Pereiti prie turinio

wi_lius

Patvirtinti nariai
 • Pranešimai

  1.776
 • Užsiregistravo

 • Lankėsi

 • Laimėta dienų

  11
 • Atsiliepimai

  100%

Reputacijos išklotinė

 1. Patinka
 2. Ekspertas
  wi_lius sureagavo į neprisimenu Vilniaus būstų kainos   
  iš finansinio raštingumo dvejetas tau 🙂
 3. Naudinga
  wi_lius sureagavo į Stanley Honda Accord 8 gen: jūsų nuomonės ir patirtys?   
  Esu šiame forume aprašęs 7gen, gali pasiskaityt, esmė ta pati, nes beveik vienodi auto. 
  2.0 eina naujos R serijos variklis, 2.4 dar senas K serijos kaip 7gen. Iš esmės abu labai patikimi, abu draugauja su dujom. 2.0 daug lėtesnis, bet ir kažkiek ekonomiškesnis. 2.4 skirtas mėgstantiems palakstyt, 2.0 skirtas pensininkams, bet šis modelis nėra pensininko auto. 
  Mašina nėra praktiška, valgo daugiau nei artimiausi konkurentai (Avensis, Mazda 6 ar net Legacy, kuris yra su visais varomais), vietos gale mažai, garso izoliacija prasta. Čia kaip koks BMW - nėra jokios logiškos priežasties pirkt šį modelį, tiesiog perki nes patinka ir džiaugiesi važiavimu. 
  Dažniausios problemos - rūdys, apžiūrint atkreipti dėmesį į jas, o visą kitą tegu tikrina specialistai. 
 4. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo LeBro NT padalinimas su pardavimo punktu   
  Galima įrašyt "Right of first refusal" sąlygą. T. y. jei senasis savininkas ras pirkėją, kuris norėtų nupirkti už X pinigų, tai naujasis savininkas turi pirmumo teisę perpirkti iš senojo savininko jo dalį už tą pačią kainą – X/2 pinigų. Jei atsisako, senasis savininkas yra laisvas parduoti kitam pirkėjui.
  Tokiu atveju, jei naujasis savininkas manys, jog turtas yra vertas daugiau nei X pinigų, jam logiška bus jį perpirkti. Kitu atveju, jam ir pačiam apsimoka tą turtą parduoti.
  Ši sąlyga taip pat apdraudžia nuo senojo savininko gudravimų: jei kartais jis norėtų atsikratyti naujojo savininko fiktyviai parduodamas turtą už simbolinę kainą, naujasis savininkas tiesiog galės tą planą sugriauti nupirkdamas turtą pats.
 5. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo mambrazaite Mokymosi metodai   
  Jeigu 12 metų mokais, tai paskui tiek kalti nereikia. Aš pavyzdžiui, visus egzaminus virš 83% išlaikiau (kas norit perskaityt mano pagyras, pažymėkit pele kitą eilutę):
  "lietuvių - 83%, anglų - 98%, matematika - 100%, fizika - 100%, informatika - 100%. "
  Ir mokiaus ne ką daugiau, nei kiti ruošdamiesi egzaminams, kurie gavo žymiai mažesnius balus.
 6. Naudinga
  wi_lius sureagavo į emool Būsto pirkimo su banko paskola gidas nuo A iki Z   
  Sveiki, kadangi šis forumas yra man labai daug padėjęs kokiais nors patarimais. Tai nutariau sugrąžinti tai ką esu gavęs ir parašyti straipsnį arba taip sakant ilgą postą. Turbūt labai daug kam iš mūsų yra aktualu būsto paskolos. Manau dauguma iš Jūsų dar apie tai galvojat ir Jums tai galėtų būti aktualu. Kadangi kai man reikėjo panašios informacijos aš jos tiesiog neradau. Tam, kad ją gauti prireikė apie keliasdešimt skambučių , daug naršymo internete, daug klausinėjimo etc. Todėl dabar aš ją jums pateiksiu sukramtytą ir padėtą ant lėkštutės.
   
  Mano postas žinoma tiks ne visiems, nes aš pirkau senos statybos sovietinį butą Vilniuje. Tam kas perka dar tik statomą būstą arba namą tai situacija ten kiek kitokia ir patarimai ten turėtų būti kiek kitokie. Taip pat žmonėms kurie jau turi nusipirkę antrą ar trečią savo gyvenime būstą tam irgi tai nebus greičiausiai aktualu.
   
  Šiame poste papasakosiu, kaip ir kur reikia ieškotis buto, į kokius niuansus reikia atkreipti dėmesį . Kaip kalbėtis su būsto šeimininkais , brokeriais, bankais, etc. Taip pat papasakosiu apie visą pirkimo eigą ir procedūras. Bei sunkumais su kuriais susidūriau. Taip pat papasakosiu ant ko neišsidurti ir kaip neprarasti pinigų. Kai kuri informacija ir pamastymai gali būti neteisingi , bet vėlgi tai yra mano nuomonė, mano padaryti žingsniai. Ir turbūt kai kurie žmonės tai visiškai darytų kitaip.
   
  Ant šio būsto pradinio įnašo taupiau ganėtinai ilgai, teko padirbėti ir užsienyje. Nuo minties, kad man reikia būsto ir iki tol kol sutaupiau pinigų ir į jį atsikrausčiau praėjo turbūt kokie 3 metai.
  Pusantrų metų pradirbau užsienyje sutaupiau pinigų pradiniam įnašui, jo remontui/ įrengimui ir juodai dienai 😄 Deja kai grįžau į Lietuvą buvo sunku surasti normalų darbą nes pas mus buvo pirmas Lock down'as ir niekam beveik nereikėjo darbuotojų. O į vieną vietą siųsdavo po šimtus CV. Taip ir praleidau pusmetį be darbo su sumažėjusiomis santaupomis. Tada susiradau šiokį tokį darbą. Praėjo pusmetis tada pradėjau skambinėti bankams ir derinti visus būsto reikalus, bei pradėti ieškoti buto. Dar apie tris mėnesius truko buto paieška ir dar apie pora dokumentų tvarkymas. Na o šiuo metu pradėjau remontą, o kada jis baigsis net nežinau 😄
   
  Beje , kai tik pradėjau taupyti butui, pagal suplanuotą ir sutaupytą pinigų sumą būčiau galėjęs įsigyti 2k butą šiuolaikinės statybos name. Tačiau šiai dienai pavyko įsigyti tik seną sovietinį 2k butą.
   
  Toliau pateiksiu patarimus ir žingsnius bei klaidas.
   
  1 žingsnis. Pagalvokite , nuspręskite ar jums tikrai reikia nuosavo buto, ar pakankamai tam pasiruošėte. Ar planuojate visada gyventi Vilniuje etc.
  Mano atveju, buvo daugybė argumentų ir kontraargumentų:
   
  Na bet aš vistiek esu už, nes nuomuojame bute negali kaip nori nusidažyti sienų, negali kokių nori nusipirkti baldų, o ir prasmės nėra. Nes kai reikės kraustytis visi nupirkti baldai greičiausiai eis velniop, nes kitame būste jų nebus kur padėti. O be to šiai dienai paskolą mokėti man kainuoja pusantro karto mažiau negu mokėčiau nuomą už analogišką būstą. O ir šiaip jau dakniso mane turėti reikalų su nuomuotojais. O jeigu situacija su Euribor nesikeis tai po kokių 10 metų tokio būsto nuomos kaina gali būti kokius 4 kartus didesnė nei mokama banko paskola, dėl elementaraus pinigų nuvertėjimo ir kylančių atlyginimų. Na ir šiaip aš jau 6 metus mokėjau nuomą, bet tie pinigai niekur nesikaupdavo, o likdavo nuomuotojo kišenėje. Mokant paskolą šie pinigai padengia būsto paskolos dalį, na ir analogiškai lieki vis mažiau ir mažiau skolingas bankui, bei “įgiji” didesnę dalį turto.
   
