Pereiti prie turinio

Krizė: vieni praranda, o kiti uždirba milijardus


Rekomenduojami pranešimai

Manyčiau neblogas straipsnis... :)

 

 

Krizė: vieni praranda, o kiti uždirba milijardus

 

Albinas Čaplikas, „Valstiečių laikraštis“

 

Ekonomikos ir finansų sunkmečiu laimėtojais galėsime pavadinti visus, kurie išgyvens šią krizę, o daugiausia uždirbti dabar gali tik turintieji daug pinigų ar galintieji jų pasiskolinti. Dabartinės pasaulinės finansų krizės metu didesnioji investuotojų dalis patyrė nuostolių, tačiau nedidelė grupelė alternatyvaus investavimo fondų savininkų jau dabar skaičiuoja pasakiškus pelnus.

 

Kiti potencialūs laimėtojai dėl pergalės kaunasi dabar.

 

Milijonierių klubai

 

Lietuvos banko (LB) Ekonomikos departamento direktorius R.Kuodis sako, kad pasaulio finansų rinkose veikia ne tik ribotos rizikos ar alternatyvaus investavimo fondai (AIF), bet ir neviešai veikiančios investicinės organizacijos, į kurias paprastas pilietis negali patekti. Tai – turtingųjų pasaulis.

 

Apskritai ne kiekvienas mirtingas investuotojas gali praverti kai kurių ribotos rizikos (angl. hedge fund) fondų duris. Į kai kuriuos „hedge“ fondus pateksite pasiūlę investuoti ne mažiau kaip 2-3 mln. dolerių. Todėl kartais tokie fondai dar vadinami milijonierių klubais.

 

Šios investavimo struktūros pritraukė ne tik daug pinigų, bet ir pasaulio finansų protų. Jose dirba gausybė, pavyzdžiui, iš Rusijos emigravusių matematikų, mokslų daktarų. Jie kuria modelius, kaip uždirbti daug ir labai daug. Nors kai kurie „hedge“ fondai patyrė nuostolių, tačiau stambieji uždirbo pasakiškus pelnus.

 

Fondai veikė ciniškai

 

Pastaruoju metu tokios investavimo struktūros veikė labai ciniškai.

 

„Tikėtina, kad dėl jų veiklos į krizę pateko Islandija. Veiklos schema labai paprasta – pasiskolini iš Islandijos banko akcijų, jas parduodi, tikėdamasis, kad paskui rinkoje nupirksi pigiau, o gavęs pelną jas grąžinsi“, – sako R.Kuodis.

 

Tačiau kai kurie „hedge“ fondai pažengė dar toliau. Jų įtakingi savininkai per garsius finansų pasaulio laikraščius paskleidžia gandus, kad, pavyzdžiui, Islandija artėja prie krizės. Investuotojai tokias žinias gaudo kaip orą ir tuoj pat reaguoja, o Islandijos banko akcijos pinga. Štai kodėl Islandijos premjeras buvo pasipiktinęs dėl tokio „hedge“ fondų elgesio.

 

„Iš esmės tai yra nusikalstamas ciniškas žaidimas prieš atskiras šalis, ką jau kalbėti apie finansines institucijas, prieš kurias irgi taip kartais elgiamasi“, – sako R.Kuodis.

 

Kaip kuriami dešimtukai

 

R.Kuodis yra įtakingas žmogus ne tik Lietuvos finansų pasaulyje. Jo nuomone domimės ne tik mes, bet ir „hedge“ fondų vadovai. R.Kuodis prisipažino, kad Londone veikiančių AIF vadovai kartais atvyksta su juo pasikalbėti.

 

„Jie neslepia savo tikslų Baltijos šalyse ir atvirai tikina nesiekiantys žlugdyti lito ar lato. Jie laikosi tam tikrų pozicijų prieš finansų rinkos žaidėjus Baltijos šalyse, ir ne daugiau. Tačiau kai kurie „hedge“ fondai dirba nešvariai. Manau, gal todėl Europos žiniasklaidoje pasirodo, pavyzdžiui, rizikingiausių šalių dešimtukai. Tokias naujienas žiniasklaida labai greitai pasigauna ir išplatina“, – sako R.Kuodis.

