Pereiti prie turinio

Pragyvenimas ir studijos Anglijoje, Skotijoje.


Rekomenduojami pranešimai

Sveiki, siuo metu esu dvyliktokas, bandau susidelioti savo ateities planus ir nuspresti kur studijuoti. Mokinuosi gan gerai, ir manau kad ateinancius egzaminus islaikysiu tikrai neblogai 85%-100% balais (Matematika, Anglu, Informatika). Na, del lietuviu kalbos tik neesu tikras :D. Jau esu tvirtai nusprendes kad noreciau studijuoti Computer Science (jeigu uzsienyje), arba VU informatika/programu sistemas/informacines technologijas.

 

 

Tikrai labai noreciau studijuoti Anglijoje ar Skotijoje pvz. St. Andrews, Edinburgho ar panasiuose bent jau TOP15-20 universitetuose. Jeigu nepapulciau i joki rimtesni TOP20 universiteta, tuomet net nemanau kad butu verta isvis vykti studijuoti i uzsieni. Taciau dabar iskyla tokia dilema - tiek pacioje Anglijoje tiek Skotijoje pragyvenimas yra labai brangus, preliminariai paskaiciavus (kiek esu girdejes is savo draugu) menesines islaidos apie 3000 litu arba ~870EUR. Daug esu girdejes istoriju, jog zmones vienu metu studijuoja ir dirba, taciau jeigu istoji i rimta universiteta, kaip pavyzdziui, viena is mano paminetu, ar dar lieka galimybe dirbti, nes manau tikrai daug laiko reikia skirti mokslams, bent jau taip isivaizduoju. Jeigu net ir pavyksta kazkaip dirbti ir mokintis tuo paciu metu, kas tuomet buna per gyvenimas? Univeras, darbas, mokslai, lova ir depresija :D ?

 

Butu labai smagu isgirsti kitu zmoniu patirti siuo metu studijuojanciu ar jau baigusiu studijas Jungtineje Karalysteje? Kaip jum sekesi studijuoti, jeigu dirbote kaip suderinote darba su mokslais. Kiek kainavo pragyvenimas? Ar veliau nesigailejote del padaryto pasirinkimo studijuoti uzsienyje, o gal kaip tik labai dziaugetes?

 

Beje, skaiciau Kerniaus bloga, ir jis tikrai mane ikvepe studijuoti uzsienyje. Kerniau, jeigu skaitysi sita posta, butu labai idomu isgirsti tavo atsiliepima!

Redagavo Varkovas
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Labas,

 

Na, man trijų tūkstančių litų mėnesiui nereikėjo, bet aš gyvenau Birmingeme, dabar Newcastle (bet irgi tikiuosi, kad tiek neprireiks :) ), tačiau Edinburge (jau nekalbant apie St Andrews - ten, išvis, girdėjau būstų trukūmas) būsto kainos daug didesnės, todėl dalinuosi tik savo patirtimi, kaip man sekėsi/sekasi Anglijoje.

 