  2 žingsnis. Pagalvokite kokio , kokioje vietoje ir už kokią sumą būsto Jums reikia.
  Na čia vienas iš svarbiausių momentų, nes turbūt nesidžiaugsite 25 kvm būstu nusipirktu Naujojoje Vilnioje 😄 Pirmiausia tai siūlyčiau aplankyti visų bankų internetines paskolų skaičiuokles ir sužinoti kokią maždaug sumą pagal interneto skaičiuokles jie galėtų Jums suteikti . Bei nuo tų skaičiuoklių nubraukite apie 20 procentų sumos. Nes realybėje jie tikrai neduoda tokios sumos, kurią rašo skaičiuoklėje.
  Pagal gautą sumą apeikite skelbimų portalus , kad susidarytumėte realų NT rinkos vaizdą ir pamatytumėte ką realiai galėtumėte įsigyti už duodamą pinigų sumą.
  Be to įsitikinkite , kad tikrai turite norimo NT kainos pradinį įnašą. Pradinis įnašas de facto negali būti skolintas , tai turi būti Jūsų asmeninės lėšos. Tačiau vėlgi tai manau galima būtų apeiti. Jeigu neklystu pinigai gali būti dovanojami, bet dovanojami tik įregistruojant kaip dovaną ( na tai reikėtų patikrinti skambinat į banką)
  Kuriame rajone pirkti būstą ir kelių kambarių būstą pirkti?
  Donaldas Trumpas yra pasakęs: - Yra 3 esminiai dalykai į kuriuos reikia atkreipti dėmesį perkant būstą , tai vieta, vieta ir dar kartą vieta. Na žinoma geriausias būstas turbūt yra senamiestyje , bet nemanau , kad visi tai galime įpirkti. Renkantis rajoną turėtumėte atkreipti dėmesį į susisiekimą , infrastruktūrą, local activities , bei žinoma žmones kurie ten gyvena .
  Naujininkai: na visi Naujininkams žada kažkokią tai aušrą, bet aš BBD ant jų, nes teko šalia tų narkašų apie metus pagyventi, tai daugiau nebenoriu. Tačiau vėlgi rajonas yra didelis ir vienoje sakyčiau geros perspektyvos, o kitoje geros bus tik tada , kai čigonai pradės pardavinėti stipresnius narkotikus, kad kai kurie žmonės ten greičiau užsilenktų.
  Pilaitė : Na tai tikrai gražus rajonas. Tai vienintelis rajonas, kuris buvo statomas nuo nepriklausomybės ir visi pastatai ten yra statyti nuo 1990-ųjų. O šiai dienai didžioji dalis pastatų yra pastatyti nuo 2013 metų. Bet vėlgi rytiniai kamsčiai, na ne ačiū.
   
  Galėčiau apžvelgti visus rajonus, bet manau dauguma iš jūsų ir taip turit gerą nuovoką ir žinote kuris rajonas jums geriausiai tiktų. Taip pat galite pasikabėti su brokeriais ar besigaudančiais NT apie rajonų perspektyvas.
   
  Mano atveju aš rinkausi tarp 2 kambarių buto miegamajame rajone ir vieno kambario buto kur nors netoli centro. Na bet laimėjo miegamasis rajonas, nes nedžiugino perspektyva gyventi 30kvm bute nors ir arti centro.
  Taip pat kitas svarbus aspektas renkantis sovietinį būstą,  reikia nepamiršti, kad egzistuoja keli būsto segmentai. 1-2 kambarių butai ir 3 bei daugiau kambarių butai. Geriausia pirkti yra 1-2 kambarių butus, kadangi juos labai lengva parduoti ir išnuomoti. 3 ir daugiau kambarių sovietiniai butai tikrai neverti dėmesio, kadangi juos parduoti beveik neįmanoma. O išnuomoti irgi keblu. Na aišku jeigu turite didelę šeimą, tada jo, bet kitu atveju tikrai neverta. Taip pat pasigalvokite kiek Jums kvadratų būsto reikia. Mano nuomone nors ir gyvenu vienas, bet man 2 kambarių butas yra labai optimalus variantas. Svarstyčiau dar apie 1k butą, ne mažiau nei 35 kvm. O mažesni butai tiesiog neverti dėmesio, nes į juos jūs paprasčiausiai netilpsite.
  3 žingsnis Pagaliau pradedame veiksmą. Šis žingsnis yra labai svarbus ir jo nevalia praleisti. Kitu atveju galite prarasti nemažą pinigų sumą.
  Kai jau žinome už kokia sumą būsto mums reikia skambiname bankams. Ne bankui, o BANKAMS, visiems esantiems Lietuvoje. O tiksliau tai užpildome paraišką internetu ir laukiame kol mums paskambins bankai. Dėl bankų užimtumo, kai kurie bankai paskambina jau kitą dieną, o kiti tik po savaitės. Kai su Jumis susisieks bankininkas. Jūs jam pasakykite kad ieškotės buto ir norėtumėte sužinoti kokią maksimalią sumą galėtų skirti bankas ir su kokiomis palūkanomis bei kokio dydžio reikalingas pradinis įnašas taip pat sakykite, kad norite jog bankininkas įvertintų jūsų kredito istorijos bei sodros duomenis. Jeigu bankininkas tingės vertinti kredito istoriją ir sodrą ir sakys: na tai suraskite konkretų būstą ir tada kreipkitės. Sakykite kad radote Jums patinkantį būstą ir pardavėjas laukia avanso  bei to būsto kainą šaukite iš lempos( na geriau kad tai būtų kiek daugiau nei interneto skaičiuoklėje parodyta kaina) Tada bankininkas jums pasakys maksimalią sumą bei palūkanų  ir pradinio įnašo rėžius.
  Kodėl tai svarbu?
  Žinau realiai žmonių , kurie sumokėjo pardavėjams didelę sumą avanso , o bankas jiems nefinansavo paskolos.
  Be to ir man buvo situacija kai pamačiau labai fainą butą , pardavėjas prašė 5 000 eur avanso, o bankas to būsto sumos nebūtų finansavęs. Nors net pagal interneto skaičiuokles aš būčiau galėjęs įsigyti tą būstą. 
  Beje dar svarbus momentas prieš kalbantis su bankais atsisakykite visų savo turimų kredito kortelių turinčių galimybę duoti kreditą. Paprasto kreditinės OK, Tačiau turinčios kredito galimybę netinka. Kadangi kredito kortelę bankas įvertins kaip jūsų finansinį įsipareigojimą ir analogiškai suteiks mažesnę paskolą.
  Kodėl svarbu, kad bankas patikrintų sodrą ir kredito istoriją Creditinfo ? O  va čia labai svarbi dalis. Preliminariai bankas skaičius šaudo iš lempos. Tačiau kai pamato duomenis iš Sodros ir Creditinfo jie jau gali pasakyti labai konkrečius skaičius apie tai kokio dydžio paskolą galite gauti. Ir su maždaug tokia suma galite ieškoti buto. Beje mano atveju nė vienas bankas man konkrečiai nepasakė kiek reikės pradinio įnašo. Visi pasakė tik apytiksliai.
  Kodėl svarbu paskambinti visiems bankams ? Nesikliaukite tik vieno banko pasiūlymu, net jei tame banke dirba jūsų žmona, ar mama  ar draugė, arba draugai ten gavo geras sąlygas. Nes jūs to pačio negausite. Beje kai aš pasikalbėjau su visais bankais, sąlygos juose skyrėsi kaip diena nuo nakties.
   
  4 žingsnis. Na  jau beveik imamės veiksmo 😄 Tai dar labai svarbus momentas . Tam kad nupirkti būstą su paskola, bankas reikalauja , kad tas b9stas būtų įvertintas turto vertintojo. Turto vertintojas nusako " tikslią " buto vertę. Šiuo  veiksmu bankas tiesiog apsidraudžia , kad žmonės nesudarytų fiktyvių sandorių kaip kad pvz. nenupirktų kokios 20kvm lūšnos Kalabybiškyje už pusė lemo. Ir be to nuo turto vertinimo priklauso kokią sumą paskolos sumokės bankas. Nes jei Jums sakė, kad maksimaliai gausite 100K, o būstas įvertintas už 70K  Tai paskolą suma bus = 70 000 - (pradinis įnašas ) o likusius dengsite iš savo kišenės
   