 

Ar įmanoma nuo tokio šantažo apsisaugoti?

 

„Manau, po šios krizės valstybės imsis daugiau finansų rinkos apsaugojimo priemonių. Pavyzdžiui, Latvija jau priėmė įstatymą dėl SMS žinutėmis ar kitais būdais skleidžiančių gandus veiksmų“, – sako R.Kuodis.

 

Neprivalo atskleisti investavimo taktikos

 

Nors „hedge“ fondai vadinami ribotos rizikos fondais, tačiau šis pavadinimas neatspindi tikrosios fondų veiklos esmės. „Hedge“ fondai, siekdami kuo didesnės investicijų grąžos, paprastai riziką neribotai padidina. Būtent tokie fondai, pasinaudodami įtaka pasaulinėje rinkoje, šios finansų krizės metu daugiau laimėjo nei prarado.

 

Tradicinių fondų veikla yra pakankamai griežtai reguliuojama įvairiais įstatymais, o „hedge“ fondams taikomi labai menki apribojimai, nedraudžiama rizikuoti. Todėl jie labai dažnai parduoda vertybinius popierius tikėdamiesi ateityje juos atpirkti, kai jų vertė nukris, drąsiai naudoja skolintas lėšas bei ateities ir pasirenkamuosius sandorius.

 

„Hedge“ fondai net savo nariams investuotojams neprivalo atskleisti savo investavimo taktikos. Jeigu nori – dalyvauk, nenori – pasitrauk“, – sako finansų makleris Marius Dubnikovas.

 

Šių metų pradžioje visame pasaulyje buvo apie 10 tūkst. alternatyvaus investavimo fondų, kurie valdė per 1600 milijardų dolerių.

 

Krizė suteikė naujų galimybių

 

UAB „MesInvest“ vadovas Algimantas Variakojis sako, kad šios krizės laimėtojais galėsime laikyti sugebėjusius supirkti atpigusį verslą.

 

„Jau dabar žinau kelias pelningai veikiančias įmones, kurios priverstos stabdyti veiklą, nes su jomis neatsiskaito produkcijos pirkėjai. Taigi dabar puiki proga supirkti konkurentus arba užimti rinkos dalį jiems bankrutavus“, – sako A.Variakojis.

 

Kada laimėtojai paaiškės? Pasak A.Variakojo, apie didžiuosius nekilnojamojo turto savininkus ir dabar nedaug žinome, todėl labai tikėtina, kad ir ateityje jie nepuls girtis finansų krizės metu patirtais laimėjimais.

 

Europos finansų analitikai irgi ieško šios finansų krizės laimėtojų. Akivaizdu, jog kai kurie AIF jau pasinaudojo ar pasinaudos galimybėmis pirkti atpigusias akcijas. Vienu iš laimėtojų minimas AIF „Blackstone Group“.

 

Šio fondo vadovas Stefanas Schwartzmanas, įvertindamas „Merrill Lynch“ pardavimą, „Lehman Brothers“ bankrotą ir JAV valdžios gelbėjamą draudimo kompaniją AIG, atvirai pareiškė, kad jo valdomo AIF tikslas – gauti naudą kylant chaosui rinkoje ir pasinaudoti kapitalo trūkumu rinkose.

 

Milijardas šen, milijardas ten

 

Kiek iš viso, pavyzdžiui, per metus investuotojai prarado lėšų, šiuo metu niekas negali pasakyti. Tokių duomenų nėra ir negali būti, nes rinkos dalyviai nelinkę girtis nei nuostoliais, nei sėkme. Žinoma, kad į aukštųjų technologijų verslą investavęs „hedge“ fondas „Henderson High Technology“ per metus uždirbo net 103 proc., o fondas „Jardine Fleming“ – per 101 proc. pelno. Tačiau kai kurie itin sėkmingai dirbę „hedge“ fondai net neskelbia savo rezultatų ir, tikėtina, artimiausiais metais neskelbs.