Gyvenant Birmingeme (studijavau University of Birmingham), už nuomą mokėjau 47 svarus/savaitei. Kadangi aš neturėjau garantoriaus (Anglijos piliečio, kuris už mane garantuotų, ir man nesugebėjimus mokėti nuomos/kažkur dingus, jis būtų prisimęs mano finansinius įsipareigojimus), tad reikėjo mokėti už nuomą trys mėnesius į priekį t.y. 611 svarų arba 203 svarus/mėnesiui, kas Anglijos kainom lyginant yra tikrai pigiau grybo, mano rajone (populiacija sudarė kokie 95% studentų) kainos kažkur buvo 65 svarai/savaitė kaip minimum, jei geresnė vieta/"šustresnis namas" - dar daugiau. Tačiau kadangi mano kambarys buvo gana mažas (viengulė lova, stalas su kėde, spinta ir langas - maždaug įsivaizduoji) - tai agentūra nuomavo šį kambarį pigiau. Man tiko, nes nenorėjau labai tėvų apkrauti finansiškai, tad ieškojau KUO pigiau, o ir main camp'uses buvo 20min paeiti. Dabar gyvenu Newcastle (pradėsiu studijuoti University of Newcastle), tokiam, ummm, nelabai rajone, bet netoli centro, moku 55 svarus/savaitė (arba 238 svarus/mėnesiui), kas irgi nėra taip brangu, nes fainas, jaukus butukas, tik gal rajonas toks, kuriame, turėdama neribotus finansinius išteklius, tikrai negyvenčiau. Mums, nuomuojantis butą taip pat tiko tas, kad pataikėm nuomuotis tiesiai iš landlord'o (ėjom apžiūrėt vieno namo, tačiau nebuvo agentūros atstovo, tad landlord'as aprodė daug savo butų/namų, o mes išsirinkom) - realiai neturėjom mokėt jokių mokesčių landlord'dui, tad susitaupė pinigų, nes agentūros prašo apie 100svarų agency fee, kas realiai yra pinigų išmetimas į balą. Žodžiu, su būstu čia jau kaip pasiseks rasti, tačiau gali orentuotis apie 250 svarų mėnesiui, o jei kokiame Edinburgh'e/St Andrews/Londone - tai dar ir daugiau. Taip pat nepamiršk, kad net jei pavyks išsinuomuoti ne per agentūrą (kas yra gan sunku, nes čia dažniausiai nuomuoja per agentūrą), reikės mokėti deposit'ą - dažniausiai vienos mėnesio nuomos kainą, kurį grąžins, jei nieko savo name/bute nesugadinsi, tik kontraktui pasibaigus. Tad pradžioj, vien nuomai, reikėtų turėti bent jau kokius 600 svarus (jei pasiseks ir leis mokėti už nuomą kas mėnesį, nes dažnai agentūros žmonėms, Anglijoje nepragyvenusiems 3 metus, neleidžia, jei ne - tai dar ir daugiau). Beje, jei planuoji gyventi pirmus metus bendrike - tai pasiruošk sumokėti daugiau, kainos čia dažniausiai prasideda nuo 80sv/savaitė.

 

Kas liečia darbą. Aš kai studijavau ir gyvenau Birmingeme nedirbau, nes mano pastangos susirasti darbą buvo nenešančios realių rezultatų (nemeluosiu, gal per mažai tų pastangų ir įdėjau :))) ) Studijavau gamtos mokslų specialybę, buvo kažkur 16-20 kontaktinių valandų per savaitę, kas lyginant su stuidjomis Lietuvoje - tikrai nėra daug, tačiau čia reikia daug mokytis savarankiškai, todėl tiek darbas, tiek studijos, GALI būti suderintos, jei planuoji laiką. Aš įsivaizduoju (galbūt mane pataisys jau UK studijuojantis informatikai), kad CS studijos išvis reikalauja DAUG savarankiško mokymosi, nes per paskaitas turbūt visko nepavyks išmokti, tačiau, kaip ten sakoma "nothing is impossible, the word itself says: 'i'm possible'" - jei norėsi suderinsi ir mokslus, ir darbą. Kas liečia socialinį gyvenimą, darbą, ir studijas, man kol kas sunku atsakyti, bet kiek teko bendrauti su lietuviais gyvenančiais Newcastle - visi viską spėja: ir užsidirba, ir pasimoko, ir dar neblogai su nuotykiais patūsina, pakeliauja ir sudalyvauja įvairiose veiklose. Aišku, būna ir bemiegių naktų, bet čia turbūt jau studentiško gyvenimo neišvengiamas atributas. Aš pati žadu dirbti studijų metu (jau turiu darbą, reik pradėti tik mokytis :) ), tačiau tikiuosi, jog viskas bus ok - kol kas mano tvarkaraštį tik 9 kontaktinės valandos, bet dar nėra pridėti seminarai, tutorials ir computer classes, tačiau tikiu, kad su darbu nesunkiai suderinsiu. Šiaip darbą nėra taip lengva susirasti,kaip gali atrodyti, tačiau įdėjus pastangų, išlipus iš savo komforto zonos ir nuleidus kartelę žemyn, jį rasti tikrai įmanoma, o jei pasiseka - galima rasti net campus'e (pvz. student union'e dirbti kokiu IT administratorium ir tt.). Manau, net dirbant 16 valandų per savaitę už minimumą, galima (ar su minimalia tėvų pagalba) save išlaikyti.