  Beje turto vertintojas turi būti tinkamas bankui.  Turto vertintojų sąrašą kiekvienas bankas turi paskelbęs savo puslapyje.
  Patarimas: Jeigu patikrinsime visų bankų skelbiamus turto vertintojus pamatysime, kad yra apie 10 turto vertintojų, kurių vertinimai tinka visiems bankams. Tai siūlyčiau rinktis vieną iš jų. Nes jei pasirinksime turto vertintoją, kurio turto įvertinimas tinka tik SWEDBANK, o swedbank sakys srry, mes Jums neduosime paskolos. Tai su tuo pačiu turto vertinimu negalėsime kreiptis į SEB. O kitas turto vertinimas kainuoja apie 150-200 eur.
  Turto vertinimas vyksta maždaug tai. Į norimą NT objektą atvažiuoja turto vertintojas, jis padaro keletą NT nuotraukų. Ir per kelias dienas copy pastina 30 psl. traktatą prirašytą totalios xujnios 😄 Tai va atsiunčia jis jum tą traktatą emailu ir už jį turite sumokėti 150-200 eurų. Tačiau iš viso to traktato ten realiai bankui svarbios kelios eilutės: įvertinta suma, buto būklė.
  Turto vertinimas šiaip įprastai vyksta kai surandate būstą ir pardavėjui sumokate avansą. Tačiau yra vienas labai svarbus momentas dėl ko tai paminėjau . Šiai dienai dauguma Vilniuje parduodamų būstų prašoma kaina yra žymiai didesnė negu ji yra įvertinta banko.
  Buvau suradęs aš vieną fainą būstą, už jį prašė 80 000 ,  pagal skelbimus analogiški butai kainavo tiek pat , o ir tokius būstus greitai nupirkdavo. Na aš sakau okey man kaip ir tinka.  Kitą dieną aš paskambinu vertintojams ir jie sako: ši būstą mes maksimaliai galime įvertinti ant 70 000 . Ką tai reiškia ? . O tai reiškia , kad man reikės sumokėti , ne tik kad pradinį įnašą o ir skirtumą tarp būsto įvertintos kainos ir būsto parduodamos kainos. Realiai už tą būstą būtų reikėję man pakloti apie 20 000 EUR , bet deja tokių pinigų nebūčiau turėjęs.
  O dar įsivaizduokite, kad aš sumoku kokį 3000 avansą ir tada sužinau, kad tas būstas nebus tiek įvertinas . Ir tada realiai nuplaukia mano 3 k , kadangi daugumoje atvejų avansai pagal sutartį nėra grąžinami.
  Taigi ką aš noriu pasakyti, kad jūsų būsimo NT turto įvertinta kaina turi atitikti kainą už kurią jis parduodamas. Kitu atveju jūs primokėsite skirtumą tarp kainos ir vertinimo.  Tokie atvejai yra gan dažni, kad reikia primokėti pora tūkstančių, tačiau mano atveju būtų reikėją primokėti , net 10 000 😕 Jeigu pinigų turite ir galite tai leisti tada viskas OK, jei neturite tada jau blogiau 😄
  Kadangi tuo laikotarpiu kai ieškojau būsto , gerus butus nupirkdavo per dvi valandas. O aš nežinodavau ant kiek toks butas būtų įvertintas. Buvo keli atvejai, kai sakau OK butas tinka tik rytoj susiskambinu su vertintojais. Susiskambinus su vertintojais jie sako, jo butą galėsime įvertinti pardavimo kainai. O aš visas laimingas skambinu pardavėjui ir sakau OK įvertino, davai perku. O jis man atsako: tai kad jau vakar aš jį pardaviau 😄 😄 😄  Na kadangi taip nutikdavo tai a6 paskambinau  vienam geram vertintojui ir sakau : gal galite pasakyti kokia kvadrato kaina yra vertinami tokių ir tokių metų, tiek kambarių butai tokiame rajone. Na ir tada gavau vidutines norimų butų įvertinimo kainas.
  Beje svarbus momentas butų kaina yra matuojama , kaina už kvadratinį metrą. Niekas neskaičiuoja : vidutinė kaina už 2 k senos statybos butą naujanuose 60 k o pašilaičiuose 70 . Skaičiuojama vidutinė kvadrato kaina 1 kambario buto senos statybos naujininkuose 1500 eur ir etc.
  Kai sužinojau vidutines kvadrato kainas, pagal tai pradėjau ieškoti būsto ir neprašoviau, nes žinojau , kad būstas kurį išsirinkau bus įvertintas reikiamai sumai. Taip ir įvyko 🙂
   
  Reziume: Taigi pusė darbo jau padarėm. Žinom, kad bankas paskolą duos, Žinome sumą už kokią maksimaliai galime nusipirkti būstą , bei Žinome kokiuose kainos rėžiuose turime ieškoti buto , kad bankas dengtų buto kainą. Tikėkite ar ne , bet labai didelė dalis žmonių kiek teko sutikti tokios informacijos neturi. Ir dėl to gali patirti didelių finansinių nuostolių.
   