 

Pasak UAB „Invalda turto valdymas“ strateginio analitiko Vytauto Plunksnio, iš finansų krizės daugiausia laimėjo tie, kurie sugebėjo numatyti finansų rinkos problemas ir spėjo parduoti skolintas akcijas, turėdami tikslą jas vėliau atpirkti pigiau, ar naudojosi kitais finansiniais instrumentais, leidžiančiais uždirbti iš turto vertės kritimo. Dažniausiai taip daro „hedge“ fondai. Tačiau savo veiklos rezultatus jie pristato tik savo investuotojams, todėl apie jų sėkmę nedaug kas sužino.

 

Pirmasis, daugiausia uždirbęs iš finansų krizės yra Andrew Lahdi, alternatyvaus investavimo fondo iš Kalifornijos vadovas. Pernai jis uždirbo net 888 proc. pelno iš JAV būsto paskolų krizės. Šį rugsėjį A.Lahdi nusprendė, kad uždirbo pakankamai daug, ir laiku uždarė savo fondą. „Wall Street Journal“ jis prisipažino: „Dar niekada nedalyvavau prekyboje su tokiais neribotais pakilimais ir labai ribotais nuosmukiais.“

 

Praėjusią savaitę JAV kongrese guodėsi nuostolių patyrę pasaulyje garsūs investuotojai George'as Sorosas bei fondo „Renaissance Technologies“ vadovas Jamesas Simonsas. Dėl savo nesėkmių jie kaltino iki šiol veikusią finansinę sistemą ir reitingų agentūras, kurios investuotojus labai suklaidino.

 

J.Simonso vadovaujamas fondas įtrauktas į sėkmingiausių „hedge“ fondų imperijų dešimtuką, o jis pats per metus uždirbo beveik 2 mlrd. dolerių. Tačiau rekordininkas buvo Johanas Paulsonas, per metus uždirbęs 3,7 milijardo dolerių.

 

Pasak V.Plunksnio, tarp investuotojų laimėjusiais galima vadinti tuos, kurie neturėjo skolų ir buvo sukaupę lėšų nepagrįstai atpigusiam turtui įsigyti. Tarp tokių – legendinis investuotojas Warrenas Buffetas, kurio valdoma kompanija „Berkshire Hathaway“ šiemet sudarė keletą didelių sandorių geromis sąlygomis.

 

 

KOMENTARAI

 

Mindaugas Vaičiulis, finansų konsultavimo bendrovės „AIM Invest“ prezidentas

 

Finansų krizės metu pralaimėjusiųjų visada būna daugiau nei laimėjusiųjų. Be to, laimėjusieji uždirbo mažiau nei pralaimėjusieji prarado. Kas jie? Grubiai pasakysiu, kad laimėtojais galėsime pavadinti visus, pergyvenusius šią krizę. Padėtis jau dabar gera ir suteikianti daug galimybių tik turintiems daug pinigų ar galintiems šiuo metu pasiskolinti.

 

Tačiau tokių galimybių turi nedaugelis. Turintieji pinigų šiuo metu gali nebrangiai įsigyti nekilnojamojo turto ar žaliavų, atpigusių akcijų. Laimėtojų yra ir tarp „hedge“ fondų, bet laimėjo tik pasirinkę teisingą investavimo kryptį, o tokių buvo nedaug.

