityti ir įvertinti mano ankstesnių straipsnių. Man tai labai daug ką reiškia. Gal ir nesu geras rašytojas, tačiau vis dažniau pastebiu, kad man patinka rašyti. Dar geriau yra tada, kai aprašai tokius įvykius, kuriuos teko pačiam patirti. Tekstas patampa gyvas, o ne vien tik sausos informacijos kratinys.

    Įžanga


    Nuo padėkų pereikime prie darbų. Šiandien ketinu papasakoti apie tai, ką jums gali suteikti kariuomenė. Turbūt girdėjote, kad dažnas vaikinas, grįžęs iš kariuomenės, būna pasikeitęs. Apie šiuos pokyčius ir kalbėsiu savo straipsnyje.
     
    Atsiribokime nuo išankstinių nuostatų, kurios teigia, kad kariuomenė ruošia viso labo profesionalius budelius ir nieko daugiau. Aš manau, kad kiekviena terpė suteikia šansą žmogui tobulėti. Kariuomenėje žmogus tobulėja ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Savo pasakojimą pradėsiu nuo fizinio tobulėjimo.
     
    Į Ruklą suvažiavo įvairaus amžiaus ir išsilavinimo jaunuoliai. Jie dar nežinojo, kas jų laukė. Ore buvo justi lengvas virpulys. Pakibę tarp civilinio ir karinio gyvenimo, jie laukė. Po biurokratinių procedūrų prasidėjo mūsų transformacija. Nuskustos galvos - tarsi budistų vienuoliai. Įvilkti į karines uniformas jautėmės labai keistai. Tarnyba Lietuvos kariuomenėje prasidėjo!

    Atsispaudimai - gera būdas mokyti karius


    Baziniuose Kariniuose Mokymuose pagrindinis prioritetas - kario fizinė parengtis. Net 70 procentų programos - įvairūs veiksniai, leidžiantis paruošti fiziškai tvirtą karį.
     
    Pripažinsiu, tarnyba kariuomenėje aš nebuvau pasiruošęs. Į sportą labai rimtai nežiūrėjau, tačiau atsidūręs Rukloje supratau, kad sportuoti reikėjo.
     
    Dešimt atsispaudimų už tai, kad neatidaviau pagarbos savo seržantui. Dvidešimt atsispaudimų už tai, kad netinkamai paklojau lovą. Dar trisdešimt atsispaudimų, nes šiandien seržanto gimtadienis.
     
    Pirmą savaitę sportuodavau dažnai. Ir tai dariau ne tik aš, bet ir didelė dalis mano kolegų. Gal būt jums kyla natūralus klausimas, kodėl tiek daug atsispaudimų?
     
    Tai būtina. Karys už klaidas moka savo raumenų sąskaita. Kaip kažkada mūsų seržantas pasakė: "Jeigu nedirba galva, dirba raumenys". Gavęs taip vadinama nuobaudą, karys patampa motyvuotas nesuklysti ir nedaryti tos pačios klaidos antrą kartą.
     
    Mano paminėti atsispaudimai tebuvo skatinamoji priemonė. Be to, kiekvieną rytą mums teko atlikti rytinę mankšta + dar dvi valandos papildomo sporto. Per savaitę fiziniai tobulėjimui būdavo skiriama apie penkiolika valandų. Pridėkime papildomas karines užduotis, bei nuobaudas ir gausime nei daug, nei mažai - dvidešimt valandų. Savaitgaliais sportuoti nereikėdavo.
     
    Pirmą savaitę mums teko laikyti fizinių normatyvų testą. Tuo pačiu buvo nustatytas kiekvieno kario fizinis pajėgumas. Aš fizinio testo neišlaikiau. Reikėjo padaryti 42 atsispaudimus, 56 atsilenkimus, bei nubėgti 3 kilometrus per 15 minučių. Mano rezultatai buvo prasti. 20 atsispaudimų, 40 atsilenkimų ir atbėgau per 14.02 minučių. Buvau įrašytas į 3 fizinio pajėgumo grupę. Visi "silpnakūniai" pateko būtent ten.