  5 žingsnis. Na dabar tikrai jau imamės darbo 😄
  Na atsiverčiam aruodas , žiūrime nuotraukas, surandame mums patinkančius variantus ir važiuojame apžiūrėti. Beje visuose skelbimuose nuotraukos yra labai gražios, o realybėje ten realiai ššš. Aš pats važiavau apžiūrėti apie 15 objektų , kol suradau savo.
  Kiekvienam žmogui vertinimo kriterijai tikrai yra skirtingi, ir nesiimsiu sakyti kas geriau kas blogiau , nes čia kiekvieno asmeninis reikalas, bet trumpai papasakosiu apie savo kriterijus.
  Vienas iš pagrindinių dalykų , kurių norėjau tai vaizdas pro langą, nenorėjau, pro langą matyti kito namo. Tai dabar pro langą matau žemai esantį vaikų darželį ir mokyklą 🙂
  Ne pirmas ir ne paskutinis aukštas. Esmė tame, kad pirmame aukšte visada girdėsis kada pareina tuzinas vaikų iš  mokyklos ir 18h visas namas grįžta iš darbo na ir dar girdėsime kaip girtas Jonas 3h nakties grįžta ir daužosi 😄 Paskutinis aukštas irgi netinka, nes per vasarą , labai užkaitins nuo saulės, o per žiemą ten dėl šalčio nebus įmanoma išbūti.
  Na ir dar aišku pilna tokių kriterijų kaip parkingas, langų kryptis, parduotuvės, laiptinės būklė etc.
  Mano atveju rinkausi kaip įmanoma blogesnio įrengimo būstą, kadangi jis bus pigesnis. O ir be to dauguma būstų reikėjo kapitalinio remonto. Nes būna užeini, atrodo kažkas lyg ir gražaus, bet matai, kad santechnika ir elektros laidai nekeisti. O principe juos keisti reikės ir tą patį kapitalinį remontą daryti tiek gražesniame  tiek prastesniame bute. Tai esmė tame, kad būsto kaina skiriasi apie 5-10 k bet remonto iš esmės reikia to pačio. Na ir dauguma žmonių , kurie turi antrą trečią butą man pritars, kad geriau imti pigesnį ir kuo labiau nujotą būstą, kadangi vistiek remonto to pačio reikės. Beje tokio dalyko nesupranta labai daug žmonių, kurie būstą perka pirmą kartą.
  Aišku jeigu būtų galimybė tai rinkčiausi būstą kainuojantį 20 k brangiau, bet su geru remontu. Tačiau kaip ir minėjau: greičiausiai toks butas nebus įvertintas reikiamai sumai turto vertintojų.
  6žingsnis. Kalbamės su NT savininkais/brokeriais.
  Va čia ir prasideda įdomybės . Dažniausiai NT yra parduodamas per brokerius , na o tie padl.. pastoviai meluoja. Netikėkite nei vienu jų žodžiu 😄 Savo brokerį galvojau realia pasmaugti ir pakasti 😄  Na kai paskambinsite telefonu susitarsite dėl apžiūros tai už jūsų stovės brokeris, ir pastoviai jum p.. protą , koks tas butas gražus ir axujienas. Nu ždž tokių pasakų priseks kaip Ostapas Benderis apie naujuosius Vasiukus 😄 Realiai netikėkite nei vienu brokerio žodžiu ir kai galvosite apie būstą galvokite savo galva.
  Kartą atvažiavau į vieną objektą , o man brokeris pradėjo pasakoti , kad va šitam butui priklauso stogas, čia galite daryti terasą bla bla 😄 O šiaip tai yra dar toks dalykas tai rūsys. Dažnai skelbimuose yra rašoma, kad butas turi rūsį. Dokumentuose irgi gali būti rašoma, kad butas turi rūsį. Tačiau realybėjė, jeigu objektas tikrai domina, paprašykite, kad Jus gyvai nuvestų į rūsį. Jeigu atsimazina reiškias rūsio nėra. Kadangi tais laikais, kai statė butus rūsių visiems neužteko, arba vienas žmogus pasisavindavo kelis rūsius. Mano pažįstamam nutiko istorija, kad jis pagal dokumentus rūsį turi, bet realiai rūsio nėra. Tai jisai sutarė su namo pirmininku ir pats tą rūsį sau pasistatė 😄 😄  Mano atveju irgi rūsys buvo dokumentuose bet realiai rūsio nebuvo . Kadangi kažkas turėjo net du rūsius 😄  Na bet pardavėjas tą reikalą išsprendė.Aišku pykčių labai daug buvo.
  Kitas labai svarbus momentas, pasidomėkite ar tam butui bus atliekama renovacija. Jeigu bus atliekama įvertinkite ar ji Jums apsimokės.
  Be to prašykite visų sąskaitų, nes gali būti ten įtraukta toks dalykas kaip mokestis už renovuotą liftą. Kartais namas nusprendžia , kad reikia pakeisti liftą. Pakeisti tai pakeisti tačiau tai brangiai kainuoja, kiek teko domėtis vienam butui reikės mokėti po 50 eurų du metus už lifto pakeitimą.
  Na ir šiaip prašykite registrų centro išrašo ( jame yra nurodyta, kam butas priklauso, ar jis nėra įkeistas etc.) Atkreipkite dėmesį kas parašyta prie laukelio žymos. Taip pat ten parašyta buto kvadratūra. Kvadratūra irgi yra labai svarbu. Kadangi kaip minėjau butas turto vertintojų yra įvertinamas pagal kvadratus.Kartais skelbimuose įrašomas kitokia kvadratūra, negu ji yra pagal dokumentus, o tai jau labai blogai Beje kartais pasitaiko prikolų, kai buto dydis skiriasi nuo to kas parašyta dokumentuose.
  7 žingsnis Butas mums tinka.
  Na pagaliau suradome savo būstą , butas mums tinka. Jamam. Tuo atveju įprastai pasirašoma preliminarioji buto pirkimo-pardavimo sutartis ir sumokamas avansas.  Jeigu butas Jums tikrai tinka, siūlyčiau dar labai gerai pasiderėti dėl kainos. Nusiderėti kiek įmanoma geresnę pirkimo-pardavimo sutartį, bei aplamai turbūt grįžti namo ir gerai pagalvoti apie tą NT objektą. Kadangi pirkti ant emocijų nėra labai gerai. O be to dar Jums reikia išsiaiškinti ar turto vertintojai jį įvertins norimai sumai . Kai aš ieškojau buto tai butus nupirkdavo per dvi valandas 😄 Todėl aš pats stūmiau, kad kuo greičiau nupirkti ir prašiau kuo greičiau sudaryti preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį (PPP) Vien tik tam , kad buto neparduotų kitiems 😄
  PPP kas tai ? Preliminarioji pirkimo pardavimo sutartis tai sutartis tarp pirkėjo ir pardavėjo, kuriame pardavėjas įsipareigoja parduoti NT objektą už X sumą iki tam tikros datos, o pirkėjas įsipareigoja tą objektą už X sumą nupirkti. Toje sutartyje taip pat nurodomos aplinkybės, kokie baldai bus parduoti su butu , kada butas turi būti perleistas pirkėjui etc . Taip pat joje yra nurodoma avansas ,kuris bus sumokamas kaip užstatas. Avanso esmė yra tokia, jei pirkėjas atsisako pirkti butą jis praranda savo avansą, jei pardavėjas nesutinka parduoti buto jis turi gražinti avansą bei sumokėti avanso dydžio baudą ( aišku būtinai žiūrėkite kad tokie punktai būt įrašyti, nors standartiniame šablone tai yra įrašyta)
  Avansas Jeigu pirkėjas nesutinka pirkti būsto jis praranda avansą Tai va, kodėl aš akcentuoju, apie sumą kurią bankas Jums gali suteikti bei apie turto vertinimą ? Vat dėl to , kad jeigu jūs sumokėjote avansą ir bankas Jums neduos tokios didelės paskolos ir Jums reikės skirtumą padengti iš savo kišenės. O jei skirtumo nesumokėsite neįvyks ir sandėris dėl ko nuplauks jūsų avansas. Taip pat jeigu turto vertintojai neįvertins buto reikiamai sumai, ir neturėsite savų pinigų padengti tą skirtumą avansas irgi nuplauks. Šiai dienai avansas yra nuo 2 000 iki 5 000 kartais siekia ir 10 000. Juk nenorėtumėte prarasti tokios didelės sumos 😄 tiesa ? 
  Dėl šios priežastie siūlyčiau tartis su šeimininku , kad sutiktų įrašyti du punktus, kad jeigu turtas nėra įvertinamas tokiai ir tokiai sumai sandoris nutrūksta ir pardavėjas gražiną avansą ir galbūt net sumoka avanso dydžio baudą. Taip pat galite įrašyti tokį punktą, kad jei bankas neduoda paskolos tai sutartis vėlgi nutraukiama ir pardavėjas grąžina avansą. Bet vėlgi šie du punktai nėra įprasti , čia tokios labiau jau derybos gaunasi.
  Beje dar nepaminėjau tokio dalyko. Kai skambindavau per skelbimus dėl NT tai šeimininkų ar brokerių klausdavau? - o gal žinote kokiai sumai bus įvertinntas šis NT ?
  dažniausi atsakymai būdavo:
  -Ne nežinome ( Jeigu tai pasako savininkas tai gal ir tikrai nežino arba butas nebus tiek įvertintas, jeigu tai pasako brokeris tai butas nei per kur nebus įvertintas tokiai sumai 😄 )
  -Panašiai ir bus įvertintas ( Na tai galima manyti, kad skirtumas bus iki poros tūkstančių eur.
  - Taip jis tiek ir įvertintas ( na aišku reikia labiau pasidomėti ar jie  domėjosi tuo , bet jei tai pasakė brokeris, tai jis jau greičiausiai kalbėjo su turto vertintoju, ir butas bus tiek įvertintas)
  Kadangi turto įvertinimas yra labai svarbu, tai dėl jo galite tartis su pardavėju ar jis sutiktų įrašyti tokią sąlygą į sutartį. Kaip ir minėjau mano atveju aš jau žinojau norimo rajono, norimų metų preliminarius įvertinimo dydžius. Dėl to viskas man buvo žymiai lengviau.
  Beje kai vesite avansą tai veskite savininkui per banką. Ir paskirtį parašykite avansas už buta xxx pagal preliminarią pirkimo pardavimo .Nepatariu jokių grynųjų. Net ir kad ir ką jis sakytų, siūlytų neoficialiai ir pan. Kaip perki būstą su paskola viskas vyksta tik oficialiai. Taip pat kai tarsitės dėl avanso dydžio tarkitės kuo mažesnę sumą. Nes jeigu kas blogo nutiks mažesnę sumą ne taip gaila prarasti 😄 Tačiau kita vertus, būna atvejų , kad jeigu yra per mažas avansas ir pardavėjai gauna geresnį pasiūlymą. Jie tiesiog grąžina avansą, sumoka baudą ir parduoda NT brangiau.
  8 žingsnis Kviečiame turto vertintoją. Na kaip ir kalbėjau . Pakviečiame turto vertintoją .  Jis padaro kelias nuotraukas bute ir surašo savo traktatą 😄 Jam sumokame 150-200 eur 😄
  Beje anksčiau rašydavau taip tarsi su jais yra labai lengva . Tiesiog paskambini nurodai adresą ir tau jie pasako jo kainą. Ne taip nėra . Nes jie tikrai turi daug darbo ir nemokamai kainos nesako. Kai kurie iš jų paima 50 eurų ir tik tada pasako kainą kuria įvertintų.
  Bet kaip aš ir minėjau vieno labai gero vertintojo paprašiau , kad jis man nurodytų apytikslią kainą tame rajone už kvadratą ir pagal tai pats sau įsivertinau. Na ir tai suveikė
  9 žingsnis
  Skambiname visiems bankų vadybininkams, su kuriais kabėjome ir siunčiame jiems Turto vertinimą, bei laukiam konkrečių pasiūlymų. Kai jau turime turto vertinimą iš banko gausime konkrečius skaičius: sumą, pradinį įnašą , palūkanas etc. Kai jau turėsime visus pasiūlymus iš jų beliks tik pasirinkti vieną pasiūlymą arba derėtis dėl kaip įmanoma geresnių sąlygų. Kai išsirinksime pasiūlymą bankas mums atsiųs taip vadinamas bendrąsias sąlygas , kuriose bus nurodytos sumos, palūkanos ir visa kt.
  10. Notaras
  Tai antras pagal blogumą asmuo po brokerio 😄  Eilės pas notarą šiai dienai yra apie pusantro mėnesio. O jų įkainiai tai... (Beje preliminarioje pirkimo pardavimo sutartyje nurodykite kas moka už  notarą, pagal CK yra mokama per pusę, bet kas mokės tai čia yra irgi derybų objektas ) Tai va sutarkite su pardavėju pas kurį notarą eisite. Notara tai principe nesvarbu kurį pasirinkti. Nes jie visi yra valstybės tarnautojai ir jie šunybių nepridarys. Na aišku aš rinkausi pagal laiką kada notaras gali mus priimti. Dar galite registruotis, pas notarą kitame mieste . Pas notarą reiks eiti ir pardavėjui ir pirkėjui kartu. Jam sumokėti teks apie 300 -600 priklauso nuo NT pardavimo kainos. PO šio apsilankymo oficialiai jūs jau tampate NT savininku 😄 Na realiai ne savininkas, bet registrų centre bus parašyta , kad esate to objekto savininkas, tik nesate atsiskaitęs už turtą.
