Pereiti prie turinio

Rekomenduojami pranešimai

  • po 2 metų...

Sveiki, literatai!

RYoj mokykloje rašome literatūrinį rašinį tema "Stiprios asmenybės Krėvės dramoje". Dabar parašiau šiokį tokį rašinio eskizą ir noriu parodyti jį Jums. Tad, minties galiūnai, nesibaiminkit šią rašlevą kritikuoti arba drąsiai išsakykite savo mintis apie pastraipas, stilių ar bet kokius kitus pastebėjimus. Aš asmeniškai jaučiu, kad silpnokos pastraipos yra apie Kelerį ar apei Oną Duonutę Batoną, bet jau visai nebežinau ką pridėti.

 

Stiprios asmenybės Krėvės dramoje

Stipri asmenybė – tai drąsus žmogus, nebijantis ginti savo nuomonės, įsitikinimų. Tačiau, dažnai stiprių žmonių stiprios mintys lieka nesuprastos arba net priimamos prieštaringai. Iš bendro literatūros konteksto pastebime, kad būtent tokios asmenybės figuruoja daugumos autorių kūriniuose (Šekspyro „Hamletas“, Dostojevskio „Raskolnikovas“). Lietuvių autorių literatūroje vienas įstabiausių stiprybės etalonu – V.K. Mickevičiaus „Skirgaila“.

Taigi, kokius herojus perteikia Vincas Krėvė? Autorius neskiria daug dėmesio nei tiksliam dramos laikui, nei istorinėms aplinkybėms, nei to laikmečio Vokietijos, Lenkijos, Lietuvos politikai. Šiam rašytojui daug svarbesni yra veikėjų išgyvenimai bei jų būdo bruožai tokie kaip: nenuspėjamumas, minties laisvė ir kova. Taip pat jis išaukština kančią, nes kančia – kertinis šio kūrinio akmuo.

Pagrindinis kūrinio personažas – Lietuvos kunigaikštis Skirgaila. Skirgaila norėdamas užtikrinti visos Lietuvos vientisumą ir nedalomumą įkalina savo pilyje Ona Duonutę taip neleisdamas jai ištekėti už Mozūrų kunigaikščio. Pas Skirgailą atvyksta ir moūrų popai, ir vokiečiu riteriai, taučiau, dengdamiesi Onos gelbėjimu, siekia tik naudos sau. Čia ir prasisdeda visas dramos veiksmas kuris rutuliojasi aplink kontrastingąjį Skirgailą. Jis yra gerbtinas valdovas už tai, kad nori gero savo šaliai ir neleidžia jos skaldyti priešams. Jo blaivus protas kaip kardas perskrodžia priešininkų klastos miglą. Tačiau, šiam kunigaikščiui nesiseka suderinti galingo proto ir veržlaus širdies balso. Kitas neigiamas bruožai – nežabotas žiaurumas ir klasta, kurių jis griebiasi kovai su priešais ir savo interesų bei tikėjimo gynimui. Apibendrinat Skirgailos portretą matyti, kad Skirgaila yra stipri asmenybė.

Kaip atsvara Skirgailai, kūrinyje ypatingai svarbus yra vokiečių riteris Keleris. Jis buvo atsiųstąs į pilį išgauti Lietuvos valdovo paslaptis, tačiau įvykiai pasisuka netikėta linkme, kai šis „impozantiškasis širdžių ėdikas“ nuoširdžiai įsimylėjo Oną Duonutę. Šio kilnaus ir narsaus riterio stiprybę rodo ne jo kovų pergalės, bet būtent toji tyra meiė Lydos kunigaikštytei. Riteris deda visas pastangas, kad jo planas pavykti ir ryžtasi netgi aukoti gyvybę. Galiausiai Skirgailą narsųjį karį liepia palaidoti gyva nesuvogdamas, kad Keleriui tik garbė yra tikras kilnumo ir stiprybės matas.

Nepamirškime ir to, kad stipri asmenybė gali būti ne tik vyras. Turbūt retas kuris pastebi kaip aukojasi Ona Duonuotė, kaip ji kenčia svetimoje pilyje ir kartu nepalūžtą prieš tvirtą Skirgailos būda. Šiai moteriai tenka daug išbandymų ir netgi teroro(Skirgaila liepia jai tapti jo žmona). Nors Onos ir Skirgailos statusai skiriasi, ji kalba su juo kaip lygus su lygiu, todėl dar labiau pradeda patikti valdovui. Taip pat palaiko slaptus ryšius su vokiečiu riteriu Keleriu, kuris ketina ją išgelbėti, šitaip drąsiai gindama savo norus bei jausmus.

Taigi, apibendrindami galime sakyti, kad Vinco Krėvės – Mickevičiaus drama susideda iš neįtikėtinai stiprių asmenybių kančios. Šie personažai kovoja tiesiogine šio žodžio prasme iki mirties už savo jausmus ir įsitikinimus, nes tik garbė yra tikras kilnumo matas. Manau, šiuo kūriniu Vincas Krėvė norėjo skaitytojui parodyti, kas yra tikroji žmogaus stiprybė, ir ką ji reiškia, ką reiškia mirties nebijanti meilė.

 

Dėkoju už dėmesį.

Nuoroda į pranešimą
Dalintis kituose puslapiuose

Prisijunkite prie diskusijos

Jūs galite rašyti dabar, o registruotis vėliau. Jeigu turite paskyrą, prisijunkite dabar, kad rašytumėte iš savo paskyros.

Svečias
Parašykite atsakymą...

×   Įdėta kaip raiškusis tekstas.   Atkurti formatavimą

  Only 75 emoji are allowed.

×   Nuorodos turinys įdėtas automatiškai.   Rodyti kaip įprastą nuorodą

×   Jūsų anksčiau įrašytas turinys buvo atkurtas.   Išvalyti redaktorių

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Įkraunama...
  • Dabar naršo   0 narių

    Nei vienas registruotas narys šiuo metu nežiūri šio puslapio.

×
×
  • Pasirinkite naujai kuriamo turinio tipą...