Pereiti prie turinio

Paskola ar investicija – ką rinktis pradedant verslą?


Rekomenduojami pranešimai

Sugalvojote puikią verslo idėją. Atlikote rinkos tyrimus ir gavote teigiamus rezultatus: rinkai Jūsų produktas yra reikalingas ir pati rinka yra didelė. Jūs aiškiai sugebėjote nustatyti problemą, su kuria susiduria vartotojai, ir efektyviai tą problemą išspręsti. Jūsų produktas yra unikalus ir pirmieji jo bandymai su klientais parodė, kad klientai daug mieliau renkasi Jūsų produktą nei konkurentų.

 

Radote ir būdų, kaip apsaugoti savo intelektines teises, patentuoti savo produktą, kad jo nebūtų galima kopijuoti. Susikūrėte ir verslo planą su išsamiais finansiniais paskaičiavimais, kurie parodo, kad su šiuo verslo modeliu Jūs pradėsite skaičiuoti grynąjį pelną jau antrųjų metų pabaigoje.

Liko vienintelė problema – Jums reikia maždaug 300,000 litų (na, dar ne Naujieji Metai, tad kol kas dar naudosiu litus straipsniuose, kaip pavyzdinę valiutą), kad verslas būtų pradėtas. Didžiausias klausimas – imti paskolą ar ieškoti investicijos?

 

Patyrusiems verslininkams tai yra pakankamai lengvas sprendimas, nes jie gali remtis savo asmenine patirtimi. Žmogui, kuris pirmą kartą pradeda verslą (daugiabučio rūsyje įrengtas muziejus kiemo draugams – nesiskaito), tai gali būti labai sunkus klausimas, turintis painius atsakymus. Pasistengsiu paanalizuoti šią situaciją už tą „jaunąjį verslininką“, kad būtų aišku, kaip atliekama analizė ir, galbūt, paaiškėtų, kokį sprendimą reikia priimti.

 

Kas yra investicija?

 

Investicija – tai kai investuotojai (paprastai – kiti verslininkai, verslo kapitalo fondai, verslo angelai, draugai ar šeimos nariai ir panašiai) suteikia Jūsų verslui reikalingus 300,000 LTL mainais į Jūsų verslo dalį. Plačiau apie investicijas galite paskaityti Vikipedijos apibrėžimuose ir Lietuvos Respublikos investicijų įstatyme (ar žinojote, kad toks yra?).

 

Pavyzdžiui – Jūs su investuotojais susitariate, kad Jūsų verslas vertas 1,000,000 LTL ir galite investuotojams parduoti 30% akcijų už įmonei reikiamus 300,000 LTL. Matematika, atrodo, yra paprasta. Tačiau, šioje vietoje, yra toks įdomus dalykas: jeigu Jūsų įmonė yra (sakykim) UAB ir Jūs, kaip vienintelis jos įkūrėjas, turite 100 vardinių akcijų (t. y. – jos visos priklauso Jums), o investuotojui perleidžiate 30 iš jų (30%) – tuomet pinigus gaunate Jūs (kaip asmuo), o ne Jūsų įmonė. Tad tai – jau verslo dalies pardavimas, o ne investicija, tačiau tema ne apie patį apibrėžimą.

 

Kas yra paskola?

 

Paskola yra tuomet, kai kreditorius (įprastai – bankas ar kredito unija) suteikia Jūsų verslui reikiamą 300,000 LTL paskolą, o mainais Jūs įsipareigojate grąžinti visą sumą ir (intereso) procentus, kiekvieną mėnesį mokėdami įmokas. Tikrai labai norėčiau pateikti Jums pavyzdinį skaičiavimą, tačiau Lietuvoje veikiantys bankai laiko palūkanų dydžius komercine paslaptimi ir nei vieno iš jų svetainėse tokios informacijos nėra. Teisybės dėlei, reikia paminėti, jog DNB banko interneto svetainėje radau nuorodą į verslo kreditavimo skaičiuoklę, kuri parengta Versli Lietuva platformoje. Ją užpildžius, turėtų būti pateiktas preliminarus sprendimas, ar galimas Jūsų verslo kreditavimas. Nepildžiau, nežinau, todėl ir Jums negaliu pateikti tikslaus atsakymo.

 

Grįžtant prie temos – kreditoriai, paprastai, reikalauja asmeninių garantijų. Jeigu Jūsų verslas negali laiku daryti įmokų – už tai atsakysite asmeniškai Jūs, savo turtu (ech, tos legendos apie tai, jog UAB atsako tik savo, kaip įmonės turtu). Todėl, vėlavimas atlikti įmokas, gali atimti iš Jūsų automobilį, butą, namą ir kitą turtą, kuris užstatytas bankui.

 

Norite ar nenorite pateikti savo nuosavą turtą bankui kaip užstatą – yra pakankamai svarbus rodiklis pačiam kreditoriui, ar tikite savo verslu. Juk jeigu Jūs patys netikite savo verslo sėkme – ar užstatytumėte savo gyvenamąją vietą kaip vienintelį sėkmės garantą? Jeigu ne – tai kodėl Jumis turi patikėti bankas?

 

Po paskolos termino (įprastai – jis trunka apie septynerius metus), sumokėjęs visas įmokas ir grąžinęs kreditą, Jūsų verslas yra niekam nieko neskolingas, išvystytas ir veikiantis. Gal…

 

Per 7-erius metus, remiantis statistika, lieka veikti tik 40 procentų iš naujai įkurto verslo.