  Dar toks niuansas, einant pas Notarą notarui reikia pasakyti per kiek dienų norite kad Jus įregistruotų RC. Galite rinktis  1, 3 ar 10 dienų, Nuo to priklauso ir kaina. 1 D brangiausia 10 dienų terminas pigiausias , bet reealiai skirtumas ten ant 30 eurų
  11 vėl bankas Na čia jau beveik chill
  Nusiunčiame jam notarinę sutartį.
  Jis mus prašo apdrausti butą.Gali būt kad jis net savo draudikus turi, todėl atsiųs mum pasiūlymą.
  Apdraudžiame butą
  Tada bankas mum prašo : susiraskite kokį notarą tam kad galėtume sutvarkyti Hipoteką. Hipotekos įkeitimas tai nekilnojamo turto įkeitimas bankui. Tai reiškia jeigu mes nemokėsime paskolos, bankas iš mūsų galės ganėtinai lengvai tą butą atimti. Ir dar tai reiškia, kad be banko leidimo, mes negalime to buto parduoti.
  Šioje situacijoje esmė , kad mums vėlgi reikia notaro. Mums reikia hipotekos dokumentus paimti iš banko skyriaus ir pasirinktam notarui juos nuvežti. Vilniuje notarų eilė labai ilgos, todėl aš važiavau į Kalabybiškį, kur notarų eilės buvo 3 dienos kažkur, tam kad greičiau reikalus tvarkyti 😄
  Na nuvežame dokumentus Notarui . uždedame pora parašų , sumokame notarui apie 200 eur na ir čia baigta
  Bankas per kelias dienas arba net tą pačią dieną gauna patvirtinimą dėl hipotekos.
  Tada jūs parašote prašymą internetu dėl paskolos išmokėjimo, ir nurodote pardavėjo sąskaitą.
  Iki savaitės laikotarpio bankas sumoka pinigus.
  12 jūs jau realiai esate būsto savininkas Sveikinu 😛
  Nusiperkame pora litrų baltos , šlapkės ir švenčiame 😄 O jei rimtai pinigus pardavėjas gavo , tai jau tiesiog susitarimo reikalas, kada jūs kraustotės į naują butą
  13 buto perdavimas Čia irgi ganėtinai svarbus momentas Nes turite pasirašyti su pardavėju priėmimo perdavimo aktą. Tame akte turite būtinai sužiūrėti ir tiksliai nurašyti skaitliukų duomenis. To prireiks vėliau
  14 vėl notaras 😕 😕 😕  
  Na čia tokia mažiausiai svarbi procedūra, bet ją privalu atlikti, nes priešingu atveju bankas gali jums pakelti palūkanų normą Ir ateitį neparduotumėte šio būsto jei to neatliksite. Na bet čia viskas paprasta , susitariate su notaru pas kurį atlikote pirkimą pardavimą. Šios procedūros esmė tiesiog pardavėjui pasirašyti, jog jis gavo pinigus,  o pirkėjui patvirtinti, kad jis gavo butą
   15 sudarome sutartis su paslaugų teikėjais Tai irgi labai reikalingas dalykas. Tiesiog turite sudaryti sutartį su elektros, vandens , dujų ir kitais tiekėjais, tam kad sąskaitos eitų jūsų vardu, o be to jeigu pardavėjas turėjo skolų su komunalininkais tai skolos ir liks jam . Bet kaip ir minėjau svarbu parašyti būsto priėmimo perdavimo aktą arba apskaitos prietaisų suderinimo aktą. Jų formatus rasite internete.
  Na tai ir tiek, sudėjau jums sukramtytą informaciją. Turite klausimų - klauskite. Iš karto atsiprašau už gramatines klaidas tiesiog jau vėloka. Labai tikiuosi, kad ši informacija kažkam tai pagelbės. Pasikartosiu, ši informacija labiau skirta tiems kas perkate jau pastatytus ir įrengtus butus. Kadangi nepastatytiems ir nepriduotiems būstams yra kiek kitokios sąlygos. Tiesiog dar kartą noriu akcentuoti, tam kad nepatirtumėte finansinių nuostolių yra labai svarbu teisingai vykdyti pirmuosius punktus. Sužinokite kokią paskolą bankininkas gali Jums duoti įvertinęs Sodrą ir Kreditingumo informaciją. Išsiaiškinkite kokia verte gali būti įvertintas jūsų norimas būstas , na ir tik tada pirkite. Bei nusiųskite užklausimą aplamai visiems bankams. Beje jeigu informacija patiko ir yra norinčių galiu parašyti analogišką blogą su nuotraukomis apie to buto kapitalinį remontą.
 7. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo Blackbeard Grįžtu iš Australijos į Lietuvą - ką reikia žinoti, o gal geriau likti Australijoje?   
  Nesu mokesčių specialistas, bet Lietuva lyg ir neturėtų pretenduoti į pajamas, kurias uždirbai gyvendamas užsienyje. Vienas svarbus punktas – išsaugoti dokumentus kurie pagrįstų tas pajamas, jei kam nors kartais kiltų klausimas iš kur pas tave tiek pinigų.
 8. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo Blackbeard Grįžtu iš Australijos į Lietuvą - ką reikia žinoti, o gal geriau likti Australijoje?   
  Nesu mokesčių specialistas, bet Lietuva lyg ir neturėtų pretenduoti į pajamas, kurias uždirbai gyvendamas užsienyje. Vienas svarbus punktas – išsaugoti dokumentus kurie pagrįstų tas pajamas, jei kam nors kartais kiltų klausimas iš kur pas tave tiek pinigų.
 9. Pagarba
  wi_lius gavo reakciją nuo erne456 Kokia covid-19 vakcina norėtum skiepytis?   
  O, geras, Godwin dėsnis ir vėl teisus!
  O šiaip tai niekas neverčia skiepytis. Jei patinka karantinas, tai toliau mėgaukis juo ir ignoruok tą žalią pasą. O jei vis dėlto nori žalio paso, tai gali tiesiog kas kelis mėnesius persirgti kovidu…
 10. Pagarba
  wi_lius gavo reakciją nuo erne456 Kokia covid-19 vakcina norėtum skiepytis?   
  O, geras, Godwin dėsnis ir vėl teisus!
  O šiaip tai niekas neverčia skiepytis. Jei patinka karantinas, tai toliau mėgaukis juo ir ignoruok tą žalią pasą. O jei vis dėlto nori žalio paso, tai gali tiesiog kas kelis mėnesius persirgti kovidu…
 11. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo martis27 31-ų „pensininkas“ su 200.000 Eur: raktas į finansinę laisvę   
  Ar tikrai esi garantuotas, kad žmogus, kuris turi kelis šimtus tukstančių eurų vertės gana likvidaus turto ir kurio išlaidos tokios mažos, kad iš to turto jis galėtų gyventi metų metus negaudamas visiškai jokių pajamų, turėtų itin nerimauti dėl savo ateities? Ar tikrai neturėtų labiau nerimautas tie, kurie gyvena nuo algos iki algos, neturi jokių santaupų ar netgi turi įsipareigojimus bankui?
  Šitas žmogus turbūt labiau susirūpinęs, kokiu būdu jis galėtų pagerinti dabartinį mėnesinių pajamų ir išlaidų santykio rekordą, arba kad akcijų kaina nukris ir vėl reikės laukti metus ar du, kol jų vertė sugrįš į dabartinį lygį.
  Ir žinoma, geriausias verslo planas yra praturtėt per vieną naktį arba paveldėti didžiules sumas pinigų. Galėtų kas nueit į Povilo blogą ir paprotinti jį, nes akivaizdu, kad žmogus neišmano ką daro ir gaišta laiką su savo investavimais, kai galėtų tiesiog nusipirkti loterijos bilietų ar susirasti turtingą dėdę / tėvą / žmoną…
  Nėra taip, kad jis grynus pinigus kojinėj laiko. Pas jį turtas suinvestuotas į akcijų fondus ir per laiką jų vertė auga – iš čia ir pasyvios pajamos.
 12. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo martis27 31-ų „pensininkas“ su 200.000 Eur: raktas į finansinę laisvę   
  Ar tikrai esi garantuotas, kad žmogus, kuris turi kelis šimtus tukstančių eurų vertės gana likvidaus turto ir kurio išlaidos tokios mažos, kad iš to turto jis galėtų gyventi metų metus negaudamas visiškai jokių pajamų, turėtų itin nerimauti dėl savo ateities? Ar tikrai neturėtų labiau nerimautas tie, kurie gyvena nuo algos iki algos, neturi jokių santaupų ar netgi turi įsipareigojimus bankui?
  Šitas žmogus turbūt labiau susirūpinęs, kokiu būdu jis galėtų pagerinti dabartinį mėnesinių pajamų ir išlaidų santykio rekordą, arba kad akcijų kaina nukris ir vėl reikės laukti metus ar du, kol jų vertė sugrįš į dabartinį lygį.
  Ir žinoma, geriausias verslo planas yra praturtėt per vieną naktį arba paveldėti didžiules sumas pinigų. Galėtų kas nueit į Povilo blogą ir paprotinti jį, nes akivaizdu, kad žmogus neišmano ką daro ir gaišta laiką su savo investavimais, kai galėtų tiesiog nusipirkti loterijos bilietų ar susirasti turtingą dėdę / tėvą / žmoną…
  Nėra taip, kad jis grynus pinigus kojinėj laiko. Pas jį turtas suinvestuotas į akcijų fondus ir per laiką jų vertė auga – iš čia ir pasyvios pajamos.
 13. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo martis27 31-ų „pensininkas“ su 200.000 Eur: raktas į finansinę laisvę   
  Ar tikrai esi garantuotas, kad žmogus, kuris turi kelis šimtus tukstančių eurų vertės gana likvidaus turto ir kurio išlaidos tokios mažos, kad iš to turto jis galėtų gyventi metų metus negaudamas visiškai jokių pajamų, turėtų itin nerimauti dėl savo ateities? Ar tikrai neturėtų labiau nerimautas tie, kurie gyvena nuo algos iki algos, neturi jokių santaupų ar netgi turi įsipareigojimus bankui?
  Šitas žmogus turbūt labiau susirūpinęs, kokiu būdu jis galėtų pagerinti dabartinį mėnesinių pajamų ir išlaidų santykio rekordą, arba kad akcijų kaina nukris ir vėl reikės laukti metus ar du, kol jų vertė sugrįš į dabartinį lygį.
  Ir žinoma, geriausias verslo planas yra praturtėt per vieną naktį arba paveldėti didžiules sumas pinigų. Galėtų kas nueit į Povilo blogą ir paprotinti jį, nes akivaizdu, kad žmogus neišmano ką daro ir gaišta laiką su savo investavimais, kai galėtų tiesiog nusipirkti loterijos bilietų ar susirasti turtingą dėdę / tėvą / žmoną…
  Nėra taip, kad jis grynus pinigus kojinėj laiko. Pas jį turtas suinvestuotas į akcijų fondus ir per laiką jų vertė auga – iš čia ir pasyvios pajamos.
 14. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo antler 31-ų „pensininkas“ su 200.000 Eur: raktas į finansinę laisvę   
  Matau, kai kurie iš čia rašančių nesupranta / nežino FIRE (Financial Independence, Retire Early) esmės. Tai nėra pinigų taupymas vien tam, kad taupytum. Susitaupai tiek, kad suinvestuotas turtas uždirbtų pakanakamai pinigų, jog padengtų paties išlaidas, ir daugiau gyvenime nebedirbi. Ir čia jau paties pasirinkimas, kaip anksti nori išeiti į pensiją: gyveni kukliau ir išeini 31–ienerių, ar išleidi visus savo uždirbamus pinigus ir teišeini 65–erių.
 15. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo antler 31-ų „pensininkas“ su 200.000 Eur: raktas į finansinę laisvę   
  Matau, kai kurie iš čia rašančių nesupranta / nežino FIRE (Financial Independence, Retire Early) esmės. Tai nėra pinigų taupymas vien tam, kad taupytum. Susitaupai tiek, kad suinvestuotas turtas uždirbtų pakanakamai pinigų, jog padengtų paties išlaidas, ir daugiau gyvenime nebedirbi. Ir čia jau paties pasirinkimas, kaip anksti nori išeiti į pensiją: gyveni kukliau ir išeini 31–ienerių, ar išleidi visus savo uždirbamus pinigus ir teišeini 65–erių.
 16. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo tuner Amerikos prezidento rinkimai   
  Beveik visa žiniasklaida yra nusistačius prieš Trump'ą ir nuolat ieško kaip paimti jo žodžius iš konteksto bei pateikti blogaja prasme (net ir Lietuvoje kažką panašaus pastebėjau). Todėl reikia žiūrėti originalius vientisus Trump'o įrašus, o ne po sakinį iškarpytus naujienų reportažus ar antraštes.
   