 

Kalbant apie pragyvenimą, tai man tėvai mėnesiui atsiųsdavo 1000litų, kas buvo apie 230 svarų - už juos pirkdavau maistą (man išeidavo apie 20-25svarus/savaitei, nes gyvenau netoli ALDI, kas yra žiauriai pigi parduotuvė), mokėdavau bills'us (apie 40 svarus/mėnuo), karts nuo karto išeidavau į miestą ar nusipirkdavau rubų/daiktų. Žodžiu, reikia atsakingai elgtis su pinigais ir viskas bus OK. Aišku, dabar euro kursas yra susilpnėjęs svaro atžvilgiu, todėl gali būti truputį daugiau (man tėvai jau kurį laiką nesiuntė pinigų, todėl net neįsivaizduoju,kiek reikėtų), bet, manau, planuojant, 650 eurų už nuomą ir pragyvenimą turėtų užtekti (ne Londone ar ne kitame itin brangiame mieste, kur būsto kainos yra kosmosinės).

 

Svarbu paminėti, kad kai kurie univerai dalyvauja NSP programoje ir duoda bursary - pavyzdžiui, Newcastle Uni duoda 2k svarų visiems EU studentams, kurių tėvai neuždirba 25k svarų per metus, todėl, jei nuspręsi studijuoti Anglijoje, pasidomėk ir apie tai. Taip pat pasižiūrėk, ką univerai siūlo ištikus finansinei bėdai - dažnai jie, kai jau visiškai blogai su pinigais (pvz. kai neturi už ką sumokėti nuomos, o ne tada,kai nori nusipirt naują laptop'ą) dosniai padeda, nes nenori,kad nukentėtų tavo studijų kokybė.

 

 

Ir dar, dėl tų TOP'ų - sakoma, kad Anglijoje yra dvi grupės universitetų Oxbridge ir visi likę. Jei nestudijuoji Oxbridge - tai nelabai svarbu, kuriam univere studijuoji :) t.y. aišku, žiūrėk, kad univeras būtų Russel Group ir galbūt RedBrick ir neužeitų už TOP30 ribų maždaug, tačiau turbūt nelabai yra skirtumas ar tu studijuosi University of Birmingham ar University of Bristol, darbdaviai (o ypač Lietuvoj), matys, kad baigei univerą ir tiek - svarbu, ko iš to univero pasisėmei (kalbu ne tik apie žinias, bet ir apie pažintis, society patirtį, savanorystę ir visą kitą). Negalvok, kad taip sakau, nes pati studijuoju/studijavau kažkokiam "lievam" univere (abu uniai įeina į TOP30, abu Russel Group'e), tiesiog tokia yra realybė. Pavyzdžiui, University of Glasgow yra 30 pagal reitingą, tai pagal tave čia nelabai verta studijuoti? O univeras tikrai geras, žinomas visame pasaulyje.

 

Renkanntis univerą atkreipk dėmesį ir į miestą, nes čia turėsi pragyventi bent jau 3 metus (mano klaida aklai pasirinkus Birmingemą :) - univeras itin geras, o miestas visiškai nepatiko, keliantis lengvo laipsnio depresiją), Student Union (kokie yra societies, koks welfare, volunteering), ERASMUS galimybės, placement year'as. Nepamiršk, kad jei žadi studijuot Anglijoje, vien už mokslą (nekalbant apie pragyvenimą) mokėsi 9k/metams, kas reiškia, kad būtų kvaila tokius pinigus už leisti tik už paskaitų lankymą, kai univerai siūlo ITIN daug!

 

Tikiuosi, kad pranešimas buvo informatyvus ir bent kažkuo padėjo. Didžiausios sėkmės stojimuose!

 

Kamilė

 

p.s. atsiprašau, jei nelabai iš teksto supratai, aš mečiau University of Birmingham ir pradėsiu Newcastle University studijuoti kitą specialybę, todėl turiu tokią gan įdomią bei dvejopą patirtį.

Redagavo Kamile
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...