Pereiti prie turinio

Prekės ženklo patentavimas ir su juo susiję klausimai


Rekomenduojami pranešimai

Sveiki,

 

Gal kas esate susidūrę su teisine patentų registravimo puse ir galite padėti atsakyti į šiuos klausimus (klausiu, nes pats patentų biuras nesugebėjo aiškiai atsakyti į šiuos klausimus):

 


  1.  
  2. Turint prekės ženklą „Gamtos“ pieniškas šokoladas, geriau registruoti „Gamtos pieniškas šokoladas“ ar „Gamtos šokoladas“? Ir ar užregistravus „Gamtos pieniškas šokoladas“ kažkas kitas galės naudoti „Gamtos“ šokoladas ar visgi vykstant ginčui teisme, jis būtų pripažintas pernelyg panašiu? Ir galų gale ar nebūtina patentuoti abiejų variantų, siekiant visiško apsisaugoji nuo konkurentų veiksmų?
  3. Kitas susijęs klausimas, ar vykdant veiklą pavadinimu „Gamtos“ šokoladas, turint svetainę su domenu www.gamtossokoladas.lt ir nesikreipus į patentų biurą dėl tokio pavadinimo registracijos, jeigu kažkas kitas užregistruotų pavadinimą „Gamtos šokoladas“ ar jis galėtų padaryti žalos ir reikalauti perleisti/nebenaudoti šio pavadinimo, nepriklausomai nuo to, kad aš pradėjau naudoti jį pirmas?

 

Iš anksto ačiū!

Redagavo Aidas
Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose
  • po 4 savaičių...

Pakeliu temą, nes patentų biuras nesugeba suprantamai atsakyti į šiuos klausimus. Cituoju atsakymą į identišką klausimą:

 

Atsakydami į Jūsų klausimą, informuojame, kad ženklo semantinis, vizualinis ir fonetinis tapatumas ar panašumas yra įrodinėjimo dalykas. Prekių ženklų panašumo kriterijus nustato Metodiniai nurodymai dėl prekių ženklų panašumo ir tapatumo nustatymo, kuriuos galima rasti Valstybinio patentų biuro (VPB) tinklalapio skyriuje „Prekių ženklai. Teisinė informacija“.

Teisė į prekių ženklą atsiranda nuo prekių ženklo naudojimo pradžios momento. Tačiau ši teisė turi būti realizuota, t. y., pradėjus naudoti prekių ženklą ir norint gauti prekių ženklo registracijos liudijimą, turi būti paduota paraiška, nuo kurios padavimo datos skaičiuojami atitinkami teisinės apsaugos terminai.

Nuo prekių ženklo paraiškos padavimo datos atsiranda pirmumo teisė į prekių ženklą ir suteikiama laikina apsauga iki ženklo liudijimo išdavimo. Išdavus ženklo registracijos liudijimą, jo savininkas gali įgyvendinti ir ginti savo teises į prekių ženklą visą jo galiojimo laikotarpį (ženklas registruojamas dešimčiai metų, pratęsimas galimas kas 10 metų ir pratęsimų skaičius neribojamas).

Neregistruotas prekių ženklas gali būti apsaugotas ir pagal Konkurencijos įstatymo 15 str., tačiau tokiu atveju yra daug sudėtingiau įrodyti prekių ženklo pirmumo faktą.

Anksčiau įregistruoto ženklo savininkas turi išimtinę teisę uždrausti kitiems asmenims be jo sutikimo komercinėje veikloje naudoti bet kokį žymenį.

 

VPB pagal kompetenciją taiko Prekių ženklų įstatymo (toliau – Įstatymas) nuostatas spręsdamas, ar pateiktas registruoti prekių ženklas gali būti registruojamas ir nagrinėdamas ikiteisminius ginčus dėl ženklų registracijų pripažinimo negaliojančiomis.

Komentuoti ir vertinti žymenį, kol nėra paduota konkreti paraiška, VPB negali. Prekės ženklo ekspertizė atliekama gavus paraišką įregistruoti ženklą.

Apie paraiškos ir ženklo ekspertizę galite pasiskaityti Prekių ženklų registravimo taisyklių III skyriaus XIV ir XV skirsniuose.

Kokį ženklą registruoti, sprendžia pats pareiškėjas.