 

Investicijos privalumai

 

Investicijos (vietoje paskolos/kredito) privalumai yra šie:

 


  •  
  • Visiškai nėra mėnesinių įmokų, o jeigu jos yra – tuomet jų dydis tiesiogiai priklauso nuo Jūsų verslo generuojamos apyvartos ir/ar pelno;
  • Investuotojai gali suteikti Jūsų verslui visą reikiamą sumą (bankai, paprastai, finansuoja apie 60% naujam verslui reikalingos sumos);
  • Galite nerasti banko/kredito unijos ar kreditoriaus, kuriam Jūsų verslo idėja pasirodys pankankamai rentabili, kad suteikti Jums paskolą;
  • Nereikalingos asmeninės garantijos ar užstatas.

Paskolos privalumai

 

Paskolos, lyginant jas su investicija, taip pat turi savo privalumus:

 


  •  
  • Jūs ir tik Jūs vadovaujate savo verslui, jo niekas neperims, nereikš nepasitikėjimo, pretenzijų ir panašiai;
  • Galite nerasti investitoriaus savo verslo idėjos įgyvendinimui finansuoti;
  • Gali būti, kad Jūsų pasirinktoje verslo srityje pelno grąža yra ženkliai per maža, kad sudominti investuotojus (pvz. – prekyba kompiuteriais, jų priedais ir dalimis, kur pelno marža yra apie 3-4%);
  • Gali būti, kad Jūsų pasirinktoje verslo srityje yra sunki „išėjimo strategija“ (t. y. – kai investuotojas nori pasitraukti ir labai sunkiai randa arba iš viso neranda, kam parduoti savo verslo dalį);
  • Jūs neplanuojate pardavinėti savo verslo, kai jis bus išvystytas (nėra verslo pardavimo – nėra išėjimo strategijos);
  • Paskolos palūkanų normos gali būti (greičiausiai – ir bus) daug žemesnės, nei investuotojo lūkesčiai.

Apžvalga

 

Jeigu Jums reikalingi pinigai verslui pradėti – yra nemažai būdų tuos pinigus gauti. Tačiau tikrai nereikia tikėtis, kad kažkas prisiims riziką, o Jūs jos išvengsite. Jums teks prisiimti ne mažesnę (o dažnai – pačią didžiausią) riziką versle.

 

Jeigu ta rizika bus paskola – teks rizikuoti savo asmeniniu turtu. Jeigu ta rizika bus investicija – rizikuosite verslo dalimi, kuri gali visam laikui likti investuotojo portfelyje.

 

Tačiau, bet kuriuo atveju, jeigu Jums verslas seksis – vis bus patenkinti jo grąža. Nei investuotojai, nei kreditoriai nenori gauti daugiau už tai, kaip jie vertina save ir savo pinigus. Ko jie labiausiai nori – tai rizikos pasidalijimo ir kad Jūsų verslas pasisektų.

 

Gerų Jums Kūčių ir Šv. Kalėdų.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Grįžtant prie temos – kreditoriai, paprastai, reikalauja asmeninių garantijų. Jeigu Jūsų verslas negali laiku daryti įmokų – už tai atsakysite asmeniškai Jūs, savo turtu (ech, tos legendos apie tai, jog UAB atsako tik savo, kaip įmonės turtu).

 

Bet jeigu skolinasi įmonė, tai ji atsako, o ne jos savininkas(ai)? Ta prasme, jeigu nėra reikalaujama asmeninių garantijų ir skolinamasi įmonės vardu ar vis dėlto našta krenta ir ant savininko(ų) pečių?

 

Bent bus dabar kur nukreipti uždarbio pseudo investuotojus, kurie reikalauja pasirašyti vekselį arba įkeisti turtą prieš "investuojant" :)

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Bet jeigu skolinasi įmonė, tai ji atsako, o ne jos savininkas(ai)? Ta prasme, jeigu nėra reikalaujama asmeninių garantijų ir skolinamasi įmonės vardu ar vis dėlto našta krenta ir ant savininko(ų) pečių?

 

Bent bus dabar kur nukreipti uždarbio pseudo investuotojus, kurie reikalauja pasirašyti vekselį arba įkeisti turtą prieš "investuojant" :)

 

Čia labai sąlyginė samprata... Jeigu Tavo verslas yra išvystytas ir turi ilgalaikio materialiojo turto, kurį galima įkeisti - tada taip. Tačiau jeigu nori pradėti verslą ir įmonė nieko neturi - banko reikalavimas bus įkeisti asmeninį turtą.

 

Kas liečia pseudo investuotojus - investuotojai privalo prisiimti su projektu (ir jo įgyvendinimo komanda) ateinančią riziką, tačiau - už didesnę grąžą. Jeigu bankas iš Tavęs imtų (pvz) 10 procentų metinių palūkanų 7-erius metus, tai investuotojas gali pasiimti 30/40/50 procentų įmonės neribotam laikui. Čia ir yra esminis skirtumas. Labai plati tema, tačiau stengiausi ją susiaurinti ir apibendrinti trumpai.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

neseniai dalyvavau Ilja Laurs surengtame seminare, kur buvo kalbama apie investicijas ir paskolas. Labai jau panašiai viskas pasakyta, vietom net žodis į žodį - ar pats ten nedalyvavai?

 

Tikrai ne. Su Ilja neesu pažįstamas ir realiai net neteko jo pamatyti. Kol kas. Na, o jeigu labai panašūs mūsų požiūriai - vadinasi, mąstome panašiai. Tik jis - turtingas, o aš savo žiniomis dalinuosi uždarbyje :lol:

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...