 

Marius Dubnikovas, FMI „Jūsų tarpininkas“ makleris

 

Tikrieji laimėtojai paaiškės po 2–5 metų, kai, uždirbę milžiniškas lėšas ar laiku pasiskolinę, sugebės (ar jau sugebėjo) paskolą ne tik sugrąžinti, bet ir dar uždirbti labai pigiai įsigiję kokio nors turto. Dabar rinkoje yra daug ir blogo, ir gero turto. Nusipirkusieji gerą, perspektyvų turtą ir bus šios finansinės krizės laimėtojai. Kas jie, potencialūs laimėtojai? Gal investicinės grupės, gal bankai, „hedge“ fondai.

 

Kita vertus, visi mes pasimokysime iš klaidų, tačiau kiekviena finansų krizė įvyksta dėl skirtingų priežasčių ir nėra tokio proto, kuris numatytų krizės kilimo laiką ir priežastis. Be to, jau dabar laimėtojams ateina galimybių laikas, nes kai kurios įmonės šiuo metu rinkoje parduodamos pigiau nei jos turi savo sąskaitoje realių pinigų.

 

Šaltinis http://www.delfi.lt/news/economy/business/...php?id=19430698

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Per krizę milijonieriai tampa milijardieriais, o paprasti žmonės, dar paprastesniais. So sad..

 

Bet krizė yra unikalus dalykas ir būna kartą gyvenime, turime realią progą su ja susipažinti ir išmokti iš jos daug ko :) Šiaip reikia labai sekti krizes, žiūrėt kas kam atsitinka, taip galima išmokt ne tik ją apeit, bet iš išlošt. Galima su mažais pinigais padaryti didelius, o su didesniais dar didesnius :)

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Bet krizė yra unikalus dalykas ir būna kartą gyvenime, turime realią progą su ja susipažinti ir išmokti iš jos daug ko :) Šiaip reikia labai sekti krizes, žiūrėt kas kam atsitinka, taip galima išmokt ne tik ją apeit, bet iš išlošt. Galima su mažais pinigais padaryti didelius, o su didesniais dar didesnius :)

Per gyvenima galima ir 5 krizias pergyventi :] daugiau jų būna :)

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Tik gaila, kad ir pamatę šią krizę, vis tiek daugelis nesugebės pamatyti ateinančios... IMHO

 

O krizių vien per paskutinius 3 dešimtmečius buvo tikrai nemažai (according to wiki):

 

1980s: Latin American debt crisis, beginning in Mexico

1989-91: United States Savings & Loan crisis

1990s: Collapse of the Japanese asset price bubble

1992-3: Speculative attacks on currencies in the European Exchange Rate Mechanism

1994-5: 1994 economic crisis in Mexico: speculative attack and default on Mexican debt

1997-8: Asian Financial Crisis: devaluations and banking crises across Asia

1998: 1998 Russian financial crisis: devaluation of the ruble and default on Russian debt

2001-2: Argentine economic crisis (1999-2002): breakdown of banking system

2008: Global financial crisis and USA, Europe: spread of the U.S. subprime mortgage crisis

 

Dar galbūt galima priskirti dot-com burbulą, kuris įvyko 2000-1...

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
  • po 2 savaičių...
Bet krizė yra unikalus dalykas ir būna kartą gyvenime, turime realią progą su ja susipažinti ir išmokti iš jos daug ko ;) Šiaip reikia labai sekti krizes, žiūrėt kas kam atsitinka, taip galima išmokt ne tik ją apeit, bet iš išlošt. Galima su mažais pinigais padaryti didelius, o su didesniais dar didesnius ;)

 

Butu idomu isgirsti kaip su mazais pinigais butent per krize galima uzdirbt didelius pinigus ;) as bent tokio varianto kolkas nematau ;)

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
tas tiesa su mazais pinigais, tik galima issilaikyt per krizes, o ne is ju dar pasidaryt didesnius ;)

as sakyciau jus abu esat savaip teisus, pirmas dalyvis teisus nes su mazais pinigais galima juos bishki padidinti jei gerai ant akciju kurso uztaikysi ar panasiu dalyku (nzn kokie pinigai jam yra dideli), o tu teisus tuo kad sakydamas sita fraze zinai kad net ir padidinus tuos pinigus biski netapsi labai jau turtingu