    Fiziniai pokyčiai


    Ranką prie širdies pridėsiu ir pasakysiu, kad fiziniai pokyčiai buvo juntami jau po savaitės. Nebeskaudėdavo rankų raumenų, kai įpykęs seržantas mus suguldydavo į atsispaudimų padėtį. Galėdavau padaryti daugiau atsispaudimų. Pokyčiai vyko, tereikėjo trupučio kantrybės.
     
    Taip jau sutapo, kad prieš miškus mane perrašė į 1 pajėgumo grupę. Kariuomenės metodika dar kartą pasitvirtino. Miškams buvau pasiruošęs.
     
    Čia ir vėl prasideda kitas fizinio paruošimo etapas. Per daug nenorėdamas atskleisti visų miško linksmybių, kurias teko patirti, pasakysiu tik tiek, kad miške buvau bemiegių naktų, rastų ir plytų. Su kuprinėmis klampodavome ištisas valandas, ieškodami reikiamo taško žemėlapyje. Buvo sunku, tačiau su kiekvienu nauju mišku būdavo lengviau. kadangi kūnas, patirdamas vis didesnį krūvį - prisitaikydavo.
     
    Aš dažnai savęs klausdavau, kam visa tai? Kokių šių veiksmų prasmė? Pajutęs fizinius pokyčius supratau, kad tai buvo būtina. Mes nebūtumėme ištvėrę tu šaltų balandžio naktų.
     
    Jau po pirmo mėnesio numečiau net 7 kg. Atrodžiau labai liesas. Sutvirtėjo visi kūno raumenys. Jausdamas sutvirtėjusį kūną aš ir pats pradėjau jaustis labiau pasitikinčiu savimi. Kažkas yra gerai pasakęs: "Stiprus kūnas kuria stiprias mintis".
     
    Tie trys mėnesiai, praleisti Rukloje, išėjo man į naudą. Dar ir dabar bėgioju. Įprotis sportuoti neišblėsta, tačiau kartais neišeina pabėgio, nes dirbu. Stengiuosi daug vaikščioti, kadangi tai irgi savotiškas sportas.

    Dar šis tas


    Tie, kurie ketina eiti į kariuomenę, nebijokite! Net jeigu nesate gerai pasiruošęs fiziškai, kariuomenė taip sudėta, kad iš bet ko padarys karį, svarbiausia norėti ir pasiryžti pokyčiams. Bus sunku, norėsis viską męsti, tačiau parklupę ir vėl stositės naujiems iššūkiams.
     
    Apie psichologinį tobulėjimą papasakosiu kitame straipsnyje. Stengiuosi rašyti taip, kad neprailgtų skaitymas. Saugau jūsų akis, nes jūsų dar laukia krūvos naujų straipsnių. Iki greito pasimatymo!
     
    Kiti straipsniai, kuriuose kalbu apie tarnybą Lietuvos kariuomenėje:
    Tarnyba Lietuvos kariuomenėje arba mano nuotykiai miške
    Tarnyba Lietuvos kariuomenėje arba kareivių buitis ir kiti malonumai
    Tarnyba Lietuvos kariuomenėje arba tai kas liko už kadro
    Tarnyba Lietuvos kariuomenėje arba trys mėnesiai drastiškų pokyčių
  21. Patinka
    Juokdarys sureagavo į SauliusK Tarnyba Lietuvos kariuomenėje arba trys mėnesiai drastiškų pokyčių   
    Na, kiek man teko susidurt, tai tokiais būdais moko kuklumo. Pavyzdžiui, pas mus į treniruotes prieš pusę metų atėjo karininkas. Jo fizinis pasiruošimas yra nesveikas, bet tyliai sėdi, nešokinėja ir nebando demonstruotis, tai ir treneris jį gerbia. Iš kitos pusės, ateina pacanai, pusę metų pasitreniruoja ir jau iškarto iki lubų pasikelia, tai tokiems ir bando apkarpyt sparnus, kad išmoktų jaust pagarbą ir suvoktų, kad kuklumas - dorybė.
  22. Patinka
    Juokdarys sureagavo į nadza Kodėl logotipas neturėtų kainuoti 150 Lt?   
    Kodėl ir kam rašau šį straipsnį (nežinau ar galima šią subjektyvią mano nuomonę vadinti straipsniu)?
     
