Pereiti prie turinio

Nešvaistykite CO2 – paverskite buteliais ir klijais


Rekomenduojami pranešimai

Jei žmonija nori išvengti pavojingų klimato pokyčių, jai reikia sugaudyti šimtus milijardų tonų anglies dvideginio. Bet ką su juo visu veikti? Laidojimo vietų netrūksta, tačiau bent dalį jo galime panaudoti. Keletas startuolių regi CO2 kaip išteklių, o ne atlieką. Jie naudoja CO2 kaip įvairių produktų, tarp kurių – superklijai ir trąšos, žaliavą.

 

„Liquid Light“ iš Monmouth Junction, Naujajame Džersyje, praeitą savaitę vykusiame ARPA-E Energijos inovacijų konferencijoje Vašingtone pademonstravo CO2 konverterio prototipą. Maždaug kavos staliuko ilgio ir pločio ir kelių centimetrų storio modulis sudarytas iš plieno ir plastiko sluoksnių. Viduje – katalizatoriai, galintys vien iš angliarūgštės ir elektros pagaminti daugiau nei 60 cheminių medžiagų. Sujungus daug tokių įrengimų, chemijos įmonė per metus galėtų konvertuoti CO2 į šimtus tūkstančių tonų produkcijos, sakė vienas iš įkūrėjų Kyle‘as Teamey‘is.

 

Žaliavų pakeitimas į CO2 ne tik pasitarnautų įmonės „žalumui“. „Beveik visos jų išlaidos kyla dėl naftos, dujų ar biomasės pirkimo“, – sakė Teamey‘is. Tad anglies dvideginio paleidimas į orą yra ydingas: „Tai – ne tik tarša, taip prarandama įsigytų medžiagų vertė.“

 

Pirmasis „Liquid Light“ produktas bus etilenglikolis – poliesterio pluošto, plastikinių butelių ir antifrizo žaliava. Teamey‘io vertinimu, jeigu firma vienintelė pasaulyje gamintų etilenglikolį, per metus būtų sugaudoma 31 milijonas tonų CO2. Taip pat būtų išvengta dabartinio proceso sukuriamos emisijos, nors šis skaičius dar nėra tiksliai nustatytas. Kompanija kuria procesus visko, nuo superklijų iki organinio stiklo, gamybai.

„Liquid Light“ ne vienintelė žvelgia į CO2 kaip į žaliavą. „Dioxide Materials Champaign“, Ilinojuje, yra Ilinojaus universiteto įkurta bendrovė. Ji susitelks į acto rūgšties, cheminės medžiagos, naudojamos dažų ir klijų pramonėje.

 

„Dioxide Materials“ partneris yra „3M“, pasaulinio lygio kompanija, išradusi „Post-It“ lipukus. „3M“ tikisi pakeisti kai kurias brangias žaliavas savo lipnių medžiagų versle.

„CO2 tampa žaliava, – sakė Laura Nereng, „3M“ tvarumo vadovė. – Yra keletas medžiagų, kurias galėtume gaminti, bet labiausiai mus domina akrilo rūgštis. Ji naudojama klijų gamyboje, o „3M“ jų gamina daug. Taigi, tai yra svarbi žaliava mūsų kompanijai ir visada ieškome pigesnių būdų pagrindinių žaliavų gavimui.“

 

CO2 kaip žaliavos naudojimas turėtų padėti sumažinti „3M“ anglies pėdsaką, ypač, jei kompanija sugaudo ir naudoja nuosavą. „Nuosavo CO2 emisijų naudojimo kažko, reikalingo mums patiems, gamybai idėja atrodo labai patraukliai, bet nežinau ar mastas bus pakankamas, – sakė Nereng. – Net jeigu tai sumažins mūsų tiekėjų CO2 emisiją, galiausiai irgi būtų nauda.“

 

„Liquid Light“ ir „Dioxide Materials“ jau gamina kurą iš CO2. Bet dar nepateiks jo rinkai, kadangi pigiau – skaidyti žalią naftą į benziną ir krosnių alyvą. Tačiau tai turėtų greitai pasikeisti. Teamey‘is teigė, kad vėjo energija beveik pakankamai pigi, ekonomiškai apsimokėtų ją naudoti kuro gamybai.

 

Viso surenkamo CO2 paversti į produktus nepavyks, sakė Pamela Tomski iš „Global Carbon Capture and Storage Institute Docklandse“ Australijoje. „Liquid Light“ 31 milijonas tonų būtų tik menka kruopelytė. Bet jei etilenglikolio gamyba pasiteisins ir atsiras naujų CO2 rinkų, žmonija savo emisijas gali imti tvarkyti visai naujai.

 

Alfa.lt

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Čia biški iš fantastikos srities man regis.

 

Kad iš CO2 padaryti etilenglikolį dar reikėtų ir vandenilio molekulių, kurių tikriausiai iš vandens imtų.

 

Bet man regis toks aparatas bet kokiu atveju nebūtų naudingas. Darant elektros energiją taip pat dažniausiai į orą išmetamas CO2, o ta pagaminta energija tikrai viso to CO2 nekonvertuos į naudingą produktą. Taigi geriausiu atveju šnekam apie technologiją, kuriai vystyti reikėtų padaryti daugiau žalos nei būtų gauta naudos.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Čia biški iš fantastikos srities man regis.

 

Kad iš CO2 padaryti etilenglikolį dar reikėtų ir vandenilio molekulių, kurių tikriausiai iš vandens imtų.

 

Bet man regis toks aparatas bet kokiu atveju nebūtų naudingas. Darant elektros energiją taip pat dažniausiai į orą išmetamas CO2, o ta pagaminta energija tikrai viso to CO2 nekonvertuos į naudingą produktą. Taigi geriausiu atveju šnekam apie technologiją, kuriai vystyti reikėtų padaryti daugiau žalos nei būtų gauta naudos.

jo, cia panasiai kaip pradetum skaityt fantastine knyga, pirmus puslapius

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...