  Va, originalus įrašas (žiūrėti nuo ~8:00):

   
  Pagal mano interpretaciją, va ką Trump'as iš tikro turėjo omeny:
   

  Dėl išankstinio pasiskelbimo prezidentu: panašu, kad šios kalbos metu Trump'as ženkliai pirmavo, tiek įskaitant garantuotai surinktus taškus, tiek įskaitant keletą didelių valstijų, kur dar ne visi balsai suskaičiuoti. Tai ir pasakė, jog atrodo, kad laimės, ir jis jau netgi laiko save laimėjusiu. Čia kaip daugmaž pradėti ketvirtą krepšinio kėlinį su 30 taškų persvara – kaip ir gali viskas apsiversti, bet jau esi nusiteikęs pergalei bei sirgaliai jau pradeda skanduoti „mes laimėjom“;
  Dėl balsų skaičiavimo nutraukimo: Trump'as sako, kad jau ir anksčiau prognozavo, jog jei demokratai matys, jog nelaimės, tai jie pradės įvairiais būdais sukčiauti – kreiptis į teismą ar prigeneruoti balsų iš oro. Būtent dėl to jis spekuliuoja, kad reikėtų kreiptis į teismą bei stabdyti balsavimą – kad viduryje nakties, jau pasibaigus balsavimams, demokratai "nepriieškotų iš niekur" sau palankių balsų.

   
  Sunku pasakyti, kiek tiesos Trump'o spekuliavimuose. Bet žiniasklaida, žinoma, išsirinko kelis sakinius ir padarė tokią interpretaciją, kad išeitų klasikinis „orange man bad“ reportažas…
 17. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo tuner Amerikos prezidento rinkimai   
  Beveik visa žiniasklaida yra nusistačius prieš Trump'ą ir nuolat ieško kaip paimti jo žodžius iš konteksto bei pateikti blogaja prasme (net ir Lietuvoje kažką panašaus pastebėjau). Todėl reikia žiūrėti originalius vientisus Trump'o įrašus, o ne po sakinį iškarpytus naujienų reportažus ar antraštes.
   
  Va, originalus įrašas (žiūrėti nuo ~8:00):

   
  Pagal mano interpretaciją, va ką Trump'as iš tikro turėjo omeny:
   

  Dėl išankstinio pasiskelbimo prezidentu: panašu, kad šios kalbos metu Trump'as ženkliai pirmavo, tiek įskaitant garantuotai surinktus taškus, tiek įskaitant keletą didelių valstijų, kur dar ne visi balsai suskaičiuoti. Tai ir pasakė, jog atrodo, kad laimės, ir jis jau netgi laiko save laimėjusiu. Čia kaip daugmaž pradėti ketvirtą krepšinio kėlinį su 30 taškų persvara – kaip ir gali viskas apsiversti, bet jau esi nusiteikęs pergalei bei sirgaliai jau pradeda skanduoti „mes laimėjom“;
  Dėl balsų skaičiavimo nutraukimo: Trump'as sako, kad jau ir anksčiau prognozavo, jog jei demokratai matys, jog nelaimės, tai jie pradės įvairiais būdais sukčiauti – kreiptis į teismą ar prigeneruoti balsų iš oro. Būtent dėl to jis spekuliuoja, kad reikėtų kreiptis į teismą bei stabdyti balsavimą – kad viduryje nakties, jau pasibaigus balsavimams, demokratai "nepriieškotų iš niekur" sau palankių balsų.

   
  Sunku pasakyti, kiek tiesos Trump'o spekuliavimuose. Bet žiniasklaida, žinoma, išsirinko kelis sakinius ir padarė tokią interpretaciją, kad išeitų klasikinis „orange man bad“ reportažas…
 18. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo tuner Amerikos prezidento rinkimai   
  Beveik visa žiniasklaida yra nusistačius prieš Trump'ą ir nuolat ieško kaip paimti jo žodžius iš konteksto bei pateikti blogaja prasme (net ir Lietuvoje kažką panašaus pastebėjau). Todėl reikia žiūrėti originalius vientisus Trump'o įrašus, o ne po sakinį iškarpytus naujienų reportažus ar antraštes.
   
  Va, originalus įrašas (žiūrėti nuo ~8:00):

   
  Pagal mano interpretaciją, va ką Trump'as iš tikro turėjo omeny:
   

  Dėl išankstinio pasiskelbimo prezidentu: panašu, kad šios kalbos metu Trump'as ženkliai pirmavo, tiek įskaitant garantuotai surinktus taškus, tiek įskaitant keletą didelių valstijų, kur dar ne visi balsai suskaičiuoti. Tai ir pasakė, jog atrodo, kad laimės, ir jis jau netgi laiko save laimėjusiu. Čia kaip daugmaž pradėti ketvirtą krepšinio kėlinį su 30 taškų persvara – kaip ir gali viskas apsiversti, bet jau esi nusiteikęs pergalei bei sirgaliai jau pradeda skanduoti „mes laimėjom“;
  Dėl balsų skaičiavimo nutraukimo: Trump'as sako, kad jau ir anksčiau prognozavo, jog jei demokratai matys, jog nelaimės, tai jie pradės įvairiais būdais sukčiauti – kreiptis į teismą ar prigeneruoti balsų iš oro. Būtent dėl to jis spekuliuoja, kad reikėtų kreiptis į teismą bei stabdyti balsavimą – kad viduryje nakties, jau pasibaigus balsavimams, demokratai "nepriieškotų iš niekur" sau palankių balsų.