    Kodėl?Įžvelgiu neteisingą logotipo vertės suvokimą tarp dizainerių ir tarp užsakovų, kūrimo proceso neišmanymą ir nuvertinimą.
    Kam? Straipsnis skirtas visiems kuriantiems ir pradedantiems kurti logotipus bei logotipų užsakovams.
    Tikslas. Norėtųsi iš šaknų pakeisti požiūrį į grafinį dizainą, ypatingai į logotipo kūrimą.
     
    Kas yra logotipas?
     
    Pirmiausiai apibrėžkime kas yra logotipas. LOGOTIPAS - tai įmonės, produkto ar paslaugos atpažinimo ženklas. Ne tik paprastas ženklas, o atspindintis įmonės komercinę veiklą naudojant formą, šriftą, spalvą ir / arba ikoną. Logotipas turi dirbti, skleisti įmonės patikimumo, stabilumo, pripažinimo žinutę. Mūsų, dizainerių darbas, sukurti logotipą, kuris šį darbą atliktų puikiai. Iš esmės yra daug svarbiau ką logotipas reiškia, nei kaip jis atrodo.
     
    Yra penkios pagrindinės taisyklės, nusakančios koks turi būti logotipas.
     
    PAPRASTAS. Lengvai atpažįstamas.
     
    ĮSIMINTINAS. - paprastas logotipas lengvai įsimenamas.
     
    AMŽINAS. Ar logotipas bus efektyvus po 5, 10, 20 metų?
     
    UNIVERSALUS. Pirmiausia logotipas turi būti vektorinis, pritaikomas įvairioms media sritims.
     
    TINKAMAS. Teisingos formos ir spalvos atspindinčios veiklą.
     
    Šioje svetainėje rasite logotipų, kurie atitinka šiuos penkis taisyklės punktus ir šį tą daugiau. Logotipai su paslėptais simboliais
     
    Keli pavyzdžiai
    http://img96.imageshack.us/img96/1700/fedexy.jpg
    FedEx - paslėpta rodyklė
     
    http://img20.imageshack.us/img20/599/sunyzs.jpg
    Sun microsystems - iš visų pusių perskaitomas žodis SUN.
     
    http://img406.imageshack.us/img406/7033/citydirect.jpg
    City Direct - tarp raidžių C ir D įžvelgiamas lėktuvas.
     
    http://img600.imageshack.us/img600/8468/eightt.jpg
    Eight - visos raidės sudarytos naudojant skaičių "8".
     
    Problema
     
    Pirma. Nusistovėjusi nuomonė, kad logotipas tai tiesiog graži ir gerai besižiūrinti ikona ar paveikslėlis. Žmonės, arba kitaip potencialūs klientai, nesupranta, kodėl už gražią ikoną reikia daug mokėti. Logika paprasta - nėra sudėtinga nupiešti gražų paveikslėlį.
     
    Antra. Internete pilna tinklalapių, kurie siūlo už minimalią sumą, tarkim £25 sukurti logotipą. Šios kompanijos tiesiog iškreipia ir žlugdo visą grafinio dizaino rinką. Radau įdomų grafinio dizaino kompanijos atliktą ekspermentą. Įmonės darbuotojai sukūrė įsivaizduojamą santechnikos darbų paslaugas teikiančią kompaniją, kuriai reikia logotipo. Parašė užklausas į keletą svetainių, kurios internete skelbėsi pigiai ir greitai kuriančios logotipus. Rezultatas buvo daugiau nei patenkinamas atsižvelgiant į investicijos dydį.
     