Pagal Įstatymo 5 straipsnį (Žymenys, galintys sudaryti ženklą) ženklai gali būti sudaryti iš bet kokių žymenų, kuriuos galima pavaizduoti grafiškai, pavyzdžiui:

1) žodžių, asmenų pavardžių, vardų, meninių pseudonimų, juridinių asmenų pavadinimų, šūkių;

2) raidžių, skaitmenų;

3) piešinių, emblemų;

4) erdvinių formų (gaminių išorinio vaizdo, jų pakuotės ar talpyklos);

5) spalvos ar spalvų derinio, jų kompozicijos;

6) bet kokio šio straipsnio 1–5 punktuose nurodytų žymenų derinio.

Tam, kad ženklas būtų įregistruotas ir saugomas, jis turi atitikti jam keliamus absoliučius (Įstatymo 6 str.) bei santykinius reikalavimus (Įstatymo 7 str.).

Absoliutūs (Įstatymo 6 str.) negaliojimo pagrindai nustato reikalavimus, kuriems esant žymuo negali būti laikomas prekių ženklu (žymuo yra aprašomojo pobūdžio, neturi skiriamojo požymio, yra didelės vertės simbolis, pareiškėjas, paduodamas paraišką, veikė nesąžiningai ir pan.).

Santykiniai (Įstatymo 7 str.) negaliojimo pagrindai yra susiję su ankstesnėmis teisėmis, kurios turi pirmenybę vėlesnio prekių ženklo atžvilgiu. Pavyzdžiui, tai gali būti ankstesnė teisė į prekių ženklą, į juridinio asmens pavadinimą, teisė į asmens atvaizdą, autorių teisės ir pramoninės nuosavybės teisė, pvz., teisė į pramoninį dizainą.

 

Kadangi VPB neatlieka ekspertizės dėl galimo trečiųjų asmenų teisių pažeidimo (pagal įstatymo 7 straipsnį), t. y., netikrina pareikšto registruoti prekių ženklo galimo klaidinamo panašumo į pareikštus registruoti ar įregistruotus kitų pareiškėjų prekių ženklus, todėl prieš paduodant paraišką rekomenduojame atlikti paiešką duomenų bazėse.

Paiešką galima atlikti viešai ir nemokamai prieinamose Lietuvos Respublikos, Europos Sąjungos (ES) ir tarptautinių prekių ženklų duomenų bazėse.

Prekių ženklų galiojimas pagrįstas teritoriniu principu.

Lietuvoje galioja nacionaliniai prekių ženklai, tarptautiniai prekių ženklai (tarptautinių ženklų registracijos išplėstos į Lietuvą) bei ES prekių ženklai.

 

Informuojame, kad dėl konsultacijos Jūs turite galimybę kreiptis į Lietuvos Respublikos patentinius patikėtinius. Jie teikia konsultavimo, paieškų ir kitas paslaugas, susijusias su pramoninės nuosavybės objektų registravimu, teisių apsauga, gynimu.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Visų pirma, patentų biuras atsakė į tavo klausimą tokia apimtimi kokia galėjo tą padaryti pagal savo kompetenciją. Jis tau ne patentinis patikėtinis, jog konsultuotų ką geriau daryti, o ką blogiau.

 

Visų antra, pasakymai ar galės kažkas naudoti, ar negalės yra absurdas. Atskleisiu gyvenimišką paslaptį. Visi gali daryti ką tik nori, tačiau tik iki tam tikro laiko. Čia priklauso nuo to kaip aktyviai tu savo prekės ženklo teises ginsi. Įstatymas savaime neuždraudžia kažkam kitam kažko gaminti ir žymėti tavo ženklu. Bet jeigu jis gamina, ir tu nori uždrausti - tą ir darai. Kreipiesi su pretenzija, jeigu ją tenkina tuo užsibaigia naudojimas. Jeigu nekreipia dėmesio, keliaujam į teismą. Pažiūrėk kaip įvyko su coffe inn. Labai jie čia gražiai išsivartė tiesa sakant. Stebėjau latvijoje jų ginčą dėl prekės ženklo coffe in klaidinančio panašumo, nuo pat pradžios iki galo. Tai prasibylinėjo n metų, ir ištempė iki dešimtmečio cofas. O dabar šlovingai, neva dešimtmečio proga keičia pavadinimą. Nors oficialus keitimo tikslas gražiai sudėliotas, bet keičia ne dėl to. Teismai ne jų naudai, o latviai aktyviai gina savo teises.

 

Visų trečia, šitam punkte turėjau kažką kito parašyti, bet atėjo suvokimas, kad - jeigu tu konkrečiai įvardiji prekės ženklą kurį nori registruoti ir domeną, tai padėk tau dieve. Nes jeigu būčiau teisininkas, kuris neturi bent kiek sąžinės, jau būčiau įkalęs paraišką VPB. :) Saugok idėjas.