   
  Sunku pasakyti, kiek tiesos Trump'o spekuliavimuose. Bet žiniasklaida, žinoma, išsirinko kelis sakinius ir padarė tokią interpretaciją, kad išeitų klasikinis „orange man bad“ reportažas…
 19. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo tuner Amerikos prezidento rinkimai   
  Beveik visa žiniasklaida yra nusistačius prieš Trump'ą ir nuolat ieško kaip paimti jo žodžius iš konteksto bei pateikti blogaja prasme (net ir Lietuvoje kažką panašaus pastebėjau). Todėl reikia žiūrėti originalius vientisus Trump'o įrašus, o ne po sakinį iškarpytus naujienų reportažus ar antraštes.
   
  Va, originalus įrašas (žiūrėti nuo ~8:00):

   
  Pagal mano interpretaciją, va ką Trump'as iš tikro turėjo omeny:
   

  Dėl išankstinio pasiskelbimo prezidentu: panašu, kad šios kalbos metu Trump'as ženkliai pirmavo, tiek įskaitant garantuotai surinktus taškus, tiek įskaitant keletą didelių valstijų, kur dar ne visi balsai suskaičiuoti. Tai ir pasakė, jog atrodo, kad laimės, ir jis jau netgi laiko save laimėjusiu. Čia kaip daugmaž pradėti ketvirtą krepšinio kėlinį su 30 taškų persvara – kaip ir gali viskas apsiversti, bet jau esi nusiteikęs pergalei bei sirgaliai jau pradeda skanduoti „mes laimėjom“;
  Dėl balsų skaičiavimo nutraukimo: Trump'as sako, kad jau ir anksčiau prognozavo, jog jei demokratai matys, jog nelaimės, tai jie pradės įvairiais būdais sukčiauti – kreiptis į teismą ar prigeneruoti balsų iš oro. Būtent dėl to jis spekuliuoja, kad reikėtų kreiptis į teismą bei stabdyti balsavimą – kad viduryje nakties, jau pasibaigus balsavimams, demokratai "nepriieškotų iš niekur" sau palankių balsų.

   
  Sunku pasakyti, kiek tiesos Trump'o spekuliavimuose. Bet žiniasklaida, žinoma, išsirinko kelis sakinius ir padarė tokią interpretaciją, kad išeitų klasikinis „orange man bad“ reportažas…
 20. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo tuner Amerikos prezidento rinkimai   
  Reikia turėti omeny, kad JAV visuomenė yra ne itin tolerantiška tiems, kurie viešai pasisako už Trump'ą. Todėl tikėtina, kad yra nemažai žmonių, kurie apklausose nedalyvauja arba neišreiškia savo palaikymo Trump'ui, bet jau nubalsavo ar šiandien nubalsuos už jį.
   
  Iš kitos pusės, praeitą kartą dauguma irgi pranašavo Trump'ui pralaimėjimą. Tiketina, kad nemažai žmonių nėjo balsuoti, nes "vis tiek Hillary turi laimėti". Šįkart gal pastarieji bus labiau motyvuoti eiti balsuoti, kad antrą kartą iš eilės Trump'as nebūtų "netikėtai" išrinktas.
 21. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo UnoDėdė Kokį laptopą pasirinkti programavimui?   
  Nieko čia per daug ir neprigalvosi. Nueini į pasirinktą el. parduotuvę, užsidedi kainos rėžius daugmaž aplink 1k € ir eini per sąrašą modelių, bei žiūri, kad procesorius prie "i" raidelės turėtų kuo didesnį skaičių. Sakyčiau, kad ieškotum bent jau i5, bet už tokią kainą jau rasi ir i7.
   
  Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į skaičiukus po "i" raidelės ir brukšniuko, pavyzdžiui, i5-7200U. Dabar eina septintos kartos Intel procesoriai, tai reikėtų ieškoti i*-7*** procesoriaus ar bent jau i*-6***, jei aptiksi gerą modelį su praeitos kartos procesorium. Toliau su likusiais trim skaičiukais – kuo aukštesni, tuo teoriškai geriau, bet peržiūrėjus nešiojamų kompiuterių modelius Skytech'e, tai čia jai nedaug variacijos – yra gal pora skirtingų i5-7*** ir pora i7-7*** variantų. Turbūt verčiau žiūrėti į raides prie CPU modelio numerio: U reiškia mažos energijos suvartojimo, H reiškia su galinga integruota grafika, Q – keturių branduolių. Kaip gali nuspėti, HQ turėtų būti galingesnis už U (gal netgi į tai labiau reikėtų atkreipti dėmesį nei į skaičių prie raidelės "i", nes i5 su HQ gali būti galingesnis už i7 su U). Geras puslapis yra notebookcheck.net, jame gali pasižiūrėti, kaip procesoriai išsirikiuoja pagal galingumą.
   
  Dėl atskiros vaizdo plokštės siūlyčiau gerai pagalvoti, ar tikrai ji reikalinga. Kiek daug tos grafikos darai? Ar čia kažkas su 3D susiję, ar šiaip su kokiu Photoshop'u šiek tiek papaišalioji? Gal ir integruotos Intel HD GPU akseleracijos pakaks tavo grafinei programai, ypač jei procesorius su H raide? Apsispręsti gali padėti notebookcheck.net puslapio GPU sąrašas pagal galingumą. Esmė tokia, kad Skytech parinkus filtrą neintegruotai GPU, iš ~300 modelių lieka apie ~100 (t. y. trigubai sumažėja pasirinkimas). O ir šiaip, gal geriau tie pinigai, kurie būtų tekę GPU, tegul eina link geresnio procesoriaus ar ekrano.
   
  Dėl RAM'ų – reikėtų bent 8 GB, ypač jeigu kokią daug funkcionalumo turinčią IDE naudoji ar Android emuliatorius paleidinėji. Bet nesunkiai galima įsidėti daugiau.
   
  Kai daugmaž randi modelį su patinkančiais skaičiukais, tada vėl eini į notebookcheck.net ir bandai rasti to modelio apžvalgą. Perskaitai apžvalgą ir atkreipi dėmesį į dalykus, kurių nėra modelio aprašyme: kokia korpuso ir klaviatūros kokybė (ar per daug nesilanksto plasmasės paspaudus pirštu), kokia ekrano kokybė (ar tolygus apšvietimas, ar tikslios spalvos ir pnš.), ar korpusas labai nekaista (ypač tose vietose, kur dedi riešus), ar normali klaviatūra ir touchpad'as. Skaičiukai yra skaičiukai, bet jei besivaikydamas i7-9999HQK procesoriaus neatkreipsi į šiuos dalykus dėmesio, tai turėsi kompiuterį, kuris bus greitas, bet nesmagus naudotis.
   
  Ekranas – ne didesnis nei 15,6 coliu. Kompiuteriai su didesniais ekranais jau tampa nebe nešiojamais, bet perkeliamais. Jeigu nori didesnio ekrano, tai geriau nusipirkti papildomai kokį 24 colių monitorių – nebus vargo ir nusinešti kažkur tą kompiuterį, o namuose turėsi du ekranus, iš kurių vienas bus pakankamai didelis (o jei turėsi atskirą ekraną, tai gal geriau netgi imti ir kokį 14 colių ultrabook'ą, tik gali eurų būti šiek tiek per mažai ultrabook'ui). Dėl rezoliucijos – 1366x768 talpins ne įtin daug į ekraną, bet bus viskas lengvai įžiūrima. Tačiau geriau pasimti 1920x1080 ir per Windows'us užsidėti kokį 125 % scale'inimą, kad nereiktų per daug kankintis bandant perskaityti smulkų tekstą – tada ir į ekraną daugiau informacijos tilps, ir tekstas bus raiškesnis. Matrica geriausia IPS tipo. Bet tokioj kainų kategorijoj gali būti sudėtinga rinktis, kad būtų ir procesorius galingas, ir SSD būtų, ir ekranas IPS'as – gali tekti daryti kompromisus.
   
  Dėl SSD – arba imi iškart su SSD, arba pasitikrini, kad būtų atskiras priėjimas prie HDD, jog nesunku būtų pasikeisti (bent jau pas mane tai beveik visą kompą reikėjo išrinkti, kad įsidėčiau SSD). Taip pat reikėtų pasidomėti, ar bus vietos kompiuteryje kartu turėti ir SSD, ir HDD (nebent planuoji talpų SSD dėtis arba laikyti duomenis išoriniam diske).
   