    Pateikiu šešis pirmuosius "logotipų" pasiūlymus.
    http://img152.imageshack.us/img152/5372/32608271.th.jpg
    http://img577.imageshack.us/img577/8110/42252684.th.jpg
     
     
    Galutinis "logotipo" variantas, atlikus visus pakeitimus pagal išgalvoto užsakovo norus.
    http://img207.imageshack.us/img207/3607/cheaplogoblog10.th.jpg
     
     
    Neperrašinėsiu viso straipsnio, nes originalus tekstas tikrai LABAI VERTAS DĖMESIO. Visa ekspermento eiga ir rezultatus rasite How LO can you GO? The following guest post was written by Tom and Phil of London-based Mat Dolphin.
     
    Kaip turėtų būti kuriamas logotipas
    Internete yra tikrai daug profesionalių straipsnių apie tai kaip turėtų būti kuriamas profesionalus logotipas. Tarptautiniu mastu pripažinti grafikos dizaineriai atskleidžia logotipų kūrimo procesą.
     
    Logotipo sukūrimas apima šiuos procesus:
     
    1. Logotipo dizaino brief'as (lietuviškai "trumpukas")
    Užpildomas klausimynas apie įmonę, jos vykdomą veiklą, teikiamas paslaugas. Įmonės atstovai išsako savo lūkesčius, norus, formų ir spalvų prioritetus.
     
    2. Tyrimas.
    Atliekamas konkrečios pramonės šakos tyrimas, susipažįstama su jos istorija. Peržvelgiami pagrindinių konkurentų logotipai.
    3.Logotipų tyrimas. Peržvelgiami sėkmingi logotipai, kurie atitinka dabartinius logotipų stilius ir tendencijas, susiję su dizaino brief'u.
     
    4.Sketching (nerandu tinkamo vertimo) ir koncepcijos paieškos.
    Remiantis logotipo dizaino brief'u ir tyrimais, pasitelkiant kūrybiškumą ieškoma forma ir galima logotipo koncepcija. Idėjų ieškoma popieriuje, vėliau logotipai vektorizuojami kompiuterinėmis programomis.
     
    5.Pertrauka apmastymams.
    Tai leidžia turimom idėjom subręsti ir išskirti tinkamiausias.
     
    6.Dizainerio pozicija.
    Yra du būdai dirbti: kurti logotipą remiantis tik kliento norais arba komunikuoti su klientu ieškant geriausio sprendimo atitinkančio kliento ir dizainerio lūkesčius.
     
    7.Prezentacija.
    Pasirenkama ar bus pristatoma keltas atrinktų logotipų ar visos variacijos.
     
     
    Daugelis užsakovų, o nenustebčiau ir dizainerių, net neįsivaizduoja, kad logotipo kūrimas gali apimti tiek daug procesų. Įdomu kaip atrodo logotipo dizaino procesas įmonių siūlančių logotipus greitai ir pigiai. Mano asmeninis spėjimas, kad idėjų ieškoma nemokamų paveikslėlių kataloguose, galbūt net clipartuose. Naudojami nemokami šriftai.
    Kokią išliekamąją vertę gali pasiūlyti toks logotipas? Ar tikrai jis atspindės įmonės vykdomą veiklą, bus paprastas, įsimenamas, ilgaamžis, universalus ir tinkamas?
     
    Logotipų konkursai.
    Anksčiau galvojau, kad tai puikus būdas dizaineriams užsidirbti papildomų pajamų, o užsakovams logotipą rinktis iš daug skirtingų dizainerių pateiktų variantų. Dabar taip nemanau. Visgi kuriant logotipą dizaino konkursui retai kada užsakovas pateikia profesionalų dizaino brief'a, palieka laiko apmastymams, tyrimui, sketching'ui ir t.t. Logotipus keičia gražiai atrodantys paveikslėliai su minimalia užuomina į įmonės veiklą.
     