 

Visų ketvirta, jeigu tavo prekės ženklas bus gamtos pieniškas šokoladas, o kito gamtos šokoladas - kaip ir sakė tau patentų biuras. Tai įrodinėjimo dalykas. Pavyzdžiui, tu pateiksi pretenziją ir sakysi: nenaudokit mano prekės ženklo. Aš atsakyčiau: gerbiamasis, jūsų prekės ženklas yra nukreiptas į gamtos PIENINĮ šokoladą, o pas mane JUODASIS šokoladas. Čia įrodinėjimo dalykas, bet kaip žmogus dirbantis su prekės ženklais duodu 99 proc., kad užreginus tavo ženklą išeitų uždrausti kitam naudoti ženklą gamtos šokoladas.

 

Visų penkta, čia irgi situacijos, pinigų, žinomumo ir pan klausimas. Toks dalykas. Teismų praktika (t.y. kaip teismai nagrinėja tokius atvejus) sako taisyklę - prekės ženklas yra saugomas plačiau nei domenas. Tai pavyzdžiui, jeigu tu turi domeną gamtossokoladas.lt tai bičas, kuriam priklauso prekės ženklas gamtos šokoladas gali paduoti į teismą ir prisiteisinėti iš tavęs domeną. Nes sakys va tu neteisėtai komercinei veiklai vykdyti naudoji jo prekinį ženklą. O teismai tai laiko nesąžiningais veiksmais. Pvz. turėjau bylą, kur latvio kliento, įmonės pavadinimą užsiregistravo domenu. Latvis užsimanė į LT rinką ateiti, domenas užimtas. Nori domeno? 10.000 Eur. Tai domeną gavo už dyką teisminiu keliu. Neesmė kas naudoti pradėjo pirmas. Domenų registravimo taisyklės (ripe standartas) sako: "kas pirmas, tas laimi". Su prekės ženklais nė velnio. Čia yra ženklo esmė ir įdirbis svarbus. Jeigu tavo prekės ženklas plačiai žinomas ir siejamas tik su tavimi. Kažkas bumt užregina - kreipiesi dėl pripažinimo negaliojančiu prekės ženklo, nes neteisėtai siekia pasipelnyti (bet vėl įrodinėjimo dalykai). Tačiau iš patirties žinau, kad dabartiniai konkurentai apsišvietę ir turi su kuo pasikonsultuoti. Jie pirma tyliai užsiregina tavo prekės ženklą, tada tyliai pradeda veikti paraleliose rinkose, ale imituodami, kad iš tiesų gamins tą tavo šokoladą, tam, kad nepanaikintų prekės ženklo registracijos. O tada jau tave laužia nusiimti, duoda į teismą, tada tau belieka sudaryti taikos sutartį, susimokėti jam už prekės ženklą didelę sumelę, ir gauti teises.

 

Visų šešta, nemokamą patarimą duodu iškarto: jeigu gali - nepagailėk pinigėlių ir užregistruok savo prekės ženklus tinkamai ir tada domenus. Tokiu atveju turėsi ir produkto, ir domeno apsaugą. Ir jeigu registruoji - daryk tą tinkamai. Pagal tai ką gamini, t.y. Vienos klasifikatorių, ir atitinkamas klases, o ne beleką, belekur, nes po to saugoti viską, bet neapsaugosi nieko. :) Todėl negailėk pinigėlių tokiems kaip aš, ir pirk paslaugą. Ne tam žmonės mokosi, gvildena metų metus knygas, taisykles, teismų bylas, kad žinotų atitinkamus dalykus nuo A iki Z.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

  • Prisijunk prie bendruomenės dabar!

    Uždarbis.lt nariai domisi verslo, IT ir asmeninio tobulėjimo temomis, kartu sprendžia problemas, dalinasi žiniomis ir idėjomis, sutinka būsimus verslo partnerius ir dalyvauja gyvuose susitikimuose.

    Užsiregistruok dabar ir galėsi:

    ✔️ Dalyvauti diskusijose;

    ✔️ Kurti naujas temas;

    ✔️ Rašyti atsakymus;

    ✔️ Vertinti kitų žmonių pranešimus;

    ✔️ Susisiekti su bet kuriuo nariu asmeniškai;

    ✔️ Naudotis tamsia dizaino versija;

    ir dar daugiau.

    Registracija trunka ~30 sek. ir yra visiškai nemokama.

  • Naujausios temos

  • Karštos temos

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...