  CD-ROM'as, sakyčiau, nereikalingas, nebent į jo vietą planuoji persidėti HDD.
   
  Žinoma, reikia nepamiršti pažiūrėti ir kad būtų visos reikalingos jungtys bei kad USB lizdų nepagailėta.
   
  ----------------------
   
  O dėl to dalyko, kad programuotojas turi kartu nusimanyti apie nešiojamus kompiuterius, tai čia gryna nesąmonė. Žmogus (galimai pirmą kartą) renkasi nešiojamą kompiuterį ir nežino, į ką turėtų atkreipti dėmesį, todėl ir klausia patarimo. Tie, kuriems jau teko rinktis nešiojamą kompiuterį, jau žino, į ką reikėtų atkreipti dėmesį (arba išsiaiškino nusipirkę), todėl gali jam padėti.
   
  Nešiojamais kompiuteriais privalo nusimanyti koksai parduotuvės konsultantas, kad galėtų klientui tinkamą kompiuterį padėti išsirinkti. Jaučiat skirtumą tarp parduotuvės konsultanto ir programuotojo?
 22. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo Mommyme Ar naudinga atsiskaitinėti kredito kortele, net jei nereikia kredito?   
  Priklausomai nuo atsiskaitymo būdo, skiriasi kiek pinigų nueina pardavėjui, nes yra mokamas tam tikras aptarnavimo mokestis (lygtais angliškai vadina merchant fee, processing fee, interchange fee ar pnš.). Kai moki grynais, visi pinigai tenka pardavėjui. Mokant debetine kortele, tam tikra dalis sumokėtų pinigų nueina Visa'i, Mastercard'ui ar kitam kortelės išdavėjui. Su kreditinėmis kortelėmis tas pats, tik mokestis įprastai būna didesnis.
   
  Būtent todėl egzistuoja tokie dalykai, kai atsiskaitant kortele taikomas papildomas mokestis, ar kai kuriose degalinėse taikoma kurui nuolaida, bet leidžiama atsiskaityti tik grynais. Atitinkamai, atsiskaitant su kreditinėmis kortelėmis ir siūlomi įvairūs prizai ir chargeback'ai, nes daugiau pinigų nukeliauja Visa'i ar Mastercard'ui, nei atsiskaitant su debetinėmis kortelėmis. Amerikoje kreditinių kortelių aptarnavimo mokesčiai kur kas didesni, nei Europoje, tai ir logiška, kad privalumai ten yra didesni.
   

  Vėlgi, kaip sakiau, labiau domina situacija Europoje / Lietuvoje, o ne Amerikoje.
 23. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo Impaler programuotojo atlygis   
  Dažnas patarimas derintis dėl atlyginimo – nesakyt skaičiaus pirmam, o laukti pasiūlymo iš darbdavio. Va, gal kiek negatyvus, bet visai neblogas straipsnis apie derybas:
   
  Pasakydamas savo atlyginimą iš esmės parodai savo kortas. Ir tada darbdavys turi pasirinkimą: arba bandyti sūlyti kiek, jo manymu, esi vertas, arba paimti praeitą atlyginimą ir pridėt keletą procentų, daugmaž tiek, kad būtum suinteresuotas pakeisti darbą.
   
  Šitai taisyklei yra išimčių: jei jau dabar gauni labai gerą atlyginimą, tai galimai dar prieš pradedant interviu procesą būtų naudinga išsiaiškinti, kokie atlyginimo rėžiai. Bet čia jau labiau laiko taupymas, kad netektų sugaišti daug laiko ir tada išsiaiškinti, kad siūlomas atlyginimas visai ne į temą. Vėlgi, galima būtų bandyti tai padaryti neatskleidžiant dabartinio atlyginimo, bet kartais paprasčiausia pasakyti, kad "be X € neverta nė pradėti kalbų".
 24. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo Impaler programuotojo atlygis   
  Dažnas patarimas derintis dėl atlyginimo – nesakyt skaičiaus pirmam, o laukti pasiūlymo iš darbdavio. Va, gal kiek negatyvus, bet visai neblogas straipsnis apie derybas:
   
  Pasakydamas savo atlyginimą iš esmės parodai savo kortas. Ir tada darbdavys turi pasirinkimą: arba bandyti sūlyti kiek, jo manymu, esi vertas, arba paimti praeitą atlyginimą ir pridėt keletą procentų, daugmaž tiek, kad būtum suinteresuotas pakeisti darbą.
   
  Šitai taisyklei yra išimčių: jei jau dabar gauni labai gerą atlyginimą, tai galimai dar prieš pradedant interviu procesą būtų naudinga išsiaiškinti, kokie atlyginimo rėžiai. Bet čia jau labiau laiko taupymas, kad netektų sugaišti daug laiko ir tada išsiaiškinti, kad siūlomas atlyginimas visai ne į temą. Vėlgi, galima būtų bandyti tai padaryti neatskleidžiant dabartinio atlyginimo, bet kartais paprasčiausia pasakyti, kad "be X € neverta nė pradėti kalbų".
 25. Patinka
  wi_lius gavo reakciją nuo Frankenstein Defliacija ar infliacija?   
  (Aš ne ekonomistas ir galimai ne viskas, kas parašyta žemiau, yra tiesa)
   
  Į pinigus gali žvelgti dviem būdais: paimti visas kupiūras bei monetas ir susumuoti jų nominalus, arba paskaičiuoti, ką už tuos visus pinigus gali nusipirkti. Pirmuoju atveju tu gauni kažkokį skaičiuką, kuris pasako, kiek pinigų buvo prispausdinta. Antruoju atveju tu gauni pinigų vertę daiktų ir paslaugų atžvilgiu.
   
  Pavyzdys: 2003 metais minimali alga Lietuvoj buvo 450 Lt, o 2020 – 607 €. Taigi dabar kas mėnesį visi gauna kur kas didesnius skaičiukus, nei prieš 20 metų. Tačiau labai abejoju, kad dabar žmogus, kuris dirba už minimalų atlyginimą, gali sau leisti keturis kartus daugiau nei žmogus, uždirbęs minimalų atlyginimą 2003 metais.
   
  Pagal Vikipediją, infliaciją/defliacija apibūdina kainų lygio (arba kitaip, pinigų vertės) kitimą:
   
  Taigi, visiškai nesvarbu, kiek kokių skaičiukų prispausdinta, jei po metų su X kupiūra galėsi nusipirkti mažiau daiktų ar paslaugų, nei dabar – bus infliacija. Jei daugiau – defliacija. Tiesa, nėra taip, kad šie dalykai tarpusavyje nesusiję: jei kainos pakilo, o su jais kartu ir atlyginimai, galimai reikia prispausdinti daugiau pinigų, kad visiems būtų galima išmokėti tuos atlyginimus. Iš kitos pusės, jei prispausdinsi ir išdalinsi per daug pinigų, pakils prekių paklausa ir dėl to pakils kainos.
   

  Nelabai žinau, ar logiška taikyti Bitcoin'ui infliacijos/defliacijus apibrėžimus, nes infliacija/defliacija nusako kainų kitimą. Jei laikysi Bitcoin'ą kaip valiutą, tai per paskutinius dešimčia metų vyko stipri defliacija: dabar už 1 BTC gali nusipirkti kur kas daugiau prekių/paslaugų, nei pačioje pradžioje (bent jau jei sugebėsi rasti kas priima atsiskaitymus Bitcoin'u ar kas pakeistų juos ir kur kas plačiau naudojamą valiutą). Jei laikysi Bitcoin'ą kaip prekę, tai per paskutinius metus vyko hiperinfliacija. Jei laikysi Bitcoin'ą kaip vertybinius popierius/investiją, tai Bitcoin'o vertė teisiog išaugo.
   

  Vėlgi, ne valiutos kiekyje esmė, o jos vertėje. O kadangi infliacija yra natūrali ekonomikos būsena, tai ir nuolat tenka padidinti valiutos kiekį: jei per paskutinius 20 metų algos pakilo keturis kartus, o daugiau pinigų neprigaminsi, tai kaip atlyginimus išmokėsi? Anot Vikipedijos, nustojus spausdinti valiutą ekonomikai gręsia defliacija:
   
  Dėl to pavyzdžio su sniegu, tai matyt apie skirtingus dalykus šnekėjom. Tu, panašu, turėjai omeny, kad nuolat valiutos kiekis didėja (vėlgi, nesu tikras, ar šitam dalykui apibūdinti tinka žodis "infliacija"). Aš turėjau omeny, kad kol ekonomika veikia įprastu rėžimu, tol ir vyksta įprasti ekonominiai dalykai (pavyzdžiui, infliacija yra įprastas dalykas). Kai ateis krizė, tai neaišku, kokių dalykų pamatysim ir kokie dalykai dėsis su valiutom ir ekonomikom.
×
×
 • Sukurti naują...