Redagavo wwhonline
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

2-3 metai ilgas laiko tarpas :huh: mano tevas neseniai buvo uzsipirkes kinijos akciju ar tai vertybiiniu popieiru, tai zinau per metus ju kaina pakilo iki 140% :D + nereikia tada moketi pajamu mokescio, taip kad kas nusimano tokiuose dalykuose gali pralobt stipriai, dar zinau draugas mano tevo, kuris tuose dalykiuose nusimano skolinosi nemazai pinigu, ir patare pirkt tas akcijas mano tevui t.y. neturedamas pinigu, bet turedamas ziniu + pazinciu gali labai greitai ir stipriai pralobti :D

Redagavo luknei
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Realiai, kad smarkiai dabar islosti, reikia turet kokia 200-300 tukst. laisvu pinigu, su tokia suma galima uzsivirinti 50% per 2-3 metus tai tikrai.

 

Man nepatinka toks požiūris, kad daug galima užsidirbti tik turint didelį prekybinį kapitalą.

 

Manau, kad ne kapitalo dydis svarbiausia, o galva ir patirtis . Pats akcijų -valiutų rinkose prekiauju jau senokai ir dažną dieną priprekiauju 10- 100 % pelno nuo prekybinės sąskaitos depozito dydžio.

 

Šį penktadienį ( 2008 12 12 ) iš viso pasiekiau savo visų laikų rekordą su 20 WMZ dydžio depozitu per dieną uždirbdamas 224 WMZ . Dienos pelnas gavosi + 1120 %.

 

Prisegu paveikslėlį su konkrečiais sandoriais .

post-3301-1229183953_thumb.jpg

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Man nepatinka toks požiūris, kad daug galima užsidirbti tik turint didelį prekybinį kapitalą.

 

Manau, kad ne kapitalo dydis svarbiausia, o galva ir patirtis . Pats akcijų -valiutų rinkose prekiauju jau senokai ir dažną dieną priprekiauju 10- 100 % pelno nuo prekybinės sąskaitos depozito dydžio.

 

Šį penktadienį ( 2008 12 12 ) iš viso pasiekiau savo visų laikų rekordą su 20 WMZ dydžio depozitu per dieną uždirbdamas 224 WMZ . Dienos pelnas gavosi + 1120 %.

 

Prisegu paveikslėlį su konkrečiais sandoriais .

 

Pats uzsiimu veikla, susijusia su NT, o sioje srityje be nemazo kapitalo ir pelno rimto ner :huh: O mano ta mintis, kad per 2-3 metus tiek galima, buvo ta, kad investavus dabar i kaip kuriuos objektus, po 2-3 metu kaina labai smarkiai atsities, is to ir 50% nieko neveikiant.

Redagavo Luckis
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
2-3 metai ilgas laiko tarpas :lol: mano tevas neseniai buvo uzsipirkes kinijos akciju ar tai vertybiiniu popieiru, tai zinau per metus ju kaina pakilo iki 140% :) + nereikia tada moketi pajamu mokescio, taip kad kas nusimano tokiuose dalykuose gali pralobt stipriai, dar zinau draugas mano tevo, kuris tuose dalykiuose nusimano skolinosi nemazai pinigu, ir patare pirkt tas akcijas mano tevui t.y. neturedamas pinigu, bet turedamas ziniu + pazinciu gali labai greitai ir stipriai pralobti :)

 

Na visų pirma, jeigu neseniai jis tų kinijos įmonių akcijų nusipirko tai dabar turėtų sėdėti nemažame pliuse: Per metus (vidutiniškai) kinijos fondai prarado nuo 40 iki 50 proc. O mokesčių nereikia mokėti tik tada, kai išlaikai virš metų...

O tas kas skolinosi tokiu neramiu laikotarpiu tai labiau riziką mėgstantis, nei sveiką protą...

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...