     
    Pabaigai.
    Labai norėčiau tikėti, kad daugelis dizainerių prieš kurdami logotipą atlieka bent dalį šių procesų. Lygiai taip pat tikiuosi, kad nenusileidžiate kliento norams ir nedirbate kaip robotai vykdantys įsakymus, bet esate kūrybingi ir savo galva mastantys dizaineriai, kurie išmano gero, profesionalaus logotipo kūrimo principus.
    Aš asmeniškai esu dizainerė, kuri ieško būdų kaip kurti geriau. Ne visi mano kurti logotipai yra geri ir atitinka straipsnyje pateiktus kriterijus. Bet aš judu į priekį ir tikiuosi mano ateities projektai bus kokybiškesni.
  23. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Lapinskaslt Penkiolika filmų keičiančių sąmonę   
    Nuostabūs filmai, man asmeniškai ypač patiko Krikštatėvis I-II dalis, bei Pursuit of Happyness. Krikštatėvis padeda ugyti savarankiškumą, bei vyryškumą. O Pursuit of Happyness, man asmeniškai parodo, kad jeigu tikėsi savimi, bei stengsiesi iš visų jėgų, tikrai pasieksi tai, apie ką tyliai galvojai bei svajojai.
     
    Atsakymas į klausimą:
     
    Mano supratimu, t.y tie filmai kurie leidžia tau labiau suprasti tikrąsias verybes. Tarkime puikus filmas "In Time", atrodo kosminis, nerealius ir t.t Tačiau filmas parodo, jog laikas yra svarbus, ir šiais laikais dauguma žmonių nesuvokia laiko svarbos. Žmonės pažiūrėdami filmą pradeda kitaip žiūrėti į laiką, aš asmeniškai pradėjau planuotis laiką, viską kuo labiau suspausti, kad galėčiau kuo daugiau nuveikti. Argi tai nekeičia sąmonės? Mano nuomone, keičia, bet čia yra tik mano nuomonė.
  24. Patinka
    Juokdarys sureagavo į ibrra Asmeninis nudurnėjimas   
    tevukas po italu kalbos turejo iskart taip pasakyt. na bet geriau veliau nei niekad. nebus is taves poligloto, nebus.
  25. Patinka
    Juokdarys sureagavo į Mijagis KONY 2012   
    Neskubekite visko priimti uz gryna piniga. Viskas yra labiau komplikuota nei atrodo. Mano nuomone sitame reikale labai daug politikos ir neskaidrumu.
     
    http://visiblechildren.tumblr.com/
     
    Siuo klipu zmones yra supazindinami su situacija ir tuo paciu yra prasoma aukoti pinigus ir pavyzdziui man tikrai rupi kur nueis mano pinigai. Zvelgiant i preitu metu organizacijos financine ataskaita, sitas reikalas pasitikejimo nekelia.
     
    Of the $8.9 million in donations they spent in 2011, this is the breakdown: $1.7 million in US employee salaries $357,000 in Film costs $850,000 in Production costs $751,000 in Computer equipment $244,000 in "professional services" (DC lobbyists) $1.07 million in travel expenses $400,000 in yearly office rent in downtown San Diego $16,000 in Entertainment etc... Only 2.8 million (31%) made it to their charity program (which is further whittled down by local Ugandan government officials) - what do the children actually get?
    Saltinis
     
    Sakysit vistiek 2.8 milijono paaukojo vaiku gerovei. Bet ta gerove turi uztikrinti vietine ugandos valdzia kurios galva yra diktatorius Yoweri Museveni. Diktatorius kuris per 25 metus iszude virs 100k zmoniu ir susikure armija is tu paciu vaiku. Vaiku kurie dabar yra vadinami Ugandan Army, ir sita armija finansuojama invisible children projekto. Pridursiu J.KONY dabar yra isvykes is ugandos. O ginkluote kuria gauna Museveni is US ir UK naudoaj karui su kitom valstybem, prisidengdamas neva gaudo KONY. Pabaigai pasakysiu sitoje istorijoje Kony yra ne vienintelis karo nusikaltelis ir zudant vaikus kurie saugo KONY irgi yra nusikaltimas zmonijai.
×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...